Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
кај најде па еволуција сега .. збориме за старост на Земјава :)
Христијанството велело дека е стара 8000г ...
а факти постојат дека постоела и пред милјарди год ... кој е во право ... неможе двете работи да се во право ..
7 денови во Библијата се периоди, не ја знам точната бројка на староста на планетава но нв верувам дека е постара од 100 илјади години.

Кога можеа да си ги срушат кулите близначки (да, да на масоните мислам) да им фрлат две атомски бобми на јапонците, да ја фингираат светската економска криза 29-та и оваа сега, да го измислат птичјиот грип, да ја бомбардираат Југославија да ни направат на нас рамковен, да ни направат два атентати да го убијат Џон Кенеди, да го убијат брат му Боби Кенеди кој исто како Џон се залагаше за национализирање на федералните резерви, кога ја измислија сидата болест од кој умираат милони луѓе годишно додека Витни Хјустон и Меџик Џонсон без проблеми се излечија пошто наводно имале јак имунитет,кога даваат стотици милјарди долари за војската и ги праќаат на безмислени мисии додека милиони нивни луѓе им станаа бескуќници поради банкарската криза која сами ја креираа, кога ставија за претседател( и му дадоа 8 години мандат) човек со Ај Кју 85 итд..

Па приказната за еволуцијата ќе им биде тешко да ја измислат :pos2::pos2:
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
allahov_rob напиша:
Ako dozvolis ti i jas tebe kje te nadopolnam ... :

Togas im odgovori Isus i rece: "Ucenjeto moe ne e moe,a na Onoj sto Me prati".
(jovan,7:16)

im rece na ucenicite: ,Posedete tuka dodeka otidam onamu da se pomolam. I kako se pooddaleci,malku padna nuckum( nie toa sedjde go vikame);
;se molese i govorese...
(matej, 26;36-39)

"Vo denovite na Svojot zemen zivot, On so silen vik i solzi upati molba kon ONoj,KOj mozese da Go spasi od Smrtta i poradi Svojata poboznost bese cuen
(poslanie na Pavle od Evreite, 5:7

Toa jasno kazuva deka Isa a.s. jasno kazal deka toj ne e Bog i deka toj nisto ne pravi samo od sebe tuku po naredba na Bog. Cudata ne gi pravel sam od sebe tuku so dozvola na Bog
radica напиша:
Јован 11:4 А штом Исус го чу тоа, рече: „Болеста не е смртоносна, туку за Божја слава, за да се прослави Божјиот Син.”
17:1 Кога Исус го изговори тоа, ги подигна очите кон небото и рече: „Татко, часот дојде! Прослави Го Својот Син, за да Те прослави Синот Тебе,
матеј :28:19 Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Сум ви заповедал!
Јован:14:26 а Утешителот, Светиот Дух, Кого Татко Ми ќе Го испрати во Мое име, ќе ве научи сè и ќе ве потсети на сè што ви реков.
Ова се зборови на Исус!

Доволни се овие цитати или уште сакаш?.
allahov_rob напиша:
Odlicno radice,zadoolen sum od ona sto go napisa no sto velis ti za onie citati sto jas gi navedov?
Moite citati i tvoite citati se sosema kontra diktorni a sepak se od edna ista kniga tj Biblija....
Dali e toa uste eden dokaz deka Biblijata e kontra diktorna sama so sebe? Sporedi gi tvoite i moite citati pa presudi sama...
Библијата воопшто не е контрадикторна. Епа вака Алахово робче :)
Исус во Библијата е слуга, Човеков Син, Божји Син, Спасител, Бог и сето тоа си има свое значење. Значи пробај да разбереш како што ние разбираме како се во Куранот не треба да се сфати буквално, онака како што е напишано.
Сфаќањето на христијаните се темели на мислењето дека Исус не може ништо да направи без својот Татко(како што ти наведи во претходните постови), но ние луѓето не можеме да стигнеме до Бог без Исус. Дали ти ме разбираш мене шо сакам да ти кажам?:smir:
Бог го испрати својот Син и сега судот е во Него. Еве ти библиски цитати:
Лука: 9:48 и им рече: „Кој го прима ова дете, во Мое име - Мене Ме прима. А кој Ме прима Мене, Го прима Оној, Кој Ме пратил; зашто, кој е најмал меѓу сите вас, тој е голем.”

Јован: 12:48 Кој Ме отфрла Мене и не ги прима Моите зборови, има свој судија: Словото - што го изговорив - тоа ќе му суди во последниот ден.
13:20 Вистина, вистина ви велам: кој го прима оној, кого Јас го праќам, Мене Ме прима; а кој Ме прима Мене, Го прима Оној, Кој Ме пратил Мене.”

Значи нема полесен пат да се стигне во Божјото царство од тоа да се следи Божјиот Син.
Поздрав
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Аллахов_роб ова е најголем грев брате припишување син на Бог. Естакфируллах, Аллах не е како нас ние сме негова креација Радица и нему не му е потребно син од неговата креација. Нема опрост за овој грев !!!

--- надополнето ---

[19:35]
Nezamislivo je da Allah ima dijete, hvaljen neka je On! Kad nešto odluči, On za to rekne samo: "Budi!" - i ono bude.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Nezamislivo je da Allah ima dijete, hvaljen neka je On! Kad nešto odluči, On za to rekne samo: "Budi!" - i ono bude.
Па не се мисли можеби на биолошко дете ... туку на „дете“ како шо нели сите сме наводно според религиите деца на „Бог“?
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Аллах е едно од имињата на Бог

--- надополнето ---

Дали некој прави грев или не за тоа друг одлучува, не туку плаши луѓе. Сите сме Божји деца, а кога мислиме на тоа не мислиме дека во сексуален чин не направил Бог туку по негова волја.
 
A

ateist

Гостин
Па не се мисли можеби на биолошко дете ... туку на „дете“ како шо нели сите сме наводно според религиите деца на „Бог“?
ех според религиите ..арно ама букварот вели ЛАЖАТ

Божји деца се пре-родените по возвишен дух-идеал

Јован: 1:12 А на сите кои Го примија, им даде власт да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име:
11:52 и не само за народот, туку и за да ги собере во едно распрснатите Божји деца.

1 Јованово: 3:1 Гледајте каква љубов ни дал Таткото: да се наречуваме Божји деца. А тоа и сме! Затоа светот не нè познава нас, зашто не Го позна Него.
3:2 Возљубени, сега сме Божји деца, и уште не се откри што ќе бидеме; но знаеме: кога ќе се открие ќе Му бидеме слични, зашто ќе Го гледаме Онаков Каков што е.

Римјаните: 9:8 тоа значи: дека сите деца по тело не се Божји деца, туку децата на ветувањето се сметаат за потомство..
.
.
нели павле ги раѓа новите Исуси Христи

Галатјани: 4:19 ДЕЦА МОИ, кои пак сум во ПОРОДИЛНИ МАКИ, додека Христос се вообличи - ОФОРМИ - ОТЕЛОТВОРИ во вас.

еее па после и ги хранел бебињата од 30 до 130 год ..хахахаха

Евреите 5:
12 Имено, според времето требаше да бидете учители; меѓутоа вам ви е пак потребно да ве учи некој на основните начела на Божјите пророчки зборови; и станавте такви што ви е потребно млеко, а не тврда храна.

13 Зашто секој, кој се храни со млеко, неискусен е во словото на правдата, зашто е младенец.

14 А тврдата храна е за полнолетните, кои преку навика, ги извежбале сетилата да разликуваат добро и зло.

.
.
.

а дека биолошките деца ги создава накаков бог-манијак буричкајќи по спермата даси одбере сперматозоид фаорит или ги навејува да се сексаат дасоздадат деца е ЧИСТА ГЛУПОСТ .
Тоа е одлука на родителите и никаквибогови немаат врска со тоа .

Библијаи Куран гарантираат дека Бог имал врскасо содавањето на ПОЛНОЛЕТНАТА ЛИЧНОСТ .

Псалм: 7:14 Ете, злотворот зачна неправда, заноси нечесност и роди измама.

ИЛИ ПОВЕЌЕ ЛУЃЕ

Јов: 15:35 Кои зачнуваат зло, раѓаат несреќа и носат измама во својата утроба.”

Исаија: 33:11 Зачнавте сено, ќе родите слама здивот ваш е како оган, ќе ве голтне.

И НЕ БИЛ САМО ИСУС РОДЕН БЕЗГРЕШНО ТУКУ И МНОГУ ДРУГИ ИСУСОВЦИ

1 Петрово:
1:3 Благословен да е Бог, Таткото на нашиот Господ Исус Христос, Кој по Својата голема милост, преку воскресението на Исуса Христа од мртвите, НЕ РОДИ ОДНОВО за жива надеж,

ЗБОРИ ЗА ПРЕ-РОДУВАЊЕ НА НОВИ ЛИЧНОСТИ А НЕ БИОЛОШКИ КАКО СЕ ЗАПИЉАЧИЛЕ ИЛСАМ ОРАВОСЛАВ КАТОЛИК ПРОТЕСТАНТ

Матеј: 19:28 А Исус им рече: „Вистина ви велам дека вие - кои тргнавте по Мене, во ПРЕРОДБАТА

Јован 3:
3 Исус му одговори и рече: „Вистина, вистина, ти велам, ако некој не се роди одозгора, тој не може да го види Божјото Царство.”

4 Никодим Му рече: „Како може да се роди човек, кога е стар? Зар може по вторпат да влезе во утробата на мајка си и да се роди?”

5 Исус му одговори: „Вистина, вистина, ти велам: ако некој не се роди од вода и Дух, тој не може да влезе во Божјото Царство.

6 Роденото од тело, тело е; а роденото од Дух, дух е.

7 Не чуди се што ти реков: треба да се родите одозгора. .
.
.
итн религиозните измислици немаат врска со Куранот и Библија.
.
.
.
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Според Библијата..... а докази за тоа???
Пред 5 400 години се градеа пирамиди...на кои денес им се чудат....

Ако барате докази во религиите или во Куранот, Библијата, сигурно нема да ги најдете...
Citaj vo ovaa tema imas poopsirno...


http://forum.kajgana.com/showthread.php?48366-Адам-(AS)-живеел-пред-5.800-ГОДИНИ
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Па не се мисли можеби на биолошко дете ... туку на „дете“ како шо нели сите сме наводно според религиите деца на „Бог“?
Па ние сме негови створениа, ама не и Божество исто така и Исус а.с. не е никакво божество само пејгамбер кој повикувал верување во еден Бог.
Ова Христијаниве мислат дека Бог го зачнал на Исус во Марија Естакфируллах.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Vidi, pejgembler, pejskrambler, veruvaj si vo sto sakas, jas mislam deka ne eni sin, ni bog, ni butur, ama ima eden kup koi veruvaat deka e i Bog i zacnat bezgresno od svetiot duh i deka e svoja zemska personifikacija i bozestvo, no da se drznes da laes deka ne e, a istovremeno vehementno da se buntuvas koga nekoj ke go cepne tvojot e vo najmala raka dvolicnost.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Vidi, pejgembler, pejskrambler, veruvaj si vo sto sakas, jas mislam deka ne eni sin, ni bog, ni butur, ama ima eden kup koi veruvaat deka e i Bog i zacnat bezgresno od svetiot duh i deka e svoja zemska personifikacija i bozestvo, no da se drznes da laes deka ne e, a istovremeno vehementno da se buntuvas koga nekoj ke go cepne tvojot e vo najmala raka dvolicnost.
Абе ајде оставиме на мир да си дискутирам за мене не е Божество и никогаш нема да биде. Ај гитла сега не туку замарај и онака со тебе не може да се дискутира само за критикување си тука Богами.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Абе ајде оставиме на мир да си дискутирам за мене не е Божество и никогаш нема да биде. Ај гитла сега не туку замарај и онака со тебе не може да се дискутира само за критикување си тука Богами.
Zgitlaj se sama.

I ako ne e bozestvo, kazi ednas, ne milion pati. Ni za mene ne e, a ni Alah ne e, ni Muhamed, ni Moshe, a ni Jahve.

I site tie mi se dripci.

JNego, sto ne go prasas Hamnei sto mu e Isus.

P.S. I Isus i Muhamed se rodeni evrei.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Одговорот е едноставен: тековниот светоглед, кој е наметнат како единствен и референтен, заснован е на историскиот материјализам и еволуционизам, така да секоја научна будалаштина, за да биде пошироко прифатена, треба да се вклопи во тој и таков светоглед, кој не признава постоење на Бог и на духовност.
:) колку едноставен одговор :)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Не гледаш дека правиш грев бе чедо господово ти треба исповедување за да ти се простат гревовите, треба да ги кажеш тајните на Попот.:pop:
Зарем не гледаш дека треба да се продолжи традицијата паганска од богот Хорус исто така кој воскреснал и ги земал гревовите на луѓето? =)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ili tradicijata na Mojsej, koj tvrdel deka e glasot bozji i daval knizulinja i upatstva kako treba da se postue bog?? Kako Mu'amed?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Истото го направил и Исус а.с. само што народот го направи Бог и Син Божји. Испомешаа Бог со луѓе.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom