Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Прашање до верните во Исламот:

бидејќи велите дека Алах е невидлив и дека не дозволува да биде виден, а и никој не го видел, тогаш, како ги разликување овие две работи:

1. Изгледот од Алах и изгледот од шејтанот?
2. Дали некоја работа доаѓа од Алах или некоја работа доаѓа од шејтанот?

Очекувам саглам одговор, разбира се...
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Те изнамачив нели, ОКЕЈ меракот е голем знам како е
СЕГА ОДИМЕ
Дури и ти е болдирано дека браќата се Израелците. Овие стихови што ги давам читај ги со РАЗУМ, ЛОГИКА., ТВОЈА ГЛАВА.
Значи моите стихови покажуваат дека не си во право. И пази дури и предвидев што ќе кажеш.

ostaj ja sto kazuvam ti sto ke kazes na ova prasav mnogumina no go izbegnuvaat odgovorot, sakal ili nejkel arapite i evreite se brkaa po tatko , sakl ti priznael ili ne, sto ima ovde da se ubeduvame deka ne bile braka. seto toa go pravele i go pravat samo da go izbegnat verovesnistvoto na muhamed.a,s zatoa sto toj e samo eden bozji verovesnik od potekloto na ismail, a site drugi se od potekloto na isak, negoviot brat po tatko ,
bitie 17/20
Те послушав и за Исмаила. Еве го благословувам: ќе го направам плоден и ќе го размножам многу; дванаесет кнезови ќе произлезат од него и голем народ ќе направам од него
toj ne zboruva po zelba svoja , toa e samo vdahnovenie sto mu se objavuva go poucuva silniot i mudriot. (kuran, 53,3,5,)
А кога ќе дојде Тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува Сам од Себе, а ќе зборува она што слуша, и ќе ви навести за нештата што ќе дојдат(jovan 16/13,)
 
С

Само Човек

Гостин
ostaj ja sto kazuvam ti sto ke kazes na ova prasav mnogumina no go izbegnuvaat odgovorot, sakal ili nejkel arapite i evreite se brkaa po tatko , sakl ti priznael ili ne, sto ima ovde da se ubeduvame deka ne bile braka. seto toa go pravele i go pravat samo da go izbegnat verovesnistvoto na muhamed.a,s zatoa sto toj e samo eden bozji verovesnik od potekloto na ismail, a site drugi se od potekloto na isak, negoviot brat po tatko ,
bitie 17/20
Те послушав и за Исмаила. Еве го благословувам: ќе го направам плоден и ќе го размножам многу; дванаесет кнезови ќе произлезат од него и голем народ ќе направам од него
toj ne zboruva po zelba svoja , toa e samo vdahnovenie sto mu se objavuva go poucuva silniot i mudriot. (kuran, 53,3,5,)
А кога ќе дојде Тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува Сам од Себе, а ќе зборува она што слуша, и ќе ви навести за нештата што ќе дојдат(jovan 16/13,)
хмм, во Библијата браќата се однесува на евреите. Не се однесува на исак-исмаил. Сваќаш
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
хмм, во Библијата браќата се однесува на евреите. Не се однесува на исак-исмаил. Сваќаш
priatelce , neznam kaj vodi ova vo red e deka brakata se odnesuvaat na evreite spored biblijata , no razberi deka ismail i isak se braka po tatko ,,,ili ne e taka
stom spomna,. eve bibliski tekst; na kogo ovde se odnesuva braka
Неговите потомци се населија од Евил до Сур, што е на исток од Египет, кога се оди кон Асирија. Се населија независно од своите браќа.и тој ќе живее, во близина на сите свои браќа.”
 
T

Tetro

Гостин
прашање едно: дали и на колку места се спомнуваат хомосексуални ликови во Куранот?
 
С

Само Човек

Гостин
priatelce , neznam kaj vodi ova vo red e deka brakata se odnesuvaat na evreite spored biblijata , no razberi deka ismail i isak se braka po tatko ,,,ili ne e taka
stom spomna,. eve bibliski tekst; na kogo ovde se odnesuva braka
Неговите потомци се населија од Евил до Сур, што е на исток од Египет, кога се оди кон Асирија. Се населија независно од своите браќа.и тој ќе живее, во близина на сите свои браќа.”
Исак и Исмаил не се браќа, туку полубраќа и затоа никаде не се нарекуваат браќа. Браќа и полубраќа не е исто.
на Евреите овде се однесува браќа, секаде каде ќе прочиташ браќа читај евреи, зошто Бог ги нарекол браќа.
 
T

Tetro

Гостин
Зошто ја напуштила верата, ако тврдењето на верниците е дека "верата е љубов"?
Третото видео е на германски, во суштина е едно те исто.



 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Прашање до верните во Исламот:

бидејќи велите дека Алах е невидлив и дека не дозволува да биде виден, а и никој не го видел, тогаш, како ги разликување овие две работи:

1. Изгледот од Алах и изгледот од шејтанот?
2. Дали некоја работа доаѓа од Алах или некоја работа доаѓа од шејтанот?

Очекувам саглам одговор, разбира се...
Одговор на погоре поставеното прашање?...
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Исак и Исмаил не се браќа, туку полубраќа и затоа никаде не се нарекуваат браќа. Браќа и полубраќа не е исто.
на Евреите овде се однесува браќа, секаде каде ќе прочиташ браќа читај евреи, зошто Бог ги нарекол браќа.
a ja sto ti trubam dosega deka se braka od tatko , od eden tatko , i deka toj sto go narekuvas polubrat od drugiot ke bide blagosloven, , muhamed, poteknuva od potekoloto na ismail , a ismail e sin na abraham,
 
С

Само Човек

Гостин
a ja sto ti trubam dosega deka se braka od tatko , od eden tatko , i deka toj sto go narekuvas polubrat od drugiot ke bide blagosloven, , muhamed, poteknuva od potekoloto na ismail , a ismail e sin na abraham,
ти тврдиш дека браќа во библијта се однесува на ПОЛУБРАЌАТА исак и исмаил, а јас ти посочив на што се однесува браќа во библијата. Ако ги ме менуваш зборовите на бог сети се дали правиш грев. :P И МИСЛИ
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
404
Поени од реакции
115
Прашање до верните во Исламот:

бидејќи велите дека Алах е невидлив и дека не дозволува да биде виден, а и никој не го видел, тогаш, како ги разликување овие две работи:

1. Изгледот од Алах и изгледот од шејтанот?
2. Дали некоја работа доаѓа од Алах или некоја работа доаѓа од шејтанот?

Очекувам саглам одговор, разбира се...
1. На првото прашање одговор имаш дадено самиот погоре. Аллах е невидлив . А претставата за Неговиот изглед (преферирам моќ) ја имаш во Неговите атрибути кои што се спомнати.http://www.ezsoftech.com/islamic/iqlas5.asp

Шејтанот не е јарец(животно) со рогови и вила како што нечија имагинација го претставила и претставува туку спротивно нешто од Бога или попросто кажано таткото на злото. Неговиот изглед е описно кажано грд.

2. Доброто е од Бога а злото од шејтанот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1. На првото прашање одговор имаш дадено самиот погоре. Аллах е невидлив . А претставата за Неговиот изглед (преферирам моќ) ја имаш во Неговите атрибути кои што се спомнати.http://www.ezsoftech.com/islamic/iqlas5.asp
.
Алаховите атрибути се само атрибути. Атрибутите, сами од себе, не можат да дадат јасен и точен опис за некое битие, па нека е тоа битие и невидливо!
--- надополнето: 31 мај 2012 во 09:43 ---
Шејтанот не е јарец(животно) со рогови и вила како што нечија имагинација го претставила и претставува туку спротивно нешто од Бога или попросто кажано таткото на злото. Неговиот изглед е описно кажано грд.
.
Сакаш да кажеш дека и шејтанот е невидлив, ама е „грд„, така?
А од кај знаеш/веруваш дека е грд?
--- надополнето: 31 мај 2012 во 09:45 ---
2. Доброто е од Бога а злото од шејтанот.
А како разликуваш во пракса, дали нештото кое е добро, доаѓа од Алах, а ако нештото е лошо, доаѓа од шејтанот?

П.С.

Изгледа, ништо не бидна од саглам одговорот...(n)
 
Член од
27 март 2012
Мислења
36
Поени од реакции
13
--- надополнето: 31 мај 2012 во 15:09 ---
Алаховите атрибути се само атрибути. Атрибутите, сами од себе, не можат да дадат јасен и точен опис за некое битие, па нека е тоа битие и невидливо!
--- надополнето: 31 мај 2012 во 09:43 ---
Allahovite atributi se negova manifestacija,preku niv,nie go spoznavame.


Сакаш да кажеш дека и шејтанот е невидлив, ама е „грд„, така?
А од кај знаеш/веруваш дека е грд?
--- надополнето: 31 мај 2012 во 09:45 ---
Ako anketiras desetina,stotina ludze kakov e Shejtanot,sekoj ke ima posebna pretstava za nego,sekoj shodno svoite razbiranja ke go opise:)
Shejtan e sekoja grda rabota,site poroci,sekoja negativna energija,sekoe zlo,zavidlivost,lakomost,shkrtost,nepocituvanje,gordelivost,se ova e "shejtan".


А како разликуваш во пракса, дали нештото кое е добро, доаѓа од Алах, а ако нештото е лошо, доаѓа од шејтанот?
Osnovata e Quranot,taka se razlikuva,Dobroto e od Allah.dz.sh. i toa istoto te raduva i toa istoto e pricina za" zadovolstvo i duhovna raspolozenost",a sekoja tezina,sekoja negativna energija,sekoe loso, koe ti gi "stiska gradite,ne ti dava mir vo sebesi i istoto sakas da go sokries od ludzeto" e od shejtanot.t.e. loso.

П.С.

Изгледа, ништо не бидна од саглам одговорот...(n)[/quote]
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
--- надополнето: 31 мај 2012 во 15:09 ---

Allahovite atributi se negova manifestacija,preku niv,nie go spoznavame.
Како, на кој начин го спознаваш/спознавате? Мора да пости начин на кој вер(б)ата се ефектуира, а да не остане само пуста вер(б)а на хартија.
--- надополнето: 31 мај 2012 во 16:13 ---
Ako anketiras desetina,stotina ludze kakov e Shejtanot,sekoj ke ima posebna pretstava za nego,sekoj shodno svoite razbiranja ke go opise:)
Shejtan e sekoja grda rabota,site poroci,sekoja negativna energija,sekoe zlo,zavidlivost,lakomost,shkrtost,nepocituvanje,gordelivost,se ova e "shejtan".
А ако анкетирам десет мина и им сугерирам дека шејтанот е грд, тие десет мина веднаш ќе стекнат објективна претстава дека тој е грд, а ќе ја изгубат субјективната претстава дека шејтанот е „ваков или таков„? :confused:
--- надополнето: 31 мај 2012 во 16:17 ---
Osnovata e Quranot,taka se razlikuva,Dobroto e od Allah.dz.sh. i toa istoto te raduva i toa istoto e pricina za" zadovolstvo i duhovna raspolozenost",a sekoja tezina,sekoja negativna energija,sekoe loso, koe ti gi "stiska gradite,ne ti dava mir vo sebesi i istoto sakas da go sokries od ludzeto" e od shejtanot.t.e. loso.
Значи, секое добро расположение е од Алах, а секое лошо расположение е од шејтанот, така?

Ако добијам повисока плата и ради тоа сум добро расположен, тоа значи дека Алах ме наградил со добро, а ако ми ја скратат платата и ради тоа сум лошо расположен, тоа лошо е од шејтанот?
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Пред да го поставам моето прво и единствено прашање на темава, прво сакам да разјасниме нешто...

- Христијанството е старо околу 2000 години
- Исламот настанал некаде околу 600-тата година, што значи дека е накај 1400 години стар
- Според сите логики, ако имаш две дела кои се слични за оригинал се смета тоа што е постаро

Ислам - Христијанство
Исах - Исус
Муса - Мојсеј
Адем - Адам
Нух - Ное
Ибрахим - Авраам
Давуд - Давид
Јусуф - Јосиф
Сулејман - Соломон
итн итн...

Моето прашање е: Зошто копирате друга религија?
Бонус прашање: Како очекувате да верувам во вашата религија кога таа е копија на друга еднакво лажна религија?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom