Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Еве и нешто од мене...
Марко 10:13
И Му донесуваа дечиња, за да ги допре, а учениците ги укоруваа. А кога Исус го виде тоа, негодуваше и им рече: „Оставете ги дечињата да дојдат при Мене; не им бранете; зашто на таквите им припаѓа Божјото Царство!
Ало бре, зошто децата некрстени ги закопувате без поп, и без крст на гробот, од коа причина, не ми кажувај нејасни цитати. Дали ова значи дека децата се бегрешни и одат во Царството небеско, без да поверуваат во Христа. Што во меѓувреме со наследениот грев?
Пак со цитат ..бараше па ..
Еремија 1:5
Пред да те вообликувам во мајчината утроба, Јас те знаев; пред да излезеш од мајчината утроба,
Наследниот грев..си чул за Исус..
Римјани 5:1
И така, бидејќи оправдани преку верата, имаме мир со Бога, преку нашиот Господ Исус Христос,
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ало бре, зошто децата некрстени ги закопувате без поп, и без крст на гробот, од коа причина, не ми кажувај нејасни цитати. Дали ова значи дека децата се бегрешни и одат во Царството небеско, без да поверуваат во Христа. Што во меѓувреме со наследениот грев?
Ајде де, reemteY, како одговор на твоево прашање, ќе ти поставам и јас неколку прашања, а ти, стај прст на чело, прочитај ги прашањава а воедно, во нив ќе го најдеш и одговорот:

1. Како може да биде погребан некој со поп (па нека е и бебе) ако не е крстен?

2. Како може да биде погребан некој со крст (па нека е и бебе) ако не е рисјанин?

3. Каде може да отиде душата од бебето, иако некрстена, иако непокајана (како може бебе да се покае!???) освен таа душа да отиде кај Оној Кој ја дал таа душа?

4. Како може бебето да е безгрешно, кога е родено од грешни родители, по грешен пат?
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Пак со цитат ..бараше па ..
Еремија 1:5

Наследниот грев..си чул за Исус..
Римјани 5:1
Ова што си ми го дал како одговор е од стариот завет и Господ му се обраќа само на Јеремија, или поточно:

4 Ми дојде Господовото слово:

5 „Пред да те вообликувам во мајчината утроба, Јас те знаев; пред да излезеш од мајчината утроба, Јас те посветив, за пророк на сите народи те поставив.”

6 А јас реков: „Ах, Господи Боже, ете, јас не знам да зборувам: дете сум.”

7 А Господ ми одговори: „Не зборувај: ‘Дете сум!’ Туку оди кај оние кај кои те праќам и речи им го сè она што ќе ти го наредам.



Ова се однесува на Јеремија, не на сите деца!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ова што си ми го дал како одговор е од стариот завет и Господ му се обраќа само на Јеремија, или поточно:

4 Ми дојде Господовото слово:

5 „Пред да те вообликувам во мајчината утроба, Јас те знаев; пред да излезеш од мајчината утроба, Јас те посветив, за пророк на сите народи те поставив.”

6 А јас реков: „Ах, Господи Боже, ете, јас не знам да зборувам: дете сум.”

7 А Господ ми одговори: „Не зборувај: ‘Дете сум!’ Туку оди кај оние кај кои те праќам и речи им го сè она што ќе ти го наредам.



Ова се однесува на Јеремија, не на сите деца!
Поентата на цитатот е дека излегол чист нерасипан од утробата на мајка му..како и сите деца..еве ти уште еден цитат во прилог на ова објаснување...
А кој наведува на грев едно од овие мали, кои веруваат во Мене, за него е подобро да му се обеси мелнички камен на вратот, и да потоне во морската длабочина.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
3. Каде може да отиде душата од бебето, иако некрстена, иако непокајана (како може бебе да се покае!???) освен таа душа да отиде кај Оној Кој ја дал таа душа?
Аха, значи децата по автоматизан, со наследен грев, одат во Царството небеско, иако немаат поверувано во Христа? А која е границата за децата, до кога немора да се крстени и да одат во Рајот, до 2, 5, 7, или полнолетни до 18? Или пак може и до 33 години затоа што Исус тогаш се крстил. И се до тогаш сите некрстени одат во Царсвото небеско?
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Аха, значи децата по автоматизан, со наследен грев, одат во Царството небеско, иако немаат поверувано во Христа? А која е границата за децата, до кога немора да се крстени и да одат во Рајот, до 2, 5, 7, или полнолетни до 18? Или пак може и до 33 години затоа што Исус тогаш се крстил. И се до тогаш сите некрстени одат во Царсвото небеско?
Biblijata ne dava jasna granica, dete do taa i taa godina ako i ne se pokae i krsti ke odi vo Bozjoto carstvo... Kako sto navede Markus stihovi (da ne se povtoruvam) Biblijata zboruva deka na decata im pripaga carstvoto Bozjo, t.e. zemi edno dete kako e naivno i kako veruva. Toa ne filozofira mnogu, kako ovde nie na forumov. Sin mi ima skoro tri godini i da znaete kako go ljubi Hristos. Mu kazuvam za Hristos i toj veruva vo toa bez da filozofira mnogu, a znae da objasni sto veruva, zosto Isus umrel. Ova mi e samo primer, sto saka Isus da kaze so toa da bideme kako deca. Znaci da mu veruvame na Boga bez somnezi.
zatoa pak oti ne znaeme koja e granicata koga deteto ne odgovara za svojot grev, nie koi sme roditeli vernici imame odgovornost sto porano da im zboruvame za Hristos i da gi ucime da se molat.
A mozno e nekoj do 33 pa i 44 i 55 i 66 i 77... da ne e odgovoren za svojot grev ni za nasledniot, zboruvam za luge koi imaat mentalni problemi i ostanuvaat kako deca na 2-3-4 godini. Tie ne mozat da razberat sto e grev a ne pak da veruvaat i da se pokajat.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Аха, значи децата по автоматизан, со наследен грев, одат во Царството небеско, иако немаат поверувано во Христа? А која е границата за децата, до кога немора да се крстени и да одат во Рајот, до 2, 5, 7, или полнолетни до 18? Или пак може и до 33 години затоа што Исус тогаш се крстил. И се до тогаш сите некрстени одат во Царсвото небеско?
reemteY, пред да ти одговорам, ај и јас да ти поставам едно прашање:

Од каде е оваа опседнатост на Исламот со Христа (и со Ап. Павле!) кога ниту една друга религија не се „замара„ олку со Христа Бога и со Неговата негација!!!!???

Ај сега одговорот.

- Да, бебињата (не децата!) „одат„ кај Христа Бога, оти Он, преку Духот Свет, ја дава душата на секое човеково битие, па така и на бебињата, иако тие бебиња се раѓаат со наследениот грев од своите родители, а родителите од нивните родители и се така ретроактивно до Адам и Ева.

- Децата не мораат воопшто да се крстат! Лично познавам луѓе кои се крстија на нивни поодминати години, т.е. најголемиот дел од животот го поминале некрстени!

- Исус се крсти на 33,5 години, не оти Му требаше крштавње, туку од неколку други причини (за тоа, друг пат).

- да, сите бебиња, кои се упокојуаат на ниска возраст (неколку недели, месеци, години...) иако се некрстени, одат кај Христа!
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Ајде де, reemteY, како одговор на твоево прашање, ќе ти поставам и јас неколку прашања, а ти, стај прст на чело, прочитај ги прашањава а воедно, во нив ќе го најдеш и одговорот:



2. Како може да биде погребан некој со крст (па нека е и бебе) ако не е рисјанин?


4. Како може бебето да е безгрешно, кога е родено од грешни родители, по грешен пат?
Стаив прст во чело и долго мислев на твоите прашања, и ги најдов одговорите, ајде малку да ги објасниме поубо...

2. Според твоето прашање, и според Христианството СПАСЕНИ СЕ САМО ТИЕ ШТО ВЕРУВАТ ВО ХРИСТА, и детето оди во ПЕКОЛОТ пошто не е Христијанин (погреб без крст) !? Мојот одговор го потврдува и твоето 4 прашање каде според тебе бебето е грешник, пошто е роден од грешни родители и од погрешен пат, според секоја вера , секој грешник (без покајување) местото му е во пекол...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
reemtey, ради твојов мудар заклучок, го откажувам моето учество на форумов....

:pos2:
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
reemteY, пред да ти одговорам, ај и јас да ти поставам едно прашање:

Од каде е оваа опседнатост на Исламот со Христа (и со Ап. Павле!) кога ниту една друга религија не се „замара„ олку со Христа Бога и со Неговата негација!!!!???
Секако дека ке ти одговорам на твоето прашање.
Вака Исламот не го негира Иса а.с.(ИСУС) туку Исламот е едниствена религија што го прифати Исус како Божји пратеник и за неговата мајка и неговата фамилја во величествениот Куран има посветено Сури.
А зошто другите религи не се замарат со тоа, бидејки немат докази !!! За да се ``замараш`` за нешто треба да имаш докази, а едниствена вера е Исламот што располага со ДОКАЗИ !!!!
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
3
Ај сега одговорот.

- Да, бебињата (не децата!) „одат„ кај Христа Бога,
Аха, значи бебињата, не децата!

- Децата не мораат воопшто да се крстат!
Ами ако умрат, кај одат?


- да, сите бебиња, кои се упокојуаат на ниска возраст (неколку недели, месеци, години...) иако се некрстени, одат кај Христа!
Спред ова до коа граница се бебиња, 24 недели, 9 месеци, 25 години?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Секако дека ке ти одговорам на твоето прашање.
Вака Исламот не го негира Иса а.с.(ИСУС) туку Исламот е едниствена религија што го прифати Исус како Божји пратеник и за неговата мајка и неговата фамилја во величествениот Куран има посветено Сури.
А зошто другите религи не се замарат со тоа, бидејки немат докази !!! За да се ``замараш`` за нешто треба да имаш докази, а едниствена вера е Исламот што располага со ДОКАЗИ !!!!
Кога ќе рзамислам...Исламот е голем доказ за постоењето на Христијанството...посебно кога ќе продолжиш да додаваш малтер на веќе изградени ѕидови...
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Кога ќе рзамислам...Исламот е голем доказ за постоењето на Христијанството...посебно кога ќе продолжиш да додаваш малтер на веќе изградени ѕидови...
Мислиш на рушени sидови ?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Да те прашам...Зошто си дојден на темата за Христијанството?!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Секако дека ке ти одговорам на твоето прашање.
Вака Исламот не го негира Иса а.с.(ИСУС) туку Исламот е едниствена религија што го прифати Исус како Божји пратеник и за неговата мајка и неговата фамилја во величествениот Куран има посветено Сури.
А зошто другите религи не се замарат со тоа, бидејки немат докази !!! За да се ``замараш`` за нешто треба да имаш докази, а едниствена вера е Исламот што располага со ДОКАЗИ !!!!
Знам, знам, и мојата паста за заби има „...клинички докази...„ дека е добра, ама ниту еден таков доказ не е достапен.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom