Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Да бидејќи двете религии во нивната идеална и оригинална форма проповедаат мир и љубов, и стомакот ми се превртува кога ќе видам непријателство од било која страна. Затоа открив дека најлесен начин да откриеш кој е вистински верник е да го боцнеш, да го испровоцираш. Ако веднаш почне да плука по друга религија, верник е колку што сум и јас.
da no potrudise da ne mrazis i da ne te odense omrazata vo pogresen pravec bideiki izjavi deka podednakvo gi mrazis dvete religii .
,koga nekogo sakas i imas pocit kon nego toa neka bide umereno, zosto mozebi nekogas ke go zamrzis, , koga mrazis nekogo i nemas pocit kon nego toa neka bide umereno zosto mozebi nekogas ke go zasakas.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Можеби не се изразив доволно добро... Јас го мразам концептот на религијата и тоа што го направила од сега, а зошто - си имам силни лични причини кои патем, не ги наметнувам на никого. Сепак, тоа не значи дека мразам верници. Се дур не прават штета и (пази го клучниов дел) не ја наметнуваат својата религија на други, јас сум сосема океј со нив.

Дури и имам доста пријатели кои се многу тврдокорни верници од типот секоја недела во црква како и 5 намази секој ден, но тие не се милитантни и ја следат својата религија до најмалиот детал, посветувајќи посебно внимание на "Сакај го ближниот свој". Со нив се имаме договорено никогаш да не дискутираме за религијата и пријателството веќе цела декада ни врви одлично.

Сума сумарум, не ги делам јас луѓето на Верници и Умни. Не сум окован во стереотипи и на секој ќе му дадам шанса да си ја докаже поентата и да го искаже ставот, но едноставно не сакам да бидам форсиран да верувам во нешто од што сум се откажал одамна. Мислам, тоа е исто како да си алергичен на кромид, а твојот другар да те убедува (или подобро речено, уценува) да јадеш кромид оти добро ќе било за тебе. Dude, back off... Голем сум, знам што е добро за мене и прифаќам одговорност за своите одлуки.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
. Dude, back off... Голем сум, знам што е добро за мене...
Хехе, друже само не заборавај дека сепак има Некој поголем од тебе и од мене. Некој што знае све што јас и ти не знаеме. Некој кој знае кој сме јас и ти, од каде доаѓаме и каде ни е крајот. Некој кој знае што е добро и што е лошо за нас. Некој кој го изрежирал почетокот, тој "спонтан" Биг Бенг за кој ти мислиш дека "спонтано" не лупнал некаде во овој простор и тааадааамммм еве ти го "глупиот" ЧОВЕК со ајфон на рака.

Селам Алејкум;)
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Дали на исто рамниште се атеистите и верниците од другите религии во Исламот?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Хехе, друже само не заборавај дека сепак има Некој поголем од тебе и од мене. Некој што знае све што јас и ти не знаеме. Некој кој знае кој сме јас и ти, од каде доаѓаме и каде ни е крајот. Некој кој знае што е добро и што е лошо за нас. Некој кој го изрежирал почетокот, тој "спонтан" Биг Бенг за кој ти мислиш дека "спонтано" не лупнал некаде во овој простор и тааадааамммм еве ти го "глупиот" ЧОВЕК со ајфон на рака.
Има. Тор. тој е единствениот кој е најголем. Јахве, Алах и Исус се лажни.
 
С

Само Човек

Гостин
Ајде малку прашања​
1. Дали брак помеѓу муслиман (маж) и жена христијанка склопен цивилно, односно без присуство на хоџа се смета за валиден според исламот?


2. Дали жената христијанка во овој брак ги има истите прва кои евентуално би ги имала како муслиманка?


3. Дали и следува мехр?:D
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Интересно прашање!

Другар, Исламот не не ништо друго освен таа иста религија што Семоќниот Бог му ја објави на Адам, Ноа, Мојсеј, Исус и на сите други пророци (нека Божјата милост биде над нив)). Ова објавување се затвара со последниот пророк, а тоа е Мухаммед (нека е Божјиот мир над него).

Значи Исламот не е ништо освен верба во еден и единствен Бог, кој не е роден, не родил никого, кој е Прв без почеток и Последен без крај.

Која е првата Божја заповед која беше објавена на Мојсеј (а.с.)?

ЈАС СУМ ГОСПОДАР; БОГ ТВОЈ. НЕМОЈ ДА ИМАШ ДРУГИ БОГОВИ ОСВЕН МЕНЕ:

е ова прва Божја заповед е темел на Исламот

Нема друг што заслужува да се обожава освен Бога. (Ла илахе ил Аллах)
Ова навистина звучи Ок, но во Апокалиптичен(Откровенски ) контекст е ретроградно, т.е.навраќање на старозаветниот најавен, сеуште неконкретен Бог.

потоа втората Божја заповедЧ

НЕМОЈ ДА ПРАВИШ СЛИКИ (ИДОЛИ) ОД ТОА ШТО ЖИВЕЕ ВО ЗЕМЈАТА; ВОДАТА И НЕБОТО.

Така да кај нас е забрането да се слика све што е живо. А вие?

Влези во црква и ке видиш, свети Овој, свети Оној. Едниот лекува, другио чува од зло, третио дава среќа, пари итн. А кажи, каде е БОГА тука??? Ова значи дека на христијаните им е објавена правата вера, али го згрешија патот. Сега се молите на крстеви, синови божји, Богородици, светци, слики, Папи, попови, живи суштества од крв и месо создадени од Семоќниот Бога.

Кажи ми кога последен пат си се обратил кон Бога. Не кон Исус (нека е Божјата милост и мир над него) туку кон Таткото, како го викате вие?

Е затоа Бога после Исус (а.с.) прати последен пророк, Мухаммед (а.с.) кој истотака беше најавен од Пророкот Исус (а.с.).

Бога го прати Мухаммед (а.с.) и му го објави Чесниот Коран за да ја исчисти верата во Бога од новотариите и идолопоклонството кое христијаните ја измислија после смртта на Пророкот Исус (а.с.)
Личносниот, конкретен однос како Нов квалитет, кој го востанови во и преку Својата Црква, Господ Исус Христос, кон Бог, Луѓето и Материјата е ВИСТИНСКИ ПОБОЖЕН ОДНОС, А НЕ ИДОЛОПОКЛОНСТВО.
Христос го поништи Законот(почитување правила во Јудеизмот, Исламот...) како начин на постоење, и за Вечноста ја постави Љубовта, Слободата како егзистенција, која подразбира ВЕЧНО, НОВО ПОСТОЕЊЕ.
Значи за на крај, запамти

Исламот е верата која е објавена на сите пророци, вистинската вера на Пророкот Исус Христос (Божјиот мир и милоста нека се над него).

И не заборавај дека има многу христијани кои велат дека ние муслиманите сме повеќе христијани него што сте вие.

Поздрав, се надевам дека бев јасен.
Исламот е покорен однос во мир со Бог, Алах.
Овој однос за некои луѓе е доволен, имено, да се поклонуваш на Непознатиот, Недопирлив, Неконкретен... Креатор со одново поставен кодекс на правила, кое сепак Христијаните го респектираат како израз на нивната волја, слобода.
 
С

Само Човек

Гостин
Ајде малку прашања​
1. Дали брак помеѓу муслиман (маж) и жена христијанка склопен цивилно, односно без присуство на хоџа се смета за валиден според исламот?


2. Дали жената христијанка во овој брак ги има истите прва кои евентуално би ги имала како муслиманка?


3. Дали и следува мехр?:D
шшш
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Ајде малку прашања​
1. Дали брак помеѓу муслиман (маж) и жена христијанка склопен цивилно, односно без присуство на хоџа се смета за валиден според исламот?


2. Дали жената христијанка во овој брак ги има истите прва кои евентуално би ги имала како муслиманка?


3. Дали и следува мехр?:D
1) ne validen i musliman so muslimanka e ne validen
2)da,
3)da.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
404
Поени од реакции
115
Дали струшкиот муфија разбира што е културно наследство, или го интересираат само нови простории каде ќе се шири пропагандата на исламската теистичка философија?
http://www.time.mk/cluster/25e7aa1a8f/struskiot-muftija-uriva-dzamija-od-16-vek.html

Струшкиот муфтија вероватно малце повеќе разбира што е културно наследство од да речеме архимандритот Партениј и целата вмровска гарнитура.

Следно прашање?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Me interesira kako islamot ja svaka meditacijata....
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Me interesira kako islamot ja svaka meditacijata....
Kako niva :)
Meditacija vo Islamot e koga covek ke se osami kako bi razmisluval za Allahovata tvorba,koga ke se osami samo da mu cini Zikr na Allah dz.s (Bog). Zikr e spomnuvanje na Negovoto vozviseno ime. Baranje oprost od Vozviseniot (Estagfirullah),iskazuvanje blagodarnost za se' (Elhamdulillah),izgovaranje Sehadet (La ilahe ilallah),obavuvanje 5 dnevni molitvi,baska noken namaz (nafila namaz),post itn.
So ova covek se priblizuva do Boga,ja cisti dusata i srceto. Sekoj koj go pravi ova isklucivo radi Allah dz.s,svesno za znacenjeto na se sto izgovara,so razmisluvanje,toj covek e blizok do Vozviseniot Bog dz.s. Vo Islamot ima Evlii,kaj Hristijanite mi se cini gi vikaat svetsci. Evlija e covek koj doziveal ili napravil nadprirodni raboti; kako sto bea Hasan el Bastri koj klanjal nad voda,pa,Rabija El-Adevija koja klanjala vo vozduh. So meditacijata,covek biva se' poveke ubeden i cvrsto uveren vo Boga pa negovata Dova (molba) ne se odbiva kaj Allah dz.s,kolku god za nas da izgledala nevozmozna.

Eden Hadis ni prenesuva Muhammed s.a.w.s za eden blizok prijatel na Mojsie (Jushea-Jusua) koj od Allah dz,s pobaral sonceto da "zastane" pa dovata mu bila ispolneta.

Kerametite ne se postignuvaat i ne se pravat na bina,kako cirkus,toa se slucuva koga evlijata ima potreba.

Vakvi primeri vo Istorijata na Islamot ima mnogu.
--- надополнето: 3 јуни 2012 во 19:15 ---
Ako mozes da ja najdes knigata "Bulbulistan" na "Fevzi Mostarac" interesna e.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Kako niva :)
Meditacija vo Islamot e koga covek ke se osami kako bi razmisluval za Allahovata tvorba,koga ke se osami samo da mu cini Zikr na Allah dz.s (Bog). Zikr e spomnuvanje na Negovoto vozviseno ime. Baranje oprost od Vozviseniot (Estagfirullah),iskazuvanje blagodarnost za se' (Elhamdulillah),izgovaranje Sehadet (La ilahe ilallah),obavuvanje 5 dnevni molitvi,baska noken namaz (nafila namaz),post itn.
So ova covek se priblizuva do Boga,ja cisti dusata i srceto. Sekoj koj go pravi ova isklucivo radi Allah dz.s,svesno za znacenjeto na se sto izgovara,so razmisluvanje,toj covek e blizok do Vozviseniot Bog dz.s. Vo Islamot ima Evlii,kaj Hristijanite mi se cini gi vikaat svetsci. Evlija e covek koj doziveal ili napravil nadprirodni raboti; kako sto bea Hasan el Bastri koj klanjal nad voda,pa,Rabija El-Adevija koja klanjala vo vozduh. So meditacijata,covek biva se' poveke ubeden i cvrsto uveren vo Boga pa negovata Dova (molba) ne se odbiva kaj Allah dz.s,kolku god za nas da izgledala nevozmozna.

Eden Hadis ni prenesuva Muhammed s.a.w.s za eden blizok prijatel na Mojsie (Jushea-Jusua) koj od Allah dz,s pobaral sonceto da "zastane" pa dovata mu bila ispolneta.

Kerametite ne se postignuvaat i ne se pravat na bina,kako cirkus,toa se slucuva koga evlijata ima potreba.

Vakvi primeri vo Istorijata na Islamot ima mnogu.
--- надополнето: 3 јуни 2012 во 19:15 ---
Ako mozes da ja najdes knigata "Bulbulistan" na "Fevzi Mostarac" interesna e.
Fala :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom