Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.802
Поени од реакции
2.600
Значи не ја пратам темава од прва страна,и незнам дали некој го поставил ова прашање пред мене,ако го поставил тогаш се извинувам.Прашање до муслиманските верници-Зошто муслиманите мора во џамија да учат и зборуваат арапски,а не на нивниот мајчин јазик.Имам пријател кој порано одеше во џамија и учеше арапски,зошто неможе да учите на вашиот мајчин јазик како што прават христијаните?
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Blagodaram na odgovorite...
Sega mi e potpolno jasno kolkavo e nivoto na znanje-poznavanje...

Za mnogumi i toa e mnogu...

Prodolzete so diskusiite kakvi sto ste gi zamislile...
Na ovoj forum treba da se razgovara...
Nema mesto za dogovaranje!

Es-Selamu Alejkum
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Значи не ја пратам темава од прва страна,и незнам дали некој го поставил ова прашање пред мене,ако го поставил тогаш се извинувам.Прашање до муслиманските верници-Зошто муслиманите мора во џамија да учат и зборуваат арапски,а не на нивниот мајчин јазик.Имам пријател кој порано одеше во џамија и учеше арапски,зошто неможе да учите на вашиот мајчин јазик како што прават христијаните?
Zatoa sto muslimanite veruvaat deka Koranot e Bozja Rec i deka ako se prevede na bilo koj drug jazik - ke izgubi mnogu vo tek na toj prevod. Taka, site muslimani ucat da go recitiraat na originalniot jazik na koj sto bil napisan.

Iako da, ima prevodi od taa kniga ako saka bilo koj da cita. Na edna stranica e originalniot tekst, a na drugata prevodot.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Дали Мухамед имал сексуални контакти со личности од спротивниот пол пред да биде со споменатата вдовица или со Ајша? Која била претходно и ако е некој љубезен да ја прикаже целата сексуална историја на Мухамед, бидејќи денес на муслиманите им е многу ригорозно поставена сексуалноста.
Ако излезе дека Мухамед си го терал кеифот, можеби и следбенициве ќе се опуштат.
 

Dem

Член од
25 јуни 2010
Мислења
46
Поени од реакции
2
Ти како да си го згрешил местото за забава,
Некој за да се покаже јавно серел насред плоштад, останал забележан, ама како серко!

Никој не терал кејф, добро информирај се и читај повеќе, сите врски што ги имал Пратеникот, нека е секој мир врз него, биле валидни и брачни.
А следбениците, тие се тотално опуштени и си го нашле вистинскиот мир, ич да не те секира тоа, и секојдневно само се зголемува нивниот број, што наближува бројката од 2 милјарди муслимани! Ако мислиш да правиш една толкава маса на луѓе будали, грдно си се излажал, треба да се преиспиташ себеси.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ти како да си го згрешил местото за забава,
Некој за да се покаже јавно серел насред плоштад, останал забележан, ама како серко!

Никој не терал кејф, добро информирај се и читај повеќе, сите врски што ги имал Пратеникот, нека е секој мир врз него, биле валидни и брачни.
А следбениците, тие се тотално опуштени и си го нашле вистинскиот мир, ич да не те секира тоа, и секојдневно само се зголемува нивниот број, што наближува бројката од 2 милјарди муслимани! Ако мислиш да правиш една толкава маса на луѓе будали, грдно си се излажал, треба да се преиспиташ себеси.
Boldiranoto:

Malku hipokriticno od tvoja strana, ne? Na drugiot kraj pisuvas za hristijanite i dokazi za kako tvojata religija e naj naj, drugite ne se - a ovde mu kazuvas na covekov na nego ic da ne mu e gajle.....hmmmmm
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ти како да си го згрешил местото за забава,
Некој за да се покаже јавно серел насред плоштад, останал забележан, ама како серко!

Никој не терал кејф, добро информирај се и читај повеќе, сите врски што ги имал Пратеникот, нека е секој мир врз него, биле валидни и брачни.
А следбениците, тие се тотално опуштени и си го нашле вистинскиот мир, ич да не те секира тоа, и секојдневно само се зголемува нивниот број, што наближува бројката од 2 милјарди муслимани! Ако мислиш да правиш една толкава маса на луѓе будали, грдно си се излажал, треба да се преиспиташ себеси.
Јас поставив прашање, се надевам дека овој не е единствениот одговор од муслиманите.
Барем за Мухамед има пишено кои се жени ги имал, па сумирајте го тоа и одговорете ако се разбира знаете.
Исто што значи тоа валидна според вас и што значи брачна.
А колку Муслимани има денес во светов...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
@gargl
Очекувам се шо кажа да си поткрепиш ... посебно историските документи демек и научните мислења каде обвинуваш дека Мухамед проповедал секс со мажи, деца и се што носи најголемо задоволство ...
во спротивно ти бришам пост и добиваш црвен картон ... затоа шо етикетираш глупости и навредуваш членови на форум со ова а со тоа прекршуваш и правило на подфорумов да не се изнесуваат глупости (затоа шо се глупости ако не се поткрепени) кон било кој кој има големо значење за една религија (Христијанство, Ислам) како Мухамед, Исус итн.

А во секој случај другпат да не се обидуваш да одговараш за нешто шо поима немаш и не е наменето за тебе ... затоа шо на неколку пати велиш

(ili taka nekako, neka me ispravat tie sto poveke znaat, mislam deka ne e tocno)
Ne e se tocno vaka, ama vaka nekako bese
имаш 30мин.
 
Член од
11 јули 2010
Мислења
27
Поени од реакции
0
ok daj nekolku dena da ja najdam taa knigata kajsto procitav. Mislam taka sum procital taka pisuvam. Avtorot e zapaden avtor, mislam Amerikanec, taka sto muslimanite mozat da mu najdat taa zabeleska deka pisuva od omraza ili licni motivi ili nesto slicno. Ama valda jas ako citiram, ke se spasam jas :). Inaku jas nemam nisto protiv islamot kako vera, ama pocetocite na islamot se tie - fakt e deka Muhamed bil clen na edno od dvete najgolemi vladeacki arapski pleminja koi postojano se menuvale na vlast i megu koi imalo antagonizam. Ama ova e premnogu premnogu prost i pojdoven pogled. Kuranot treba da se priznae kako verska kniga i zatoa treba malku podobro da se ispita otkade toj tekst. Spored muslimanite, na pr., arhangelot Gavriil mu gi predal na Muhamed site tie poraki (cel Kuran prakticno), taka sto mu gi 'zapisal vo umot'. Ama muslimanite ne go priznavaat Isus za Bog (znaci Gavriil vaka mu kazal na Muhamed), a istiot Gavriil na hristijanite im kazal prethodno deka Marija ke rodi sin, Isus, i toj ke bide Sin Bozji i spasitel na svetot. Negde ima greska. Po moemu Kuranot go priznava Isus za sin Bozji (ima na edno mesto, citiram, "...Isus, kogo go osvetivme so Nasiot Duh...' (sega me mrzi da baram po kuranot kaj bese, ama e vo surata Bakara (Krava). Ako reces dokumentiraj, ke baram. Ova mene mi znaci deka Kuranot go priznava Isus za sin Bozji, ama muslimanite ne go priznavaat toa.

Sakam da kazam, pogledot deka edinstvenata pricina sto Muhamed go iznel islamot bila vojnata za prevlast megu dvete vodecki arapski pleminja moze da e vo osnova tocen, ama e povrsen. Treba mnogu podobro da se ispita potekloto na Kuranot. Inaku, ako ne ja najdam knigata kajso go procitav toa gore, brisi go postot i daj crven karton, ama javno kazuvam deka nemam namera da vregam nekakva vera. Kakva i da e filozofijata, dobriot covek od nea go izvlekuva dobroto, losiot losoto i to e to. Na pr., imame i hristijanski popovi sto sme gi gledale na sliki so puski na grb, neli? Presedan, ne? Koga se ispoveduvaat, kojznae sto im kazuvaat na svoite duhovni oci. 'Oce, jas denes nosev puska, i da mi naletase nekoj, ke go pukav'. Bizarno, neli? Porano vakviot narod kaj koj se javil pop so puska verojatno komplet bi dobil ban od ostatite hristijanski crkvi. Ama sme gi gledale. I sto sega, da kutime li. Ama aj, ke gledam da dokumentiram nekoi raboti.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
...Ако го прочита Куранот и ако е искрен без никакви примеси на интереси, сигурно е дека ќе го сознае и прифати, бидејќи таа е вистината за секое разумно човечко суштество без разлика каде и да е....
hmmm..i jas kako Hristijanin bi ti rekol..procitaj ja biblijata, i ako si iskren bez nikakvi primesi na interesi, sigurno deka ke ja osoznaes i prifatis....
poentata mi bese, ne bidi taka napaden..napadnosta nosi tolku mnogu negativnosti....
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
hmmm..i jas kako Hristijanin bi ti rekol..procitaj ja biblijata, i ako si iskren bez nikakvi primesi na interesi, sigurno deka ke ja osoznaes i prifatis....
poentata mi bese, ne bidi taka napaden..napadnosta nosi tolku mnogu negativnosti....

Ќе се потрудам да не звучам толку нападно како во претходниот пост, имам само едно прашање до тебе.
Како се осмелуваш библијата да ја споредуваш со Куранот ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.396
Поени од реакции
79.292
Како се осмелуваш библијата да ја споредуваш со Куранот ?
Како се осмелуваш да прашаш како се осмелува некој да ја споредува Библијата со Куранот?
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
ok daj nekolku dena da ja najdam taa knigata kajsto procitav. Mislam taka sum procital taka pisuvam. Avtorot e zapaden avtor, mislam Amerikanec, taka sto muslimanite mozat da mu najdat taa zabeleska deka pisuva od omraza ili licni motivi ili nesto slicno. Ama valda jas ako citiram, ke se spasam jas :). Inaku jas nemam nisto protiv islamot kako vera, ama pocetocite na islamot se tie - fakt e deka Muhamed bil clen na edno od dvete najgolemi vladeacki arapski pleminja koi postojano se menuvale na vlast i megu koi imalo antagonizam. Ama ova e premnogu premnogu prost i pojdoven pogled. Kuranot treba da se priznae kako verska kniga i zatoa treba malku podobro da se ispita otkade toj tekst. Spored muslimanite, na pr., arhangelot Gavriil mu gi predal na Muhamed site tie poraki (cel Kuran prakticno), taka sto mu gi 'zapisal vo umot'. Ama muslimanite ne go priznavaat Isus za Bog (znaci Gavriil vaka mu kazal na Muhamed), a istiot Gavriil na hristijanite im kazal prethodno deka Marija ke rodi sin, Isus, i toj ke bide Sin Bozji i spasitel na svetot. Negde ima greska. Po moemu Kuranot go priznava Isus za sin Bozji (ima na edno mesto, citiram, "...Isus, kogo go osvetivme so Nasiot Duh...' (sega me mrzi da baram po kuranot kaj bese, ama e vo surata Bakara (Krava). Ako reces dokumentiraj, ke baram. Ova mene mi znaci deka Kuranot go priznava Isus za sin Bozji, ama muslimanite ne go priznavaat toa.

Sakam da kazam, pogledot deka edinstvenata pricina sto Muhamed go iznel islamot bila vojnata za prevlast megu dvete vodecki arapski pleminja moze da e vo osnova tocen, ama e povrsen. Treba mnogu podobro da se ispita potekloto na Kuranot. Inaku, ako ne ja najdam knigata kajso go procitav toa gore, brisi go postot i daj crven karton, ama javno kazuvam deka nemam namera da vregam nekakva vera. Kakva i da e filozofijata, dobriot covek od nea go izvlekuva dobroto, losiot losoto i to e to. Na pr., imame i hristijanski popovi sto sme gi gledale na sliki so puski na grb, neli? Presedan, ne? Koga se ispoveduvaat, kojznae sto im kazuvaat na svoite duhovni oci. 'Oce, jas denes nosev puska, i da mi naletase nekoj, ke go pukav'. Bizarno, neli? Porano vakviot narod kaj koj se javil pop so puska verojatno komplet bi dobil ban od ostatite hristijanski crkvi. Ama sme gi gledale. I sto sega, da kutime li. Ama aj, ke gledam da dokumentiram nekoi raboti.


Пријателе тоа што Габриел а.с рекол дека Исус а.с ќе биде син Божји не мислел и буквално. Тој бил пратеник и секако дека бил спасител, па сите пратеници се спасители кои ги упатувале луѓето на вистинскиот пат. Во библијата се многу наречени синови на Бога, Божји чеда кои проповедале вера во Бога. А за потеклото на Куранот ич да не му ја думаш го испитале тоа и многу пред тебе. Куранот е пишуван за време на војни и немири каде што Мухаммед с.а.в.с решавал големи проблеми и едноставно немал време а ни можности да во Куранот напише работи кои врска немаат со власта во Арабија. На пример зошто Мухаммед с.а.в.с би си го трошел времето кланајќи намази така и ризикувајќи го својот живот кога за тоа време можел да ги чисти паганите ? И зошто би го забранил сексот од позади кога е најдобар ? Од која причина Мухаммед с.а.в.с би напишал во Куранот откако го довел законот дека можно е на Муслиманот сите гревови да му се простат освен најтешкиот припишување здруженик на Аллах ? Зарем со тоа луѓето не ќе престанеле да го почитуваат законот ако веќе тоа му била целта на Мухаммед с.а.в.с да воведе само закон ? Целта на Мухаммед с.а.в.с му била да докаже дека нема друг Бог освен Бога кој не е роден и никого не родил и чисто само тој да се обожава и слави.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ќе се потрудам да не звучам толку нападно како во претходниот пост, имам само едно прашање до тебе.
Како се осмелуваш библијата да ја споредуваш со Куранот ?
Точно.. иако и двете се книги врз кои се базираат неколку слични монетеистички (и не до толку) Аврамови религии, како се осмелува некој да ги споредува!. Шок! Леле, како би се осмелил некој...

Ги споредува бидејќи се слични. Едното учење се надоврзува/краде од другото (јудаизмот од паганството и историјата на некој(еден?) народ, христијанството од јудаизмот, исламот од јудаизмот и христијанството).
Во принцип сите тие сакале да дадат некои начела за како да се однесува човек, како да функционира општеството, како да нема некои проблеми..

Така да за споредба има и те како основа.
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Точно.. иако и двете се книги врз кои се базираат неколку слични монетеистички (и не до толку) Аврамови религии, како се осмелува некој да ги споредува!. Шок! Леле, како би се осмелил некој...

Ги споредува бидејќи се слични. Едното учење се надоврзува/краде од другото (јудаизмот од паганството и историјата на некој(еден?) народ, христијанството од јудаизмот, исламот од јудаизмот и христијанството).
Во принцип сите тие сакале да дадат некои начела за како да се однесува човек, како да функционира општеството, како да нема некои проблеми..

Така да за споредба има и те како основа.

Не можеш да ги споредиш Фазлија и Лени Кравиц иако и двајцата прават музика сепак е различна. Библијата во никој случај не може да се спореди со Куранот бидејќи тоа не е оригиналот што му беше доставен на Иса а.с, тука има Божји зборови ама поголемиот дел го пишал кој како што му текнало.
Како можеш книгата што ја пишувале некои таму што замислувале дека Бог ги просветлил да ја споредуваш со книгата на ГОЛЕМЕЦОТ Мухаммед с.а.в.с ? Тоа не може никако да биде.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom