Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.142
Има една базилика блиску до местото кај што живеам и има еден интересен детаљ од мозаикот-кукаст крст.
Ако може објаснување како се нашол кукаст крст во ранохристијанска базилика?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
ОК. Фала Мики
Молам.
--- надополнето: Jun 20, 2011 2:48 PM ---
Ова се т.н. Базилики, така?
Да, тоа се базикили.
Поимот „базилика„ е модел за храм, со издолжена основа, каде надвишениот централен брод пропушта светлина во објектот низ бочните/подолжните прозорци од фасадите од надвишениот дел од средишниот брод.
--- надополнето: Jun 20, 2011 2:51 PM ---
Има една базилика блиску до местото кај што живеам и има еден интересен детаљ од мозаикот-кукаст крст.
Ако може објаснување како се нашол кукаст крст во ранохристијанска базилика?
Работата е обратна: како се нашла сфастиката на знамето од наионал-социјалистите? Таков симбол има и во женскиот манастир Јанковец, блиску до Ресен. Во моментов, не би се сетил на значењето на тој симбол, кој нацистите го „позајмија„ и го вградија во нивната идеологија и иконографија.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Работата е обратна: како се нашла сфастиката на знамето од наионал-социјалистите? Таков симбол има и во женскиот манастир Јанковец, блиску до Ресен. Во моментов, не би се сетил на значењето на тој симбол, кој нацистите го „позајмија„ и го вградија во нивната идеологија и иконографија.
Јас ќе ти го кажам значењето на кукастиот крст!
Работата е итекако обратна! Свастиката или кукастиот крст, е еден од 108 -те симболи на хинду божеството - Вишну! Значи припаѓа на религија која е со милениуми постара од христијанството и која вие ја сметате за дело на "лукавиот" нели! :)
Е сега, ако религиите како хиндуизмот се дело на лукавиот, тогаш што бараат тие симболи во манастири и базилики?
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Синови божји не постојат, пошто не постојат богови. Никакви.

Синови човечки сме сите ние. Секој од нас е син на некој човек (жив или мртов).

Исус е приказна. Како што е приказна Тор, Кришна; како Алах, Митра, самовилите, Луцифер, Дедо Мраз или Брама.
Еурека! Уште да прочиташе дека прашањата се наменети да ги одговараат Христијани, како што е и целата тема, подпросечен си во интелегенцијата такви на форумов треба да се забранат!
--- надополнето: Jun 20, 2011 7:02 PM ---
Јас ќе ти го кажам значењето на кукастиот крст!
Работата е итекако обратна! Свастиката или кукастиот крст, е еден од 108 -те симболи на хинду божеството - Вишну! Значи припаѓа на религија која е со милениуми постара од христијанството и која вие ја сметате за дело на "лукавиот" нели! :)
Е сега, ако религиите како хиндуизмот се дело на лукавиот, тогаш што бараат тие симболи во манастири и базилики?
Свастиката, мислам дека нема врска со христијанството во Македонија. Во Македонија ја има на базиликите од времето на Филип || и нејзиното значење е „неосвојивост“, се смета за еден од најстарите симболи. А ова со хинду нема никаква поврзаност со Македонија, 100%.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Свастиката, мислам дека нема врска со христијанството во Македонија. Во Македонија ја има на базиликите од времето на Филип || и нејзиното значење е „неосвојивост“, се смета за еден од најстарите симболи. А ова со хинду нема никаква поврзаност со Македонија, 100%.
Па јас не ни тврдев дека има поврзаност со Македонија, јас кажав дека е еден од 108-те симболи на хинду божеството - Вишну.
Прашањето беше што бара тој симбол во христијански храмови, кога христијанството ги смета религиите како хиндуизмот за ѓаволски.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Па јас не ни тврдев дека има поврзаност со Македонија, јас кажав дека е еден од 108-те симболи на хинду божеството - Вишну.
Прашањето беше што бара тој симбол во христијански храмови, кога христијанството ги смета религиите како хиндуизмот за ѓаволски.
Разгледај си на интернет. Овој симбол бил користен насекаде, и секаде означувал различни работи. Го користеле и во Индија, а и словените. Го користеле и Грците, а и Римјаните, а овие базилики се од римско време.

Базилика е рана форма на христијански храм. Веројатно е градена од римските истоимени градби кои служеле како судници и пазари. Карактеристики на базилика имаат и некои римски куќи и катакомби кои служеле као места за исповедање на верата пред Христијанството да биде признато како официјална религија.


 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Разгледај си на интернет. Овој симбол бил користен насекаде, и секаде означувал различни работи. Го користеле и во Индија, а и словените. Го користеле и Грците, а и Римјаните, а овие базилики се од римско време.

Базилика е рана форма на христијански храм. Веројатно е градена од римските истоимени градби кои служеле како судници и пазари. Карактеристики на базилика имаат и некои римски куќи и катакомби кои служеле као места за исповедање на верата пред Христијанството да биде признато како официјална религија.
Словените, индијците, римјаните....грците, сите овие не тврделе дека хиндуизмот е дело на лукавиот! Ти сваќаш ли дека твојата религија од една страна ги прогласува овие религии за ѓаволски, а од друга страна има нивни симболи!
Тоа ти е исто како во синагога да закачиш слика од Хитлер, и да не го сметаш тоа за апсурдно.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Словените, индијците, римјаните....грците, сите овие не тврделе дека хиндуизмот е дело на лукавиот! Ти сваќаш ли дека твојата религија од една страна ги прогласува овие религии за ѓаволски, а од друга страна има нивни симболи!
Тоа ти е исто како во синагога да закачиш слика од Хитлер, и да не го сметаш тоа за апсурдно.
Не ти напишав дека овој симбол не го измислиле Индијците? Како што кругот не го измислил само еден народ така и овој симбол. Кај различни народи си имал различно значење, не бил само симбол од хиндуизмот. Како што ти постирав базиликите биле градени од римските градби.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не ти напишав дека овој симбол не го измислиле Индијците? Како што кругот не го измислил само еден народ така и овој симбол. Кај различни народи си имал различно значење, не бил само симбол од хиндуизмот. Како што ти постирав базиликите биле градени од римските градби.
Хиндуизмот е постар и од римјаните, и од грците, и од словените!
Аргументот на Мики беше дека значењето кое му го дале нацистите не е валидно бидејќи бил позајмен симболот! Е арно ама и сите овие кој ги споменавме, вклучително и христијаните по таа аналогија го позајмиле! Што значи дека и нивното значење кое му го придале не е валидно, со што валидноста останува на најстарата религија која го промовирала, а тоа е хиндуизмот.
Со ова испаѓа дека христијнството, во дел од своите храмови има симболи кој се дел од религии кој самото христијанство ги смета за ѓаволски.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Е арно ама и сите овие кој ги споменавме, вклучително и христијаните по таа аналогија го позајмиле!
Не го позајмиле христијаните, туку православците. И камо тоа да беше единственото нешто што православците го позајмија од паганските религии и обичаи во своите храмови, во својата вера и праска.
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Хиндуизмот е постар и од римјаните, и од грците, и од словените!
Аргументот на Мики беше дека значењето кое му го дале нацистите не е валидно бидејќи бил позајмен симболот! Е арно ама и сите овие кој ги споменавме, вклучително и христијаните по таа аналогија го позајмиле! Што значи дека и нивното значење кое му го придале не е валидно, со што валидноста останува на најстарата религија која го промовирала, а тоа е хиндуизмот.
Со ова испаѓа дека христијнството, во дел од своите храмови има симболи кој се дел од религии кој самото христијанство ги смета за ѓаволски.
Во храмовите ако го има мада го нема, е поставен од војсководци и слично а не од верниците.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не го позајмиле христијаните, туку православците. И камо тоа да беше единственото нешто што православците го позајмија од паганските религии и обичаи во своите храмови, во својата вера и праска.
За мене сите вие сте христијани, ако одиме по оваа аналогија тогаш и вие протестантите не сте христијани според нив....сите секти на јудеизмот кој го сметаат Исус за божји син, за мене се христијанство.
--- надополнето: Jun 20, 2011 10:35 PM ---
Во храмовите ако го има мада го нема, е поставен од војсководци и слично а не од верниците.
Па читај ги оние кој одат по манастирите и црквите дали го има или нема:
MIKI1 напиша:
Работата е обратна: како се нашла сфастиката на знамето од наионал-социјалистите? Таков симбол има и во женскиот манастир Јанковец, блиску до Ресен.
Војсководци одамна нема во Македонија, а свештенството не се потрудило да ги одстрани симболите на религија која ја смета за ѓаволска.
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
За мене сите вие сте христијани, ако одиме по оваа аналогија тогаш и вие протестантите не сте христијани според нив....сите секти на јудеизмот кој го сметаат Исус за божји син, за мене се христијанство.
--- надополнето: Jun 20, 2011 10:35 PM ---

Па читај ги оние кој одат по манастирите и црквите дали го има или нема:

Војсководци одамна нема во Македонија, а свештенството не се потрудило да ги одстрани симболите на религија која ја смета за ѓаволска.
Во секој случај ти грешиш, а ме мрзи да дообјаснам сега касно е .
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Во секој случај ти грешиш, а ме мрзи да дообјаснам сега касно е .
Знам, сите ние што не размислуваме како тебе и што користиме факти кој не ти одат во прилог сме пореметени во мозокот, и затоа мора да грешиме нели?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас ќе ти го кажам значењето на кукастиот крст!
Не си ласкај, не си Ти тој кој ќе каже дали е нешто рисјанско или не е, а без притоа да сака да ја омаловажи верата и да „докаже„ дека рисјанството ѓоамити има потекло од паганските религии.

Ќе се распрашам кај мојте парохиски свештеници и ќе пренесам на форумов што ми одговориле.
--- надополнето: Jun 21, 2011 7:54 AM ---
Не го позајмиле христијаните, туку православците.
Точно: православните се христијани, а надвор од православието има само самонаречени и самоименувани христијани, кои зад себе немаат колективно паметење подолго од 150 г., од средината од 19-от век, кога започна она инфлаторно формирање на здруженија, кои ради убедливост и привлекување членство, се самоименуваа за „христијани„., кои „точно„ го толкуваат Писмото.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom