Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Пред да го поставам моето прво и единствено прашање на темава, прво сакам да разјасниме нешто...

- Христијанството е старо околу 2000 години
- Исламот настанал некаде околу 600-тата година, што значи дека е накај 1400 години стар
- Според сите логики, ако имаш две дела кои се слични за оригинал се смета тоа што е постаро

Ислам - Христијанство
Исах - Исус
Муса - Мојсеј
Адем - Адам
Нух - Ное
Ибрахим - Авраам
Давуд - Давид
Јусуф - Јосиф
Сулејман - Соломон
итн итн...

Моето прашање е: Зошто копирате друга религија?
Бонус прашање: Како очекувате да верувам во вашата религија кога таа е копија на друга еднакво лажна религија?
Mnogu glupavo prasanje postavuvas. Znaete pred Hrista kolku Bozji pratenici imalo ? Znaete deka i pred evangelieto imalo drugi Bozji objavi ? Vie vcerasni vesti gledate na tv ili onie pred eden mesec ? Kuso golemo,da kopirame od religija koja ne znae vo sto veruva.
Gratis odgovor. Slicnostite se zaradi toa sto Islamot ne e nova religija,toa e religija koja mu bese dadena i na Isus i na Mojsie i na Solomon i na David.
E sega. Ke mi odgovoris li ti mene zosto vo pred hodnata na Hristijanstvoto (Judizmot) svinskoto e zabraneto za vas ne e ?
Zosto za Istite vazi obredot obrezuvanje a za vas ne vazi ?
Zosto Isus go koristel pozdravot od idnata,"izmislena i kopirana" religija,pozdravot "Selam". Zosto i Isus bil Obrezan kako onie koi "kopiraat" ? Zosto marija po site ikoni Hidzab na glava nosi kako onie zeni koi "kopiraat" ?
Pa zarem ne svati od ovie nekolku od milionite rimeri deka Evangelieto e menuvano a Kur'anot e praten da znaete sto bilo pravo a sto vi e menuvano ?
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Зошто се однесуваш така моронски? Моето прашање беше кристално јасно, само затоа што ти не си доволно интелектуално развиен да го одговориш не значи дека истото е глупаво.

Е сега бато да ти одговори на твоите прашања. Ќе пишувам полека оти не умееш брзо да читаш.
1. Јас не сум христијан туку нешто меѓу Атеист/Антитеист

2. Свинското е забрането поради санитарни причини, баш како алкохолот. Бидејќи твојата религија доаѓа од пустинска област каде што температури од 50 степени се секојдневие, свинското месо многу брзо се расипува, а консумацијата на алкохол води кон забрзана дехидрација. Дополнително, сунетот воопшто нема религиозна туку хигиенска основа. Поради тоа што во тие региони луѓето имаат пристап до помалку вода, нивното тело мора токсините да ги исфрли преку помала количина на мокрача, што ја прави истата повеќе концентрирана. Бидејќи кожичката врз пенисот е одлично место за размножување на бактериите, нејзино отстранување не е ништо повеќе од логична одлука. Овој феномен не се случува никаде во светот каде што има постудена клима. Знам дека не читаш многу, ама верувал или не - сунетот е всушност рутинска хируршка операција која се извршува насекаде низ светот и не е ексклузивна за муслиманите.

ЗАСРАМИ СЕ што еден антитеист знае повеќе за твојата вера од тебе. Ти не заслужуваш да се нарекуваш себеси верник, а најмалку муслиман.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Moronski. Samo uste ednas procitaj se. Moron ke se vidis naj golem. Vsusnost,takvi ste vie Ateistite/Antiteistite.
Ako nekoj kristalno jasno vi dade odgovor,togas,kako znak za ocajnost krevate glas i vregjate.
Manite tvoi gi gledas vo drugite.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Прашањето беше и сеуште останува: Зошто копирате друга религија?
Наместо да го одговориш, ти во стил на класичен верник се обидуваш да ја смениш темата со тоа што ме дискредитираш а моронски е тоа што веднаш претпоставуваш дека доаѓам од противничката религија. Толку од твојот мирољубив Ислам - ако некој не мисли како тебе, тогаш е непријател.

Но сепак излезе нешто корисно од ова. Ти покажа дека не си компетентен да одговориш на моето прашање и ќе почекам да дојде некој подобро образован од тебе и да ми даде одговор. Видов дека има бистри дечки тука кои умеат да кажат нешто интелигентно за разлика од тебе.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Jas ti odgovoriv fino i ubavo,bez troska navreda deka toa vi e glupost na godinata.Sega moram i jas vo vas stil da napisam,takov vi e terkot,ne za drugo,belkim ke me razberete.
Miroljubivosta vidisi ja vo tvoite zborovi i odnos kretenu nizaeden. Si naucil sto e sunnet i mislis deka se znaes. I Higienata ke ja otfrlite,samo zaradi toa sto go praktiukuvaat Muslimanite. I medicinata ke ja negirate,samo zaradi toa sto Muslimanite se drzat do nekoe pravilo.Ti li,bas li ti najde za miroljubiovost da zboruvas ?
Da si vo sostojba da si gi razberes svoite poraki,ke svatis deka izleguvas od ramkite na normalni luge.
 
В

влијателен

Гостин
Прашањето беше и сеуште останува: Зошто копирате друга религија?
Наместо да го одговориш, ти во стил на класичен верник се обидуваш да ја смениш темата со тоа што ме дискредитираш а моронски е тоа што веднаш претпоставуваш дека доаѓам од противничката религија. Толку од твојот мирољубив Ислам - ако некој не мисли како тебе, тогаш е непријател.

Но сепак излезе нешто корисно од ова. Ти покажа дека не си компетентен да одговориш на моето прашање и ќе почекам да дојде некој подобро образован од тебе и да ми даде одговор. Видов дека има бистри дечки тука кои умеат да кажат нешто интелигентно за разлика од тебе.
Оти не разбираш дека за верните тоа не е копирање. Напротив, тоа е доказ за веродостојноста. Ако знаеше повеќе за Исламот ќе знаеше дека прашањето на кое бараш одговор е многу значаен дел од филозофијата на самата религија.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Епа тогаш прашањево треба да го упатам кон некој кој не е заслепен со својата вера, хм? Оти ако јас сега ја земам книгата Lord of the Rings и ги изменам имињата (и тоа само буква-две), ќе бидам обвинет за безобразен плагијат. Капираш како функционира тоа? Или слабо некако со логика... Бидејќи како може да биде оригинал нешто што дошло 600 години после наводната копија. Сакаш навистина да ме убедиш дека некој патувал низ времето и библијата ја ископирал од куранот?
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Пред да го поставам моето прво и единствено прашање на темава, прво сакам да разјасниме нешто...

- Христијанството е старо околу 2000 години
- Исламот настанал некаде околу 600-тата година, што значи дека е накај 1400 години стар
- Според сите логики, ако имаш две дела кои се слични за оригинал се смета тоа што е постаро

Ислам - Христијанство
Исах - Исус
Муса - Мојсеј
Адем - Адам
Нух - Ное
Ибрахим - Авраам
Давуд - Давид
Јусуф - Јосиф
Сулејман - Соломон
итн итн...

Моето прашање е: Зошто копирате друга религија?
Бонус прашање: Како очекувате да верувам во вашата религија кога таа е копија на друга еднакво лажна религија?

Интересно прашање!

Другар, Исламот не не ништо друго освен таа иста религија што Семоќниот Бог му ја објави на Адам, Ноа, Мојсеј, Исус и на сите други пророци (нека Божјата милост биде над нив)). Ова објавување се затвара со последниот пророк, а тоа е Мухаммед (нека е Божјиот мир над него).

Значи Исламот не е ништо освен верба во еден и единствен Бог, кој не е роден, не родил никого, кој е Прв без почеток и Последен без крај.

Која е првата Божја заповед која беше објавена на Мојсеј (а.с.)?

ЈАС СУМ ГОСПОДАР; БОГ ТВОЈ. НЕМОЈ ДА ИМАШ ДРУГИ БОГОВИ ОСВЕН МЕНЕ:

е ова прва Божја заповед е темел на Исламот

Нема друг што заслужува да се обожава освен Бога. (Ла илахе ил Аллах)

потоа втората Божја заповедЧ

НЕМОЈ ДА ПРАВИШ СЛИКИ (ИДОЛИ) ОД ТОА ШТО ЖИВЕЕ ВО ЗЕМЈАТА; ВОДАТА И НЕБОТО.

Така да кај нас е забрането да се слика све што е живо. А вие?

Влези во црква и ке видиш, свети Овој, свети Оној. Едниот лекува, другио чува од зло, третио дава среќа, пари итн. А кажи, каде е БОГА тука??? Ова значи дека на христијаните им е објавена правата вера, али го згрешија патот. Сега се молите на крстеви, синови божји, Богородици, светци, слики, Папи, попови, живи суштества од крв и месо создадени од Семоќниот Бога.

Кажи ми кога последен пат си се обратил кон Бога. Не кон Исус (нека е Божјата милост и мир над него) туку кон Таткото, како го викате вие?

Е затоа Бога после Исус (а.с.) прати последен пророк, Мухаммед (а.с.) кој истотака беше најавен од Пророкот Исус (а.с.).

Бога го прати Мухаммед (а.с.) и му го објави Чесниот Коран за да ја исчисти верата во Бога од новотариите и идолопоклонството кое христијаните ја измислија после смртта на Пророкот Исус (а.с.)

Значи за на крај, запамти

Исламот е верата која е објавена на сите пророци, вистинската вера на Пророкот Исус Христос (Божјиот мир и милоста нека се над него).

И не заборавај дека има многу христијани кои велат дека ние муслиманите сме повеќе христијани него што сте вие.

Поздрав, се надевам дека бев јасен.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Пред да го поставам моето прво и единствено прашање на темава, прво сакам да разјасниме нешто...

- Христијанството е старо околу 2000 години
- Исламот настанал некаде околу 600-тата година, што значи дека е накај 1400 години стар
- Според сите логики, ако имаш две дела кои се слични за оригинал се смета тоа што е постаро

Ислам - Христијанство
Исах - Исус
Муса - Мојсеј
Адем - Адам
Нух - Ное
Ибрахим - Авраам
Давуд - Давид
Јусуф - Јосиф
Сулејман - Соломон
итн итн...

Моето прашање е: Зошто копирате друга религија?
Бонус прашање: Како очекувате да верувам во вашата религија кога таа е копија на друга еднакво лажна религија?
a zosto mislis deka kopirame druga religija ? ajde da ja vidime relanosta , spored biblija i kuran? dali se sosema identicni stoe ona sto go nema vo bibllijata a go ima vo kuranot i obratno,


a koj ocekuva vie da veruvate vo nasata religija, toa e tvoe pravo dali ti ke veruvas ili ne, nikoj ne ocekuva da ti veruvas vo toa.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Vlora
Кристално јасен. Задоволен сум од твојот одговор. Поентата ми беше да им нагласам на овие милитантни муслимани дека христијанството не е нивен непријател. Премногу пати сум бил во друштво каде што се пцуе по Исус. Иако сум антитеист и еднакво ги мразам и двете религии, едно нешто не можам да поднесам - лицемерие. Потребни се челични муда за да се признае дека двете религии всушност потекнуваат од иста или барем многу слична приказна и дека имаат многу повеќе заедничко од што мислат. Да плукаат еден по друг е исто како да плукаат по сопствениот брат. Ако веќе сте решиле да верувате во нешто недокажано, барем бидете сложни во тоа гром да го отепа.
 
В

влијателен

Гостин
Епа тогаш прашањево треба да го упатам кон некој кој не е заслепен со својата вера, хм? Оти ако јас сега ја земам книгата Lord of the Rings и ги изменам имињата (и тоа само буква-две), ќе бидам обвинет за безобразен плагијат. Капираш како функционира тоа? Или слабо некако со логика... Бидејќи како може да биде оригинал нешто што дошло 600 години после наводната копија. Сакаш навистина да ме убедиш дека некој патувал низ времето и библијата ја ископирал од куранот?
Па тие не веруваат дека некој ја напишал туку така книгата. Туку дека е диктирана од Алах преку Габриел.
Затоа, од верни во Исламот нема да добиеш посакуван одговор на прашањето.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Сепак го добив како што гледаш погоре. Одете кај човекот лекции да ви држи.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Vlora
Кристално јасен. Задоволен сум од твојот одговор. Поентата ми беше да им нагласам на овие милитантни муслимани дека христијанството не е нивен непријател. Премногу пати сум бил во друштво каде што се пцуе по Исус. Иако сум антитеист и еднакво ги мразам и двете религии, едно нешто не можам да поднесам - лицемерие. Потребни се челични муда за да се признае дека двете религии всушност потекнуваат од иста или барем многу слична приказна и дека имаат многу повеќе заедничко од што мислат. Да плукаат еден по друг е исто како да плукаат по сопствениот брат. Ако веќе сте решиле да верувате во нешто недокажано, барем бидете сложни во тоа гром да го отепа.
islamot i hristijanstvoto gi deli edna kora od kromidot,site bozji verovesnici se isprateni od boga i site tie ne upatuvaa vo edna vistina upatuvaa poraka kon covestvoto da se veruva vo eden bog obozavajgo samo nego i pridrzuvaj se kon negovite naredbi.

tie vo takvo drustvo koi izrasuvat navredlivi zborovi i gi pcujat bilo koj bozji verovesnik,takvite postapki ne se dostojni na vistinski covek toa e karakteristika na bedni i jadni slabaci.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Да бидејќи двете религии во нивната идеална и оригинална форма проповедаат мир и љубов, и стомакот ми се превртува кога ќе видам непријателство од било која страна. Затоа открив дека најлесен начин да откриеш кој е вистински верник е да го боцнеш, да го испровоцираш. Ако веднаш почне да плука по друга религија, верник е колку што сум и јас.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Да се пцуе пророк е голем грев во Ислам. а да се става во прашање пророштвото на еден од пророците значи дека не си муслиман. Противење на пророк значи дека си против Бога.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom