Прашање за Христијанството III

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Na mene mi izgleda....
Мене ми изгледа дека кога се нема валидни аргументи за рушење на противничките позиции во дискусијата, тогаш се иде на рушење на личен план, кој ете, за жал, не е тема овде.
Некој би рекол дека доколку модераторите би биле објективни, ваквите безпредметни лични напади, би ги избришале.
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Мене ми изгледа дека кога се нема валидни аргументи за рушење на противничките позиции во дискусијата, тогаш се иде на рушење на личен план, кој ете, за жал, не е тема овде.
Некој би рекол дека доколку модераторите би биле објективни, ваквите безпредметни лични напади, би ги избришале.


Kazi mi koj e validen argument upotreben ovde od strana na "vernicite"?
Celo vreme gi ponizuvaat i omaluvazuvaat na "nevernicite" so citati, mislenja ili nivni zaklucoci izvadeni od svetite knigi, postoi nepriznavanje i pripisuvanje na nivnite dostignuvanja kako na lekarite i nivnite dela na nekoi si "bog".. ili so ponizuvanje i zaplasuvanje so zakanite deka eden dek ke ja platata najgolemata kazna zaradi nivnoto neveruvanje i.t.n.

dali e ova ponizuvanje spored tebe go citiram miki1

Или, како што би рекол мојот омилен професор: „Врвниот домет во медицината се состои во вадењето заб и заздравувањето скршена коска„.

Јак домет, нема што, за тоа е потребно ептен јако знаење...

spored mene e, a ako se vratam pogore skoro sekoja vtoro mislenje e so ponizuvacki karakter.
--- надополнето: 13 јуни 2013 во 19:13 ---
Inaku toa sto tvrdis deka e licen napad ne e nikakov napad vrz nekoja licnost tulu e moj zaklucok, i e daden kako odgovor na negov odgovor, a ako nekoj se navreduva od vistinata toa si e negov problem
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Kazi mi koj e validen argument upotreben ovde od strana na "vernicite"?
Celo vreme gi ponizuvaat i omaluvazuvaat na "nevernicite" so citati, mislenja ili nivni zaklucoci izvadeni od svetite knigi, postoi nepriznavanje i pripisuvanje na nivnite dostignuvanja kako na lekarite i nivnite dela na nekoi si "bog".. ili so ponizuvanje i zaplasuvanje so zakanite deka eden dek ke ja platata najgolemata kazna zaradi nivnoto neveruvanje i.t.n.

dali e ova ponizuvanje spored tebe go citiram miki1

Или, како што би рекол мојот омилен професор: „Врвниот домет во медицината се состои во вадењето заб и заздравувањето скршена коска„.

Јак домет, нема што, за тоа е потребно ептен јако знаење...

spored mene e, a ako se vratam pogore skoro sekoja vtoro mislenje e so ponizuvacki karakter.

Inaku toa sto tvrdis deka e licen napad ne e nikakov napad vrz nekoja licnost tulu e moj zaklucok, i e daden kako odgovor na negov odgovor, a ako nekoj se navreduva od vistinata toa si e negov problem
Ме боли уво дали некој е навреден или понижен од нешто, се додека нештото се занимава со темата, а не со личноста, како што правиш ти.
Сеа конташ у кој правец ми е замерката?
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Ме боли уво дали некој е навреден или понижен од нешто, се додека нештото се занимава со темата, а не со личноста, како што правиш ти.
Сеа конташ у кој правец ми е замерката?


Kako sto rekov mojot zaklucok bese daden kako odgovor na negov odgovor na moe prasanje, a prasanjeto bese postaveno so cel da doznaam do koj stepen e navlezena religijata vo negovata psiha.
Del od doktrinata na hristijansvtoto e kontroliranje na umovite na nejzinite sledbenici i nivno manipuliranje, a isto taka kaj sledbenicite se javuva efektot "advokat na gavolot", pa nisto cudno ako so temava pocnuvame da navleguvame vo komentari za samite licnosti sledbenici na religijata. a od druga strana religijata i poedinci go pravat ova istoto ovde kon ateistitite sekojdnevno, no toa kako sto gledam ne ti preci na tebe.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Kazi mi koj e validen argument upotreben ovde od strana na "vernicite"?
Celo vreme gi ponizuvaat i omaluvazuvaat na "nevernicite" so citati, mislenja ili nivni zaklucoci izvadeni od svetite knigi, postoi nepriznavanje i pripisuvanje na nivnite dostignuvanja kako na lekarite i nivnite dela na nekoi si "bog".. ili so ponizuvanje i zaplasuvanje so zakanite deka eden dek ke ja platata najgolemata kazna zaradi nivnoto neveruvanje i.t.n.

dali e ova ponizuvanje spored tebe go citiram miki1

Inaku toa sto tvrdis deka e licen napad ne e nikakov napad vrz nekoja licnost tulu e moj zaklucok, i e daden kako odgovor na negov odgovor, a ako nekoj se navreduva od vistinata toa si e negov problem

Самите си поставувате прашања и самите си одговарате.
Браво(y) го одговори најголемото атеистичко прашање:)

Се е создадено од Бог и се одвива по негова воња!
Многу глупаво и просто е што луѓето го наоѓаат и проучуваат тоа нешто што Бог го создал и го раководи.
и го нарекуваат наука и се прават паметни и мудри и се израмнуваат со него.
но не знаат дека Бог создал Бог уништил се што е изучено е преку него....
никогаш нема да ја надете најголемата сила Божја Раѓањето(сздавањето),Патот и Смрта на животот тоа што доаѓа од Бог и што го зема.
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Самите си поставувате прашања и самите си одговарате.
Браво(y) го одговори најголемото атеистичко прашање:)

Се е создадено од Бог и се одвива по негова воња!
Многу глупаво и просто е што луѓето го наоѓаат и проучуваат тоа нешто што Бог го создал и го раководи.
и го нарекуваат наука и се прават паметни и мудри и се израмнуваат со него.
но не знаат дека Бог создал Бог уништил се што е изучено е преку него....
никогаш нема да ја надете најголемата сила Божја Раѓањето(сздавањето),Патот и Смрта на животот тоа што доаѓа од Бог и што го зема.


za koja "VISTINA" zboruvas? kolku sto religii ima na zemjata isto tolku "vistini" imaeve


Eve uste eden slucaj na kontroliran um. Citait,mislenja i zaklucoci od "sveta kniga" gi recitira kako da e negova licna filozofija.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
MIKI1
Околу последното. Си цитирал дека сум рекол жената не вреди ако не може да има деца. Подолу си пишал плескање на вистината во фаца. Значи вистина е дек во очите на црквата жената навистина не вреди ако е неплодна дефинитивно? Што е со мажот и тој ли е безвреден?
Твоиве заклучоци немаат ништо заедничко со мојот пост...
--- надополнето: 13 јуни 2013 во 22:53 ---
MIKI1
Стави се бе себеси во таква позиција. Имај малку емпатија. Зарем не мислиш дека црквените канони ги измислуваат луѓе кои никогаш немале искуство со неплодност или во случајот со католичката црква луѓе кои се заколнати целибати и нема ни да имаат деца.
Неплодноста е позната уште пред Твоето раѓање, а Црквата ги зема во предвид и таквите случаи и соодветно ги третира.
--- надополнето: 13 јуни 2013 во 22:57 ---
MIKI1
Многу лесно би се решил проблемот кога дотичните верници не би биле толку оперирани од здрав разум поради црквеното убедување за Ин витро и би го искористиле своето. И тоа како верувај ми дека малкумина даваат пет пари што црквата мисли кога се работи за сопствената среќа и психички мир и многу поважно за среќата и психичкиот мир на својот ближен за кого се прават најголеми жртви и кој се сака со цело срце, нели беше тоа највисоката заповед?
Оние кои не се членови во Црквата, навистина не им е гајле што вели Црквата,а Црквата пак, на своите литуригии, се моли само за оние кои се во Црквата а не и за оние кои своеволно сакаат да битисуваат надвор од Црквата.

Према томе, не ја обвинувај Црквата...

Од друга страна пак, Црквата и нејзиното учење не патат од евтина сентименталност, туку ја кажуваат виситната.
--- надополнето: 13 јуни 2013 во 22:59 ---
MIKI1
Околу примерот:

Прво: Болеста се случила набрзо по бракот а пред да се има можност да се проба за дете.

Второ: Ни милион молитви не помагаат кога над човекот извршена инвазивна терапија и/или операција и дијагнозата е дефинитивна.

Трето: Многу лица не може да гледаат посвоено дете затоа што мислат дека не можат да му ја пружат истата љубов и не можат да гледаат на него како на свое што според мене се себични причини но и од една страна добро за детето што нема да живее во семејство кое најверојатно нема да му ја пружи потребната љубов и ќе има психички последици. Плус, не е лесно да се посвои дете постојат многу пречки, а и требаат многу пари кои можеби брачниот пар не може да си ги пружи.

Четврто: Грешиш што викаш дека "сопружниците" во множина можеле да го сторат тоа затоа што едниот сопружник ќе ја прекрши точка еден во мојот пример и ќе стапи во брак без да биде плоден/плодна. Покрај тоа велиш дека црквата оправдува и нема ништо лошо едниот сопружник да му го скрши срцето на другиот и да го напушти во неговото најтешко доба, по извршени операции и во тешка психичка состојба. Или би рекол суров е животот, зар не (или енглеската верзија - tough shit)? Толку ли почит има црквата кон својот верник што ќе ја смета одлуката да биде оставен сам поради природен дефект кој не си го наметнал сам во никаков случај (генетски) за сосема исправна поради вечното барање за да се задоволи страста за сопствено бебе? А саможртвата за партнерот, својот ближен камо?
Поштуем лични/туѓи ставови, но немам потреба да се согласам со нив или да ги прифатам...
--- надополнето: 13 јуни 2013 во 23:00 ---
MIKI1 Дали сакаш да кажеш ако човек дизајнира намерно и ослободи болест која ќе спречи репродукција на голем процент од населението (од злоба) сепак Бог уредил да биде така и човекот општо треба да се помири со таквата ситуација и соодветно човековиот род полека да изумира бидејќи и да не му е дозволено да проба да го реши проблемот барем привремено преку ин витро кога не би имал друг начин додека не пронајде лек? Доколку е тоа така нели тоа што сакаш да кажеш болестите на репродуктивниот систем се ултимативна Божја казна за нешто што тој направил или неговите предци? Многу суров тој твој Бог, би рекол посуров од мнозина луѓе кои што не би ги припишувале гревовите на предците на нивните потомства и дури и за убиство не би казниле со не можност за репродукција ;)
Секогаш поставуваш вакви „кинг сајз„ реторички прашања?...:unsure:
--- надополнето: 13 јуни 2013 во 23:04 ---
Секако дека е грев парите да се даваат на друго место, а не на МПЦ. Тоа е толкав грев што МПЦ фрлаше проклетства врз приватните погребални претпријатија што продаваа свеќи 3 пати поефтино од МПЦ.
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=B383520F0FE5124384F89B05DDF2A700
Пошто Твојата/Вашата еднособна заедница не познава и не признава свеќи, не Ти преостаанува ништо друго освен прво да се :гомце: по Црквата и на основа од тоа :гомце: да си изградиш тежок теолошки став за свеќите, кои ионака не Те/Ве засегаат....

Празнословието одсекогаш било убедлива работа.
--- надополнето: 13 јуни 2013 во 23:11 ---
Del od doktrinata na hristijansvtoto e kontroliranje na umovite na nejzinite sledbenici i nivno manipuliranje.
mister blue,

ајде кажи ми, што фајде имаат моите свештеници ако ме контролираат и манипулираат?...
И како токму Ти лично остануваш „антачабл„ во овој Свет, во кој контролата на умовите е рутинска работа?
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Твоиве заклучоци немаат ништо заедничко со мојот пост...
За која вистина велиш дека е плесната во фаца? Навистина се извинувам доколку сум извел погрешен заклучок, ама ќе ти ја објаснам мојата логика на размислување.

Во постот на кој што одговорив последно си го цитирал ова

Како тогаш тој владика ќе и понуди на таа жена духовен мир и ќе ја советува, кога настрана го тврди спротивното и и' прави лице дека во неговите очи таа не вреди како жена оти не ја исполнува нејзината земна улога?

И под тоа си пишал

Црквата и нејзиното учење не се насочени кон ласкање, туку кон плескање на вистината у фаца. Дали таа вистина некому му се бендисува или не, тоа е негов личен проблем.

Јас добив чувство дека плескањето на вистината во фаца е поврзано со тоа дека владиката на телевизија тврди дека жената не е жена ако не раѓа деца.

Ако тоа е вистината што е плесната во фаца, тогаш замисли се ти како таа жена. Те молам обиди се.

Како утре би отишол кај истиот свештеник да се исповедаш и да му ја истуриш својата душа пред него, кога тој свештеник пред тоа рекол дека тебе не те гледа како човеково суштество кое ја исполнува својата суштина (иако ти не си направил ништо за да допринесеш за тоа)?

Мики, дали за тој личен проблем што не му се бендисува таа плесната вистина има некое решение? Какво решение нуди црквата за тој личен проблем? Како една личност да го бара проблемот во себеси кога не придонела со ништо за неговото појавување и воедно да го прифати црквеното толкување дека е бескорисна единка? Би заспивал ли ти мирно навечер со знаењето дека од тебе не бива човек?

Еве не мораш на НИШТО да одговориш, само на ова одговори ми те замолувам:

Дали жената што никогаш не може и нема да може да роди сопствено дете е еднаква по важност во очите на црквата како и жена која што родила и изгледала 5 деца во духот кој што го бара Црквата (под претпоставка дека во другите области и двете се горе-долу подеднакво чесни)?

Неплодноста е позната уште пред Твоето раѓање, а Црквата ги зема во предвид и таквите случаи и соодветно ги третира.
Не можеш да се извлечеш само со „соодветно“. Кажи ми што значи „соодветно“ неизмерно сум љубопитен, најискрено.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не можеш да се извлечеш само со „соодветно“. Кажи ми што значи „соодветно“ неизмерно сум љубопитен, најискрено.
Еве го одговорот од денес, цитирам:

„...Иако примеров е претпоставен, еве ќе одговорам.

Прво и основно: ако некој од сопружниците бил свесен за својата болест и последиците од истата, зашто воопшто се женел/мажела?...

Второ: ако не сакаат да „испробаат„ алтернативен начин за раѓање деца, имаат друга алтернатива: тоа е Црквата, молитвите и конечно, милоста Божја.

Трето: ако и ова не успее, сопружниците можат да се помират со волјата Божја, која не им допушта пород и да останат бездетни целиот живот, или да бараат трет начин, на пример, усвојување туѓо дете.

Четврто: ако сопружниците се разведат, разводот не е пречка за стапување во втор па и трет брак, кои се допуштени, ако сопружниците навистина не се во можност да стекнат деца по природен пат и ако се на поволна возраст за одгледување деца а не поодмината возраст....„.

Завршен цитат.
--- надополнето: 13 јуни 2013 во 23:55 ---
Јас добив чувство дека плескањето на вистината во фаца е поврзано со тоа дека владиката на телевизија тврди дека жената не е жена ако не раѓа деца.
.
Си добил погрешно чувство и се‘ што извлекол како заклучок од тоа чувство, погрешно е.
--- надополнето: 13 јуни 2013 во 23:59 ---
Еве не мораш на НИШТО да одговориш, само на ова одговори ми те замолувам:

Дали жената што никогаш не може и нема да може да роди сопствено дете е еднаква по важност во очите на црквата како и жена која што родила и изгледала 5 деца во духот кој што го бара Црквата (под претпоставка дека во другите области и двете се горе-долу подеднакво чесни)?
.
Волјата Божја вели дека жената (маженета, нели...) треба да раѓа деца и на тој начин да се спасува.
Волја Божја може да одреди неплодност кај одредена жена, од одредена прична само на Бога позната, која иако сака да има пород, не може да го постигне.

И двете нешта се волја Божја, и ниту едно не е повредно или помалку вредно пред Бога.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
za koja "VISTINA" zboruvas?

За темата на која се наоѓаш и насловот е испишан со големи букви!

kolku sto religii ima na zemjata isto tolku "vistini" imaeve
Убаво, и тие кога ќе бидат прашани и ќе имаат подобар одговор и оправдување од тебе зошто сите се стремат кон иста цел (Вечен живот). Ти кон што се стремиш.?
Каде одиш? Трчаш по патека која нема цел! Како спепец кој оди кон провалија и не гледа дека ќе падне.
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Еве го одговорот од денес, цитирам:
...
Завршен цитат.
--- надополнето: 13 јуни 2013 во 23:55 ---
Ти одговорив на тоа, само сега гледам ми го избришале постот. Ама ти не ме разбираш што сакам да кажам просто.

Накратко сакам да кажам несмасна е аргументацијата на црквата ако таа е таа, затоа што

прво една личност може да се венчала пред да стане болен/болна,

второ може да биде потполно неспособен/неспособна да раѓа деца без разлика на молитва (отстранети репродуктивни органи поради тумор)

трето сопружникот што е неплоден секако може да се помири, ама не е негова одлука дали неговиот/нејзиниот партнер ќе се помири, и не секогаш успева посвојувањето дете (немање пари да се плати, партиски врски, долги линии на чекање итн.)

четврто и најважно,

неправедно е црквата да благослови втор брак на жената/мажот за кој неплодниот се заветил дека ќе го посвети цел живот.

Тогаш ЕФЕКТИВНО на што ќе го посвети животот неплодниот/неплодната КОГА ДАЛ ЗАВЕТ ПРЕД БОГА? Без разлика дали е негова вина или не како таа личност се чувствува кога го погазува својот збор пред Бога?

Црквата му дава втора шанса на твојот сопружник. Црквата му дава ЏОКЕР. Личноста се чувствува измамено затоа што се подготвил цел живот да го посвети на таа личност а планот му пропаднал поради тоа што накратко:

1. Црквата му дозволила на сопружникот да ја напушти својата оригинална заклетва за да има свое дете. ЏОКЕР
2. Црквата НЕ му дозволила нему да има ИН ВИТРО за да има свое дете. НЕМА ЏОКЕР

Запамети, не смее да го искористи истиот вид на „џокер“ односно се прежени/премажи затоа што ја крши првата точка "Прво и основно: ако некој од сопружниците бил свесен за својата болест и последиците од истата, зашто воопшто се женел/мажела?..."

Ќе му понуди ли црквата друг вид на џокер? Секако дека не.

ДВОЕН АРШИН. И дете ќе разбере.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Како ќе го постигне својот спас неплодната жена?
1. Може да ја прифати неплодноста како волја Божјја и со тоа да се помири и смири пред Бога, до крајот од својот живот, а да остане во брак.
2. Може да се замонаши и остатокот од животот да го помине во манастир, служејќи Му на Бога и на сестрите од манастирот.
3. Може да усвои и одгледа туѓо дете.
4. Може да се разведе и да остане разведена до крајот од животот, живеејќи во смирение пред Бога.
--- надополнето: 14 јуни 2013 во 00:21 ---
Ти одговорив на тоа, само сега гледам ми го избришале постот. Ама ти не ме разбираш што сакам да кажам просто.

Накратко сакам да кажам несмасна е аргументацијата на црквата ако таа е таа, затоа што

прво една личност може да се венчала пред да стане болен/болна,

второ може да биде потполно неспособен/неспособна да раѓа деца без разлика на молитва (отстранети репродуктивни органи поради тумор)

трето сопружникот што е неплоден секако може да се помири, ама не е негова одлука дали неговиот/нејзиниот партнер ќе се помири, и не секогаш успева посвојувањето дете (немање пари да се плати, партиски врски, долги линии на чекање итн.)

четврто и најважно,

неправедно е црквата да благослови втор брак на жената/мажот за кој неплодниот се заветил дека ќе го посвети цел живот.

Тогаш ЕФЕКТИВНО на што ќе го посвети животот неплодниот/неплодната КОГА ДАЛ ЗАВЕТ ПРЕД БОГА? Без разлика дали е негова вина или не како таа личност се чувствува кога го погазува својот збор пред Бога?

Запамети, не смее да се прежени/премажи затоа што ја крши првата точка "Прво и основно: ако некој од сопружниците бил свесен за својата болест и последиците од истата, зашто воопшто се женел/мажела?..."
Додаваш нови и нови претпоставени ситуации на веќе поставените: те вака е, те не вака а може и онака...Како да Ти одговорам?
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Додаваш нови и нови претпоставени ситуации на веќе поставените: те вака е, те не вака а може и онака...Како да Ти одговорам?
Ти одговорив веќе еднаш со истото горенаведено ама не можам да ти докажам оти ми го избришале постот. Ништо ново не додадов.

Сосема конкретна е претпоставката и може да се случи, конкретно мене може да ми се случи ако те интересира значи не е толку far fetched.

Еве конкретно:

Имав тумор и отстранет еден репродуктивен орган. Додека стапам во брак јас сум се уште плоден со другиот така да не го прекршувам првиот чекор односно дека стапувам во брак без да сум плоден како што рече ти. Претходно имам банкирано семе. Стапувам во брак. Пример настанува набрзо потоа повторно тумор и неопходно отстранување на другиот репродуктивен орган.

Црквата дозволува на мојата избраничка повторно да се венча за да и даде втора шанса да има дете и можност да го погази библискиот завет дека ќе ми биде верна само мене.

Јас се уште имам банкирано семе (кое да речеме е извлечено без мастурбирање што е потполно возможно).

Црквата не ми дозволува да имам дете и да ми даде втора шанса да имам дете и можност да го погазам библискиот завет дека детето ќе биде зачнато во љубов а не во лабораторија (без притоа да бидат убиени други зиготи или да бидат дадени во лабораториски цели и во втор брак со нова избраничка, значи замисли потполно без да се прекрши било кое друго побарување на Црквата освен тоа што го наведов за зачнато во љубовен однос).

Зошто црквата го дава благослов за едното а не за другото? Двоен аршин, а сепак не сум и' згрешил ништо.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Црквата дозволува на мојата избраничка повторно да се венча за да и даде втора шанса да има дете и можност да го погази библискиот завет дека ќе ми биде верна само мене.
.
Црквата правилно постапила: веќе имам напишано дека Црквата допушта и разводи и втор и трет брак, доколку причина за претходните разводи била немањето деца.

Ако Црквата го допуштила разводот, кој не треба да е само чисто формален според правниот поредок од државата туку и според редот од Црквата, тогаш разведената сопруга нема пречка да стапи во втор брак.
--- надополнето: 14 јуни 2013 во 00:46 ---
Јас се уште имам банкирано семе (кое да речеме е извлечено без мастурбирање што е потполно возможно).

Црквата не ми дозволува да имам дете и да ми даде втора шанса да имам дете и можност да го погазам библискиот завет дека детето ќе биде зачнато во љубов а не во лабораторија (без притоа да бидат убиени други зиготи или да бидат дадени во лабораториски цели и во втор брак со нова избраничка, значи замисли потполно без да се прекрши било кое друго побарување на Црквата освен тоа што го наведов за зачнато во љубовен однос).
.
Не си ми најјасен...:unsure:

Според учењето од Црквата, благословен е само начинот на зачнување и раѓање кој е одреден од Бога, а не кој е извршен по неприроден пат, па нека биде тоа и легална медицинска лабораториска постапка.

Надвор од Црквата, било кој може да стори било што, без да се повикува на учењето од Црквата.
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Црквата правилно постапила: веќе имам напишано дека Црквата допушта и разводи и втор и трет брак, доколку причина за претходните разводи била немањето деца.

Ако Црквата го допуштила разводот, кој не треба да е само чисто формален според правниот поредок од државата туку и според редот од Црквата, тогаш разведената сопруга нема пречка да стапи во втор брак.
Во ред, го разбирам тоа.

Прашањето ми е ЗОШТО постои двоен аршин.

од една страна тоа што го велиш ти:

Црквата на плодниот сопружник му/и' БЛАГОСЛОВУВА прекршување на заклетвата која е запишана во Библијата дека ќе биде вечно верен на својот сопружник поради недостиг на деца и МОЖЕ да стапи во нов брак.

од друга страна: Црквата на неплодниот сопружник НЕ му/и' БЛАГОСЛОВУВА прекршување на заклетвата која е запишана во Библијата дека сите деца ќе бидат зачнати во љубовен однос и НЕ МОЖЕ да има ин витро дете (ниту пак нов брак ќе му/и' биде од многу корист и може само свесно да го зезне новиот сопружник)

Ме разбираш ли што сакам да прашам? Во едниот случај благословува а во другиот не, иако и двајцата не знаеле што ќе се случи откако стапиле во брак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom