Прашања за Исламот III

W

Werther

Гостин
Ucitelot na prvooddelenci im kazuva kolku se 1+1 no toa ne znaci deka ucitelot tolku znae ! Decata tolkavav kapacitet imaat ;)
Овде не дискутираш со првоодделенци. Има луѓе на форумов со по 20, 30, 40 години. Има што студираат, дипломирани, магистри.

По припростиот начин на изразување, ние треба тебе да ти објаснуваме со алегории и параболи.


;)
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Da da posle jabolkite dojde primerot so lebot i furnata.

Da se slagam ama nikoj od ovie ne ubiva vo ime na religijata....nikoj ne vika ISUS e golem pred da mavne toa bombata....Slepiloto e na vasa strana ...vie ste tie koi sakate da se vratite vo sreden vek.
Kako be,ne vide deka znaminja na Isus se veeja koga Tarculovski se precekuvase ?






So ti kazuva tebe ovaa slika ? Inaku,toa se tie blagoslovenite od popot koi ubija vo srebrenica 4000 civili za edna vecer. Ajde stigni gi !


Ovoj sto vi kazuva ? Ako vie gledate na zborot "Allahu ekber" i ako sekoj ubiec go stavate vo Islamot zaradi toa sto rekol taka,bez razlika koj e i sto e,nie na ovie raboti gledame ?
Moze li nekoj da gi izbroi zrtvite od racete na ovie krvnici ?

Gi poznavas ovie ? :


--- надополнето: 24 мај 2013 во 19:06 ---
Овде не дискутираш со првоодделенци. Има луѓе на форумов со по 20, 30, 40 години. Има што студираат, дипломирани, магистри.




;)
Toa nikako ne se zabelezuva,narocito kaj tebe.
--- надополнето: 24 мај 2013 во 19:10 ---
Ќе може без арапски аналогии да ми ја доловиш поентата?
Ха,па самите ги подржувате,ете наводно војувале во Сирија за доброто на Исламот.Сечат глави,јадат живи човечки срца,приморуваат деца да присуствуваат на обезглавување,сето ова за доброто на Исламот,нели?(y)Треба ли уште да набројувам?
И на чив памет да се чудиме-на мојот или на твојот?
Види вака,за разлика од тебе,кој браниш такви монструми затоа што ја делиш верата со нив,јас не бранам и со никого не делам ништо.Сите тие што си ги набројал се злосторници и треба да си ја платат казната.
Сите сте убијци кои ги подржувате таквите работи,психопати умоболни.Врска си немате со Бога,слуги ционистички:D
Zosto me stavas vo taa torba. Vidi kakvi ste. Jas ne gi poddrzuvam. I ne sum zapoznal jas Musliman,od okoluna moja i moi poznanici koi gi poddrzuvaat.
Ne se be Muraniy site isti. Toa ti e kako jas da te ubeduvam tebe deka gi poddrzuvas Karadzic i Mladic za zlostorstvata.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
нема ништо несмислено затоа што таа книга е дадена од аллах (господ) кој во неа кажал дека куранот тој ќе го заштитува до крајот на светот. куранот се од неговото доаѓање на овој свет се до ден денес нее изменет, а за жал библијата е изменета има два завети поделена е и така на така ... но исламот е едно и иса а.с. (исус) и тој бил дојден да го рашири исламот но не успеал во тоа време .. ние муслиманите го очекуваме враќањето на иса а.с. (исус) кој ќе дојде заедно со имам мехди и тогаш ќе дојде и крај на светот а и цел свет ќе биде муслимански ...
бујрум па види дали не е сменет и побарај малку на нетке видиш како ептен посветени нуслимани признале колку е сменет, па дојди да ни кажеш нас дека не е

 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
бујрум па види дали не е сменет и побарај малку на нетке видиш како ептен посветени нуслимани признале колку е сменет, па дојди да ни кажеш нас дека не е

"mi se moze" ako slusame se' i sekogo,za biblijata po "National geographic" ke se iznagledas od novi do naj novi biblii koja edna so druga se demantiraat.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
[quote="Infected-, post: 5867897, member: 46725"]Znaci nema da bide tolku strasno ako ubijam bez da kazam "Allah e golem" ? Ova mislis gi pravda milijardite zrtvi (muslimani) od strana na amerikancite ?Amerikancite ili vo ime na Isus ili vo ime na Dedzal,go kazale tie toa ili ne,ama cinot e izvrsen,dete SubZero vo ime na nivnata vera,sprotistavuvajki se na drugata !. Zosto vlakno vo jajce barate ? Pojavete se so nesto po seriozno.[/quote]
нема да биде страшно ако не убиваш за некој злобен бог Ако убиеш комшија поради нерешено прашање со дворот на пр тогаш си нетокму, ако убиеш некој зш ти кејфнало тогаш си психопат, ако убиеш некој од друга нација тогаш си шпун опс овај националист де итн итн итн примери милион

американците не убиваат во име на Исус туку во име на мокѓта на парите и нафтата ( к.. ги боли што си по религија или нација, битно им е колку може да те искористат
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
[quote="Infected-, post: 5867897, member: 46725"]Znaci nema da bide tolku strasno ako ubijam bez da kazam "Allah e golem" ? Ova mislis gi pravda milijardite zrtvi (muslimani) od strana na amerikancite ?Amerikancite ili vo ime na Isus ili vo ime na Dedzal,go kazale tie toa ili ne,ama cinot e izvrsen,dete SubZero vo ime na nivnata vera,sprotistavuvajki se na drugata !. Zosto vlakno vo jajce barate ? Pojavete se so nesto po seriozno.


американците не убиваат во име на Исус туку во име на мокѓта на парите и нафтата ( к.. ги боли што си по религија или нација, битно им е колку може да те искористат
Aeee.... opravduvanjeee... Demek ako musliman ubiva,bez da kaze "Allahu ekber" ne e problem nikakov. Dali vo toj slucaj zrtvite ne se zrtvi ?
Koj e ubiec,"mi se moze" pogolem,onoj koj ke ubie ilijadnici luge sekoj mesec vo ime na mokta,parite,naftata,,,,, ili onoj koj ke ubie 20 dusi godisno i kaze Allahu ekber ?
Prosto prasanje,neli ?
Da se razbereme,jas ne go prifakjam niti go sakam niti vo lice sakam da poglednam nitu za musliman go smetam onoj koj ubiva nevini luge,neznam sto da kaze. Oti jasno e za mene deka nevin covek da se ubie e teski ZLOCIN. No i koga bi bilo toa taka. Koj e pogolem ubiec ?

Koja e razlikata ako covek ubie i vikne Allahu ekber i ubiec koj vee isusovo zname ?
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Prasanjeto ne e za biblijata....ima druga tema za toa...ne se gubi...Cekam odgovor.
Nikade ne vidov prasanje,nitu pak znaes da postavis prasanje.
Osven niski navredi i gnasotii od tebe ne sum procital nisto drugo.
Prvo ke treba da se naucis kako se debatira pa posle da se javis kaj mene. Potrudi se ubavo i kulturno da postavis prasanje. Toa ne e tesko za ucen i vozrasen covek koj napolnil 40 godini.[/quote][/quote]
--- надополнето: 24 мај 2013 во 22:59 ---
Werther bil vo pravo...si go gubam vremeto so takvi kako tebe...ke ti pratam pozdrav maramcinja za da se isplaces.
Edinstveno za sto mi se place e postoenjeto na pogani jazici kako vas. Edinstveno za zalenje se onie koi nisto vo tekot na 40 godini osven da vregjaat nisto ne naucile,cak ni roditelsko vaspituvanje nemaat.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
јас нисшто не негирам. ова ти никогаш нема да можеш да го сватиш. значит мажите во исламот се одржувачи на жените т.е. кај нас кај муслиманите мажите во поголем дел работат и ти го гледаат семејсвото... мажите во исламот се еден степен погоре од жените во исламот имат прописи до кои требат да се држат и жените и мажите е сега ако жената не знае нешто тогаш мажот треба прво да е поучи ако и тогаш не разбере има дозвола од аллах и рака да крене на жената не да е утепаат туку да е донесет на вистинскиот пат е сега требат да ти го напишам цел шеријатски закон за да видиш дали некогаш мажот ќе успеет да е тепат жената т.е. тој со благи зборови ќе ја вразуми и никогаш нема до тоа да дојде затоа е многу тешко да дојде до тепање на пример: ако те изневири тогаш можеш да е мавнеш а не и да е тепаш а потоа се знае дека ќе се разведеш тоа е она што неможеш да го разбереш...
Dali Islamot opravduva tepanje na zenata ako taa ne saka da spie so mazot.
исламот не оправдува никакво тепање, прво ти нешто си слушнал ама не си го разбрал ... затоа не може да се дискутира
--- надополнето: 8 мај 2013 во 21:55 ---

[/quote]
се сплетка нешто ваму оправдува вамо не хмм
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
бујрум па види дали не е сменет и побарај малку на нетке видиш како ептен посветени нуслимани признале колку е сменет, па дојди да ни кажеш нас дека не е


Бев, видов, се вратив, дојдов........ за да ви кажам дека Кур'aнот не е сменет и дека посочениот клип е евтина пародиска пропаганда. Next?
 
W

Werther

Гостин
Бев, видов, се вратив, дојдов........ за да ви кажам дека Кур'aнот не е сменет и дека посочениот клип е евтина пародиска пропаганда. Next?
Омер, а тоа што во Куранот пишува дека човекот е создаден од кал, што е ?

Немој сега со метафори и параболи.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Prasanjeto ne e za biblijata....ima druga tema za toa...ne se gubi...Cekam odgovor.
Кое беше твоето прашање?
--- надополнето: 24 мај 2013 во 23:07 ---
Омер, а тоа што во Куранот пишува дека човекот е создаден од кал, што е ?

Немој сега со метафори и параболи.
Тоа се вика на арапски ајет, или во превод пасус.;)
 
W

Werther

Гостин
Кое беше твоето прашање?
--- надополнето: 24 мај 2013 во 23:07 ---


Тоа се вика на арапски ајет, или во превод пасус.;)
Знам што е ајет бе Омере другар мој верен, т.е јас знам дека ајет значи стих, нема врска.

Мислев, дали тоа што во Куранот пишува дека човекот од кал е создаден, е глупост, или вистина ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom