Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Jas ne navleguvam vo diskusija koj prv pocna oti vie pocnavte so napadi za navodna islamofobija bidejki ne vi velevme hvaljen alah kako na IC forumot!

Petelot e prv, ni kokoskata, a ni jajceto! Petelot!
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Reemtey vole nedoeban, jas ne sum hristijanin! Mrdo, koga ke naucite??
Vahabitstvoto e neubava rabota, a samoubistvoto uste polosa!
Вака, за самоубиството ќе ти наведам еден хадис штом сакаш факти !
Исламот строго го забранува самоубиството!

Важно е да напоменам дека како ќе биде завршницата на еден Муслиман во овој свет.

Во еден сахи хадис се кажува еден случај за еден богат човек, со голема популраност кој учествувал во една битка со Мухамед а.с., кој во тој момент кажа :
"Кој сака да го види жителот на огонот(џенемот) нека го гледа овој"
Еден кој учесвуваше во битката, го следеше тој богатиот се додека се ранеше. Со намера да ги скрати маките и болките, тој (богатиот) неговиот живот го заврши ставајќи го врвот на мечот во неговите гради, кој му помина по тело до рамо(значи се самоубил со неговиот меч).
Тој што ја следуваше ова случка, набрзина замина кај пратеникот на Аллах с.в.с. и му рекол : “ВЕРУВАМ ДЕКА ТИ СИ НАВИСТИНА АЛЛАХОВ ПРАТЕНИК“
Пратеникот го прашал “зошто?“
Тој одговори и рече:
“ Декларираше дека кој сака да го види жителот на пеколот нека го види тој човек, кој беше најбогат и најпопуларен меѓу муслиманите и знаеше дека како таков ке го заврши неговиот живот во овој свет, бидејќи откога се повреди на војна, тој со се самоуби со намера да му се скратат болките“
И Аллаховиот пратеник тогаш рече:
“ Човекот прави дела како жител на џенемот, но ќе заврши меѓу жителите на џенетот ,или врши дела од џенетот но ќе забрши меѓу жителите на Џенемот. Навистина делата се оценуват според намерата’’
Овој хадис може да се забележи во збирките на Бухари, Ибн Хаџер Ел -Аксалани.


Во врска со навредата ќе ти наведам нешто од познатиот имам Ибн Теј-миу:
“ ШТО МОЖАТ ДА МИ ПРАВАТ МОИТЕ НЕПРИЈАТЕЛИ КОГА ЏЕНЕТОТ Е ВО МОИ ГРАДИ. АКО УМРАМ ЏЕНЕТОТ Е СО МЕНЕ, ЗАТВОРОТ Е МОJOT ХРАМ, МОЕТО УБИВАЊЕ Е МОТО СВЕДОЧЕЊЕ, И МОЕТО ПРОГОНУВАЊЕ Е И МОЈОТ ТУРИЗАМ“
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A be jas ova go znam!

Prasanje: postaveno pogore!
Odgovor: nedobien!

Aj
pak probaj, procitaj me, pa
odgovori!
 
A

amco2009

Гостин
Jas ne navleguvam vo diskusija koj prv pocna oti vie pocnavte so napadi za navodna islamofobija bidejki ne vi velevme hvaljen alah kako na IC forumot!

Petelot e prv, ni kokoskata, a ni jajceto! Petelot!

Nikoj od tebe ne pobaral da go slavis svevisniot Alah d.s ovde zboruvame za licnite navredi koi pocna da gi upatuvas uste na prviot post, preko verskite a zavrsi so etnickite . Tuka e problemot so tebe ama ne bi sakal da navleguvam podlaboko se nadevam ke go prodolzis da komuniciras na normalno nivo
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Jas ne pocnav!
No ajde, da vidime dali mozete da ne se brkame po temi tuku normalno da komunicirate duri i koga ne vi se dopagjaat odgovorite!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.725
Поени од реакции
82.638
Вака, за самоубиството ќе ти наведам еден хадис штом сакаш факти !
Исламот строго го забранува самоубиството!

Важно е да напоменам дека како ќе биде завршницата на еден Муслиман во овој свет.

Во еден сахи хадис се кажува еден случај за еден богат човек, со голема популраност кој учествувал во една битка со Мухамед а.с., кој во тој момент кажа :
"Кој сака да го види жителот на огонот(џенемот) нека го гледа овој"
Еден кој учесвуваше во битката, го следеше тој богатиот се додека се ранеше. Со намера да ги скрати маките и болките, тој (богатиот) неговиот живот го заврши ставајќи го врвот на мечот во неговите гради, кој му помина по тело до рамо(значи се самоубил со неговиот меч).
Тој што ја следуваше ова случка, набрзина замина кај пратеникот на Аллах с.в.с. и му рекол : “ВЕРУВАМ ДЕКА ТИ СИ НАВИСТИНА АЛЛАХОВ ПРАТЕНИК“
Пратеникот го прашал “зошто?“
Тој одговори и рече:
“ Декларираше дека кој сака да го види жителот на пеколот нека го види тој човек, кој беше најбогат и најпопуларен меѓу муслиманите и знаеше дека како таков ке го заврши неговиот живот во овој свет, бидејќи откога се повреди на војна, тој со се самоуби со намера да му се скратат болките“
И Аллаховиот пратеник тогаш рече:
“ Човекот прави дела како жител на џенемот, но ќе заврши меѓу жителите на џенетот ,или врши дела од џенетот но ќе забрши меѓу жителите на Џенемот. Навистина делата се оценуват според намерата’’
Овој хадис може да се забележи во збирките на Бухари, Ибн Хаџер Ел -Аксалани.


Во врска со навредата ќе ти наведам нешто од познатиот имам Ибн Теј-миу:
“ ШТО МОЖАТ ДА МИ ПРАВАТ МОИТЕ НЕПРИЈАТЕЛИ КОГА ЏЕНЕТОТ Е ВО МОИ ГРАДИ. АКО УМРАМ ЏЕНЕТОТ Е СО МЕНЕ, ЗАТВОРОТ Е МОJOT ХРАМ, МОЕТО УБИВАЊЕ Е МОТО СВЕДОЧЕЊЕ, И МОЕТО ПРОГОНУВАЊЕ Е И МОЈОТ ТУРИЗАМ“

А дали ако тие што ќе ги разнесе Муслиманот (самоубивајќи се), ако се сите Евреи, е во ред?

Бидејќи ќе ти цитирам некој што викаше дека е ОК кога жртвите се Евреи, затоа што тоа била друга приказна, и дека и ја така би праел (како Палестинците што се саморазнесуваат убивајќи невини Евреи) ако Албанците сакаат да го отцепат Бит Пазар.

а за израел е друга приказна а ќе ти ја доловам вака :

ВО БИТПАЗАР ЖИВЕАТ АЛБАНЦИ поголемиот дел од населениоето е албанско, е сега, ако овие албанци во битпазар се изградат во ѕидини и речат: ова од денес е своја држава, и нема да има ништо со Македонците и Македонија , нема да плаќа данок, нема да ги почитува изреченеите закони на оваа држава и тн....

ШТО ТИ , КАКО СОВЕСЕН И ЧОВЕК СО ЗДРАВ РАЗУМ ЌЕ КАЖЕШ НА ОВАА ПОСТАПКА И ОДЛУКА НА ОВИЕ ОД БИТПАЗАР !!!

ќе речеш дека НЕМОЖЕ ТАКА, ова била Македонија и ќе си осатне Македонија, што и јас се сложувам дека Македонија ќе си ја чувама онаква какава си ја знаеме и сакаме, и секој кој ќе се обиде да ја распарчи разедини подели, ќе биде оној против кого ќе се бориме како на дипломатски така и на борбен начин.
Сакаш линк или мислиш дека сам го исконструирав ова?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Evil Betty, Dzabe, na Reemtey mu objasnuvas, na edna druga tema kaza deka e magare i dzabe da
go poducuvame, oti ke ostane magare albait natoareno so knigi!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.725
Поени од реакции
82.638
Туку, хипокризијата* на страна, вие неколкумина кои се расправавте со два-тројца атеисти (нехристијани, во секој случај), притоа ги испонавредивте во многу постови Христијаните, само затоа што мислевте дека се расправате со Христијани.
Ве жалам, но тоа е - неинформираност.
Тоа е исто како јас да те удирам, а ти му враќаш на некој трет што врска нема.
Инаку тој со кој се расправавте го има навредувано, на овој форум, Христијанството многу повеќе од сите ваши смешни провокации и навреди.




*У Саудијска Арабија не може црква али у цел свет мора џамии.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Toj so kogo se raspravaat ima poveke um vo
glavata od kup kvazirisjani!

P.S. Бети имаш нешто спрочу мнеë?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
До тебе Пикасо, биди умен...
Немора да се пикнеш таму кај што не ти е местото...
Сакам да знам дали со ова ми се закануваш?

Јас, лично и персонално како единка, која е независна од ниедна институција и држава, групација, национален идентитет и етникум, независен од верски и религиски институции и секакви нивни корелати, тука го претставувам мојот личен интелектуален и мисловен интегритет, кој до крајна мера е автономен.

Тука, пред ова место, брат ми, кој ми е брат роден од мајка и татко, ќе го пљукам ако сметам дека треба да се пљука. Тој е Христијанин (исто како и таткоми), и дома дебатите се сведуваат на ниво на силна расправија (во тој случај се 2:1, во однос на мене), и сепак ние на крај остануваме браќа и фамилија.

Тука, албанецот не ми игра, доколку тој не го дели истото мислење со мене. Да не си помисли некој дека ќе ме фати на тој сентимент, па ќе мора да бидам негова патерија.

Мразам кога поради свое лично мислење, некој ми се заканува, некој се обидува со ниски финти да дојде до мојот глас и така да ме освои. Јас за разлика од многумина, имам свое, автономно мислење и тоа мислење не можат десет Исусовци и уште толку Мухамедовци да ми го променат. ОВА Е МОЕ МИСЛЕЊЕ, затоа што тука јас сум репрезент на САМИОТ СЕБЕСИ, не на мојата нација, вера, религија, сексуално убедување итн. Зборувам во мое име. Сакал прифатете, сакал не прифатете, ви се молам само без закани!

Туку, хипокризијата* на страна, вие неколкумина кои се расправавте со два-тројца атеисти (нехристијани, во секој случај), притоа ги испонавредивте во многу постови Христијаните, само затоа што мислевте дека се расправате со Христијани.
Ве жалам, но тоа е - неинформираност.
Тоа е исто како јас да те удирам, а ти му враќаш на некој трет што врска нема.
Инаку тој со кој се расправавте го има навредувано, на овој форум, Христијанството многу повеќе од сите ваши смешни провокации и навреди.




*У Саудијска Арабија не може црква али у цел свет мора џамии.
Пријателе, овие луѓе имаат проблем со тоа што се нарекува ЛИЧНО МИСЛЕЊЕ, личен интегритет, лична автономија. Тоа не го разбираат.
Мислат дека ние тука, во случајот јас сум само ваш играч, поткупен, лицемерен, и сакам да им наштетам на муслиманите.

Тоа е грешката. Затоа нема дебата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.725
Поени од реакции
82.638
Garfield
Факт е дека го имаш навредувано Христијанството. Во никој случај не ти судам, само го констатирам како факт.


Исламот не го навреди ниту еднаш, без разлика што и да мислат Ал-каедите (тие зборовите упатени кон нив лично ги земаат како навреди кон Исламот, што само по себе доволно зборува). Но, ниту пак на нив се осмелувам да им судам. Секој со своето.

Ја немам ништо против тебе, а ни против никој на овој форум.
Се уште го гледам форумот како борба на мислења и не земам при срце ништо (како и да им личи на другите).
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Koj kako gleda na nestata Betty!
Mozebi sarkazmot, ironijata, cinizmot itn zvucele vo tvoite usi navredlivo! Jebiga, stilot mi e takov!

Nejse, tuka sum od 2005 i ne mislam da si
odam bidejki e super mesto za
diskusija!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.725
Поени од реакции
82.638
.

И?!Која ти е поентата со ова цитираново ако воопшто ја имаш?!
Го браниш а?:vozbud:

Ако ако, "у невољи се познају другари".

Суштината е позади завесата на животот. Поточно позади превезот на очите.

Се шегувам*, поентата е во мојот погорен пост. А тоа е - гледам жестока дискусија во која на едната страна и се јасни ставовите и карактеристиките на противниците, додека другава страна како да е blindfolded и пука на све што се мрда.


* - морам да напишам дека се шегувам пошто више сите некако сме хистерични и параноични и не препознаваме сарказам, цинизам и шега
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Celata poenta e sto jas i Nephtys znaeme sto
govorime, a nekoi drugi ne i ne se trudat da doznaat ili naucat!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom