Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Едноставно: заборави го сонот и не се впуштај во негови „толкувања
Да, и во сон се чинат гревови...
-Едноставно , мило ми е што се јави . но не очекував вака скуден одговор на момчето околу сонот. требаше како најмалку да му кажеш дека толкувањето на сништа , палењето свеки за здравје и покој и незнам какви поводи се пагански а не христијански работи.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
требаше како најмалку да му кажеш дека толкувањето на сништа , палењето свеки за здравје и покој и незнам какви поводи се пагански а не христијански работи.
Кога MIKI1 би ти го кажал тоа, тој би одел против самиот себе, против својата религија. Православните многу добро знаат дека палењето свеќи за живи, мртви, здравје, бериќет итн. се пагански обичаи, но не смеат да го признаат тоа јавно затоа што на тој начин ќе си ја признаат и својата православна религија како испаганета, но никој не би се нарекол паганин така? :)

Да, и во сон се чинат гревови...
А дали има исповедање гревови во сон? :)
Или можеи и крштевање во сон? :pos2:
Оф леле, што ли уште не ќе чуеме од ова.. микиево православие.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
-Едноставно , мило ми е што се јави . но не очекував вака скуден одговор на момчето околу сонот. требаше како најмалку да му кажеш дека толкувањето на сништа , палењето свеки за здравје и покој и незнам какви поводи се пагански а не христијански работи.
Немањиќи, такви совети, дека палењето свеќи имаат врска со сонот, можеш ти да советуваш...А кое е твоето толкување? И дали воопшто го имаш?
Во секој случај, стојам зад својот пост.

Кога MIKI1 би ти го кажал тоа, тој би одел против самиот себе, против својата религија. Православните многу добро знаат дека палењето свеќи за живи, мртви, здравје, бериќет итн. се пагански обичаи, но не смеат да го признаат тоа јавно затоа што на тој начин ќе си ја признаат и својата православна религија како испаганета, но никој не би се нарекол паганин така? :)

А дали има исповедање гревови во сон? :)
Или можеи и крштевање во сон? :pos2:
Оф леле, што ли уште не ќе чуеме од ова.. микиево православие.
- Палењето свеќи не е пагански обичај, туку насушна потреб за секој оној кој себе си се смета за грешен. Оние кои се возгордеани, себе си се сметаат за безгрешни и таквите немаат осет и свесност за грешност, па сходно на тоа, на таквите поедицни не им се потребни бескрвни жртви.
- Да, има исповедање гревови во сон. Очекувам еве, ти, да го дадеш подеталниот одговор.
Но, имајќи го на ум твоето нетрпение кон вкупното православие, се сомневам дека ќе кажеж барем еден збор кој ќе „држи вода„...

„Крштевањето во сон„ е само една од твоите „зелени„, кои редовно ги упатуваш на сметка на православната Црква. Црквата не познава крштевање во сон. Твоите исмејувања кон православието нема да променат ништо во православното учење.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Значи да резимираме. Според ткн. "православно" микиево православие во сон човек може да направи грев, да се исповеда, да се покае, а како што знаеме и во општото немикиево православие има и молење во сон.
Ме интересира MIKI1, дали според твоето православие човек може и да се венча во сон? :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Значи да резимираме. Според ткн. "православно" микиево православие во сон човек може да направи грев, да се исповеда, да се покае, а како што знаеме и во општото немикиево православие има и молење во сон.
Ме интересира MIKI1, дали според твоето православие човек може и да се венча во сон? :)
Што мислиш, може или не може? Ама со библиски цитат да потврдиш дали може или не може, оти без цитат, не ти се важи овговорот...

П.С. На глупави прашања, се даваат глупави одговори...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Јас прашав "според православието", а не според христијанството, така што не знам зошто мешаш Библија сега во муабетов.
 
S

smart ass

Гостин
Ја го одговоро...
Што представува папата во христијанството......поточно во првославието
второ:има католици првославни протестанти нововерци ....итн.....е кој се сега вистинскиот избор????
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Што представува папата во христијанството......поточно во првославието
второ:има католици првославни протестанти нововерци ....итн.....е кој се сега вистинскиот избор????
Папата во христијанството претсатвува дедо со капа....А вистинскиот избор зависи од тебе..ако го бараш Господ ќе го најдеш таму каде што има здрава наука според Библијата...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Што представува папата во христијанството......поточно во првославието
второ:има католици првославни протестанти нововерци ....итн.....е кој се сега вистинскиот избор????
-според новотариите кои ги воведе римското папство, Папата е безгрешен авторитет и Божји „намесник„ на Земјава, но само во римокатоличката Црква.
- православието не познава поединци кои би имале таков авторитет-во православието, авторитет е заедницата-Црквата.
- протестантизмот има потекло од доцниот ренесанс и неговиот автор М. Лутер, за што веќе е пишувано.
- Кој е вистинскиот избор? Тоа е добро прашање. Христос вели: „....по делата ќе ги препознаете...„. Значи, тоа е вистнскиот избор. Каква е верата, такви се и делата од таа вера. Делата се мерка за верата како што е ентропијата мерка за времето.

Според тебе, кој е вистинскиот избор и зашто?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Немањиќи, такви совети, дека палењето свеќи имаат врска со сонот, можеш ти да советуваш...А кое е твоето толкување? И дали воопшто го имаш?
Во секој случај, стојам зад својот пост.

- Палењето свеќи не е пагански обичај, туку насушна потреб за секој оној кој себе си се смета за грешен.

.
-пополека , пополека , без нервози!! некако многу остро реагираш за човек кој се осознал себеси како божји . прочитај го постот па ке видиш дека јас ги раздвоив тие две работи со запирка како одделни .
- се согласувам што му кажа на Sp4wN да го заборави сонот и да не се мачи околу неговото толкување. но од друга страна ни објаснуваш дека православието сепак се занимава со толкување на соништа , чунким и "во сон може да се згреши " и тн.
- толкување на сонот не можам да дадам но имам едно мислење околу свеќите и даровите . имено тие мене ми изгледаат како модифицирано принесување на жртви , кои црквата ги приспособила да изгледаат општествено оправдани.
- и те молам Nemanjici - Немањици.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
-пополека , пополека , без нервози!! некако многу остро реагираш за човек кој се осознал себеси како божји . прочитај го постот па ке видиш дека јас ги раздвоив тие две работи со запирка како одделни .
- се согласувам што му кажа на Sp4wN да го заборави сонот и да не се мачи околу неговото толкување. но од друга страна ни објаснуваш дека православието сепак се занимава со толкување на соништа , чунким и "во сон може да се згреши " и тн.
- толкување на сонот не можам да дадам но имам едно мислење околу свеќите и даровите . имено тие мене ми изгледаат како модифицирано принесување на жртви , кои црквата ги приспособила да изгледаат општествено оправдани.
- и те молам Nemanjici - Немањици.
- На нерви ми оди кога една работа ја повторувам катаљон пати.
- Ако според тебе, соништата и свеќите се неспоиви, не ги ни ставај во иста реченица.
- Веќе имам пишувано околу немањето потреба за толкување соништа и за причините за тоа. Соништата се интересни само за неупатените, за гатачите и бајачите и за славниот Фројд. Соништата имаа своја порака само по исклчок, а не после секое секојдневно сонување празни нешта.
- Да, стојам на ставот дека и во сон може да се згреши! Тоа е мое и „теоретско„ и искуствено сознание. Но, тоа е сознание од Светиите. Ничие исмејување нема да ме натера да го променам ставот.
- Да! Свеќата под „дифолт„ е бескрвна жртва, оти Христос на крстот и Неговата крв се последни крвни жртви кои ги познава Писмото.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Поздрав, Мики1
Велиш дека “Да, стојам на ставот дека и во сон може да се згреши! Тоа е мое и „теоретско„ и искуствено сознание. Но, тоа е сознание од Светиите. Ничие исмејување нема да ме натера да го променам ставот.“
Имено, дали под грешење во сон ги подразбираш оние понекогаш глупави, грозни, често инцестуозни сонови кои без сомнение доаѓаат од нечестивиот? Ако одговорот е ДА, тогаш, нели сепак се работи за една наметната визија од нечестивиот која нема врска со нашето свесно јас? Доколку би било спротивно, тогаш после еден таков сон нема да се будиме облеани во пот, нели.
На ист начин ме интересира што мислиш за покајанието во сон кое го спомна. Дали тоа има вредност пред Господа?

М?
Поздрав:smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom