Прашања за Исламот III

Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Дали муслиманите имаат ексклузивно право да го користат жолтиот печат?
Не! Секој има право да го користи, но и да ја слушне и другата страна што вели за тоа.
--- надополнето: 13 мај 2013 во 23:49 ---
А кој е тој што бара....си се запрашал ли некогаш?
Да убиеш човек во име на нешто што ни си го видел некогаш ни па ќе го видиш.
Оној, кој кренал пушка, секира и уште неколку илјади иновативни ладни и топли смртоносни оружја.;) Тој ( на кој алудираш) никогаш од мене не побарал да убијам човек во Негово име, туку ми наложил да направам се да не дојде до тоа,..... секако и да се бранам кога ќе затреба. И откај си толку сигурен дека нема да го видам, случајно некој братучед да не ти пишал порака оттаму дека нема ништо?
--- надополнето: 13 мај 2013 во 23:52 ---
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Оној, кој кренал пушка, секира и уште неколку илјади иновативни ладни и топли смртоносни оружја.;) Тој ( на кој алудираш) никогаш од мене не побарал да убијам човек во Негово име, туку ми наложил да направам се да не дојде до тоа,..... секако и да се бранам кога ќе затреба. И откај си толку сигурен дека нема да го видам, случајно некој братучед да не ти пишал порака оттаму дека нема ништо?
--- надополнето: 13 мај 2013 во 23:52 ---
Како тоа ти наложи а не си го видел?
Преку "пратениците" ли? :facepalm:
Не мислам дека си глуп човек......далеку од тоа, сум читал постови од тебе од поодамна. Пробај.....пробај тргни го стравот што ти е наметнат од религијата и види што ќе ти остане за верување. Тоа е единствена формула за спас од многу индоктринации.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Како тоа ти наложи а не си го видел?
Преку "пратениците" ли? :facepalm:
Не мислам дека си глуп човек......далеку од тоа, сум читал постови од тебе од поодамна. Пробај.....пробај тргни го стравот што ти е наметнат од религијата и види што ќе ти остане за верување. Тоа е единствена формула за спас од многу индоктринации.
И јас не мислам дека си глуп човек, бидејќи нели не сме од вчера, па доста сме се изначитале. Тука не мислев на Бога , туку на оној( човекот бре) кој ќе се обиде да посегне по мојот живот. Значи зборам за одбранбен гард.;) Поточно за тоа дека верски ми е оправдано да се бранам и да водам одбранбена војна со која ќе го штитам животот и имотот, и во таа одбрана и да го убијам оној кој ме напаѓа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
И јас не мислам дека си глуп човек, бидејќи нели не сме од вчера, па доста сме се изначитале. Тука не мислев на Бога , туку на оној( човекот бре) кој ќе се обиде да посегне по мојот живот. Значи зборам за одбранбен гард.;) Поточно за тоа дека верски ми е оправдано да се бранам и да водам одбранбена војна со која ќе го штитам животот и имотот, и во таа одбрана и да го убијам оној кој ме напаѓа.
На кој начин те загрозува па мораш преку одбранбен гард да го убиеш оној што од муслиман решил да стане нешто друго?
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
1. Сите Божји пратеници,вклучувајќи го и Иса(Исус) биле обрежани,ако не си информиран за тоа да ти барам цитати од библијата,па ако сте следбеници на Исус треба да се направите сунет :)
И медицината денес докажува дека тоа е подобро и од хигиенски причини,
Каде во Библијата пишувало така!!!???
Тоа значи дека го правите од хигиенски причини не од верски?

2. Читај внимателно: ИСЛАМОТ Е ЕДИНСТВЕНА РЕЛИГИЈА КОЈА ВЕЛИ ДА СЕ ОЖЕНИШ СО ЕДНА ЖЕНА :)
Колку што сум информиран во Азиските земји имаат по 5:)

А ти најди ми цитат од било која религиска книга која го кажува истото :)
Библијата. Една жена од која ако сакаш да имаш односи со неа мора да си оженет секој контакт(однос) со друга и невенчана жена е престам(блуд)

И повторно ништо не ве разбрав не барам од информации од доктори и современи науки туку верски цитати кој ја докажуваат верата и исламот.

Со почит пристапувам кон исламот и моите прашања не сакам да навредам никого но очигледно почнувате да провоџирате.и давате индирекни одговори ако не сакате да ми одговорите кажете...
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Каде во Библијата пишувало така!!!???
Тоа значи дека го правите од хигиенски причини не од верски?

Колку што сум информиран во Азиските земји имаат по 5:)

Библијата. Една жена од која ако сакаш да имаш односи со неа мора да си оженет секој контакт(однос) со друга и невенчана жена е престам(блуд)

И повторно ништо не ве разбрав не барам од информации од доктори и современи науки туку верски цитати кој ја докажуваат верата и исламот.

Со почит пристапувам кон исламот и моите прашања не сакам да навредам никого но очигледно почнувате да провоџирате.и давате индирекни одговори ако не сакате да ми одговорите кажете...
Го правиме од верски причини,а денес медицината кажува дека и хигиенски било подобро.
еве инаку што ти кажува библијата:

7 Го склучив Својот Завет меѓу Мене и тебе и твоето потомство, после тебе – Свој вечен Завет за векови: Јас ќе ви бидам Бог тебе и на твоето потомство, после тебе.
8 Ви ја давам, тебе и на твоето потомство после тебе, земјата, во која престојуваш како придојденец, целата Ханаанска Земја, во вечна сопственост, а Јас ќе им бидам Бог.”
9 Уште Бог му рече на Авраама: „А ти чувај го Мојот Завет – ти и твоето потомство по тебе низ сите родови.
10 А ова е Мојот Завет, со тебе и со твоето потомство после тебе, што треба да го чувате: секое машко меѓу вас нека биде обрезано.
11 Обрезувајте се и тоа нека е знак на Заветот меѓу Мене и вас.
12 Секое машко среде вас, низ вашите поколенија, кога ќе наполни осум дена, нека биде обрезано, како она што е родено во вашиот дом, така и она што е купено со сребро од некој странец, кој не е од вашата крв.
13 Да, и родениот во твојот дом и купениот со сребро треба да биде обрезан! Така Мојот Завет на вашите тела ќе остане вечен Завет.
14 Машкото што не ќе биде обрезано, нека биде истребено од својот род: зашто го нарушило Мојот Завет.

Со почит и ти одговарам друже,тоа што во азијските земји имаат по 5 е нивен проблем и тие ќе си одговараат за тоа.
Јас ти кажувам што Аллах во куранот вели: А убаво ти цитирав ајет кој вели дека најмногу 4 можеш да имаш.
А бидејќи тоа си има свои услови,ако стравуваш дека ќе бидеш неправеден најдобро е да ожениш 1.
И тука нема полемика.

Тоа што ми го кажа од библијата е за предбрачен однос,а не за ожениш една,две или повеќе.
Но не е тоа муабетот,поентата ми е да не се прави проблем онаму каде што нема проблем.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
еве инаку што ти кажува библијата:

7 Го склучив Својот Завет меѓу Мене (Бог) и тебе (Авраам) и твоето потомство (Авраамовото потомство),..
Каква врска имаат христијаните со заветот што Бог го склучил со Авраам?
Ако јас и мојата фамилија склучиме договор на 24 месеци со T-Mobile, дали од тебе ќе се очекува да плаќаш по 600ден месечно?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Каква врска имаат христијаните со заветот што Бог го склучил со Авраам?
Ако јас и мојата фамилија склучиме договор на 24 месеци со T-Mobile, дали од тебе ќе се очекува да плаќаш по 600ден месечно?
E добро де,кое е потомството на Ибрахим а.с (Авраам)?
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
А што вели за задгробниот живот?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Каква врска имаат христијаните со заветот што Бог го склучил со Авраам?
Ако јас и мојата фамилија склучиме договор на 24 месеци со T-Mobile, дали од тебе ќе се очекува да плаќаш по 600ден месечно?
и колку е ова веродостојно
"А кога се навршија осум дена, за да биде обрезан Младенецот, Му кладоа име Исус, известено од ангелот уште пред да биде зачнат од утробата." (Luka 2:21)
--- надополнето: 14 мај 2013 во 02:29 ---
А што вели за задгробниот живот?
Многу големо прашање и тема,но ќе се обидам да ти одговорам.
Веќе порано пишував,ќе напишам и сега: Целиот живот и смислата на целото постоење на човек муслиман се состои во 3 прашања: Од каде дојдов? Зошто сум овде? и Каде ќе одам?
Создадени сме од Бог,овде сме во поминување и да заработиме што подобра завршница за Оној свет.
Една од главните точки,поенти на исламското верување(акида) е постоење на задгробен живот,постоење на џеннет и џехенем.
И дека со покорност кон Бога,обавување молитва,правење добри дела,почитување на родителите и тн се дела кои водат кон џеннет(рај) а спротивно на тоа е непокорност и неред.
За верник муслиман,Овој свет не смее да биде цел,туку средство до целта(Оној свет)
Животот на верник муслиман се базира на две работи,надеж во Аллахова милост и страв од Аллаховата казна,и не смее да замине во ниту една од овие две крајности.
Ниту смее да крене нозе во вис,да прави што сака,да прави неред и да се надева на Аллаховата милост,ниту пак смее своето верување да го потпре само на Аллаховата казна.

Верувањето во Судниот ден е обврска на секој муслиман,без тоа човек не може да биде муслиман.
Секој што се декларира муслиман а вика дека нема ништо после смртта,не е муслиман,да знаеш.
Задгробниот живот е извесен,Судниот ден е извесен,само од тебе зависи каде ќе завршиш,Џеннет или Џехеннем.
:)
Ако имаш додатни прашања за подетално,кажи.
Бидејќи вака прашањето е премногу општо,има до утре да се кажува на оваа тема,има многу курански ајети и хадиси кои кажуваат за тоа.
Пробав вака со наш јазик да ти објаснам.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Баш тоа сакав да знам бидејки имав една безинформација што се покажа како неточна.Еве човек умира и што потоа за да дојде пред Алах има некој скалила или веднаш оди на суд.
што ако муслиманот во текот на животот греши што треба да прави за гревовите да му се простат.
Како е преставен ѓаволот од каде е создаден.Имам нешто слушнато Џиновите....
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Баш тоа сакав да знам бидејки имав една безинформација што се покажа како неточна.Еве човек умира и што потоа за да дојде пред Алах има некој скалила или веднаш оди на суд.
што ако муслиманот во текот на животот греши што треба да прави за гревовите да му се простат.
Како е преставен ѓаволот од каде е создаден.Имам нешто слушнато Џиновите....
Судот пред Аллах е на Судниот ден.
А тоа што ако муслиманот во текот на животот греши е уште една голема тема :)
Но ќе се обидам и тука да одговорам.
Вратата на покајувањето во Исламот е отворена се додека душата на човекот не му е дојдена до в грло :)
Пратеникот Мухаммед вели: Сите Адемови синови(луѓето) се грешници,а најдобри од нив се оние кои најмногу се каат.
Аллах во куранот вели: Не губете надеж во Аллаховата милост,само неверниците губат надеж во Аллаховата милост.

Пратеникот Мухаммед бил прашан за некои од големите гревови,а тој одговорил: Ширк(да му припишеш другар,син, и слично на Аллах) и да изгубиш надеж во Аллаховата милост.
Има уште многу многу ајети каде што се спомнува Аллаховата милост,а искреното покајување лошите дела ги претвора во добри.
А на кого Аллах ќе му се смилува и ќе му го прими покајувањето тоа само Аллах го знае.
Но човек кој во основа останал муслиман,но грешел има право на надеж во Аллаховата милост и дека заради неговите добри дела тие лоши ќе му бидат избришани и ќе влезе во Џеннет.
Но сепак,кој и колку искрено се кае знае само Аллах,тука човекот никогаш не може да дознае кој искрено се покајал,и на кого му е примено покајувањето.
Единствено можеме да видиме некои знаци на искрено покајување,а еден од тие знаци е и неповторување на направениот грев и правење на добри дела за да се искупи човек за неговите лоши дела.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
E добро де,кое е потомството на Ибрахим а.с (Авраам)?
Евреите и дел од арапите.

и колку е ова веродостојно
"А кога се навршија осум дена, за да биде обрезан Младенецот, Му кладоа име Исус, известено од ангелот уште пред да биде зачнат од утробата." (Luka 2:21)
Тоа е 100% веродостојно за христијаните. Гледаш ли колку биле чесни и искрени во своите извештани за животот на Исус? Иако тие не се обрежувале, сепак чесно и искрено пишале дека евреинот Исус се обрежал и покрај тоа што знаеле дека евреите ќе им приговараат како и вие сега: „Ете гледате, Исус се обрезал, зошто и вие не се обрезувате?“
Значи ова ти е уште еден доказ дека библиските евангелија не биле корумпирани, туку искрени сведоштва на евангелистите :)
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
.......

(едитирано од модератор - прашањава се наменети за христијаните, и во таа тема треба да прашаш, не овде.)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Евреите и дел од арапите.
Сигурно и инуитите и папуа-ново-гвинејците се од ист корен. Само много мутации нешто у минативе 500-600 години им се десиле.
Грешни тие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom