Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Па јас не ни тврдев дека има поврзаност со Македонија, јас кажав дека е еден од 108-те симболи на хинду божеството - Вишну.
Прашањето беше што бара тој симбол во христијански храмови, кога христијанството ги смета религиите како хиндуизмот за ѓаволски.
Работата е комплицирана: има доста православни цркви со нехристијански симболи. Тоа е поради повеќе причини: незнаење/неукост, немање контрола врз изградбата и фрескоживописот, итн. Во случајот со масонските симболи, се работи за свесно, намерно вметнување на такви од страна на масони ктитори, фрескописци, архитекти, и сл. Како и да е, ниеден од овие нехристијански елементи нема никакво суштинско влијание на основната Христова порака ниту на функционирањето на црквата. Едноставно е „страно тело“ кое, за оние кои знаат, боде очи.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не си ласкај, не си Ти тој кој ќе каже дали е нешто рисјанско или не е, а без притоа да сака да ја омаловажи верата и да „докаже„ дека рисјанството ѓоамити има потекло од паганските религии.
Па јас не ни кажував дали било што е "рисјанско" или не, јас кажав што значи и од каде потекнува свастиката или кукастиот крст, а што бара во православни манастири вие си знаете. Тоа е факт, е сега што ти го доживуваш како омалуважување тоа не е мој проблем туку твој.
Ќе се распрашам кај мојте парохиски свештеници и ќе пренесам на форумов што ми одговориле.
Слободно! Јас никогаш не лажам! - НИКОГАШ, свастиката е симбол користен далеку пред христијанството да постои.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас никогаш не лажам!
Алал да Ти е!
Капа Ти симињам!
Но како ветив, ќе се распрашам за свастиката, ќе постирам на форумов, само немој после да „цвикаш„ ако испадне дека не си во право за нејзиното потекло, симболика и користење!
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Работата е комплицирана: има доста православни цркви со нехристијански симболи. Тоа е поради повеќе причини: незнаење/неукост, немање контрола врз изградбата и фрескоживописот, итн. Во случајот со масонските симболи, се работи за свесно, намерно вметнување на такви од страна на масони ктитори, фрескописци, архитекти, и сл. Како и да е, ниеден од овие нехристијански елементи нема никакво суштинско влијание на основната Христова порака ниту на функционирањето на црквата. Едноставно е „страно тело“ кое, за оние кои знаат, боде очи.
Знаење и неукост!?
Мислев дека христијанството е во срцето, бидејќи:
Блажени се бедните по дух,
зашто нивно е зарството небесно.
Блажени се кротките зашто
тие ќе ја наследат земјата.
Блажени се чистите по срце, зашто тие ќе го видат Бога.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Алал да Ти е!
Капа Ти симињам!
Но како ветив, ќе се распрашам за свастиката, ќе постирам на форумов, само немој после да „цвикаш„ ако испадне дека не си во право за нејзиното потекло, симболика и користење!
Нема што да цвикам, ете прашај па ќе се увериш и сам. И не се секирај, позади моите тврдења стојат аргументи, не ми се сонило мене тоа што го тврдам тука.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Знаење и неукост!?
Мислев дека христијанството е во срцето, бидејќи:
Блажени се бедните по дух,
зашто нивно е зарството небесно.
Блажени се кротките зашто
тие ќе ја наследат земјата.
Блажени се чистите по срце, зашто тие ќе го видат Бога.
Незнаење и неукост на градителите на храмовите. (башка ме цитираш погрешно). А постов твој не да нема врска со моето објаснување, него глаа боли.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Незнаење и неукост на градителите на храмовите. А постов не да нема врска со моето објаснување, него глаа боли.
Има врска само таа е невидлива за тебе за да ја видиш. :)
Проблемот е у тоа да сврзеш неколку работи не прв поглед неповрзани за да ја добиеш целата слика.
Има ситни детали кои ја откриваат вистината...пример зборот што го употреби "неуки".
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Нема што да цвикам, ете прашај па ќе се увериш и сам. И не се секирај, позади моите тврдења стојат аргументи, не ми се сонило мене тоа што го тврдам тука.
Не ни реков дека Ти се сонило, ама сигурно некој Ти го дошепнал...:)

А што се однесува до аргументите, тие се секогаш дискутабилна категорија.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Има врска само таа е невидлива за тебе за да ја видиш. :)
Проблемот е у тоа да сврзеш неколку работи не прв поглед неповрзани за да ја добиеш целата слика.
Има ситни детали кои ја откриваат вистината...пример зборот што го употреби "неуки".
Дечко, не ми се праи муабет со тебе затоа што немаш појма шо збориш. Иди арчи му го времето на некој друг.;)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не ни реков дека Ти се сонило, ама сигурно некој Ти го дошепнал...:)

А што се однесува до аргументите, тие се секогаш дискутабилна категорија.
Можеби и ми дошепнал, не велам не.
Но незнам како може да биде дискутабилно, кога има материјални докази за свастиката. Таа може да се најде на безброј хиндуистички храмови, а секој од тие храмови се знае колку е стар.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.140
Се работи за базиликата Студенчишта, изградена во V или VI век НЕ.Значи дајте некоја рационална идеја зошто има свастика, без препукување.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Се работи за базиликата Студенчишта, изградена во V или VI век НЕ.Значи дајте некоја рационална идеја зошто има свастика, без препукување.
„Рационална идеја„!??? Еве Ти рационална идеја: мислам дека еволуцијата е точна! :D

А за свастиката, монахињата од Јанкоец, во нејзиното објаснување, ни оддаелку не напомена дека свастиката не е христијански симбол! За беља, бев таму пред некои 5-6 г. и не го паметам толкувањето од монахињата-домаќинка.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.140
Најдов слика, ама од Плаошник, истово го има и на Студенчишта.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Најдов слика, ама од Плаошник, истово го има и на Студенчишта.
Минатата година бев на Плаошник. Оваа слика што ја постираш дека е од Плаошник не ја видов. Дади гро, каде е тој кукаст крст во Плаошник? Сигурно нема да ти е тешко бидејки ги имаш деталите. Сигурен си дека ова е Плаошник а не нешто друго? Можеби пишува Плаошник а е друго или сигурен си дека е Плаошник? И на крај едно прашање: Што значи овој кукаст крст во 9 век?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom