Прашања за Исламот III

Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Se sekjavam deka ednas ti napisa Soul ubav post i ti postavi eden link okolu ova prasanje i ovoj broj spored Islamot i Kur'anot.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Se sekjavam deka ednas ti napisa Soul ubav post i ti postavi eden link okolu ova prasanje i ovoj broj spored Islamot i Kur'anot.
Слаба меморија имам.
Живеам само во бесконечна сегашност.
Ако сакаш одговори..ако не, ќе сватам дека незнаеш.
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Слаба меморија имам.
Живеам само во бесконечна сегашност.
Ако сакаш одговори..ако не, ќе сватам дека незнаеш.
Gjurgjo,nikakov znak na dervis ne e da smetas deka nekoj e dolzen da te udostojuva.
Dovolno li e ako ti kazam deka e "Allahov proekt za sozdavanje na svetot" ?
--- надополнето: 13 мај 2013 во 17:08 ---
Trpenieto e kluc na Rajot:
http://merjem.com/index.php?option=com_content&view=article&id=132:allahove-ifre-devetnaest-i-sedam-&catid=34:allahovi-dokazi-u-kuranu&Itemid=53

Eve,bidejki so eden zbor ne se kazuva za Brojot 7,resiv da go pronajdam linkot. Citaj sega i uzivaj.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Мене ме интересира кога им ги сечат чоповите, има некоја одредена мерка за тоа или како ке му дојде на сечачот?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Gjurgjo,nikakov znak na dervis ne e da smetas deka nekoj e dolzen da te udostojuva.
Dovolno li e ako ti kazam deka e "Allahov proekt za sozdavanje na svetot" ?
--- надополнето: 13 мај 2013 во 17:08 ---
Trpenieto e kluc na Rajot:
http://merjem.com/index.php?option=com_content&view=article&id=132:allahove-ifre-devetnaest-i-sedam-&catid=34:allahovi-dokazi-u-kuranu&Itemid=53

Eve,bidejki so eden zbor ne se kazuva za Brojot 7,resiv da go pronajdam linkot. Citaj sega i uzivaj.
Gjurgjo,nikakov znak na dervis ne e da smetas deka nekoj e dolzen da te udostojuva.
Dovolno li e ako ti kazam deka e "Allahov proekt za sozdavanje na svetot" ?
--- надополнето: 13 мај 2013 во 17:08 ---
Trpenieto e kluc na Rajot:
http://merjem.com/index.php?option=com_content&view=article&id=132:allahove-ifre-devetnaest-i-sedam-&catid=34:allahovi-dokazi-u-kuranu&Itemid=53

Eve,bidejki so eden zbor ne se kazuva za Brojot 7,resiv da go pronajdam linkot. Citaj sega i uzivaj.
Врска немаш брат...немаш поима што е бројот 7 кај Бог.
Јас убаво те прашав тебе...РАЗБРА ИЛИ НЕ
Џабе ми вадиш линкови и гурабии.
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Врска немаш брат...немаш поима што е бројот 7 кај Бог.
Јас убаво те прашав тебе...РАЗБРА ИЛИ НЕ
Џабе ми вадиш линкови и гурабии.
Ako ne razbra od linkot,sto bi rekol Isa a.s,nema sto da ti pravam.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Ako ne razbra od linkot,sto bi rekol Isa a.s,nema sto da ti pravam.
Хахахаха....интелигентен одговор.
Највеќе сакам кога фотокопираат а не разбират.
Ти си тој пример или требе да заклучам дека е така целиот ислам?
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Хахахаха....интелигентен одговор.
Највеќе сакам кога фотокопираат а не разбират.
Ти си тој пример или требе да заклучам дека е така целиот ислам?
Da zavisese od vasite zaklucoci,kade ke bese svetot denes ?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Мене ме интересира кога им ги сечат чоповите, има некоја одредена мерка за тоа или како ке му дојде на сечачот?
Ако си женско пробај си,ако не си,прашај другарка некоја што пробала од сечениот.
И се ќе ти биде јасно како ден.
Поздрав.
--- надополнето: 13 мај 2013 во 19:12 ---
Барем едно да напишевте како Мухамед се преставил како човек над луѓето?
Ме мрзи да пребарувам по гоогле.

1,Зошто правите сунет(значењето)?
2,Зошто дозволуваат да имате 5 жени.?
1. Сите Божји пратеници,вклучувајќи го и Иса(Исус) биле обрежани,ако не си информиран за тоа да ти барам цитати од библијата,па ако сте следбеници на Исус треба да се направите сунет :)
И медицината денес докажува дека тоа е подобро и од хигиенски причини,а Исламот е чиста вера. :)

2. Читај внимателно: ИСЛАМОТ Е ЕДИНСТВЕНА РЕЛИГИЈА КОЈА ВЕЛИ ДА СЕ ОЖЕНИШ СО ЕДНА ЖЕНА :)
А ти најди ми цитат од било која религиска книга која го кажува истото :)
Аллах во куранот вели: Женете се со жените што
ви се дозволени, со по две, со по три, и со по
четири! А ако се плашите дека нема да бидете
праведни, тогаш само со една, или со тие што
се во ваша сопственост! Така најлесно ќе се со-
чувате од неправдата.

Така да,ова не би требало да биде прашање на полемика,ретки се денес случаите.
Целта е да се знае дека е дозволено,а не обврска.
И нормално тука има услови,се што и обезбедиш на една,мора и на втората и така натаму.
Денеска на нас ни е нормално да човек има љубовница и така испаѓа фраер,а кога ќе слушнете дека има 2 жени одма се јавуваат надрифеминистички организации кои се борат за правата на жените,а пред тоа биле со љубовникот/дечкото и слично.
Само лицемерие и двојни аршини,неморал и безобразлук,и за да се оправда сето тоа,секогаш мора да се најде кривец.
И кој,муслиман кој има 2 жени,и на кои им обезбедува кров над глава,храна,и сите останати услови подеднакво.
А кога излегуваат пијани од дискотека во 3-4 сабајле и прават блуд со мажи кои прв пат ги гледаат во живот,тоа е нормално и 21 век.
Се надевам дека ти е јасна поентата.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Ако си женско пробај си,ако не си,прашај другарка некоја што пробала од сечениот.
И се ќе ти биде јасно како ден.
Поздрав.
--- надополнето: 13 мај 2013 во 19:12 ---



Само лицемерие и двојни аршини,неморал и безобразлук,и за да се оправда сето тоа,секогаш мора да се најде кривец.
И кој,муслиман кој има 2 жени,и на кои им обезбедува кров над глава,храна,и сите останати услови подеднакво.
А кога излегуваат пијани од дискотека во 3-4 сабајле и прават блуд со мажи кои прв пат ги гледаат во живот,тоа е нормално и 21 век.
Се надевам дека ти е јасна поентата.
i na kraj ke dobies zaklucok deka zenite vo zapadniot svet se najmnogu ugnetuvani i se iskoristuvani kako sex simboli, 90% site imaat ljubovnici , ili spiele so poveke pertneri,
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Хахахаха...."интелигентен одговор".
Највеќе сакам кога фотокопираат а не разбират.
Ти си тој пример или требе да заклучам дека е така целиот ислам?
Го поправив болдот да не се збуни некој неутрален читател:P

Значи заприметуваш и ти дека лоботомијата кај мухамеданциве излегува на виделина со секој нивни пост;)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Го поправи болдот д ане се збуни некој неутрален читател:P

Значи заприметуваш и ти дека лоботомијата кај мухамеданциве излегува на виделина со секој нивни пост;)
не бе брат..ме нервираат такви кои само фотокопираат.
Исто како овие од сектата....ништо не разбрале а се прчат по форумов.
Ако имаш нешто да кажеш и си го разбрал истото...повели, напиши и ние да дискутираме. Вадење цитати и делови од свети книги е за оние кои не ја разбрале суштината на светите книги...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
So "da" i so "ne" sekogas ne se odgovara. Isto eden clen tuka se naluti. Barase da mu odgovorat so "da" ili "ne". Clenot mu postavi edno prasanje: "Togas,odgovori mi ti mene na ova prasanje so "da" ili "ne": Dali domati znaat deka si peder ? " Bi ti go postavil istoto prasanje,kazi mi Da ili Ne ? Samo ti ne luti se,avatarot ne ti dava :)
Nekogas treba objasnuvanje. Ne treba koga covek okolu sebe ke zavrti i ke se zapoznae koj e sto e,togas se' ke mu bide jasno.
Allah dz.s ne bara od vernicite da bidat PRAVEDNI. Ne bara da ubivaat,ne bara ni kukavici da bidat. Ne dozvoluva nadmeno da se ponasaat,nitu da gi ponizuvaat. Ne bara koga nekoj ke gi izsamari vo eden obraz da im go vrtat i drugiot,bidejki toa e neostvarlivo,po gledano od onie od koi toa se bara,ama nisto od toa vo praksa se nema. Ne bara od nas da,ako nekoj ni ja zeme kosulata da mu gi dademe i kondurite. Ako nekoj NI JA POBARA togas ke mu gi dademe,ama ako nekoj vleze da me oplacka po doma,ne bara i kafe na lopovot da mu napravime,kako sto nekade se bara a sprotivno rabotaat.
А ако те прашам дали постои зелена боја на пр. ќе можеш ли со да и со не да одговориш?
Правиш лоши аналогии момак...
Рационализација знаеш ли што значи?
Ако не знаеш еве ти http://en.wikipedia.org/wiki/Rationalization_(making_excuses)
In psychology and logic, rationalization (also known as making excuses[1]) is an unconscious defense mechanism in which perceived controversial behaviors or feelings are logically justified and explained in a rational or logical manner in order to avoid any true explanation, and are made consciously tolerable – or even admirable and superior – by plausible means.[2] Rationalization encourages irrational or unacceptable behavior, motives, or feelings and often involves ad hoc hypothesizing. This process ranges from fully conscious (e.g. to present an external defense against ridicule from others) to mostly subconscious (e.g. to create a block against internal feelings of guilt).....
и тн...
--- надополнето: 13 мај 2013 во 22:26 ---
Од муслиманите се бара единствено да убијат во име на верата, кога истата ќе биде загрозена, заедно со нивните животи и имоти.
А кој е тој што бара....си се запрашал ли некогаш?
Да убиеш човек во име на нешто што ни си го видел некогаш ни па ќе го видиш.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Жолтиот печат настрана, ти се молам.
Tajnom sadomazohističkom društvu Ordo templi Orijentis, osnovanom u XIX veku, pripadaju desetine slavnih, a među njima i pevačica iz SAD

http://www.kurir-info.rs/satanske-orgije-rijana-clanica-seks-kulta-clanak-757905
Дали муслиманите имаат ексклузивно право да го користат жолтиот печат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom