Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
За да ме сватиш ќе треба да се запознаеш со хомеопатијата, чиј основоположник е Исус Христос!
Штом го рече тоа, плукна на земја, направи кал со плунката и ги намачка со неа очите на слепиот (Јован 9:6)
WOW! Што све не направил Исус, ееееј...

Имал ли и мали шишенца, и тресел ли жестоко како денешниве хомеопати? Практикувал ли хомеопатија навистина темелно, или само концептите ги основоположил (плукање во кал)?

И има ли уште некоја друга од модерниве алтернативни применети науки чијшто основоположник е истиот револуционер од блискиот исток?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Мудроста БОЖЈА - Која БОГ наместо земја, машко семе или билокаква поинаква творба, за спасение на сите ја отелотвори во Исус Христос - е темел и основоположник на сè што е животопријатно!
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Мудроста БОЖЈА - Која БОГ наместо земја, машко семе или билокаква поинаква творба, за спасение на сите ја отелотвори во Исус Христос - е темел и основоположник на сè што е животопријатно!
...и на хинду еротиката ли е основоположник?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
...и на хинду еротиката ли е основоположник?
Еротиката (индиската и секоја друга) е само сенка на СОВРШЕНАТА Духовна убавина, Koja е во Мудроста БОЖЈА (Христос Исус)!
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Значи, сакам да знам ако некој ден сакам да станам верник кои се условите да сум вистинси или не дај боже фејк верник.

Раса
Националност
Пол
Сексуална ориентација
Левичар/Десничар
Висок/Низок
Слаб/Дебел
IQ -1 / до IQ 125 +

итн итн
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Да беше Исус совршен немаше да дозволи да го заробар пагански римски војници да го искамшикуваат и да го заковаат на крст и да го прободат и убијат. Да беше тој вистински бог ко шо тврдеше тој ќе ги убиеше со еден поглед, ќе го срамнеше Рим само со мисла. Оти не пробаја да го распнат Зевс или Митра? Зато шо знае дека ти се вистински моќни богови кои нема да остават некој смртник да се поигрува со нив.
 

debi7777

Girls in your city for night
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Да беше Исус совршен немаше да дозволи да го заробар пагански римски војници да го искамшикуваат и да го заковаат на крст и да го прободат и убијат. Да беше тој вистински бог ко шо тврдеше тој ќе ги убиеше со еден поглед, ќе го срамнеше Рим само со мисла. Оти не пробаја да го распнат Зевс или Митра? Зато шо знае дека ти се вистински моќни богови кои нема да остават некој смртник да се поигрува со нив.
Токму затоа што беше совршен и иако можеше да го направи тоа, Тој реши да ја покаже Неговата совршена љубов за тебе и мене и го дозволи сето! И ако ги убиеше со еден поглед, како што велиш, немаше да ја исполни мисијата за која дојде, да ти даде спасение од твојата гешна природа, гревовите и вечна смрт! Зашто тебе те љубеше затоа дозволи некој смртник да се поигрува со Него, а ете и уште дозволува! Ама кој да ја сфати таа љубов!!
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
А кој ќе ми одговори на горепоставеното прашање?
 

debi7777

Girls in your city for night
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Значи, сакам да знам ако некој ден сакам да станам верник кои се условите да сум вистинси или не дај боже фејк верник.

Раса
Националност
Пол
Сексуална ориентација
Левичар/Десничар
Висок/Низок
Слаб/Дебел
IQ -1 / до IQ 125 +

итн итн
Марко: 16:16 Кој ќе поверува и се крсти, ќе биде спасен; а кој не поверува, ќе биде осуден.

Исус рече во Јован: 10:9 Јас Сум вратата; кој ќе влезе низ Мене, ќе биде спасен...

Друго ќе биде човечко мудрување!
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Марко: 16:16 Кој ќе поверува и се крсти, ќе биде спасен; а кој не поверува, ќе биде осуден.

Исус рече во Јован: 10:9 Јас Сум вратата; кој ќе влезе низ Мене, ќе биде спасен...

Друго ќе биде човечко мудрување!
Значи Ок е да се биде комунист, атеист и физички и психички хендикепиран.

За гегоојте не ме инетересираат... освен дали Коче ќе го кладите на колец?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Токму затоа што беше совршен и иако можеше да го направи тоа, Тој реши да ја покаже Неговата совршена љубов за тебе и мене и го дозволи сето! И ако ги убиеше со еден поглед, како што велиш, немаше да ја исполни мисијата за која дојде, да ти даде спасение од твојата гешна природа, гревовите и вечна смрт! Зашто тебе те љубеше затоа дозволи некој смртник да се поигрува со Него, а ете и уште дозволува! Ама кој да ја сфати таа љубов!!
Ако ме сака ќе ми префрли 2-3 милиони евра на трансакциона
 

debi7777

Girls in your city for night
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Ев. ЈОВАН
11 Вистина, вистина, ти велам: зборуваме за она, што знаеме; сведочиме за она што сме виделе; а сепак не го примате нашето сведоштво.
12 Не верувате кога ви зборував за земните работи, како ќе верувате ако ви кажувам за небесните?
13 И никој не отишол во небо, освен Оној, Кој слезе од небото, Човечкиот Син Кој е во небото.”
14 И како што Мојсеј ја издигна змијата во пустината, така треба да биде издигнат Човечкиот Син,
15 та секој, кој верува во Него да не загине, но да има вечен живот.
16 Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој, кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот.
17 Зашто Бог не Го испрати Својот Син во светот за да му суди на светот, туку светот да се спаси преку Него.
18 Кој верува во Него, нему не му се суди; а кој не верува веќе е осуден, зашто не поверувал во името на Единородниот Божји Син.
19 Судот се состои во ова: Светлината дојде во светот, а луѓето ја засакаа темнината повеќе од светлината, зашто делата им беа зли.
20 Зашто, секој кој прави зло ја мрази светлината и не оди кон светлината, за да не бидат откриени неговите дела;
21 а кој ја извршува вистината оди кон светлината, за да се видат неговите дела, бидејќи се извршени во Бога.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Проблемот е тоа што тој е премногу селективен.

Земи го за пример Бил Гејтс, него го сака многу !!!
Е добро нека напраи барем да умри тетка ми немажена во аустралија и да јас ја наследам.
 

debi7777

Girls in your city for night
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Ако ме сака ќе ми префрли 2-3 милиони евра на трансакциона
Виц на годината! Сакаш многу да си интересен!
И што ќе си купеш? Бог ги сака сите 6 милијарди и на сите по2-3 милиона... а колку што знам парите Бог не ги прави!

Е добро нека напраи барем да умри тетка ми немажена во аустралија и да јас ја наследам.
никој не рече дека тебе те сака повеќе од некој твој братучед, чичко (роднина на тебе и тетка ти)...зошто ти да ја наследиш зошто не друг?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom