Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Јас гласам под А. Ти мора да си малоумен штом го тврдиш ова :)
Јас не го тврдам, туку ти. Изгледа сонцето во Охрид ти удри во главата, или тагата за неуспешниот лов на кутрата душа која, како би рекла Мачорка, те одјеба.

Имаш поим колку си мизерен?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Нешто ми си тивок бе Чорбаџијо. Ти е страв да не бидеш до крај разоткриен, мизеријо на веков?

Да не сакаш на сладолед да одиме?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Јас не го тврдам, туку ти.
Не се секирај, имам големо искуство со клеветници кои ме клеветеле дека сум рекол нешто и кога сум ги предизвикал да ме цитираат каде сум го рекол тоа за што ме клеветеле, следело молк, штама.
Па и со тебе ќе го сторам истото: Бујрум повели цитирај ме каде сум рекол дека за некој да биде бесмртен треба да не јаде.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Не се секирај, имам големо искуство со клеветници кои ме клеветеле дека сум рекол нешто и кога сум ги предизвикал да ме цитираат каде сум го рекол тоа за што ме клеветеле, следело молк, штама.
Па и со тебе ќе го сторам истото: Бујрум повели цитирај ме каде сум рекол дека за некој да биде бесмртен треба да не јаде.
За друго сега правиме муабет. За Охрид, за сладоледи, за такви работи...
--- надополнето: Jul 26, 2011 5:15 PM ---
Пак те снема. Изгледа овој муабетов со сладоледот не ти се бендисува многу...

:rolleyes:
 
F

Frankie Yale

Гостин
Не се секирај, имам големо искуство со клеветници кои ме клеветеле дека сум рекол нешто и кога сум ги предизвикал да ме цитираат каде сум го рекол тоа за што ме клеветеле, следело молк, штама.
Па и со тебе ќе го сторам истото: Бујрум повели цитирај ме каде сум рекол дека за некој да биде бесмртен треба да не јаде.
Препорачај му го др. Џон Ленокс на Ставрогин, неколку линкови и јутуб клипчиња од него, сигурен сум дека ќе го смени ставот :ROFLMAO:

Само неколкумина ќе сфатат за што зборувам, меѓу тие си и ти. :D
 
Член од
26 јули 2011
Мислења
16
Поени од реакции
14
Прочитав неколку страни од темава и ми се слоши искрено кажано... Место да се фокусира на дадената тема, вие си префрлате еден на друг и се навредувате... не ќе да е цивилизирано дебатирање на дадена тема... ко што знам секој може да си го даде своето мислење и да не биде навреден -туку да се отвори дебата со прашања и одговори, а не со прашања и навредувања... anyways... ignore and keep talking...
 
F

Frankie Yale

Гостин
Прочитав неколку страни од темава и ми се слоши искрено кажано... Место да се фокусира на дадената тема, вие си префрлате еден на друг и се навредувате... не ќе да е цивилизирано дебатирање на дадена тема... ко што знам секој може да си го даде своето мислење и да не биде навреден -туку да се отвори дебата со прашања и одговори, а не со прашања и навредувања... anyways... ignore and keep talking...
Пази да не добиеш пп од Чорбаџија после овoј пост, and don't let his sweet words fool you... He's evil! Сенатор Палпатин на кајгана форумот.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Прочитав неколку страни од темава и ми се слоши искрено кажано... Место да се фокусира на дадената тема, вие си префрлате еден на друг и се навредувате... не ќе да е цивилизирано дебатирање на дадена тема... ко што знам секој може да си го даде своето мислење и да не биде навреден -туку да се отвори дебата со прашања и одговори, а не со прашања и навредувања... anyways... ignore and keep talking...
Душичка...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Речиси секој пат кога на човек ќе му поставиш прашање од типот: „Ама зошто Бог вака направил?“ или „А зошто не постапил вака или онака?“ ќе добиеш „филозофски“ одговор, освен доколку Бог експлицитно не објаснил зошто постапил така, а не онака. Вистинскиот и најпрецизниот одговор би бил да ти кажам: „Прашај Го Бог, јас не сум ниту Негов советник, ниту негов портпарол, ниту Негов адвокат.“ Но тој одговор тебе нема да те задоволи, како и сите други атеисти. Атеистите сакаат да го седнат Бог на едно училишно столче и прво убаво да го искараат за сите „грешки“ што ги направил, а потоа тие да му одржат лекција како би требало тој да постапува, создава и сл. Значи ние во старт имаме различен концепт на Бог и затоа имаме и несогласување во прашањата и одговорите. За тебе некои мои одговори ќе бидат незадоволувачки, а за мене некои твои прашања ќе бидат апсурдни. Тоа е тоа. Во такви случаи добро е да се сложиме дека не се сложуваме :)

Можеби твојот концепт на Бог го може тоа, но мојот не. Тука имаме разлика и во концептот за семоќност. Мојот семоќен Бог не може да оди против Својот збор, ниту да направи камен што не може да го крене, не може да излаже, не може да не постои, не може да нацрта четириаголен триаголник, ниту кружен квадрат, ниту топчеста коцка, ниту пак може да дозволи еден обичен смртник атеист да му изиграва Бог и да ги суди Неговите постапки и дела. Христијанскиот Бог не може ништо од ова. Ако според вашиот концепт за семоќност Тој не е семоќен, ок, нека биде така.
Mene licno mi se dopagja ova sto go kazza:) Ja otslikuva realnata situacija na ovoj forum.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Прочитав неколку страни од темава и ми се слоши искрено кажано... Место да се фокусира на дадената тема, вие си префрлате еден на друг и се навредувате... не ќе да е цивилизирано дебатирање на дадена тема... ко што знам секој може да си го даде своето мислење и да не биде навреден -туку да се отвори дебата со прашања и одговори, а не со прашања и навредувања... anyways... ignore and keep talking...
Три години исти муабети се вртат. БУКВАЛНО истите. Со речиси истите луѓе. Кои нема да променат ставови ни Исус да им застане до нив и им рече џабе 30 години одиш во црква, пак ке те јадат црви на крај. Нема ни поента темава, се што е за дебата е поминато.
Али ај нов(a) си, ке се навикнеш. :D
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Три години исти муабети се вртат. БУКВАЛНО истите. Со речиси истите луѓе. Кои нема да променат ставови ни Исус да им застане до нив и им рече џабе 30 години одиш во црква, пак ке те јадат црви на крај. Нема ни поента темава, се што е за дебата е поминато.
Али ај нов си, ке се навикнеш. :D
Нема поента, се слагам. Една од причините e апсолутната убеденост дека со црвите завршува се`.
 
Член од
26 јули 2011
Мислења
16
Поени од реакции
14
Три години исти муабети се вртат. БУКВАЛНО истите. Со речиси истите луѓе. Кои нема да променат ставови ни Исус да им застане до нив и им рече џабе 30 години одиш во црква, пак ке те јадат црви на крај. Нема ни поента темава, се што е за дебата е поминато.
Али ај нов(a) си, ке се навикнеш. :D
Не се три години, верувај... знам за што се работи уште и пред ти да дознаеш ;) (безнавреда)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom