Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 февруари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
10
Воа е „класично„ протестантско толкување на изразот „поклон„: поклонот не е знак на идолопоклонство, туку знак за оддавање чест и почит на или кон соговорникот! Тоа што ангелот не му дозволил на Апостолот да му се поклони, не значи дека Апостолот со поклонот автоматски ќе станел идолопоклоник, туку ангелот му укажал на немањето потреба од поклон пред него (пред ангелот), исто како што дел од свештениците (на кои јас сум очевидец!) не сакаат да им се чини појасен поклон, оти (свештениците) се сметаат себе си за недостојни за таква почит, т.е. сметаат дека сите други се подостојни од нив самите, за укажување почит со поклон. Затоа ангелот и му предочил на Апостолот дека тој (Апостолот) треба на Бога да ми се поклнони, со што ангелот Го претпочитал Бога а не себе си за достоен за почит, но воопшто не било апостолова грешка тоа што му се поклонил на ангелот!
Велиш дека Водачот на војската Господова бил Архангел? ОК.

Исус Навин му се поклонил, но архангелот не направил таква реакција како што направи ангелот кога Јован два пати му се поклони? Зошто и архангелот не изреагирал како и ангелот?
Или на првиот му годело поклонувањето, а на вториот не?

Што мислиш??
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Велиш дека Водачот на војската Господова бил Архангел? ОК.
Нема логика Христос да биде војсководач ангелски, кога таа улога на војсководачи, ја имаат архангелите.

--- надополнето ---

Исус Навин му се поклонил, но архангелот не направил таква реакција како што направи ангелот кога Јован два пати му се поклони?
Исус Навин и Јован се два различни лика од два различни дела од Писмото и не знам од кај Ти е оваа логика на споредување на тие два настани.

--- надополнето ---

Или на првиот му годело поклонувањето, а на вториот не?
Угодувањето не е ангелска особина ниту потреба, така да штом ангелот пред Навин и ангелот пред Јован изреагирале на различен начин, значи дека ангелите имале причина за таа различна реакција.

Патем, Стариот и Новиот Завет имаат битни разлики и барем мене не ми е прифатливо „лагодното„ поврзување на два настани од двата дела од Писмото.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Eдно прашање до христијаните, сигурно одговорено неколку пати ама еве уште еднаш:
Како тоа има некои си 500 x 10 на 12 галаксии x 100 x 10 на 12 ѕвезди x 10 планети = 10 на 30 планети
а само на оваа планета има живот ?
И каде бил рајот во кој живееле Адам и Ева пред гревот ?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Eдно прашање до христијаните, сигурно одговорено неколку пати ама еве уште еднаш:
Како тоа има некои си 500 x 10 на 12 галаксии x 100 x 10 на 12 ѕвезди x 10 планети = 10 на 30 планети
а само на оваа планета има живот ?
1. Библијата никаде не вели дека само на Земјата има живот. Сосема е можно и на други планети да има живот, но САМО ако Создателот создал живот таму се разбира.
2. Бројките што ги наведуваш, од научен аспект, се резултат на огромни претпоставки и изведени се со големи ограничувања согласно нашите набљудувања и можности за набљудувања од перспектива на нашата планета. Сепак тие се ирелевантни по однос на прашањето на животот. Дури и да постоеше само нашето Сонце, и само 2 планети (пр. Земјата и Марс) за Бог воопшто тоа не би било проблем да создаде живот и на двете планети ако тоа Му било по вољата се разбира.


И каде бил рајот во кој живееле Адам и Ева пред гревот ?
Целата Земја била рајска Земја. Ако мислиш на Едемската градина, нејзината локација не е позната. Имај предвид дека и потопот ја има битно изменето топографијата на целата планета.
Поздрав!
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Целата Земја била рајска Земја. Ако мислиш на Едемската градина, нејзината локација не е позната. Имај предвид дека и потопот ја има битно изменето топографијата на целата планета.
Поздрав!
Toгаш каде се наоѓа небото-рајот кој ни е суден на сите нас.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Toгаш каде се наоѓа небото-рајот кој ни е суден на сите нас.
Небото се наоѓа на небото, а Земјата на Земјата. Бог ветил дека откако ќе се исполни времето на Неговата долготрпеливост спрема непокајаните грешници, ќе им суди на луѓето и на отпаднатите ангели и потоа ќе ја обнови Земјата и Небото и тие ќе бидат ткн. „рај“ каде што бескомпромисно ќе владее Божјата воља, каде што нема да има зло, страдање, болки, болести, солзи, стареење, смрт и сл.

„ Зашто, еве, Јас создавам нова небеса и нова земја. Поранешните веќе не ќе се спомнуваат, ниту ќе ви доаѓаат на ум.“ (Исаија 65:17, Библијата)
„А ние, според Неговото ветување, очекуваме нови небеса и нова земја, во кои пребива правдата.“ (2 Петрово 3:13, Библијата)
„И видов ново небо и нова земја, зашто првото небо и првата земја поминаа...“ (Откровение 21:1, Библијата)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.138
Поени од реакции
4.779
Небото се наоѓа на небото, а Земјата на Земјата.
Човекот те праша нешто. Каде се наоѓа рајот?
Досега на нашето небо, не сме нашле место кое се вика рај или изгледа на него...
Ниту пак во поблиското соседство на небото.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Рајот не се наоѓа на Земјата.
Да сакаше Дмт да го чуе исламскиот одговор на ова прашање ќе го поставеше тоа прашање во темата „Прашања за Исламот“. Но штом праша на оваа тема, тогаш очигледно го интересира христијанскиот одговор по тоа прашање.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Да сакаше Дмт да го чуе исламскиот одговор на ова прашање ќе го поставеше тоа прашање во темата „Прашања за Исламот“. Но штом праша на оваа тема, тогаш очигледно го интересира христијанскиот одговор по тоа прашање.
Ајде ти како христијанин дај одговор
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Како тоа има некои си 500 x 10 на 12 галаксии x 100 x 10 на 12 ѕвезди x 10 планети = 10 на 30 планети
а само на оваа планета има живот ?
Ntu eden od Svetite Oci, kolku mi e poznato, nema dadeno odgovor za toa, zasto e Vselenata tolku golema, a samo na edna planeta od taa Vselena vo edna galaksija, Bog stvoril zivot. No jasno e deka oblici na zivot, ednsotavni i slozeni, ima samo na Zemjava i na niedno drugo nebesno telo.

Mozebi po vtoroto doagjanje, Hristos ke ni ja otkrie i taa tajna.

--- надополнето ---

И каде бил рајот во кој живееле Адам и Ева пред гревот ?
Rajot .t. e. Edem ("Edem" e persiski izraz koj znaci "bogatsvo/izobilstvo/uzivanje") e ogranicen del od ranata Zemja, lociran vo megjurecjeto na 2-te (4-te) golemi reki vo denesen Irak, Tigar i Eufrat.

--- надополнето ---

Toгаш каде се наоѓа небото-рајот кој ни е суден на сите нас.
Rajot ne ni e suden na site, tuku sade na onie koi zarabotile svoe mesto vo Rajot, Tekovno, Rajot e del od Nebesata, del od duhovniot Svet, vo koj obituvaat dusite od site pravednici, od Adama do den denesen.

--- надополнето ---

a epten ims logika da odi po voda...
!. Nema racionalna logika.
2. Ima duhovna logika.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Да сакаше Дмт да го чуе исламскиот одговор на ова прашање ќе го поставеше тоа прашање во темата „Прашања за Исламот“. Но штом праша на оваа тема, тогаш очигледно го интересира христијанскиот одговор по тоа прашање.
Само ти скратувам мака оти гледам дека почна да се плеткаш на лесни и едноставни прашања. И да, тоа е и христијанскиот одговор дека Рајот не се наоѓа на Земјата.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Ima duhovna logika.
Nema nikakva logika da se misli deka Isus koj e bog go sozdal ovoj ogromen univerzum so site negovi cuda, trilioni zvezdi, milijardi galaksii i bezbroj fascinantni fenomeni za da dojde na edna mala planeta i da pravi banalni i neimpresivni cuda od tipot na odenje po voda, pretvoranje na voda vo vino i drugi gluposti. Vo sporedba so cudata na univerzumot koj toj spored hristijanstvoto gi sozdal zosto neli Isus e bog, se nula, obicna nula i nemaat nikakva smisla. Sekako i vo ova ima podelenost, nekoi mislat deka Isus e bog drugi mislat deka Isus e sin na bog ama kako i da gledas na rabotite tie cuda nemaat nikakva logika.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Nema nikakva logika da se misli deka Isus koj e bog go sozdal ovoj ogromen univerzum so site negovi cuda, trilioni zvezdi, milijardi galaksii i bezbroj fascinantni fenomeni za da dojde na edna mala planeta i da pravi banalni i neimpresivni cuda od tipot na odenje po voda, pretvoranje na voda vo vino i drugi gluposti. Vo sporedba so cudata na univerzumot koj toj spored hristijanstvoto gi sozdal zosto neli Isus e bog, se nula, obicna nula i nemaat nikakva smisla. Sekako i vo ova ima podelenost, nekoi mislat deka Isus e bog drugi mislat deka Isus e sin na bog ama kako i da gledas na rabotite tie cuda nemaat nikakva logika.
Da receme deka si vo pravo-nema logika.

Ajde sega, so koja logika ke mi ja objasnis potrebata od rotacija/spin na sub-atomska cesticka od 720 stepeni za da postigne rotacija od 360 stepeni? Znaci, se "vrti" dva pati za da se "zavrti" ednas? Toa go velit slavniot Hoking vo "Krakta istorija na vremeto"!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom