Прашања и одговори

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Средното полициско училиште Елисие Поповски Марко дали има уште интернат и дали тие што се од Скопје може да бидат сместени?
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.304
Поени од реакции
7.398
Дали има тема за проектна активност( тема што се брани на матура) или не? Ако не дали ќе може да ми објасните повеќе што е како е, дали има врска темата со факсот кој сакате да го изберете и некој предлог за тема :)
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.148
Дали има тема за проектна активност( тема што се брани на матура) или не? Ако не дали ќе може да ми објасните повеќе што е како е, дали има врска темата со факсот кој сакате да го изберете и некој предлог за тема :)
Па нема посебна тема, за тоа е оваа тука.

Што се однесува до ова, темата која ќе ја избереш за матура не мора да има благе везе со факултетот кој планираш да го упишеш. Битно ти е да си извадиш 12 поени со 5ка, па тоа ќе ти стои во уверението. Такада бирај си нешто што ќе ти лежи и што лесно ќе можеш да го спремиш за највеќе бодови (сеа логично е да избереш тоа што ќе сакаш да го студираш нели, ама сепак тука тоа не игра улога) :) И глеј да не избереш негде кај што ќе имаш терсене професори кои ќе те замараат кога ќе го презентираш тоа, во комисија се тројца, твојот ментор и уште двајца професори кои ги предаваат тој предмет.
 
Член од
6 април 2012
Мислења
84
Поени од реакции
32
Здраво ме интересира дали сеуште има можност сега да се запишиш на факултет ?
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Не најдов тема за work and travel, па тука ке прашам за искуства. Ако има таква тема нека го премести некој мод.
Поточно ме интересира за дали гледаат колку предмети си положил и до кај си со факултетот за да ти одобрат виза?
Кажуваат демек си требал се да имаш положено или демек 1-2 предтеми прегледувале низ прсти?

Дали ова има врска или нема?
И дали има искуства некои да му одобриле виза а да речеме нема се положено
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
1
Прашање за тие шо подобро го познаваат Пмф или другите факултети на Уким.Јас сум студент на И.Биологија прва година , и сеа сакам да се префлам на И.Хемија .Ми рекоа да доставам барање до деканот и сега го разгледуваат.Моето прашање е :колкави се шансите да ми одобрат?
Колку долго трае процесот?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.667
Поени од реакции
11.370
Не најдов тема за work and travel, па тука ке прашам за искуства. Ако има таква тема нека го премести некој мод.
Поточно ме интересира за дали гледаат колку предмети си положил и до кај си со факултетот за да ти одобрат виза?
Кажуваат демек си требал се да имаш положено или демек 1-2 предтеми прегледувале низ прсти?

Дали ова има врска или нема?
И дали има искуства некои да му одобриле виза а да речеме нема се положено
http://forum.kajgana.com/threads/work-and-travel-usa.24584/
 
Член од
5 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
0
Да не знае некој што ќе стане со колоквиумот по етика бидејќи професорот не ни дозволи нам од Филолошки да полагаме? Се дојде до некаков договор? :/
 
Член од
27 септември 2012
Мислења
19
Поени од реакции
0
Некој да студира на Тетовскиот Државен Универзитет во Куманово на Бизнис Администрација
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.367
Поени од реакции
3.358
Дали има тема за проектна активност( тема што се брани на матура) или не? Ако не дали ќе може да ми објасните повеќе што е како е, дали има врска темата со факсот кој сакате да го изберете и некој предлог за тема :)
Пред да избереш што сакаш види колку информации имаш за темата на интернет и по книги пошто проектната е до кај 15 страни.Јас земав Биологија проект.Позз
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
9
Поени од реакции
1
Здраво на сите
Моментално размислувам за студии помеѓу ФИНКИ, ФЕИТ и Машински.
Дали има некој што студира Мехатроника на Машински, баш ме интересира дали се добри студиите затоа што на форумов прочитав дека не учеле се што е потребно?
Исто така ако може мало појаснување на разликите меѓу ФИНКИ и ФЕИТ за полесно да се одлучам. :)
 
Член од
15 декември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво, има ли некој што студира фармација во Словенија ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.786
Владата одлучи: Нов државен универзитет со настава на три јазици
Dhj 20, 2015

609

0
Во Скопје ќе се отвори нов државен универзитет на три наставни јазици: македонски, албански и англиски, објави премиерот Никола Груевски. Одлуката за основање на нов универзитет ја донела Владата на денешната седница на барање на Министерството за образование и наука. Универзитетот според првичните неофицијални информации ќе има 5 факултети со вкупно 14 наставни програми. Новиот државен универзитет треба да го носи името „Мајка Тереза“. Освен оваа одлука, на Владината седница помина и одобрението за основање на нови два факултети во рамки на Државниот универзитет во Тетово и тоа за земјоделски науки и педагогија.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.148
Владата одлучи: Нов државен универзитет со настава на три јазици
Dhj 20, 2015

609

0
Во Скопје ќе се отвори нов државен универзитет на три наставни јазици: македонски, албански и англиски, објави премиерот Никола Груевски. Одлуката за основање на нов универзитет ја донела Владата на денешната седница на барање на Министерството за образование и наука. Универзитетот според првичните неофицијални информации ќе има 5 факултети со вкупно 14 наставни програми. Новиот државен универзитет треба да го носи името „Мајка Тереза“. Освен оваа одлука, на Владината седница помина и одобрението за основање на нови два факултети во рамки на Државниот универзитет во Тетово и тоа за земјоделски науки и педагогија.
Отвори тема :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom