Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.767
Поени од реакции
12.118
Vidi vaka Marcus ako ne vide toj imase postaveni prasanja na koi sakase odgovor, zatoa procitaj ponovo za da nema nedorazbiranja ili napusti ja funkcijata moderator koj i da ti e nametnal....ocigledno e deka po forumive sirum zemjava lugeto so razlicni razmisluvanja sekogas se obespraveni koga sakaat da kazat nesto...ne zboruvam za mene tuku za drugi koi sum gi cital...nemam namera da mudruvam kako ovie "bezgresni"hristijani ili muslimani seedno koi vie tolku mnogu gi branite toa e gubenje vreme....zatoa go napustam forumot so nadez deka eden den ke pocne nesto da se razviva vo vasite prazni glavi.....Good Bye...i Marcus podobro najdi si rabota sto ke ti odgovara.....:pop::uvo::tapp::nenene::helou::salut:
We are all born ignorant, but one must work hard to remain stupid. ~ Benjamin Franklin
izrekava vazi i za tebe
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Vidi vaka Marcus ako ne vide toj imase postaveni prasanja na koi sakase odgovor, zatoa procitaj ponovo za da nema nedorazbiranja ili napusti ja funkcijata moderator koj i da ti e nametnal....ocigledno e deka po forumive sirum zemjava lugeto so razlicni razmisluvanja sekogas se obespraveni koga sakaat da kazat nesto...ne zboruvam za mene tuku za drugi koi sum gi cital...nemam namera da mudruvam kako ovie "bezgresni"hristijani ili muslimani seedno koi vie tolku mnogu gi branite toa e gubenje vreme....zatoa go napustam forumot so nadez deka eden den ke pocne nesto da se razviva vo vasite prazni glavi.....Good Bye...i Marcus podobro najdi si rabota sto ke ti odgovara.....:pop::uvo::tapp::nenene::helou::salut:
We are all born ignorant, but one must work hard to remain stupid. ~ Benjamin Franklin
izrekava vazi i za tebe
Со здравје...:helou: Немој да го разочараш Бенџи
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Едно прашање:

14 Ако посакате нешто во Мое име, Јас ќе го направам. (Јован 14.)

Зошто Исус тука вика вака, а не е така?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Едно прашање:

14 Ако посакате нешто во Мое име, Јас ќе го направам. (Јован 14.)

Зошто Исус тука вика вака, а не е така?
Да не рзглабам..во кратки црти одговорот е ова...

1Јованово 5:14
И ова е смелоста која ја имаме кон Него: дека нè слуша ако просиме нешто по Неговата волја.
Ако пак сакаш да разглабам..прашај
 
S

smart ass

Гостин
мене не ми е јасно,не слуша или НЕ не слуша,а и на крај краеви џабе оти се е по негова волја.

единствен начин да не слуша и гледа сите е супер сонар,и високо софистициран доплеров радар,така ќе знае кој кај е,друго објаснување нема,оти нели во библијата вели господ е секаде,оваа доплер теорија дрќи вода(може плус некој радар за наведување Т.Е исполнување молитви).:toe:

И уште едно прашање

Велат универзумат како што е створен овозможува живот...тоа е точно,ако н пример сме имале друг редослед на создавање на елементи немало да има ниту фузија ниту сонце..и.н.т,ама мене ме чуди што баш истиов универзум сам "си кажува" колку е стар и тоа во милијарди години??

Искушение или???


Ова за ангеливе..
“. Тие чинови се следните: шестокрилите Серафими, многуоките Херувими и богоносните Престоли, Господствата, Силите и Властите, Началата, Архангелите и Ангелите. Војвода на целата ангелска војска е архистратигот Михаил. Кога сатаната, Луцифер, отпадна од Бога и со себе ги повлече во пропаст еден дел од ангелите, тогаш Михаил стана и возвикна пред неотпаднатите ангели: „Да внимаваме! Да застанеме добро, да стоиме со страв!“ И сите небесни војски на верните ангели громко запеаја: „Свјат, Свјат, Свјат Господ Саваот исполн небо и земља слави Твојеја!“ (за Архистратигот Михаил види во Книгата на Исус Навин 5, 13 - 15). Меѓу ангелите владее совршено едномислие, еднодушност и љубов, а покрај тоа и потполна послушност на пониските чинови кон повисоките и на сите заедно кон светата Божја волја. Секој народ си има свој ангел пазител, а освен тоа и секој христијанин има свој ангел пазител
Зошто секој народ има свој анѓел,и дали се знае тоа??

И како може христијанин да дознае кој е неговиот ангел??

Патем Луцифер и кога бил создаден имал понизок чин од михаил??
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
мене не ми е јасно,не слуша или НЕ не слуша,а и на крај краеви џабе оти се е по негова волја.

единствен начин да не слуша и гледа сите е супер сонар,и високо софистициран доплеров радар,така ќе знае кој кај е,друго објаснување нема,оти нели во библијата вели господ е секаде,оваа доплер теорија дрќи вода(може плус некој радар за наведување Т.Е исполнување молитви).:toe:

И уште едно прашање

Велат универзумат како што е створен овозможува живот...тоа е точно,ако н пример сме имале друг редослед на создавање на елементи немало да има ниту фузија ниту сонце..и.н.т,ама мене ме чуди што баш истиов универзум сам "си кажува" колку е стар и тоа во милијарди години??

Искушение или???


Ова за ангеливе..


Зошто секој народ има свој анѓел,и дали се знае тоа??

И како може христијанин да дознае кој е неговиот ангел??

Патем Луцифер и кога бил создаден имал понизок чин од михаил??
1. На кој начин Вселената „укажува„ на својата старост? Со човековите „набадања„ за нејзината старост од некои 10-20 милј. години!?

2. Според романскиот монах Клеопа, секој народ има свој ангел-точно, но тоа пред се зависи од верата која ја исповеда еден народ, Ако народот е невернички, тогаш навистина, еден цел народ може да има добиено (од Бога) само еден ангел-пазител. Ако народот е побожен и повеќето поединци се крстени, тогаш секој кој е крстен, има свој ангел-пазител. Кој е тој ангел, ќе можеме да го видиме после смртта, кога и ангелот-пазител и ангелот-пречекувач, ќе ни ја понесат душата на патот низ митарствата.

3. Луцифер бил ангел-херувим, нешто помал чин од „ангел-престол„, што значи, ангел кој обитува(л) во непосредна близина Божја. Ангелот Михаил е Архангел, со нешто понизок чин, колку ми е мене познато.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Што ти значи цитатов за Исус Навин..каква врска има тоа со ангелите
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Едно прашање:

14 Ако посакате нешто во Мое име, Јас ќе го направам. (Јован 14.)

Зошто Исус тука вика вака, а не е така?
Од Хрсита Бога се моли само милост и прошка за своите гревови. Но како што вели сам Христос-најпрво да го бараме Царството Небесно, оти се друго ќе ни се придодаде и преумножи...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Епа имав прочитано дека имало само 6 типа на анѓели и дека немало совршено единство..налик едноумие.
Стихот од Исус Навин не се однесува на ангели..а а ова што си прочитал прв пат слушам..од каде ти е изворота за оваа информација
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Со извесна веројатност да погрешам, оти не ја знам на памет точната хиерархија ангелска, еве го редот:

- постојат 3 реда по 3 подредови ангели,
- 1 ред: Престоли, Херувими, Серафими,
- 2 ред: Господства, Сили, Власти,
- 3 ред: Началства, Архангели, Ангели.

Попознати Архангели за секој од тие 3х3 реда се: Гавриил, Михаил, Рафаил, Уриел и тн.

Ангелскиот поредок вели дека највисоките Ангели, оние кои се најблиску до Бога, примаат непосредни инструкции од Севишниот и ги поучуваат/пренесуваат кон пониските Ангели. Ангелите се утврдени во доброто и после падот на онаа третина од ангелскиот Свет, таа нивна утврденост е конечна, без можност да прејдат во друштвото од отпаднатите англели.
 
S

smart ass

Гостин
Има едно списание бесплатно...Православна светлина,мама го чита па видов е сега дали за џус беше или за христијаните не знам,затоа прашав.

А стихот на навин за што се однесува-вели Ангел на Народи:toe:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Има едно списание бесплатно...Православна светлина,мама го чита па видов е сега дали за џус беше или за христијаните не знам,затоа прашав.

А стихот на навин за што се однесува-вели Ангел на Народи:toe:
Јас мислев за овие стихови зборуваш..
Кога Исус му се приближи на градот Ерихон, ги подигна очите и здогледа човек како стои пред него со извлечен меч во раката. Исус му пристапи и го праша: „Дали си ти со нас или си со нашите непријатели?”

14 А тој одговори: „Не, јас сум водач на Господовата војска, и тукушто дојдов. . .” Тогаш Исус падна ничкум, му се поклони и рече: „Што му заповедаш, Господару, на својот слуга?”

15 А предводникот на Господовото воинство му одговори на Исуса: „Собуј ги обувките од своите нозе, зашто е свето местото на кое што стоиш.” И Исус направи така.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Од Хрсита Бога се моли само милост и прошка за своите гревови. Но како што вели сам Христос-најпрво да го бараме Царството Небесно, оти се друго ќе ни се придодаде и преумножи...
Што знам, Исус овде вика „нешто“, не вика „милост и прочка“.
За мене, нешто е и Мерцедес СЛК, на пример... или А класа, Деби ко што бара. Зошто не е така ко што вика Исус?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако бараш „Мерцедес„, тогаш засукај ги ракавите и заработи си пари за негово купување.

А ако бараш спасение на душата, Христос е вистинската личност за тоа-оти Он веќе ни најави дека прво треба да го бараме Неговото Царство, а другото...ќе ни се придодаде и преумножи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom