Прашања за Исламот III

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Kako se vika tvojata islamska sekta ?
Hmmm

Во сирија повеќе од 50 години е на власт шиитска секта - алевии, која е бтв. 15% од населението во сирија,се одржува со помош на Иран ,Русија и тн.

Амин.
Јас сум муслиман,не припаѓам на никакви секти.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Дали постојат различни деноминации,гранки во исламот?
Да,постојат.
И пратеникот Мухаммед рекол дека ќе се појават 73 секти,тоа е веќе познато.
А Аллах во куранот му објавил на Мухаммед:
159. Ти немаш ништо со тие кои верата своја ја распарчија и во секти се поделија, Аллах за нив ќе се погрижи. Тој ќе ги извести за тоа што го правеа.(сура Ел-Енам)

Јас како следбеник на Мухаммед а.с. немам ништо со тие кои ја распарчија верата и во секти се поделиле,Аллах за нив ќе се погрижи.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Да,постојат.
И пратеникот Мухаммед рекол дека ќе се појават 73 секти,тоа е веќе познато.
А Аллах во куранот му објавил на Мухаммед:
159. Ти немаш ништо со тие кои верата своја ја распарчија и во секти се поделија, Аллах за нив ќе се погрижи. Тој ќе ги извести за тоа што го правеа.(сура Ел-Енам)

Јас како следбеник на Мухаммед а.с. немам ништо со тие кои ја распарчија верата и во секти се поделиле,Аллах за нив ќе се погрижи.
Pa zosto togas Bashar e seuste na vlast?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Да,постојат.
И пратеникот Мухаммед рекол дека ќе се појават 73 секти,тоа е веќе познато.
А Аллах во куранот му објавил на Мухаммед:
159. Ти немаш ништо со тие кои верата своја ја распарчија и во секти се поделија, Аллах за нив ќе се погрижи. Тој ќе ги извести за тоа што го правеа.(сура Ел-Енам)

Јас како следбеник на Мухаммед а.с. немам ништо со тие кои ја распарчија верата и во секти се поделиле,Аллах за нив ќе се погрижи.
И шо правиме сеа која е вистинската?
Тебе ако те прашам ќе кажеш суни, друг ќе си каже шија, трет сакал да е вехаба или кој ве знае сѐ какви ве има. Чаре? Како ќе знаеш која е права?
Има ли во Коранот запишано јасно која припадност ќе си ја земе Алах при него?
И шо значи она "Алах за нив ќе се погрижи"? Ќе ги стави во јавна администрација или?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Pa zosto togas Bashar e seuste na vlast?
Затоа што муслиманите не се јаки и единствени.
Затоа што нема кој да вози позлатени авиони и ферари,порше и др.
Аллах во куранот вели:
11. Аллах нема да измени еден народ додека тој самиот не се измени.(сура Ер-Рад)

Сирија сака да се измени,и ако ги сакаат измените заради Аллах,Тој ќе им подари победа.
Ако намерата им е искрена и ако сакаат шеријатска Сирија,Аллах ќе им подари победа.
Башар како и неговите колеги(мубарак,гадафи,бен али) ќе биде понижен.
--- надополнето: 24 мај 2013 во 16:39 ---
И шо правиме сеа која е вистинската?
Тебе ако те прашам ќе кажеш суни, друг ќе си каже шија, трет сакал да е вехаба или кој ве знае сѐ какви ве има. Чаре? Како ќе знаеш која е права?
Има ли во Коранот запишано јасно која припадност ќе си ја земе Алах при него?
И шо значи она "Алах за нив ќе се погрижи"? Ќе ги стави во јавна администрација или?
Мухаммед а.с. бил прашан од асхабите(другарите) која е вистинската,и одговорил: Онаа која ќе биде на она на што сме ние сега.

Суннет = дела и зборови на пратеникот Мухаммед
и кога ќе се спомне дека некој е суни,значи дека го следи суннетот на Мухаммед,односно неговите дела и зборови а не дека сака така да го викаат или дека тоа е секта.
Тоа значи,вистинската е Ехли Суннет вел Џемаат или во превод Припадници на суннетот и заедницата.
Овие две работи(суннет и џемаат се неодвоиви)
Не можеш да го следиш суннетот на Мухаммед а да се изолираш од џемаатот(заедницата) нити пак можеш да партиципираш во заедница која не го следи суннетот на Мухаммед.
Мислам дека бев јасен.

бтв. "Ова Аллах за нив ќе се погрижи и ќе ги извести за тоа што правеа", е за Судниот ден,Денот кога ќе се постават исправни терезии на кои ќе се вагаат делата и никому нема да биде направена неправда.
Па секој со своите дела и убедувања ќе застане пред Аллах.
Тогаш Аллах ќе се погрижи за тие што верата ја распарчиле и поделиле на секти,а не се покајале додека биле живи.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Затоа што муслиманите не се јаки и единствени.
Затоа што нема кој да вози позлатени авиони и ферари,порше и др.
Аллах во куранот вели:
11. Аллах нема да измени еден народ додека тој самиот не се измени.(сура Ер-Рад)

Сирија сака да се измени,и ако ги сакаат измените заради Аллах,Тој ќе им подари победа.
Ако намерата им е искрена и ако сакаат шеријатска Сирија,Аллах ќе им подари победа.
Башар како и неговите колеги(мубарак,гадафи,бен али) ќе биде понижен.
Hmm...Citati i poezija.... Del od narodot poveden od terorsticki organizacii i mudzahedini go sakaat toa...
Neznam samo zosto sakate da se vratite vo kameno doba....Bas vcera gledav dokumentarec za Saudiska Arabija....Pari Nafta kolku sakas....za nekoi...drugite ovcari i stocari...se molat kaj kralot za apcninja i pari. Eve svedoci sme i za libija,Irak, Egipet i drugite za nivniot podobar zivot...:facepalm:
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Hmm...Citati i poezija.... Del od narodot poveden od terorsticki organizacii i mudzahedini go sakaat toa...
Neznam samo zosto sakate da se vratite vo kameno doba....Bas vcera gledav dokumentarec za Saudiska Arabija....Pari Nafta kolku sakas....za nekoi...drugite ovcari i stocari...se molat kaj kralot za apcninja i pari.
Тоа е башка муабет.
Во македонија изгледа тебе се ти е средено па стигна и за Арабија да се секираш.
Тоа нека му ја мислат тие што живеат таму.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Тоа е башка муабет.
Во македонија изгледа тебе се ти е средено па стигна и за Арабија да се секираш.
Тоа нека му ја мислат тие што живеат таму.
E pa toa de. Kazi mi edna Isamska drzava so takvo ureduvanje kade sto site se ramnopravni ,korsitat internet ,setkaat po molovi (obleceni kako sto sakkat) i red drugi raboti.... Ete imaat i pari i ekomonija...Lesno ti e tebe tuka na internet da postiras poezi...ne si osetil takvo nesto a posakuvas takvo nesto da im se sluci na drugite.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
E pa toa de. Kazi mi edna Isamska drzava so takvo ureduvanje kade sto site se ramnopravni ,korsitat internet ,setkaat po molovi (obleceni kako sto sakkat) i red drugi raboti.... Ete imaat i pari i ekomonija...Lesno ti e tebe tuka na internet da postiras poezi...ne si osetil takvo nesto a posakuvas takvo nesto da im se sluci na drugite.
Ова веќе не се прашања за исламот. Познато е дека многу не одговарам на прашања каде треба лично мислење.
Овде се одговара за Прашања за Исламот,тоа значи дека одговорите треба да бидат од исламски аспект,а тоа значи дека одговорите треба да бидат поткрепени со аргумент од исламски извори(Куран и Суннет).
За мои лични ставови,државни уредувања,зошто овде вака се живеело а таму така,ќе отвориш друга тема и ќе дискутираме.
Овде те молам да се држиме стриктно до Прашања за Исламот.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ова веќе не се прашања за исламот. Познато е дека многу не одговарам на прашања каде треба лично мислење.
Овде се одговара за Прашања за Исламот,тоа значи дека одговорите треба да бидат од исламски аспект,а тоа значи дека одговорите треба да бидат поткрепени со аргумент од исламски извори(Куран и Суннет).
За мои лични ставови,државни уредувања,зошто овде вака се живеело а таму така,ќе отвориш друга тема и ќе дискутираме.
Овде те молам да се држиме стриктно до Прашања за Исламот.
Ok Metta World Peace....
Dali poligamijata e dozvolena vo islamot ?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Мухаммед а.с. бил прашан од асхабите(другарите) која е вистинската,и одговорил: Онаа која ќе биде на она на што сме ние сега.

Суннет = дела и зборови на пратеникот Мухаммед
и кога ќе се спомне дека некој е суни,значи дека го следи суннетот на Мухаммед,односно неговите дела и зборови...
Извини шо вака те цитирам во делови, ама нешто да не рекол Мухамед за Али како негов наследник? Или пу пу не важи, лажат, проклети да се Шиитите?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Ok Metta World Peace....
Dali poligamijata e dozvolena vo islamot ?
Да.
--- надополнето: 24 мај 2013 во 17:03 ---
Извини шо вака те цитирам во делови, ама нешто да не рекол Мухамед за Али како негов наследник? Или пу пу не важи, лажат проклети да се?
Наследник,како Божји пратеник... Не,никогаш не рекол такво нешто.
После смртта на Мухаммед,Прв халифа бил Ебу Бекр,па Омер,па Осман па Али.
Тие се хулифаи рашидин(Праведни халифи после Мухаммед)
Сите други верзии со отфрлање на првите тројца и само Али како наследник или било какво воздигнување на Али се само шиитски сплетки поради кои се одамна надвор од границите на исламот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom