Прашања за Исламот III

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.554
Наследник,како Божји пратеник... Не,никогаш не рекол такво нешто.
После смртта на Мухаммед,Прв халифа бил Ебу Бекр,па Омер,па Осман па Али.
Тие се хулифаи рашидин(Праведни халифи после Мухаммед)
Сите други верзии со отфрлање на првите тројца и само Али како наследник или било какво воздигнување на Али се само шиитски сплетки поради кои се одамна надвор од границите на исламот.
Според сунитите, но не и според шиитите. Замисли ја фацата на Алах , ако се шиитите во право и треба да се погрижи за Сунитите.:icon_lol:
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Според сунитите, но не и според шиитите. Замисли ја фацата на Алах , ако се шиитите во право и треба да се погрижи за Сунитите.:icon_lol:
Аллах ни оставил упатство во Куранот за да знаеме кој е во право.
Тоа не е според сунитите,туку според Куранот,Мухаммед е печат на сите веровесници.
Последен Аллахов пратеник.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Аллах ни оставил упатство во Куранот за да знаеме кој е во право.
Тоа не е според сунитите,туку според Куранот,Мухаммед е печат на сите веровесници.
Последен Аллахов пратеник.
Hmmm Aj ako moze poveke za upatsvoto i pecatot ....
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Hmmm Aj ako moze poveke za upatsvoto i pecatot ....
За упатството ќе треба да почнеш да го читаш Куранот за да си одговориш сам.
за печатот:
3. Денес верата ваша ви ја усовршив и благодaтта Своја спрема вас ја надополнив и задоволен сум исламот да ви биде вера.(сура Ел-Маида)

40. Мухаммед не е татко никому од вашите луѓе,туку е Аллахов Пратеник и последен веровесник – а Аллах сè добро знае.(сура Ел-Ахзаб)
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
нели алах е совршен, нема тој зошто верата да ја ДОусовршува, како е тој совршен, совршено јасно било уште од почеток. што ако му текне повторно да ја усовршува во нешто друго?
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Насекаде по светот се убиваат невини, поради најразлични причини.

Но само едни убиваат исклучиво во име на Алах (Господ).
Dali vo niv spagja Tarculovski,Policaecot koj zastrela dvajca nevini,Karadzic,Mladic,Milosevic,Arkan,Sesel..... ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.337
Поени од реакции
79.124
Аллах ни оставил упатство во Куранот за да знаеме кој е во право.
Тоа не е според сунитите,туку според Куранот,Мухаммед е печат на сите веровесници.
Последен Аллахов пратеник.
Па Шиитите својата легитимност ја влечат баш од него.
исто тврдите и вие
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
нели алах е совршен, нема тој зошто верата да ја ДОусовршува, како е тој совршен, совршено јасно било уште од почеток. што ако му текне повторно да ја усовршува во нешто друго?
Еднаш одговорив на ова прашање и навистина нема смисла пак да го одговарам.
--- надополнето: 24 мај 2013 во 18:40 ---
Па Шиитите својата легитимност ја влечат баш од него.
исто тврдите и вие
Ете сега и за шиитите ќе ме учиш.
Ајде те молам,просветли ме.
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Моли му се на Алах да не дојдат вахабите и салафистите на власт,истите тие кои убиваат во име на вашиот Бог и кои ќе ви пресудат на сите Муслимани колективно,а можеби и на човештвото.Истите тие се најверните друшки на Америка,истите кои јадеа срца на мртовци,истите кои ги тераат децата да сечат глави,кои вршат злосторства против човештвото,вам ви се идоли.Ослободете се од јаремот на пропагандата и масовната лоботомија,спонзорирана со саудиски пари,а подржана од Америка.
Подржувате,се надевам несвесно бидејќи сте прелажани,убијци и злосторници од најтежок вид,а сте запрепастени кога некој ќе ве праша дали убиството е дозволено во Исламот.
Да живее Башар,бранителот на човештвото и борецот против западните тирани и нивните кучки Израел и Турција(y)
Muraniy,vehabiite se steta za tebe ne za mene.
Ti si vo slucajov eden gladen covek so topal somun vo raka ama nekoj te izlazal deka somunot ne e cist.... znaci,ti si toj koj gladen ke si umre bidejki ne slusas i ne sakas da gi slusnes lugeto koi od pekarata izleguvaat i ti vikaat da kasnes oti cist si e lebot,te lazat oti ne sakaat da profitira taa pekara zatoa sto tokmu tamu e cist lebot.

Ti i vie,od edna strana znaete deka tie se drushki na amerikancite,znaete deka istite se teret i za muslimanite i povtorno zaradi istite islamot i site muslimani gi obvinuvate.
Da vi se cudi covek na pametot.

Realnosta e druga,Muraniy,ubijcite od najtezok vid ubivaat po 4000 luge (civili) za edna vecer. Onie koi vie gi gledate za ubijci od naj tezok vid,so ova tempo,ne mozat da ve prestignat za 100 godini !! Normalno,vie toe ne go gledate,oti,koga se ubivaat muslimani,togas ne vazno e kolku i kolkavi se zrtvite. Ako eden bolen manijak ubie eden covek po amerika togas islamot e kriv a nekoj masakriral celo uciliste so deca,toj ne e terorist.
Slepilo nevideno.
--- надополнето: 24 мај 2013 во 18:46 ---
Dali vo niv spagja Tarculovski,Policaecot koj zastrela dvajca nevini,Karadzic,Mladic,Milosevic,Arkan,Sesel..... ?
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
Еднаш одговорив на ова прашање и навистина нема смисла пак да го одговарам.
де бе, зошто така си лут, шо те кошта повторно да одговориш, на нештата за кои САКАМ да дискутирам и 100 пати да повторам нема тешко да ми биде:)
 
W

Werther

Гостин
Muraniy,vehabiite se steta za tebe ne za mene.
Ti si vo slucajov eden gladen covek so topal somun vo raka ama nekoj te izlazal deka somunot ne e cist.... znaci,ti si toj koj gladen ke si umre bidejki ne slusas i ne sakas da gi slusnes lugeto koi od pekarata izleguvaat i ti vikaat da kasnes oti cist si e lebot,te lazat oti ne sakaat da profitira taa pekara zatoa sto tokmu tamu e cist lebot.
Добро бе што е проблемот со вас сите ? Ретардирани сте, неписмени сте ? Аман веќе со параболиве, ко хендикепиран се осеќам.
Лебови, фурни, фурнаџии...

Вака ве учат во џамија, преку параболи, аналогии и шотијазнамлогии да дискутирате ?
Неможе еден од вас нормален пост да напише без да употреби некој глуп исламски афоризам ?

Ако мислиш дека кога употребуваш параболи звучиш сентензиозно, не е така. На идиот делуваш.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Muraniy,vehabiite se steta za tebe ne za mene.
Ti si vo slucajov eden gladen covek so topal somun vo raka ama nekoj te izlazal deka somunot ne e cist.... znaci,ti si toj koj gladen ke si umre bidejki ne slusas i ne sakas da gi slusnes lugeto koi od pekarata izleguvaat i ti vikaat da kasnes oti cist si e lebot,te lazat oti ne sakaat da profitira taa pekara zatoa sto tokmu tamu e cist lebot.
Da da posle jabolkite dojde primerot so lebot i furnata.
Ti i vie,od edna strana znaete deka tie se drushki na amerikancite,znaete deka istite se teret i za muslimanite i povtorno zaradi istite islamot i site muslimani gi obvinuvate.
Da vi se cudi covek na pametot.

Realnosta e druga,Muraniy,ubijcite od najtezok vid ubivaat po 4000 luge (civili) za edna vecer. Onie koi vie gi gledate za ubijci od naj tezok vid,so ova tempo,ne mozat da ve prestignat za 100 godini !! Normalno,vie toe ne go gledate,oti,koga se ubivaat muslimani,togas ne vazno e kolku i kolkavi se zrtvite. Ako eden bolen manijak ubie eden covek po amerika togas islamot e kriv a nekoj masakriral celo uciliste so deca,toj ne e terorist.
Slepilo nevideno.
--- надополнето: 24 мај 2013 во 18:46 ---
Da se slagam ama nikoj od ovie ne ubiva vo ime na religijata....nikoj ne vika ISUS e golem pred da mavne toa bombata....Slepiloto e na vasa strana ...vie ste tie koi sakate da se vratite vo sreden vek.
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Ucitelot na prvooddelenci im kazuva kolku se 1+1 no toa ne znaci deka ucitelot tolku znae ! Decata tolkavav kapacitet imaat ;)
 
M

Muranyi

Гостин
Muraniy,vehabiite se steta za tebe ne za mene.
Ti si vo slucajov eden gladen covek so topal somun vo raka ama nekoj te izlazal deka somunot ne e cist.... znaci,ti si toj koj gladen ke si umre bidejki ne slusas i ne sakas da gi slusnes lugeto koi od pekarata izleguvaat i ti vikaat da kasnes oti cist si e lebot,te lazat oti ne sakaat da profitira taa pekara zatoa sto tokmu tamu e cist lebot.

Ti i vie,od edna strana znaete deka tie se drushki na amerikancite,znaete deka istite se teret i za muslimanite i povtorno zaradi istite islamot i site muslimani gi obvinuvate.
Da vi se cudi covek na pametot.

Realnosta e druga,Muraniy,ubijcite od najtezok vid ubivaat po 4000 luge (civili) za edna vecer. Onie koi vie gi gledate za ubijci od naj tezok vid,so ova tempo,ne mozat da ve prestignat za 100 godini !! Normalno,vie toe ne go gledate,oti,koga se ubivaat muslimani,togas ne vazno e kolku i kolkavi se zrtvite. Ako eden bolen manijak ubie eden covek po amerika togas islamot e kriv a nekoj masakriral celo uciliste so deca,toj ne e terorist.
Slepilo nevideno.
--- надополнето: 24 мај 2013 во 18:46 ---
Ќе може без арапски аналогии да ми ја доловиш поентата?
Ха,па самите ги подржувате,ете наводно војувале во Сирија за доброто на Исламот.Сечат глави,јадат живи човечки срца,приморуваат деца да присуствуваат на обезглавување,сето ова за доброто на Исламот,нели?(y)Треба ли уште да набројувам?
И на чив памет да се чудиме-на мојот или на твојот?
Види вака,за разлика од тебе,кој браниш такви монструми затоа што ја делиш верата со нив,јас не бранам и со никого не делам ништо.Сите тие што си ги набројал се злосторници и треба да си ја платат казната.
Сите сте убијци кои ги подржувате таквите работи,психопати умоболни.Врска си немате со Бога,слуги ционистички:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom