Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
1
Види ти како прво Х не знаеш од Христијанство, а викаш си ја сфатил вистинската религија. Па ти не знаеш како прво што значи тројството:tapp:
Vo red poveli ti obidi se da go objasnis trojstvoto.
Ova sto jas go napisave samo eden mal odgovor na toa sti ti iskomentira deka ne se znae koj e Otec, koj e Sin koj e Sveti Duh.
Po ova prasanje na teoloski fakultet se raboti mozebi cel semestar.
Pataka sekoja cest za tvojata inteligencija ako toa ti mozes da go objasnis so tri recenici.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Види ти како прво Х не знаеш од Христијанство, а викаш си ја сфатил вистинската религија. Па ти не знаеш како прво што значи тројството:tapp:
Ајде Ал-Завахири, објасни ни ти!
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Сите три Божествени лица се вечни, кои имаат голема моќ и се еднакви помеѓу себе си. Секој од нив поседува Божествено единство и дејствувајќи заедно тие го образуваат Бог. Поради тоа било апсолутно погрешно да се каже, дека постојат три Богови или три Господи.
Отецот е Бог, синот е Бог и Светиот Дух е Бог. Но Бог е Отецот, Синот и Светиот Дух. Се верува дека постои само Еден Бог при кое Исус Христос го сведува човечката му природа. Според Православието, сите тие три личности во Еден Бог имаат иста природа. Сите три личности заедно го создаваат светот и се што постои.
Бог, тој го создал Исус, синот негов, а светиот дух произлегува од самиот Бог. Сите заедно го сочинуваат светото тројство.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Сите три Божествени лица се вечни, кои имаат голема моќ и се еднакви помеѓу себе си. Секој од нив поседува Божествено единство и дејствувајќи заедно тие го образуваат Бог. Поради тоа било апсолутно погрешно да се каже, дека постојат три Богови или три Господи.
Отецот е Бог, синот е Бог и Светиот Дух е Бог. Но Бог е Отецот, Синот и Светиот Дух. Се верува дека постои само Еден Бог при кое Исус Христос го сведува човечката му природа. Според Православието, сите тие три личности во Еден Бог имаат иста природа. Сите три личности заедно го создаваат светот и се што постои.
Бог, тој го создал Исус, синот негов, а светиот дух произлегува од самиот Бог. Сите заедно го сочинуваат светото тројство.
Чим е така, тогаш што прашуеш ова:
Ај сега ти мене кажи ми на кој од тие 3 Богови се молиш ?
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Abe sto se vadish na finti - aaaa ili ni Kuranot ne ti odi vo prilog. Abe majstori ste koga ste vo tesno da pobegnete i da isprevrtite se cccccc:vozbud::vozbud::vozbud:

Види оф топик сме тука не зборуваме за Исламот туку за Хртистијанството, затоа не те рецкам ни 2% повеќе.
Само следниот пат кога ќе пишуваш Ајет од Куран потруди се барем убаво да го напишеш.


Чим е така, тогаш што прашуеш ова:

Па нели гледаш грешката е во него ? Тој рече три различни личности биле Отецот, Синот и Светиот Дух затоа тоа го прашав.
Он и не треба мене да ми објаснува кога многу добро знам што значи тројството.
А тебе не ти се смачи постојано да ме цитираш, немаш попаметна работа иди учи Библија и таака гледам многу слабо ја познаваш.
 
Член од
2 април 2010
Мислења
40
Поени од реакции
1
Види оф топик сме тука не зборуваме за Исламот туку за Хртистијанството, затоа не те рецкам ни 2% повеќе.
Само следниот пат кога ќе пишуваш Ајет од Куран потруди се барем убаво да го напишеш.

Hahahahaah e steta, kukaviclukot vi e kako doblest, abe sopstvenata religija ne si ja znaete a tuka prodavate pamet. Pa sto LAZES be more nepismen sto ne kazes onaa sto treba da go kazes - pa ja li da te ucam kako da tolkuvash ajet, pa ti ako si muliman (vistinski a ne si ) ce znaese kako da mi odgovris ... SRAMOTA ....:tv:
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Јас гледав емисија на youtube каде шо се расчистуваат многу дилеми и полемики околу религијата,христијанството,вербата...и многу други работи.ОБАВЕЗНО ДА СЕ ПОГЛЕДНЕ !!! од полза е.

http://www.youtube.com/results?search_query=Susret+sa+večnošću+-+Mitarstva&aq=f

Приказната е дека еден млад дечко од Русија доживува посебно искуство.
Коментари ако може,одкако ке ја изгледате ЦЕЛАТА,каде што се расчистуваат многу прашања
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Ќе те цитирам толку колку што сметам дека е потребно и не ми треба знаење од Библијата за да ги приметам твоите недоследности, поставени без логика, а со цел да се изруга другиот член:

Ти на негo (во #3177) му имплицираш дека рекол оти се работи за три бога. Дури и си го болдирал тоа, во твојот цитат (#3177).
..Inaku Bog ne e Bog so 3 lica nego toa se 3 razlicni licnosto Otec,Sin i Sveti Duh. Za ova da go razberete vi treba malce poveke predznaenje
Но во цитатов гледаме дека членот не рекол дека се работи за три бога, туку за три личности.

Сега, ретерираш, и го обвинуваш за незнаење, затоа што рекол три личности:
Па нели гледаш грешката е во него ? Тој рече три различни личности биле Отецот, Синот и Светиот Дух затоа тоа го прашав.
Он и не треба мене да ми објаснува кога многу добро знам што значи тројството.
А тебе не ти се смачи постојано да ме цитираш, немаш попаметна работа иди учи Библија и таака гледам многу слабо ја познаваш.
Обвинувајќи за незнаење, наоколу, ти ни објасни како е, објаснувањето за Светото Тројство:
Сите три Божествени лица се вечни, кои имаат голема моќ и се еднакви помеѓу себе си. Секој од нив поседува Божествено единство и дејствувајќи заедно тие го образуваат Бог. Поради тоа било апсолутно погрешно да се каже, дека постојат три Богови или три Господи.
Отецот е Бог, синот е Бог и Светиот Дух е Бог. Но Бог е Отецот, Синот и Светиот Дух. Се верува дека постои само Еден Бог при кое Исус Христос го сведува човечката му природа. Според Православието, сите тие три личности во Еден Бог имаат иста природа. Сите три личности заедно го создаваат светот и се што постои.
Бог, тој го создал Исус, синот негов, а светиот дух произлегува од самиот Бог. Сите заедно го сочинуваат светото тројство.
Ги обвинуваш другите дека тврдат нешто што самиот го тврдиш?
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Ај објасни го ти светото тројство да те чујам
Па како може тоа да се три Богови тоа е многубоштво.
Бог еден кој се појавува во три форми ете тоа е тројството.
И остави сега тоа туку нека ми одговори некој кој знае следново прашање:

Зошто кога Исус умре за човештвото и потоа воскресна, го има најавено следниот пратеник ?

Еремија: 28:9 " Но за пророкот што пророкува МИР ( БЕЗКОНФЛИКТНОСТ) можеш да знаеш дека навистина го испратил Господ откако ќе се исполни неговиот пророчки збор.”


Зошто кога Исус ставил печат најавува нов пратеник, зошто да дојде нов пратеник ?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Hahahahaah e steta, kukaviclukot vi e kako doblest, abe sopstvenata religija ne si ja znaete a tuka prodavate pamet. Pa sto LAZES be more nepismen sto ne kazes onaa sto treba da go kazes - pa ja li da te ucam kako da tolkuvash ajet, pa ti ako si muliman (vistinski a ne si ) ce znaese kako da mi odgovris ... SRAMOTA ....:tv:

pozdrav do tebe templarius;

bi sakal da mi odgovoriss od koga postoi trojstvoto,
kako sto vie veruvate trojstvoto e od pojavuvanjetona isus ,
vo red zosto so veruvanje na trojstvoto ne dosol nitu eden verovesnik i ne objaveno vo nitu edna nebesna kniga i voopsto nee spomnato nitu denes nitu na edno mesto ne postoi jasen tekst , za i okolu trojstvoto ,
evrjskite naucnici uste od vremeto na mojsej pa se do denes ne go priznaavaat trojstvoto ,
se postavuva prasanje
ako trosjtvoto e vistina togas mojsej i ostanatite verovesnici i nivniot posleden verovesnik isus bi morale vo celosnost da go objasnat bidiiki im bilo naredeno na site verovesnici da go objasnat i pomalku vazackite propisi vo verata i zakonot ,
vie t.e privarzanicite na trojstvoto vervate deka toaa e kluc za nivniot uspeh i spas i deka nikoj nema da bide spasen bes nego pa makar toj bil bozji verovesnik ili ne,,,

pa Templarius,
kako e vozmozno site verovesnici da zaminale od ovoj svet bez da ja dostavaat i objasnat verata?
isus posledniot verovesnik od izraelskiot narod a e eden pd stolbovite na trojstvoto kaj hristijanitee vozdignat na nebesa bes da im go objasni na svoite sledneici toaa veruvanje so zborovi tolku jasni sto nee potrebno nikakov komentar,
zosto ne rekol bog e trojca?
tatko , sin, i duh sveti,
vtoriot bog isus zosto ne rekol bog so mene e povrzan na ovoj nacin ili na onoj zosto ednostavno ne objasnaj na nekoj drug nacin toa veruvanje? fakt e deka vie sledneicite na trosjtvoto nemate nitu eden dokaz za nivnoto veruvanje, vie iznesuvate samo komentari koi se daleku od jasnite govori .

zosto isus za negovata bogolikost jasno ne se izrazil?
zosto ednostavno ne rekol jas sum bog?
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
ако чика Исус умрел за гревовите на лугето тогаш зашто фазла трошок се праи?
ако еднаш умрел за да ги измие гревовите на лугето тогаш зашто уште се испракаат лугето на рецепција кај сатаната?
испага дека сатаната го надмудрил дедо Боже и син му џабе бил линчуван.

1:0 за сатаната :toe: троличниот губи
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Ај објасни го ти светото тројство да те чујам
Па како може тоа да се три Богови тоа е многубоштво.
Бог еден кој се појавува во три форми ете тоа е тројството.
И остави сега тоа туку нека ми одговори некој кој знае следново прашање:

Зошто кога Исус умре за човештвото и потоа воскресна, го има најавено следниот пратеник ?

Еремија: 28:9 " Но за пророкот што пророкува МИР ( БЕЗКОНФЛИКТНОСТ) можеш да знаеш дека навистина го испратил Господ откако ќе се исполни неговиот пророчки збор.”


Зошто кога Исус ставил печат најавува нов пратеник, зошто да дојде нов пратеник ?
Каде гледаш тука најава за следен пратеник ? Ах, пуста желба... Гладна кокошка просо сонува.:toe:

Читај внимателно, вака вели Господ во книгата Откровение (неколку пати повторува):
Откровение: 1:10 Во Господов ден бев во Духот и чув, зад себе, силен глас - како од труба - кој велеше: „Јас Сум Алфа и Омега, Првиот и Последниот;”
1:17 И кога Го видов паднав како мртов пред Неговите нозе; а Тој ја сложи Својата десница врз мене и ми рече: „Не бој се! Јас Сум Првиот и Последниот...
2:8 И на ангелот на црквата во Смирна напиши му: „Ова го зборува Првиот и Последниот, Кој умре и оживе:
22:13 Јас Сум Алфа и Омега, Првиот и Последниот, Почетокот и Свршетокот.

НЕМА ДРУГ !
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Каде гледаш тука најава за следен пратеник ? Ах, пуста желба... Гладна кокошка просо сонува.:toe:

Читај внимателно, вака вели Господ во книгата Откровение (неколку пати повторува):
Откровение: 1:10 Во Господов ден бев во Духот и чув, зад себе, силен глас - како од труба - кој велеше: „Јас Сум Алфа и Омега, Првиот и Последниот;”
1:17 И кога Го видов паднав како мртов пред Неговите нозе; а Тој ја сложи Својата десница врз мене и ми рече: „Не бој се! Јас Сум Првиот и Последниот...
2:8 И на ангелот на црквата во Смирна напиши му: „Ова го зборува Првиот и Последниот, Кој умре и оживе:
22:13 Јас Сум Алфа и Омега, Првиот и Последниот, Почетокот и Свршетокот.

НЕМА ДРУГ !


Има и тоа како има. Само не ми е гајле кој од вас ќе прифати или не нема да одговарам за вас на Судниот Ден, секој ќе си одговара за себе.
Така да секој со своите мислења па ќе видиме кој е во право :wink:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom