Првата цигара?

Член од
13 март 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.989
Како прво пуши цигари скоро цел клас, а и не ми се гади секогаш... на пр. понекогаш ко ќе запалам од сабалје... ме бола главата и ужасно ми се лоши. Али цигара во комбинација со кафе... одлично е! :)
Доколку имаш 12 години, воопшто не ме чуди :tapp:
А цел клас ако почнат сами да си ги пушат? Секако и ти ќе почнеш може на сабајле ќе ти се лоши ама ќе се навикнеш,па и у комбинација со нешто друго да пробаш :vozbud:
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Пушам веќе 16 години. Кога почнуваш, мислиш дека нема шанса да станеш зависен од нешто толку гадно, па си пушиш се повеќе и повеќе. Тогаш се навикнуваш и веќе ти се чини убаво, за после некое време да не можеш без цигари. Никотинот е дрога, создава зависност и колку и да е гадно цигарето, се повеќе ќе пушиш зошто едноставно не се задоволуваш со истата количина. А паметот те лаже дека можеш да ги оставиш без проблем, се додека не пробаш тоа да го сториш. А ќе пробуваш, безброј пати, но ќе успееш само ако одлучиш (нешто што само го одложувам). Денес искрено си се жалам себе и сите пушачи а завидувам на непушачите. Те жалам и тебе зошто знам што те чека.
ПС она со кафето и цигарето е чисто перење на памет. Кафето има исти вкус и без цигаре, а цигарето има грозен вкус, со или без кафе. Се работи за навика, едноставно во таква ситуација мозокот ти испраќа наредба да запалиш цигаре. Но пушењето не е навика, туку зависност.
ППС заеби тоа дека е шизички или не знам што. Нема ништо шизичко кога гледаш некој кој наместо да се весели, јаде и пие во кафана и моабети со друштво, девојки итн. он на секој 5 минути излага надвор да запали цигаре, или пак го фаќа нервоза и сето тоа јадење пиење и друштво не му значи ништо. Јадењето не е убаво,не се ужива туку секогаш пушачот брза за да запали цигара. Нема ништо шизички кога ќе правиш моабет со некоја да пазиш кај зборуваш за да не и засмрдиш на пепељара. Било шизичко некогаш, денес си третиран како да си болен (што всушност и си).
ПППС луѓето кога зборуваат колку трошат за цигари, сметаат само 1 година. Јас ако продолжам да пушам со ова темпо (а нема шанса, само си накачувам), 2 и пол кутии дневно, и да пушам уште 34 години (да заокружиме на 50 се на се), во животов ќе потрошам 33,333 евра само на цигари кои сум ги испушил (ако цената остане иста-што НЕ МОЖЕ да биде). Еден добар стан ќе оди во дим (или ако повеќе сакаш 3 добри автомобили, 67 компјутери итн). Ако и твојот брачен партнер пуши, тогаш дуплирај ја цифрава. Па размисли пак пред да почнеш, зошто како што реков патот до назад е тежок - не е тешко да престанеш, тешко е навистина да се одлучиш да престанеш. Одлучи додека не си почнал.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.296
Поени од реакции
27.830
ногу горчи тоа димот гадно е. не ми било судено.
 

ање.

хиперактивно дете
Член од
15 март 2010
Мислења
103
Поени од реакции
20
Хахаха мнооогу одамна. Памтам ја онака мала и радознала се сакав да пробам. Татко ми за да ми го направи ќејфот ми даде да тргнам и знам дека вриштев и плачев пола саат. Си пафкав и прва втора година средно, а почнав да пушам летото втора за трета. Шо значит пушам едно 9 месеци :)
 
С

Сатори

Гостин
Шесто и премногу љубопитна за свое сопствено добро.Бидејќи моите дома се пушачи од како знам за себе, одлучив да земам еден од кутијата на класната додека работевме на некој проект и да пробам како изгледа тоа.Се затворивме со најдобрата другарка во кабинет и ја запалив цигарата, повлеков два дима кога некој почна да тропа на вратата и нормално ја фрлив цигарата низ прозор.
Потоа поминаа две години додека почнав повторно да палам по една, две неделно, за во трета да пушам по кутија на ден и сега сум на истата доза.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
543
Ја сум единствен кој со 17 години нема пробано цигара? :cry:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Ја сум единствен кој со 17 години нема пробано цигара? :cry:
Јас имам скоро 20 и немам ни фатено у рака такво чудо, рилекс :) Не ни планирам, спортист сум, спортски живот водам, медицинските тестови ми се и повеќе од одлични, треба да сум будала да го уништам тоа па и уште пари да давам како бонус за отровот.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.676
Јас имам скоро 20 и немам ни фатено у рака такво чудо, рилекс :) Не ни планирам, спортист сум, спортски живот водам, медицинските тестови ми се и повеќе од одлични, треба да сум будала да го уништам тоа па и уште пари да давам како бонус за отровот.
Дим-два нема да се одразат многу врз медицинските тестови. И јас за моите 19 години немам испушено цигара, ама имам земено дим4иња, колку да знаеш што мразиш. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Дим-два нема да се одразат многу врз медицинските тестови. И јас за моите 19 години немам испушено цигара, ама имам земено дим4иња, колку да знаеш што мразиш. :)
Aa не, што е сигурно сигурно :D Плус не оставам во соба да ми влезат со цигара, не па да вовлечам :))))))
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.676
Aa не, што е сигурно сигурно :D Плус не оставам во соба да ми влезат со цигара, не па да вовлечам :))))))
..си мислиш од ѓавол бегаш. :pos:

Од два дима не се станува зависен пушач. Јас гледам на тоа како искуство. Утре, деца ќе имаме, и ај на 10 ќе го лажеш дека се умира од тоа, ама на 14-15 ако немаш реалност во муабетот, real life искуство, да знаеш да му кажеш што како, убаво елаборирање а не да звучиш како антипушење реклама од тв, ќе си дознава на своја глава. Незнам, јас пробав колку да знам што мразам, како и што реков. Ваљда сите се донекаде цврсти карактери, од љубопитен дим да не почнат редовно да пушат. Да не излезе се преценувам. :)))))

Него, за собата, не само ти или само јас, знам и пушачи што не дозволуваат. Друг муабет е тоа. :)
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
..си мислиш од ѓавол бегаш. :pos:

Од два дима не се станува зависен пушач. Јас гледам на тоа како искуство. Утре, деца ќе имаме, и ај на 10 ќе го лажеш дека се умира од тоа, ама на 14-15 ако немаш реалност во муабетот, real life искуство, да знаеш да му кажеш што како, убаво елаборирање а не да звучиш како антипушење реклама од тв, ќе си дознава на своја глава. Незнам, јас пробав колку да знам што мразам, како и што реков. Ваљда сите се донекаде цврсти карактери, од љубопитен дим да не почнат редовно да пушат. Да не излезе се преценувам. :)))))

Него, за собата, не само ти или само јас, знам и пушачи што не дозволуваат. Друг муабет е тоа. :)
Токму така, според мене непушач е само оној кој пробал цигара и не пуши. Сите овие кои никогаш цигара не ставиле во уста не се НЕпушачи, туку потенцијални пушачи.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
..си мислиш од ѓавол бегаш. :pos:

Од два дима не се станува зависен пушач. Јас гледам на тоа како искуство. Утре, деца ќе имаме, и ај на 10 ќе го лажеш дека се умира од тоа, ама на 14-15 ако немаш реалност во муабетот, real life искуство, да знаеш да му кажеш што како, убаво елаборирање а не да звучиш како антипушење реклама од тв, ќе си дознава на своја глава. Незнам, јас пробав колку да знам што мразам, како и што реков. Ваљда сите се донекаде цврсти карактери, од љубопитен дим да не почнат редовно да пушат. Да не излезе се преценувам. :)))))

Него, за собата, не само ти или само јас, знам и пушачи што не дозволуваат. Друг муабет е тоа. :)
Не бе, димот ми е одвратен, дури кога пушат во друштво одам во спротивен правец од него, ме гуши :)
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
779
Поени од реакции
382
Aa не, што е сигурно сигурно :D Плус не оставам во соба да ми влезат со цигара, не па да вовлечам :))))))
Непостојат магични цигари ( барем не легални ) од кои нали ке се навлечеш од една или незнам шо ќе ти се деси така да нема ништо лошо у тоа да запалиш една цигара, ако сакаш нормално.
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Бев многу мала, со брат ми (кој е 6 години поголем) бевме кај брачедите, кои се негови врсници... „стариве“ беа излезени, и господата си запалија цигара и ме натераа да тргнам дим. Нормално, мислев дека ќе си ги искашлам белите дробови.
После тоа мислам дека прва за втора пробав пак и се научив да ги вовлекувам, една година палев одвреме-навреме, најчесто уз алкохол, а сега немам ни желба да запалам. Ваљда ги надминав, повеќе не се чувствувам „кул“ кога се к*рчам со цигаре в рака :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom