Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Омер, ајде и од мене прашања.

Она кое посебно ме „копка„ е следното:
-од каде толкава разлика во Божјото однесување во Библијата и Кур,анот?
-зашто Бог од Троичен, стана Еднинечен? Па нели Он, според книгата од пророкот Малахија, вели: „..зашто Јас, Господ, не се менувам, зата вие, синови на Јаков, не бевте уништени!..„ (Малахија, 3.6).
-зашто Исламот не познава грев?
-зашто Исламот не познава слободна волја?
-од каде „доаѓа„ смртта?
-зашто/од каде/од која причина, жената во Исламот е третирана „второстепено„?
-зашто Исламот нема Светии?
-кој може да ја потврди и практичната а не само теоретската точност од исламското верско учење? За православните, на пример, тоа воопшто не е проблем.
-зашто Христос е само пророк, но не и Бог, според Исламот, кога Он (Христос) многупати ни сведочи (преку евангелијата) дека токму Он е Господ Бог, Синот Божји и човечки?
-од каде разликите во поимањето на Рајот и пеколот во Исламот и христијанството, ако Бог е Еден и ист и во Писмото и во Кур,анот?
-зашто Исламот се (само)орпавдува во недозволувањето на преод од Ислам во друга вера?
-зашто да верувам дека еден пророк (мислам на Мухамед) е доволен сведок за точноста на Кур,анот, а зашто да не верувам дека четворица (а не еден!) евангелисти ми сведочат за истата вистина?
-зашто Бог, според Исламот, му се јавил на Мухамед, воодредена форма, кога истито тој Бог, веќе им се јави на јудеите во човечки облик, кој бил јавен, слушлив, видлив, допирлив?
- зашто Мухамед има(л) потреба да се скре во пештера па да има Божја објава, кога Христос се чинеше јавно?
-кој денес може да посведочи дека може да го види Алах? За правосланите, и тоа не е проблем.
-зашто ми се чини дека Исламот е само учење кое може да се научи, но кое, спред мене, неможе да биде и вера? „Верувам...„ не е исто што и „знам„ или „учам„!
-кои се плодовите (резултатите) од живеењето според Исламот, а кои се видливи, мерливи, измерливи?...А да не се однесувата само на она кое е забрането? А што е дозволено, според Исламот?

М?...
prvo ova sto go kaza za hristijanstvoto nema vrska so Biblijata.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Омер, ајде и од мене прашања.

Ајде МИКИ1.:coffee:

Она кое посебно ме „копка„ е следното:
-од каде толкава разлика во Божјото однесување во Библијата и Кур,анот?
Првин посочи ја разликата па ќе ти кажам од каде е. Кажи ми какво е Божјето однесување во Стариот и во Новиот Завет .:)

-зашто Бог од Троичен, стана Еднинечен? Па нели Он, според книгата од пророкот Малахија, вели: „..зашто Јас, Господ, не се менувам, зата вие, синови на Јаков, не бевте уништени!..„ (Малахија, 3.6).
Ова прашање, подобро воопшто да не го поставуваше и да го прескокнеше од проста причина што БОГ отсекогаш си бил Единечен, Еден и Единствен, и Тој, да ,не се менува, ама поимањето за него очигледно некој го променил. Ти текнува...:wink: Ако не ти текнува,погледни го цитатот кој го наведе од Стариот Завет и ќе ти биде јасно дека она што е напишано за Бога во Стариот Завет истото е прекршено во Новиот. Значи промената на Бога,ја имате направено вие,а не ние.:nesum:​

-зашто Исламот не познава грев?
Овде вероватно мислиш на наследениот грев од нашите прародители Адам и Ева.Па вака, Исламот учи дека секој човек ( секое дете) се раѓа со чиста природа и неиспрљано од гревови како чист неиспишан лист од хартија. Па потоа со текот на неговиот развој се испишува и неговата животна книга, неговите добри дела и гревови. Исламот не прифаќа некој да се раѓа со наследен грев. Исламот не прифаќа јас за прадедо ми да одговарам на Судниот Ден. Исламот во оваа насока е јасен: -Секој ќе си одговара за своите дела...
-зашто Исламот не познава слободна волја?
:nesvest:
Докажи ја оваа небулоза те молам. Дали ја носиш врз база на ставови од некои форумџии или си прочитал некаде дека во Исламот нема слободна воља. Кратко и јасно: Во Исламот има слободна воља и можам да ти пишувам за тоа со денови ако сакаш.:toe:
-од каде „доаѓа„ смртта?
Се сее во нива, оттаму доаѓа.:pos2:(Мислам дека ептен непотребно прашање постави. Да бев атеист ајде,ама на верник да му речеш од каде доаѓа смртта?!....(ако имаш некоја поента кажи ја, зошто вака не те разбирам воопшто):)


-зашто/од каде/од која причина, жената во Исламот е третирана „второстепено„?
Грешка си. Жената во исламот од секогаш заземала висок пиедестал и ги имала сите права кои што ја следуваат. Познато ти е времето на појавата на исламот и статусот на жената во исламот и статусот на жената во Европа, во христијанството.Ти стојам на располагање за ова да отвориме поширока дебата.


-зашто Исламот нема Светии?
Елхамдулиллах, фала му на Бога за тоа. Светии на исламот не му се потребни,ниту посредници. Патот до Бога е отворен за секого и секој има пристап до Него, може да му се обрати во молитвите без посредство на свештеник, Свето лице, и останатите светии кои вие ги имате.
-кој може да ја потврди и практичната а не само теоретската точност од исламското верско учење? За православните, на пример, тоа воопшто не е проблем.
Еве јас. :pos2: Појди со мене неколку месеци и ќе ја видиш теоретската точност од исламското верско учење. :icon_lol: .А такви како мене,дури и многу ,многу подобри имаш насекаде и тоа во голем број.

-зашто Христос е само пророк, но не и Бог, според Исламот, кога Он (Христос) многупати ни сведочи (преку евангелијата) дека токму Он е Господ Бог, Синот Божји и човечки?
Зато што Иса а.с. /Исус навистина и бил ( не пророк) туку Божји Пратеник. ( Пророк можеш да бидеш и ти и јас и Нострадамус и многу други кои ги лажат на луѓето).А за тоа во Евангелијата не ми спомнувај, Исус никаде за себе не рекол : “Јас сум Бог,или ”Мене обожавајте ме!” Тоа Тројство и припишување Божји особини на Исус е производ на фалсификаторите на Библијата.:toe:

-од каде разликите во поимањето на Рајот и пеколот во Исламот и христијанството, ако Бог е Еден и ист и во Писмото и во Кур,анот?
Првин кажи ми го описот на Рајот во Стариот и Новиот Завет,па јас ќе ти кажам зошто Кур,анот дава таков опис на Рајот и Пеколот, сеедно.​

-зашто Исламот се (само)орпавдува во недозволувањето на преод од Ислам во друга вера?
Не е баш така. Кур,анот е јасен по ова прашање кога вели: “Нема присилба во верата.” Во сите нормални случаи никој нема право да ти ја наметнува верата. Верата е слободен избор на човекот. Па затоа имаме конвертити од обете страни, едни влегуваат во ислам, други излегуваат,со таа разлика што повеќе влегуваат отколку што излегуваат.:toe:

-зашто да верувам дека еден пророк (мислам на Мухамед) е доволен сведок за точноста на Кур,анот, а зашто да не верувам дека четворица (а не еден!) евангелисти ми сведочат за истата вистина?
Од многу проста и едноставна причина. Отвори го твоето срце, фрли ги предрасудите настрана, почни да го проучуваш Кур,анот и неговата непроменетост. Почни да ги анализираш неговите ајети, побарај помош од науката, медицината и другите гранки, и ќе видиш дека не е можно обичен човек да напише таква книга. Додека пак од друга страна,исто така без предрасуди проучи ги сите четворица евангелисти и ќе најдеш кај нив еден куп нелогичности и контрадикции. Потсети се само во самиот родослов Исусов, Матеј каква утка има направено, за ова веќе еднаш дискутиравме.А плус да не говориме дека имале уште многу други евангелисти кои ја пишувале Библијата, но нивните Евангелија се прогласени за апокрифни и како такви отфрлени. Значи со мудро и непристрасно студирање на Кур,анот ќе дојдеме до заклучокот дека тој е вистина, и исто така со мудро и непристрасно студирање на Библијата ќе дојдеме до заклучок дека таа е полна со контрадикции и дека тука е помешан Божјиот со човечкиот збор.:)

-зашто Бог, според Исламот, му се јавил на Мухамед, воодредена форма, кога истито тој Бог, веќе им се јави на јудеите во човечки облик, кој бил јавен, слушлив, видлив, допирлив?
Бог на Мухаммед му се јавил со посредство на мелек/ангел,конкретно мелекот Џибрил/Габриел кој имал за цел да му ја достави Објавата/Божјиот Збор на Пратеникот.
Тој Бог никој ниту го видел, ниту имал шанса да го види. Тоа го имаш и во Стариот Завет.Тој е Прв и Последен, Отсекогаш и Засекогаш, и Никој и ништо не е на Него слично. Вашата представа за Исуса е сосема погрешна и излегува надвор од рамките на чистиот монотеизам и Божјите атрибути кои му се својствени само Нему. И тука очигледно,некој човек вмешал прсти во Светото Писмо.



- зашто Мухамед има(л) потреба да се скре во пештера па да има Божја објава, кога Христос се чинеше јавно?
Се гледа дека си ептен слабо информиран за исламот.:toe: Тука станува збор само за Првата Објава,кога Мухаммед а.с. бил оддалечен од светот,во пештерата,каде размислувал за совршенството на природата,вселената и создаденото од една, и од друга страна,каде размислувал за грешењето на својот народ кој обожавал 360 идоли.
Инаку Кур,анската Објава траела во период од 23 години, и тоа 13 во Мекка и 10 во Медина.И за тој период и Мухаммед а.с. се чинеше јавно,пред светот.​

-кој денес може да посведочи дека може да го види Алах? За правосланите, и тоа не е проблем.
Никој. Ако има религија која може да посведочи дека може да го види Бога,тогаш таа религија е Политеистичка,никако Монотеистичка, бидејќи со тоа се уриваат сите Божествени својства на Креаторот кои се само Негови и на никој друг. А едно од тие својства е дека никој,никогаш не го видел Бога. (Види во Стариот Завет).



-зашто ми се чини дека Исламот е само учење кое може да се научи, но кое, спред мене, неможе да биде и вера? „Верувам...„ не е исто што и „знам„ или „учам„!
Затоа што или имаш предрасуди кон исламот или ептен си слабо запознает со него, или ти е криво да признаеш..:icon_lol:

А мене пак ми се чини спротивното МИКИ1. Јас верувам дека исламот покрај учење е и вера и пракса. И тоа вера која има решение за сите сфери од човечкиот живот. Вера која го уредува и духовниот и физичкиот живот на муслиманот. Додека Христијанството за мене е саката вера. Вера која не е способна да го уреди физичкиот живот на луѓето. Вера која што нема своја јурисдикција,нема свое право. МИКИ1!,кажи ми отворено, дали според Новиот Завет може да се уреди системот на една држава,таа да се направи теистичка, и сите закони ( вклучувајчи ги и казнените) да бидат уредени според Новиот Завет? - Во одговорот на твоето прашање ти лежи и одговорот на твоите сомнежи. :)

-кои се плодовите (резултатите) од живеењето според Исламот, а кои се видливи, мерливи, измерливи?...А да не се однесувата само на она кое е забрането? А што е дозволено, според Исламот?

М?...
Им нема крај. Ако си читнал малце за исламскиот шеријат и моралните доблести кои што треба да го красат на муслиманот ќе ти беше повеќе од јасно. Еве ти проста статистика:
земи две земји,една исламска а друга неисламска и направи подетална експертиза за криминалните дејствија, развед на бракови, малолетничка деликвенција, проституција, дрога, алкохолизам,убиства, самоубиства итн., и се ќе ти биде јасно.​

Во Исламот се што е добро, и се што не е штетно е дозволено. Да не сакаш список да ти дадам во прилог? :icon_lol:

П.С. Следниот пат,постави повеќе прашања

 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
sestiot rukn na islamskoto veruvanje (iman) e deka Vozviseniot Allah gi odredil nestata pred nego sto gi stvoril, i znael deka tie ke se slucat i deka ke se odvivaat vo vreme koe Nemu mu e poznato, i vo Nemu poznat prostor. Se se odviva i se se slucuva onaka kako sto On odredil.
Veruvanjeto vo Kader (odredba) se deli na poveke vidovi
1. Odredba vo znaenjeto
Toa e veruvanje deka deka Vozviseniot Allah prethodno znael pred da gi sozdade lugeto, ona sto tie go znaat. Znael koj od niv ke odi vo dzenet (raj) a koj vo dzehenem (pekol) pa zatoa pred da gi sozdade im pripremil nagrada i kazna za nivnite dela.
2.Kader zapisan vo Lehvi-Mahfuz
Nema nisto sto Allah go odredil, kako sto e Kuranot, ona sto e pred i po nego, a da ne e zapisano vo Levhi Mahfuz sto znaci vo Visite svetovi.
3.Odredeni se dolzinata na zivotot, se ona sto odreden covek ke pravi i dali ke bide sreken ili nesreken i kolku hrana ke izede, se e odredeno.
4.Vozviseniot Allah go sozdal dobroto i zloto i odredil vo koe vreme ke mu se sluci na nekogo.
Od Kuranot, Et-tegabun, 11-Nikakva nevolja bez Allahovata volja ne se slucuva.
Vozviseniot Allah veli-Nema nevolja koja vi se slucuva na zenjata i na vas, a koja ne e, predhodno odredena,...za da ne taguvate za ona sto ste go propustile, a i da ne se raduvate premnogu na ona sto On ke vi go podari.-(El-Hadid,22-24).Onoj koj veruva vo odredba (sudbina) e hrabar, i ne se plasi od nikogo osven od Allah bidejki znae deka smrtniot cas e odreden i deka ona sto ne se slucilo ne ni mozelo da se sluci, a ona sto se slucilo ne mozelo da se izbegne.
Muhammed s.a.v.s. rekol-I znaj deka celiot svet koga bi se obedinil za da ti dade nekoja korist nema da ti dade nisto osven ona sto Allah ti go odredil, i znaj deka koga bi se obedinil cel svet za da ti nanese nekakva steta, nema da ti nasteti osven so ona sto Allah go odredil.
Vo koj den da begam od smrtta??
Vo denot vo koj ne mi e odredena ili vo denot vo koj mi e odredena?
Vo denot vo koj ne mi e odredena ne se plasam od smrtta
a od ona sto e pisano ne moze da se spasi ni najvnimatelniot.
Koga nesto veke se slucilo, ne vikaj eh da napravev taka ke bese taka i taka, tuku kazi Taka Allah odredil!
Sekoj musliman treba da veruva deka dobroto i zloto e spored Allahovata odredba, spored Negovoto znaenje i spored negovata volja.
Nema nevolja koja ke se sluci na zemjata i na vas, a koja ne e predhodno zapisana vo Knigata...(El -Hadid, 22)
Alah e Stvoritel na se i On upravuva so se-(EZ-Zuhruf, 87)
Ima uste mnogu ajeti i hadisi koi go potvrduvaat veruvanjeto vo sudbina, no za ovaa prilika tolku.
od knigata Temelji islama-izbor od Muhammed ibn Dzemil Zejno
prevod od arapski Ramic Sukrija, Prizren 2000/1421.H.G
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
овааа тема е за луѓе кои сакаат да дознаат повеќе за исламот и се надевам дека ќе доведе до поголемо меѓусобно разбирање

Има само еден СОВРШЕН ИСЛАМ!

1 АЛАХ
1 ИСЛАМ
1 ИМАМ

ИСУС (Иса) СЕЛАМ!

Во ниеден момент не се шегувам туку на секој му сведочам дека ИСЛАМОТ е многу пред мухамед (а.с.а)!

Денот доаѓа кога после повеќеилјади години нема веќе ВИСТИНАТА да биде забранувана!

ШАЛОМ

п.с. ИСУСОВИОТ ИСЛАМ е посебно мразен затоа што Тој е евреин по мајка. Тој е мразен и од едните и од другите и од третите!
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
eeeee prija tele ima i cetvrti
На кого мислиш конкретно? :raz:

ЏИХАД

(Хутба одржана на ден 25 - 4- 2008 година, Октиси-Струга)
Хатиб: АриФ Рамадани

...
Побратиме Omer el Faruk, дали овој Ариф е оној кој во Хајделберг има студирано на Христијанскиот Теолошки УНИ?

Ако е тој, тогаш се имаме лично сретнато. А ако го сретнеш пак ти лично, поздрави го одмене и мојте браќа и сестри и кажи му дека секој ќе се поклони пред оној АЛАХ чија МИЛОСТ и МУДРОСТ се отелотвори во Срцето ИСУСОВО!

Иншалах

п.с. Се надевам дека ќе се сети :raz: на СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ајде МИКИ1.:coffee:



Првин посочи ја разликата па ќе ти кажам од каде е. Кажи ми какво е Божјето однесување во Стариот и во Новиот Завет .:)



Ова прашање, подобро воопшто да не го поставуваше и да го прескокнеше од проста причина што БОГ отсекогаш си бил Единечен, Еден и Единствен, и Тој, да ,не се менува, ама поимањето за него очигледно некој го променил. Ти текнува...:wink: Ако не ти текнува,погледни го цитатот кој го наведе од Стариот Завет и ќе ти биде јасно дека она што е напишано за Бога во Стариот Завет истото е прекршено во Новиот. Значи промената на Бога,ја имате направено вие,а не ние.:nesum:​



Овде вероватно мислиш на наследениот грев од нашите прародители Адам и Ева.Па вака, Исламот учи дека секој човек ( секое дете) се раѓа со чиста природа и неиспрљано од гревови како чист неиспишан лист од хартија. Па потоа со текот на неговиот развој се испишува и неговата животна книга, неговите добри дела и гревови. Исламот не прифаќа некој да се раѓа со наследен грев. Исламот не прифаќа јас за прадедо ми да одговарам на Судниот Ден. Исламот во оваа насока е јасен: -Секој ќе си одговара за своите дела...


:nesvest:
Докажи ја оваа небулоза те молам. Дали ја носиш врз база на ставови од некои форумџии или си прочитал некаде дека во Исламот нема слободна воља. Кратко и јасно: Во Исламот има слободна воља и можам да ти пишувам за тоа со денови ако сакаш.:toe:


Се сее во нива, оттаму доаѓа.:pos2:(Мислам дека ептен непотребно прашање постави. Да бев атеист ајде,ама на верник да му речеш од каде доаѓа смртта?!....(ако имаш некоја поента кажи ја, зошто вака не те разбирам воопшто):)




Грешка си. Жената во исламот од секогаш заземала висок пиедестал и ги имала сите права кои што ја следуваат. Познато ти е времето на појавата на исламот и статусот на жената во исламот и статусот на жената во Европа, во христијанството.Ти стојам на располагање за ова да отвориме поширока дебата.




Елхамдулиллах, фала му на Бога за тоа. Светии на исламот не му се потребни,ниту посредници. Патот до Бога е отворен за секого и секој има пристап до Него, може да му се обрати во молитвите без посредство на свештеник, Свето лице, и останатите светии кои вие ги имате.


Еве јас. :pos2: Појди со мене неколку месеци и ќе ја видиш теоретската точност од исламското верско учење. :icon_lol: .А такви како мене,дури и многу ,многу подобри имаш насекаде и тоа во голем број.



Зато што Иса а.с. /Исус навистина и бил ( не пророк) туку Божји Пратеник. ( Пророк можеш да бидеш и ти и јас и Нострадамус и многу други кои ги лажат на луѓето).А за тоа во Евангелијата не ми спомнувај, Исус никаде за себе не рекол : “Јас сум Бог,или ”Мене обожавајте ме!” Тоа Тројство и припишување Божји особини на Исус е производ на фалсификаторите на Библијата.:toe:



Првин кажи ми го описот на Рајот во Стариот и Новиот Завет,па јас ќе ти кажам зошто Кур,анот дава таков опис на Рајот и Пеколот, сеедно.​



Не е баш така. Кур,анот е јасен по ова прашање кога вели: “Нема присилба во верата.” Во сите нормални случаи никој нема право да ти ја наметнува верата. Верата е слободен избор на човекот. Па затоа имаме конвертити од обете страни, едни влегуваат во ислам, други излегуваат,со таа разлика што повеќе влегуваат отколку што излегуваат.:toe:



Од многу проста и едноставна причина. Отвори го твоето срце, фрли ги предрасудите настрана, почни да го проучуваш Кур,анот и неговата непроменетост. Почни да ги анализираш неговите ајети, побарај помош од науката, медицината и другите гранки, и ќе видиш дека не е можно обичен човек да напише таква книга. Додека пак од друга страна,исто така без предрасуди проучи ги сите четворица евангелисти и ќе најдеш кај нив еден куп нелогичности и контрадикции. Потсети се само во самиот родослов Исусов, Матеј каква утка има направено, за ова веќе еднаш дискутиравме.А плус да не говориме дека имале уште многу други евангелисти кои ја пишувале Библијата, но нивните Евангелија се прогласени за апокрифни и како такви отфрлени. Значи со мудро и непристрасно студирање на Кур,анот ќе дојдеме до заклучокот дека тој е вистина, и исто така со мудро и непристрасно студирање на Библијата ќе дојдеме до заклучок дека таа е полна со контрадикции и дека тука е помешан Божјиот со човечкиот збор.:)



Бог на Мухаммед му се јавил со посредство на мелек/ангел,конкретно мелекот Џибрил/Габриел кој имал за цел да му ја достави Објавата/Божјиот Збор на Пратеникот.
Тој Бог никој ниту го видел, ниту имал шанса да го види. Тоа го имаш и во Стариот Завет.Тој е Прв и Последен, Отсекогаш и Засекогаш, и Никој и ништо не е на Него слично. Вашата представа за Исуса е сосема погрешна и излегува надвор од рамките на чистиот монотеизам и Божјите атрибути кои му се својствени само Нему. И тука очигледно,некој човек вмешал прсти во Светото Писмо.





Се гледа дека си ептен слабо информиран за исламот.:toe: Тука станува збор само за Првата Објава,кога Мухаммед а.с. бил оддалечен од светот,во пештерата,каде размислувал за совршенството на природата,вселената и создаденото од една, и од друга страна,каде размислувал за грешењето на својот народ кој обожавал 360 идоли.
Инаку Кур,анската Објава траела во период од 23 години, и тоа 13 во Мекка и 10 во Медина.И за тој период и Мухаммед а.с. се чинеше јавно,пред светот.​



Никој. Ако има религија која може да посведочи дека може да го види Бога,тогаш таа религија е Политеистичка,никако Монотеистичка, бидејќи со тоа се уриваат сите Божествени својства на Креаторот кои се само Негови и на никој друг. А едно од тие својства е дека никој,никогаш не го видел Бога. (Види во Стариот Завет).





Затоа што или имаш предрасуди кон исламот или ептен си слабо запознает со него, или ти е криво да признаеш..:icon_lol:

А мене пак ми се чини спротивното МИКИ1. Јас верувам дека исламот покрај учење е и вера и пракса. И тоа вера која има решение за сите сфери од човечкиот живот. Вера која го уредува и духовниот и физичкиот живот на муслиманот. Додека Христијанството за мене е саката вера. Вера која не е способна да го уреди физичкиот живот на луѓето. Вера која што нема своја јурисдикција,нема свое право. МИКИ1!,кажи ми отворено, дали според Новиот Завет може да се уреди системот на една држава,таа да се направи теистичка, и сите закони ( вклучувајчи ги и казнените) да бидат уредени според Новиот Завет? - Во одговорот на твоето прашање ти лежи и одговорот на твоите сомнежи. :)



Им нема крај. Ако си читнал малце за исламскиот шеријат и моралните доблести кои што треба да го красат на муслиманот ќе ти беше повеќе од јасно. Еве ти проста статистика:
земи две земји,една исламска а друга неисламска и направи подетална експертиза за криминалните дејствија, развед на бракови, малолетничка деликвенција, проституција, дрога, алкохолизам,убиства, самоубиства итн., и се ќе ти биде јасно.​

Во Исламот се што е добро, и се што не е штетно е дозволено. Да не сакаш список да ти дадам во прилог? :icon_lol:

П.С. Следниот пат,постави повеќе прашања

Даклем...

Пошто насловот од подтемава е „Прашања за Исламот“„ за да не излегувам (пре)многу од темата, само кратко ќе ги коментирам твоите одговори.

Значи...по редослед.

Према томе:
-пошто велише дека Кур,анот е Света Книга, напишана под влијание од Еден и ист Бог, значи, по таа логика, би требало да го познаваш и „тогашното„ (пред Кур,анското) Божјо однесување;
- Бог е Троичиен и во Стариот и во Новиот Завет, од кај одеднаш стана Единечен?
- таман работа кога луѓето би се раѓале без грев-така родени,не би ни умирале.
- не е небулоза, туку став од муслимански верници на форумов, кои тврдат дека човекот нема слободна волја. We are the robots-Kraftwerk.
- кога прашав, од каде „доаѓа„ смртта, не мислев на тоа дека смртта проодела. Мислев на тоа, кој е муслиманскиот став за логиката од постењето на смртта, оти православно-христијанскиот го знам и има логика.
- жената во Исламот, теоретски, може да биде јако издигната. Но, праксата? Таа вели нешто друго...
- тука е проблемот бе Омер. Меѓу Алах и неговите има БЕЗДНА, а меѓу Отецот и Негоите стои Христос, Неговиот Син и Бог. Велиш, Светии не Исламот не му се потребни, И тоа Е одговор? Не сум задоволен...Негирањето на се сешто не е одговор, туку нихилизам...
- посочи ми , како ТИ, лично, можеш да ми ја потврдиш точниста од исламската теорија, а не како НЕКОЈ, таму и некаде би можел тоа да го стори.
- Исус, којзнае колку пати во евангелијата посведочи(л) деке е Бог, дека е Господ, дека е Син Божји, дека е Син човечки...Што уште е потребно? Ати , и верниците муслимански, го спуштате на ниво од пратеник, пророк и сл.
- пошто, нели, Кур,анот е Света Книга, тогаш, како веќе реков, би требало да го знаеш описот за Рајот и пеколот и од Писмото.
- да сме живи и здрави, па да дочекаме некој од Ислам, да промени вера...Ама и жив да биде. Добар пример за тоа се македонците-муслимани, кои никако не сакаат да сменат вера...Прпа, а?
-тешко...На судските процедури, никогаш не му се верува само на еден сведок, туку се повикуваат ПОВЕЌЕ сведоци, кои на наксрното испрашување, ќе се покаже дали лажат, дали кажваат полувистнина или вистина. Таман работа ако на судењата им се верува само на ЕДЕН сведок-така, сите судени би требало да бидат погубени. А евангелистите не се случајно четворица,( а не еден), оти со нивното идентично сведочење, може да се дојде до ЕДНА и ИСТА вистина.
-немам поим како Алах му се јавил на Мухамед, но верувам и знам дека Бог им се јави на Неговите во ВИДЛИВ облик-едноставно Он (Господ Бог) стана СЛИЧЕН со нив, освен во гревот.
- денес, а не само пред 1000 г, на Света Гора сеуште се живи поедини монаси, кои велат дека Го виделе и Христа, и Светиот Дух и мајката Божја. Така Бога можат да Го видат, т.е. на достојните, Он (Исус) Самиот им се јавува.
- според православната Црква и учење, можно е државата да се уреди според верски принципи. Византија е добар пример за тоа, каде власта беше поделена на световна и духовна, но царот беше помазуван од Црквата а не од самиот себе. Или, како што му вели Исус на Пилат: „...немаше да бидеш овде ако тоа не ти беше дадено одозогора...„
- ништо не ми е криво да признаам. Мојата вера ми дава се што ми е потребно.
- велиш, морални доблести? Е па ајде де, кои се тие? Велиш, им нема крај? Ајдеееее....Наброј некоја, само да не биде некоја тешка апстракција, туку нешто кое и јас, кутриот, би можел да го видам кај муслиманските верници.
- веќе реков: постави прашања кои ме копкаат, што незначи дека нема(м) и други...

За тоа-потоа.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
MIKI1, ти се чудам на паметот како се осмелуваш да коментираш на одговорите што ти ги даде Омер кога очигледно е дека немаш основни познавања за Исламот.
На темава од тебе се очекува со почит да го персираш Омер во твоите прашања и да му заблагодаруваш на неговите одговори, а не да ја користиш истата за да му проповедаш "православие" и да се обидуваш да го конвертираш во "православец" :)
Ако ти го конвертираш Омер во православец, јас од утре преоѓам во Харе Кришна :vozbud:
 

vd

Член од
6 септември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Omer el Faruk, а каде да научиме повеќе за Исламот?:raz:
 

Џ.

Ќутам на различни теми!
Член од
14 јули 2007
Мислења
868
Поени од реакции
183
Можда малку офтопик е прашањево ама ме интересира нешто повеќе за обичаите за свадби и погреби сум чула дека не одат жени на погреби, сакам подетално да ми го објасниш тоа. фала
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
od denes pa na dalje ti postiram po edno video a ti so fakti dokazi deka islamot e ok
 

vd

Член од
6 септември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Можда малку офтопик е прашањево ама ме интересира нешто повеќе за обичаите за свадби и погреби сум чула дека не одат жени на погреби, сакам подетално да ми го објасниш тоа. фала
Обичаите на свадби кои се практикуваат во Република Македонија се разликуваат од местото на живеење и од националната припадност. На свадби повеќе се практикуваат национални обичаи и обележја отколку религиски.
Религиските свадби се поинакви, но, не сум адекватен детално да Ви одговорам.
Жена може да оди на погреб но не е препорачливо поради тоа што жената е создадена поранлива од мажот па може да придизвика скандали со нејзиното плачење, тагување и тн. Затоа, не е препорачливо жена да присуствува на погреб.

radapciger, што е муабетот со видеото, ќе можеш да образложиш и да објасниш?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
od denes pa na dalje ti postiram po edno video a ti so fakti dokazi deka islamot e ok
radapciger, јас ти сведочам со сё што имам, дека исламот - онака како што го живееше ИСУС - нема воопшто паралели со фашизам и е најмирољубивата религија на светот.

Дури и кога Му вршеја терор на Него и неговите следбеници, тие никогаш не вратија со насилство!

Затоа те молам, поради некои залутани и изгубени души, немој да го критизираш целиот ИСЛАМ којшто сеуште (за жал) не го имаш сватено!!
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
А ти го имаш сватено?
Селам vd !
ИСЛАМОТ- како што го живееше ИСУС и Неговите следбеници - е за мене е најубавата и единствената ВИСТИНСКА вера на светот!

Шалом!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom