Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
"INNE DINNE IN DALLAHI ISLAM" Navistina Allahova Vera e Islamot.
Islamot e cistata vera, zemajte procitajte go kuranot, pa ako ne veruvate vie ste nevernici. Allah e navistina milosen i Toj oprostuva.
Sekoj covek ima vtora sansa, iskoristete ja dodeka imate vreme, dodeka ste mladi, ako ne veruvate... veruvajte deka ke se kaete... Vallahi-Billahi-Tallahi. kolku da vi pomognam.
Vie imate pravo na izbor, ako go sakate vistinskiot izberete
А ако некој никогаш немал можност да дознае за Исламот и да го прочита Куранот, дали и тој е неверник и дали и тој ќе се кае?
Дали во Рајот одат само муслимани или пак се гледа според делата и карактерот?
Ако пак не се гледа религијата, туку само делата, шо ќе ни е Религија тогаш?
 

Dem

Член од
25 јуни 2010
Мислења
46
Поени од реакции
2
А ако некој никогаш немал можност да дознае за Исламот и да го прочита Куранот, дали и тој е неверник и дали и тој ќе се кае?
Дали во Рајот одат само муслимани или пак се гледа според делата и карактерот?
Ако пак не се гледа религијата, туку само делата, шо ќе ни е Религија тогаш?

Ако го прочита Куранот и ако е искрен без никакви примеси на интереси, сигурно е дека ќе го сознае и прифати, бидејќи таа е вистината за секое разумно човечко суштество без разлика каде и да е.
Обично неискреноста и личните похоти и интереси го оставаат човекот во заблуда.


Верата Ислам отсекогаш била кај Аллах, низ целото човештво од првиот човек што Аллах го создал, Адем а.с., па се до денес и ќе биде до крајот на светот, се до Судниот ден, луѓето низ целиот овој период како што повремено заталкувале така Аллах им испраќал Свои упатства, Свои објави, книги преку Свои пратеници, но како што гледаш човекот отсекогаш бил како и денес што е познат разнолик, сака неискрено и своеглаво да расправа а згора на тоа потпомогнат во тие негативности од дошепнувањата на сотоната кој му е отворен непријател, без да се осврнува на упатствата и да се покори, дури и станува непријател на таа вера, извртувајќи ја или додавајќи кон неа работи кои не се од неа, се создавале различни верувања или “вери“ како што ни се познати да не бројам, така да на крајот Аллах ја спуши Својата последна објава Куранот преку Својот последен пратеник Мухамед, нека е мирот врз него, и ја запечати до крајот и вети дека ќе ја заштити од било какви промени (Куранот е истиот како пред 1430 години така и денес, нема никаква промена)



Е сега, ако човек го признае ова како Вистина се покае за она што бил затекнат во незнаење (Аллах сето тоа ќе му го прости ќе биде како повторно роден без грев) автоматски тој станува муслиман (покорен) верник во Аллах и работи во склад со Неговите упатства и начела (наредби и забрани донесени со Куранот и сунетот на Пратеникот, а.с.) и чини добри дела во Негово име и со тоа го заслужи и биде награден со рајот.
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Јас сум Христијанин... Од оправдани причини Куранот го имам прочитано 9. пати... Исто и Библијата... И многу други монотеистички религии: Чилам Балам, Хиндуизам... да не набројувам...

Прашање: Од кои причини 96. сура не е прва кога Џибраел во пештерата Хир му се обрнува на Хазрети Мухамед: О, Ти, покриен, стани и проповедај!...
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
А ако некој никогаш немал можност да дознае за Исламот и да го прочита Куранот, дали и тој е неверник и дали и тој ќе се кае?
Дали во Рајот одат само муслимани или пак се гледа според делата и карактерот?
Ако пак не се гледа религијата, туку само делата, шо ќе ни е Религија тогаш?
E tokmu za ovie raboti ima posebni objasnuvanja , ako nekoj nikogas ne useal duri da slusa za zborot Islam, na takvite kje im se dava sanva vo drugiot svet!
Za zal, za da bides del od rajot treba da si Musliman. Za da bides musliman , treba da veruvas vo Allah, ako ne veruvas vo Allah togas si neverniik, i za nevrnicite pokraj site objavi sto Allah im gi objavil preku negovite pratenici i onie pak ne veruvale, spremil nesto posebno za niv, vecen Pekol! Mislam deka ti e jasno : )

Polsednoto prasanje ti e megu redovite ...

--- надополнето ---

Јас сум Христијанин... Од оправдани причини Куранот го имам прочитано 9. пати... Исто и Библијата... И многу други монотеистички религии: Чилам Балам, Хиндуизам... да не набројувам...

Прашање: Од кои причини 96. сура не е прва кога Џибраел во пештерата Хир му се обрнува на Хазрети Мухамед: О, Ти, покриен, стани и проповедај!...
9 pati imas procitano Kuran i pak ne mozes da postavis prasanje kako sto treba, ajde bidi pojasen uste ednas !!!
 

Dem

Член од
25 јуни 2010
Мислења
46
Поени од реакции
2
9 pati imas procitano Kuran i pak ne mozes da postavis prasanje kako sto treba, ajde bidi pojasen uste ednas !!!
Добро де се буни човек, нормално е тоа, важно се потрудил, читал, тоа е подобро отколку човек да не чита а да дава заклучоци.:smir:

--- надополнето ---

Јас сум Христијанин... Од оправдани причини Куранот го имам прочитано 9. пати... Исто и Библијата... И многу други монотеистички религии: Чилам Балам, Хиндуизам... да не набројувам...

Прашање: Од кои причини 96. сура не е прва кога Џибраел во пештерата Хир му се обрнува на Хазрети Мухамед: О, Ти, покриен, стани и проповедај!...

Инаку, прво објавена сура е Ел Алек, 96: „Читај, учи во името на Господарот твој, кој создава!“ .. а додека оваа сура што си ја спомнал е Ел Муддесир, 74 по ред во Куранот, и е четврто објавена според редослед на Објавата.

Куранот е запишан на помно чуваната плоча Лехви Махфуз, според редослед каков што го има сега, а се објавувал во делови, и ајети во зависност од ситуацијата и потребите се укажувало со дотичниот дел или ајет кој бил спуштен или објавен преку мелекот Џибрил (Габриел).
Ангелот Габриел во Нокта на Кадр го спуштил Куранот од Лехви Махфуз во Бејтул-Изет(почесното место) кое се наога на нашето најблиско небо.Првата објава кон Мухамед а.с. била во нокта на Кадр и истата продолжила наредните 23 години.На Лехви Махфуз се наоѓаат запишани и другите Божји зборови како што се сухуфи(листови) на Аврам, Тората(петокнижиието) на Мојсиј, Евангелието на Исус, псалмите на Давид и други листови и свети книги биле објавени од истата плоча наеднаш и во целост, а некои како евангелието на Исус подигнати се со се него!Набрзо заради Божјата одредба овие зборови за разлика од оние на чудото наречено Куранот кој имаа посебни чувари-ангели, ќе бидат уништени исчезнати или заменети со човечки зборови во поголемиот дел.Заради тоа Бог ќе го спушти Куранот како последна Божја објава за да оваа книга биде сочувана се до настапување на Судниот Ден на Земјата!Инаку ангелите секој момент ги читаат овие Божји зборови на Плочата помно чувана, и истите ќе бидат читани во иднина во рајот и тие ќе ги рецитираат некои посебни Божји избраници , меѓу кои е и Давид,кој ќе има еден од најубавите гласови.Затоа еден од условите да се биде муслиман е и да веруваш во претходните Божји објави како што се сухуфи(листови) на Аврам, Тората(петокнижиието) на Мојсиј, Евангелието на Исус, псалмите на Давид и др. Но не оние кои постојат како наслови денеска и се во голема мерка сменети...туку тие кои што се спуштени на Мојсиј,Исус, Аврам,Давид и др...а Аллах најдобро знае...
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Без мудрување - прашањето е мошне едноставно:

Поради кои причини првите зборови што Мухамед ги слушнал од Џибраел се ставени во 96. сура и токму таа не е прва во Кранот?
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Koe e vistinskoto ime na Hazreti Muhammad?

--- надополнето ---

Ili,
Sto znacat slogovite;
Mu - Ham - Mad?

--- надополнето ---

Ili,
Zosto vo Kur'an od 1969. godina izdaden od Staresinstvoto na Islamskata zaednica na Bosna i Hercegovina, vo 5. sura, 54. ajet, stoi:

O, Muslimani! Ne uzimajte za prijatelje Jevreje i Hriscane?

--- надополнето ---

Da li znete,
vo koi ajeti e objasneta tocnata brzina na svetlinata?

--- надополнето ---

Mozete li da go nabroite tocnjiot redosled na objavenite suri - ne kako se nabroeni vo Kur'anot?

--- надополнето ---

I, vo ovaa serija na prasanja - Ako e Sudniot den realnost - objasnete kakva e taa i koga ce se sluci?

--- надополнето ---

Koga vece se obiduvate da dadete odgovori, za validni ce gi smetam samo takvite koi ne go sodrzat opravduvanjeto: "Toa samo Allah go znae!"

--- надополнето ---



Smireno i poleka...

Es-Selamu Alejkum!
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Дали во исламот има значење дали некој бил со друга или слично?
На пример Мухамед бил со некоја вдовица, претходно немал ли жени?
А таа нормално дека имала маж.
Како сте со овие работи помирени, ок ви е маж и жена да го имаат она кое Мухамед и онаа која ја легнувал го имале?
 

Dem

Член од
25 јуни 2010
Мислења
46
Поени од реакции
2
Koe e vistinskoto ime na Hazreti Muhammad?


Вистинско име му е Ахмед , (под тоа име бил најавен дa дојде во претходните Божји Објави) а подоцна Мухаммед ... Инаку арапско име што преведено на наш јазик значи пофален, доблесен, човек со сите убави особини коишто еден човек би можел да ги поседува, нека е Божјиот мир врз него.


--- надополнето ---

Ili,
Sto znacat slogovite;
Mu - Ham - Mad?


Ова со слоговите незнам, но не верувам дека има никакво значење ниту логика стран назив да се дели на слогови па да му се придава некакво си значење, колку јазици постојат на светов што со некој од нив по случајно совпаѓање кој знае како би можел да се протолкува оргиналниот збор (не држи вода, затоа поштеди се од тоа, невреди да се тупи глава, само преводеното значење би можело логично да се земе во предвид)
[FONT=&quot] ете за пример, земи го името Цветан, како оргинално пишано како [/FONT][FONT=&quot]Cvetan [/FONT][FONT=&quot]или да го делиш на слогови не верувам дека нешто значи на некој друг јазик... зато, батали поштеди се од бадијала губење време, имајќи толку корисни работи што треба да се учат и кон што треба да тежнее.. [/FONT]:smir:

--- надополнето ---

Ili,
Zosto vo Kur'an od 1969. godina izdaden od Staresinstvoto na Islamskata zaednica na Bosna i Hercegovina, vo 5. sura, 54. ajet, stoi:

O, Muslimani! Ne uzimajte za prijatelje Jevreje i Hriscane?


[FONT=&quot]За ова не знам и прв пат слушам, можеби некој друг ќе знае [/FONT]



--- надополнето ---

Da li znete,
vo koi ajeti e objasneta tocnata brzina na svetlinata?


Точната брзина на светлината, мислам дека е спомнато во сурата 70, ајет 4, „К Njemu se penju meleki i Džibril u danu koji pedeset hiljada godina traje.“ (4)
„Кон Него се искачуваат мелеците и Џибрил (Габриел) во еден ден кој изнесува педесет илјади (земни) години “ (Степени, 4)



„Мелеците се создадени од светлина, џинните од пламен, а Адам од она што веќе ви е опишано.“ (сахих Муслим, 2996)
Бидејќи мелеците (ангелите) Бог ги создал од светлина и за истите е карактеристично да се движат со таа брзина.


Да наведиме едно од можните толкувања:


Според откриената Ајнштајнова теорија, времето, просторот и масата не се константни туку тие се менуваат зависно од брзината со која што се движи телото.

3333j.jpg


--- надополнето ---

Mozete li da go nabroite tocnjiot redosled na objavenite suri - ne kako se nabroeni vo Kur'anot?


http://www.enfal.de/sureler.htm


--- надополнето ---

I, vo ovaa serija na prasanja - Ako e Sudniot den realnost - objasnete kakva e taa i koga ce se sluci?


Ако самиот се сметаш за реалност и ако се што е околу тебе е реалност и ако сето тоа е креирано така совршено и прецизно функционира (од Креаторот, од Бога) тогаш тоа не е бесцелно и џабе креирано, се е со цел, со сврха (немој да мислиш дека се е само за игра и забава) сигурно ќе се одговара, а бидејќи се е сведено со рок така и овој свет со сето она што е на него има свој рок и крај, а човекот како битие со даден разум сигурно дека ќе дава отчет и ќе се суди за се она што правел , а тоа ќе биде на Судниот ден?!
А кога ќе биде, не ни дал до знаење, тоа го знае и Му е својствено само Нему, на Возвишениот Креатор.


--- надополнето ---

Koga vece se obiduvate da dadete odgovori, za validni ce gi smetam samo takvite koi ne go sodrzat opravduvanjeto: "Toa samo Allah go znae!"

Аллах е наш Создател и Креатор на се, а ние сме сепак само создадени суштества и можеме да знаеме само онолку колку што откриваме од веќе создаденото, креираното, пак Аллах најдобро за се знае!:smir:

--- надополнето ---



Smireno i poleka...

Посмирено здравје, Елхамдулиллах!!

Es-Selamu Alejkum!
Алејкум селам!
 

Dem

Член од
25 јуни 2010
Мислења
46
Поени од реакции
2
Дали во исламот има значење дали некој бил со друга или слично?
Нема значење, ако се сложат како такви и понатаму да живеат исклучиво во брак, вонбрачното живеење е грев.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Нема значење, ако се сложат како такви и понатаму да живеат исклучиво во брак, вонбрачното живеење е грев.
Значи Муслиманите се сложуваат дека Мухамед бил грешник и дека жена му е грешна.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Значи Муслиманите се сложуваат дека Мухамед бил грешник и дека жена му е грешна.
Твојот обид да го деградираш Исламот е понижувачки за тебе или нечиташ или погрешно сваќаш. Сите имаме гревов човечка особина е да се греши Алах .џ. ш Пејгамберите ги наградил со тоа што им ги опростил сите гревови уште пред да ги направат , мада и самите не грешеле . Во конкретниов случај гледам на што целич демек била довица , па ако била довица значи треба да ја осудиме напуштиеме да ја оставиме на милост и немилост, знаеш ли зошто на Муслиманите им е дозволено да земаат повеќе жени , токму од таа причина да нема сами незаштитени жени , се мисли на довиците , да нема проституција , неморално однесување швалерација, неги во ситации како што се постконфликтни каде што гинат мажи, се јавува вишак на жени , е сега за да не царува развратот на Муслиманите кои што се во можност им е дозволено да земат до 4 жени истовремено под Услов сите да бидат рамноправни, сите материјално и физички задоволни . Значи не е дозволено во Исто време женати да се пука и со комшијата и со тебе и да незнаеш чиво дете растеш , а дозовлено е ако ти ја остаиш женати да је земе некој друг може и комшијата ако му се погодило ебавањето
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Бил во брак со вдовица. Значи некој нејзе ја ебел пред него.
I trebalo nekoj nejze da ja zgrizi, zatoa sto u toa vreme zenite nemale nikakvo pravo na nasledstvo. Ako ostane vdovica - ke zavrsi na ulica.

I stvarno pretera so bezobraluk. Ja ne sum pripadnik na ovaa vera, pa duri i jas ja gledam navredata.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Секој следен низок удар и безобразно однесување кон некој кој многу важи во некоја религија црвен картон на секој таков пост ... ова нека биде предупредување ...некој не ги читал правилата на однесување изгледа ..
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Dem
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom