Прашања за Јеховините сведоци ...

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Не се сложувам со следниве учења на Јеховините сведоци:
- Исус не е Бог, туку Тој е Архангелот Михаел.
- Исус не е вечен, туку е создаден во конечно минато.
- Исус е воспоставен за Цар на Небото во 1914 година.
- Исусовото враќање ќе биде исто така невидливо и верните ќе го видат со "окото на верата".
- Светиот Дух исто така не е Бог, ниту пак е личност. Тој е само Божјата активна сила.
- Душите на покојните се во еден вид сон и не се свесни за ништо. Тие се во Божјото сеќавање и ќе бидат вратени во постоење по воскресението. Ниту христијаните не одат кај Бог сега.
- Тие ги делат верниците (сведоците) на два дела: обични верници (големо стадо) и посинети (избрани, откупени) верници (мало стадо) кои вкупно се 144.000 од Христос до сега.
- Само овие 144.000 се посинети Божји деца и само тие ќе живеат на Небото во идниот век. Овие верници уште се викаат и верници со "небесна надеж"
- Сите останати не се синови и ќерки Божји и тие ќе ја наследат новата Земја, но не и Небото.
- Од симболите на причеста (лебот и виното) смеат да земаат само верниците со небесна надеж (значи само од оние 144.000). Таков верник мислам дека нема во Македонија, а има мислам 1-2 од Бугарија. Сите други само си ги подаваат од рака на рака симболите, но никој не јаде од леботи, ниту пие од виното.
- Причеста треба да се практикува само еднаш годишно за време на еврејската Пасха. (бидејќи според нив причеста е замена за Пасхата)
- Не смее да се практикува крводарителство (земање и давање на крв).

Ете со овие нивните верувања не се сложувам. Може да пропуштив некое, ама тие се во глобала. Поздрав.


Како може да се стане такво посинето дете на Бог?
Малку ме шокираа нивните верувања, од каде произлегуваат незнам, преѓе малку читав на интернет. Тоа со Исус и конечното минато, земање и давање крв некако ми е бесмислено.
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
49
Поени од реакции
0
Sega ke se obidam da ti odgovoram corbacdzija na nekolku odgovori ne tolku dlabocinski tuku od ona znaenje sto go imam steknato
vo ovaa pola godina od prilika pri proucuvanjeto na biblijata te domasna studija imam so Jehovini svedoci a i doma kaj mene majka mi e Jehovin svedok i brat mi
-Isus e Bozji sin ne e Bog spomnat e vo mn situacii kako Gospodar noo sepak e podolu od Jehova negoviot tatko ima i direkten stih ke go pisam i stihot bas sega ne znam kade se naogase tocno
- Otkoga e frlen Satanata na zemjata Isus e naznacen za Car na Neboto a vo 1914 se znae sto se slucuva 1 svetska vojna toa e i prviot znak za delata na Satanata
-Isus ke se vrati na zemjata no ne kako prviot pat tuku sig si zapoznaen deka ke ima Armagedon toa go pisuva vo otkrovenie i site luge ke bidat izneseni pred sud
-Nikoj ne odi kaj Bog Jehova sega a tie sto se mrtvi ke voskresnat bidejki Jehova se sekava na niv toj e semoken neka ne te cudi toa ama za niv seto toa ke bide posebno bidejki imalo i losi i dobri luge no znak prasanje ke bide dali ke se nafatat posle Armagedonot da gi ispolnuvaat Bozjite nacela i baranja i sig deka mrtvite ne se svesni za nisto toa e dlabok son daj mi eden stih kade sto kazuva deka mrtvite dusi ke odat nekade kako za primer toa ti e kako koga gori sveka koga ja duvas kade odi plamenot nikade ete toa e toa
-Vo Makedonija od maloto stado te pomazanici se vikaat ima 2ajca sega za sega jas ne sum vo ovaa vera mn retko posetuvam i sostanoci poradi moi obvrski ama gi poznavam tie 2ajca veruvaj mi gledas nesto poinakvo vo niv sea ne da pravime drami bile vakvi nakvi obicni luge se toa no sepak imaat podrug duh od ostanatite sekogas vedri nasmeani toj covek ne bi ti napravil zlo za nisto na svetov
-Isus ima pocetok no nema kraj i on e prvata Jehovina kreacija koja mu e najmila te negov sin site sme Bozji deca i Angelite se Bozji sinovi no sepak Isus ima posebno znacenje za Jehova bidejki e negova prva kreacija i po negova Volja e dojden na zemjata da go otkupi covestvoto mozel toa i da ne go napravi no sepak se zrtvuvual vo ime ne Negoviot Otec toa e toa sto znam otprilika ova i so fakti bibiliski mozam da go kazam no sleden pat, da se znae deka ne tropam gluposti i sekoj sto kazuva deka se ubivale deka se sektasi ova ona se laze tie se kulturni fini i vedri luge podobri nikogas ne sum ni videl srekni raspolozeni zarem toa sekogas e maska pa zol covek kolku i da se prepava ke izleze na videlo so sepak sekoj si misli za sebe toa e toa od mene pozz
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Исаија пак вели "...ЗОШТО НИ СЕ РОДИ ДЕТЕ ВЛАСТА МУ Е НА РАМОТО ИМЕТО МУЕ ЧУДЕСЕН СОВЕТНИК СИЛЕН БОГ ВЕЧЕН ТАТКО КНЕЗ НА МИРОТ."
На кого се мисли овде ??[/QUOTE]

Пророштвото се однесува на Исус. Еве ќе го напишам целото пророштво и ќе го продискутирам детално:

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"Во прво време Тој ја понижи Завулоновата Земја и Нефталимовата Земја, но во последното време Тој ќе го прослави патот покрај морето од онаа страна на Јордан - незнабожечката Галилеја. Народ кој одеше во темнина, виде голема светлина; оние што живееја во мрачна земја, ги осветли силна светлина. Ти го умножи народот, ја зголеми веселбата, и тие се радуваат пред Тебе, како што луѓето и се радуваат на жетвата, како што викаат кога се дели пленот. Неговото тешко бреме, прачката што му ги притискаше плеќите, бичот на неговиот гонител, ги скрши како во мадијамскиот ден. Да, сите воени обувки, секоја облека натопена во крв, ќе изгорат и ќе му бидат храна на огнот. Зашто, ни се роди Дете, Син ни се даде, власта му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот. Неговата власт ќе се шири надалеку и не ќе има крај на мирот над Давидовиот престол, над неговото царство: ќе го зацврсти и ќе го утврди во правина и во праведност. Отсега и довека ќе го направи тоа приврзаната љубов на Господа над Воинствата."[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif](Исаија 9:1-7)[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]1. Христос е јавно прославен во реката Јордан. Таму Јован Крстителот го најавуваше, а таму и беше крстен.
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]2. Најголемиот дел од службата на Исус беше во Галилеја.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]3. Една од Христовите изјави беше "Јас Сум Светлината на Светот" (Јован 9:5)
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]4. "Прачката што Му ги притискаше плеќите" е крстот што Христос го носеше до Голгота:[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] "А Тој, носејќи го Својот крст, излезе на местото наречено Лобно, а на еврејски Голгота"[/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif](Јован 19:17)[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]5. Фразата "Син ни се даде" се однесува на Христос:[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој, кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот" (Јован 3:16)
[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]6. Изразите "Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко и Кнез на Мирот" во контекстот се однесуваат на Христос.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]7. Христовата власт се прошири "надалеку", надвор од Јудеја, ширум целиот свет. (Дела 1:8) Ова пророштво ќе биде исполнето при Христовото враќање.
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]8. Христос е наследник и потомок на Давид, на Давидовиот престол. Наречен е и Давидов Син.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]9. Христос е наречен Цар, а и Самиот зборел дека има царство кое не е од овој свет. (Јован 18:36)
[/FONT]
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
163
Поени од реакции
17
Пророкот Исаија колку време живеел пред Исус а.с и дали ова пророштво го има и во Тората или е додадено во стариот завет, а Исаија не спомнал вакво нешто ??
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
-Isus ke se vrati na zemjata no ne kako prviot pat tuku sig si zapoznaen deka ke ima Armagedon toa go pisuva vo otkrovenie i site luge ke bidat izneseni pred sud
Јеховините сведоци велат дека Исус ќе се врати невидливо. Но Библијата вели поинаку:
"И кога гледаа кон небото, додека Тој се вознесуваше, ете двајца мажи во бела облека застанаа покрај ниви им рекоа: „Мажи, Галилејци, зошто стоите и гледате во небото? Овој Исус, Кој од вас се вознесе во небото, ќе дојде така, како што Го видовте да оди во небо.” " (Дела 1:10-11)

-Nikoj ne odi kaj Bog Jehova sega a tie sto se mrtvi ke voskresnat bidejki Jehova se sekava na niv toj e semoken neka ne te cudi toa ama za niv seto toa ke bide posebno bidejki imalo i losi i dobri luge no znak prasanje ke bide dali ke se nafatat posle Armagedonot da gi ispolnuvaat Bozjite nacela i baranja i sig deka mrtvite ne se svesni za nisto toa e dlabok son daj mi eden stih kade sto kazuva deka mrtvite dusi ke odat nekade kako za primer toa ti e kako koga gori sveka koga ja duvas kade odi plamenot nikade ete toa e toa
Во Библијата има барем еден пример каде што дирекно се гледа дека починатите верници се кај Бог и тие се свесни:
"И кога го отвори петтиот печат, ги видов под жртвеникот душите на закланите заради Божјото слово и заради сведоштвото што го имаа. И извикаа со силен глас, велејќи: „До кога, свет и вистински Господару нема да судиш и да ја одмаздиш нашата крв над оние, кои живеат на земјата?” И на секого од нив му беше дадена бела облека и им беше речено да одморат уште малку време, додека не биде исполнет бројот на нивните сослужители и браќа, кои ќе бидат убиени како и тие. " (Откровение 6:9-11)

Понатаму сигурно ти е позната случката кога Исус отиде на гората на преображението и таму му се појавија Мојсеј и Илија и разговараа со Него.

-Vo Makedonija od maloto stado te pomazanici se vikaat ima 2ajca sega za sega jas ne sum vo ovaa vera mn retko posetuvam i sostanoci poradi moi obvrski ama gi poznavam tie 2ajca veruvaj mi gledas nesto poinakvo vo niv sea ne da pravime drami bile vakvi nakvi obicni luge se toa no sepak imaat podrug duh od ostanatite sekogas vedri nasmeani toj covek ne bi ti napravil zlo za nisto na svetov
Не знаев дека имало двајца. Би сакал да ги запознаам тие луѓе. Ако можеш да ми го наредиш тоа преку мајка ти, би ти бил благодарен :)

-Isus ima pocetok no nema kraj
А на Кого се однесуваат овие титули: "Јас Сум Алфа и Омега, Првиот и Последниот, Почетокот и Свршетокот." ?

--- надополнето ---

Пророкот Исаија колку време живеел пред Исус а.с и дали ова пророштво го има и во Тората или е додадено во стариот завет, а Исаија не спомнал вакво нешто ??
Исаија живеел околу 750 години пред Исус.

Стариот завет е составен од 39 книги: Битие, Излез, Левит, Броеви, Второзаконие, потоа следат историските книги: Исус Навин, Судии, Рут, 1 Самоил, 2 Самоил, 2 Цареви, 2 Цареви, 1 Летописи, 2 Летописи, Езра, Неемија, Естира, потоа книгата на Јов, Псалмите, Соломоновите пословици, Книгата на Проповедникот (исто така на Соломон), Песната над песните, потоа следат пророците: Исаија, Еремија, Плачот на Еремија, Езекиел, Даниел, Осија, Јоел, Амос, Авдиј, Јона, Михеј, Наум, Хабакук, Софонија, Агеј, Захарија и Малахија.

Првите пет книги (Битие, Излез, Левит, Броеви и Второзаконие) заедно се нарекуваат Тора. Значи тие се дел од стариот завет.
Следствено пророштвата на Исаија не спаѓаат во Тората, туку се дел од книгата на пророкот Исаија.
Евреите го веруваат целиот стар завет, вклучувајќи ги сите наведени книги погоре, а не само првите пет т.е. Тората. Евреите веруваат и во некои дополнителни книги (коментари) кои заедно со останатите старозаветни книги го сочинуваат Талмудот - сегашната света книга на евреите.
Се надевам сега е појасно :)
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
Како може да се стане такво посинето дете на Бог?
Малку ме шокираа нивните верувања, од каде произлегуваат незнам, преѓе малку читав на интернет. Тоа со Исус и конечното минато, земање и давање крв некако ми е бесмислено.
Да бе се е кајнив не смислено само сепак успеваат да заведат недоволно упатени луге во верата и нај опасно е што имаат објаснување за многу работи кој ке ги прашаш ( мислам оние општи ) доволно да му поверува чобек што не ја познава доволно својата вера ама ако ги прашаш нешто по детално одма одговараат "ДОЈДЕТЕ НА НАШИОТ СОБИР И КЕ ДОБИЕТЕ ОДГОВОР".....мора да се внимава на тие "ВОЛЦИ ВО ЈАГНЕШКА КОЖА"....поззз..
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Чорбаџија напиша:
Напротив, тие учат дека животот е свет и тој ни е подарен од Бог за живеење. За нив самоубиството е грев како и за сите други христијани. Тој што се самоубил сигурно не бил Јеховин сведок, а дури и да се нарекувал така или пак да го нарекувале така, тоа воопшто не може да им се префрли на Јеховините сведоци.
Да, а интересно и иронично е то што ако на нивни брат/сестра/роднина или некој пријател близок човек, или без разлика кој, му треба орган или крв за трансфузија не даваат, не смееле.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Откаде произлегува верувањето дека крв не смеат да даваат?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
РАди убедувањето дека душата живее во крвта: „...Само пази добро: да не се јаде крвта, зашто крвта е душа: не јади ја душата заедно со месото...„ (Второзаконие, 12.23).
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
249
Поени од реакции
16
ова е секта... али и Исус никогаш не се претставил ЈАС СУМ БОГ ! ... така да.. хаха
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да, Он не се нарече Бог, од многу причини, но доволно е што Неговите Апостоли Го прифатија за свој Бог и Спасител а уште подовлно е што неговата Црква Го исповеда за Бог(очовек) и глава на Црквата.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Да, Он не се нарече Бог, од многу причини, но доволно е што Неговите Апостоли Го прифатија за свој Бог и Спасител а уште подовлно е што неговата Црква Го исповеда за Бог(очовек) и глава на Црквата.

Cekaj cekaj, neli povazno e sto rekol Bog i Isus??? Ili pak povazno e sto mislele apostolite (Sv. Pavle) i lugeto????!!!!

Isus a.s. bil Bozji pratenik i Negov sluga i nisto poveke. Istotot go tvrdel Isus a.s.

PRVA BOZJA ZAPOVED
Jas sum Gospodar Bog tvoj, nemoj da imas drugi bogovi osven Mene.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Да, а интересно и иронично е то што ако на нивни брат/сестра/роднина или некој пријател близок човек, или без разлика кој, му треба орган или крв за трансфузија не даваат, не смееле.
Е да бе ко коли да сме па ќе мењаме автоделови.


Откаде произлегува верувањето дека крв не смеат да даваат?
Крвта е света работа.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Cekaj cekaj, neli povazno e sto rekol Bog i Isus??? Ili pak povazno e sto mislele apostolite (Sv. Pavle) i lugeto????!!!!

Isus a.s. bil Bozji pratenik i Negov sluga i nisto poveke. Istotot go tvrdel Isus a.s.

PRVA BOZJA ZAPOVED
Jas sum Gospodar Bog tvoj, nemoj da imas drugi bogovi osven Mene.
„Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!” Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”
(Исус Христос, Јован 20:28-29, Библијата)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom