Прашања до Атеистите II

Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Проблемот е што не прават разлика од матерјално и потреба за живот.
Мислат дека не требе да се јаде оти и тоа е матерјално.
Не требе да се пие, оти и водата е матерјална
И колите се матерјални, затоа што ако одеш со магаре нема далеку да стигнеш
И телефонот е матерјален, и индијанците користеле „телефон“ со облаци
Итн..Итн..Итн..

и индијанците користеле „телефон“ со облаци?????
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
Проблемот е што не прават разлика од матерјално и потреба за живот.
Се разбира, Мерцедесот на Стефан му е потреба за живот, би умрел без него.
 
Последно уредено од модератор:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
...а постира „пари„ а не „Мамон„...
Па да бе!! Значи треба да не го сакаш богот на парите, парите слободно може да ги сакаш, како не ми текна порано. :tapp:
„Заклучок„: ајде да се самоубиеме и така ќе го спречиме влијанието на материјалното врз духовното...:confused:
Не ви го пишував јас светото писмо. Пораката е таа - не се стреми кон материјалност! Ако не се согласуваш со тоа, зошто се сметаш за христијанин?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Ти изгледа не разбираш што ти пишувам! Телемата нема правила и принципи кои материјалноста ја посочуваат како погрешна! Христијанството има! Дрска лага е тврдењето дека не е така! Нема ништо извадено од контекст! Јасно си стои:
Ова твоево е ’’јас сум матриалист и тоа не проблем, дозволено ми е, и ништо нема нелогично да те обвинувам тебе за матриалност’’. Јака мудрост матриалистот обвинува за матриалност:facepalm:.
Во однос на стиховите пак ти кажувам(нека ти дојде малку памет преку 30 поста изнапишав за толкувањето)ако се поврзе со друг стих друго ќе значи.
Римјани 13
7Дајте му секому она што сте му должни: кому данок - данок; кому царина - царина; кому страв - страв; кому чест - чест!
Матеј 22
17И така, речи ни, што мислиш Ти! Дали е дозволено да му се дава данок на царот или не?”
18А Исус, го разбра нивното лукавство и рече:
19”Зошто Ме искушувате, лицемери? Покажете ми даночна монета!” Тие Му донесоа денариј.
20И им рече: „Чиј е овој лик и натписот?”
21Му рекоа: „На царот!” Тогаш им рече: „Подајте му го царевото на царот, а Божјото на Бога!”
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ова твоево е ’’јас сум матриалист и тоа не проблем, дозволено ми е и сепак имам полно право да те обвинувам тебе за матрианост. Јака мудрост Матриалистот обвинува за матриалност:facepalm:.
Мое право е да го критикувам лицемерието на оние кои проповедаат скромност а живеат во луксуз, ако не ви се допаѓа тоа, немора да бидете на форумов.
Јас сметам дека нема ништо лошо во материјалноста, пораките на христијанството сметаат дека има.
Во однос на стиховите пак ти кажувам(нека ти дојде малку памет преку 30 поста изнапишав за толкувањето)ако се поврзе со друг стих друго ќе значи.
Римјани 13
7Дајте му секому она што сте му должни: кому данок - данок; кому царина - царина; кому страв - страв; кому чест - чест!
Матеј 22
17И така, речи ни, што мислиш Ти! Дали е дозволено да му се дава данок на царот или не?”
18А Исус, го разбра нивното лукавство и рече:
19”Зошто Ме искушувате, лицемери? Покажете ми даночна монета!” Тие Му донесоа денариј.
20И им рече: „Чиј е овој лик и натписот?”
21Му рекоа: „На царот!” Тогаш им рече: „Подајте му го царевото на царот, а Божјото на Бога!”
Стиховите кои си ги посочил овде, се пораки да им се даде на оние кои бараат материјалност! Се однесува на државата, на земните владетели! Не на верниците! За верниците пораката е јасна или ќе им служите на парите или на Бога, на двајца господари неможе да служите!
Дајте му го на царот царевото (монетата, парите) а на Бога божјето! Значи јасна порака - ако сте се определиле за Божјето, материјалното не е тоа кон кое треба да се стремите. Да се тврди дека тоа всушност е дозвола да се богатите е врв на лицемерието....
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Мое право е да го критикувам лицемерието на оние кои проповедаат скромност а живеат во луксуз, ако не ви се допаѓа тоа, немора да бидете на форумов.
Јас сметам дека нема ништо лошо во материјалноста, пораките на христијанството сметаат дека има.

Стиховите кои си ги посочил овде, се пораки да им се даде на оние кои бараат материјалност! Се однесува на државата, на земните владетели! Не на верниците! За верниците пораката е јасна или ќе им служите на парите или на Бога, на двајца господари неможе да служите!
Дајте му го на царот царевото (монетата, парите) а на Бога божјето! Значи јасна порака - ако сте се определиле за Божјето, материјалното не е тоа кон кое треба да се стремите. Да се тврди дека тоа всушност е дозвола да се богатите е врв на лицемерието....
Матралист да обвинува во матриалност е повеќе од лицемерно. Но за лицемерието ти да биде уште поголемо сега обвинуаш во лицемерие.
Стиховите покажуваат точно тоа неважноста на матриалното. Но се разбира за матриалистот тоа е важно и затоа очите му се само таму,а обично матриалистот е лицемер па за да се прикрие обвинува во точно тоа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Матралист да обвинува во матриалност е повеќе од лицемерно. Но за лицемерието ти да биде уште поголемо сега обвинуаш во лицемерие.
Стиховите покажуваат точно тоа неважноста на матриалното. Но се разбира за матриалистот тоа е важно и затоа очите му се само таму,а обично матриалистот е лицемер па за да се прикрие обвинува во точно тоа.
Би бил лицемер кога би се повикувал на скромност а во реалноста би правел се за да се богатам (тоа што го прават православните свештеници), но јас не ја сметам материјалноста за погрешна! Затоа и не се сметам за христијанин! Ни телемата нема правила или принципи кои ја осудуваат материјалноста! Сега појасно е?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ни телемата нема правила или принципи кои ја осудуваат материјалноста!
Кои принципи ја осудуваат материјалноста во рисјанската вера?[DOUBLEPOST=1402173245][/DOUBLEPOST]
Па да бе!! Значи треба да не го сакаш богот на парите, парите слободно може да ги сакаш, како не ми текна порано. :tapp:
Парите се пари, парите не се Мамон, а ако им се поклонувам како на бог, ето го и Мамон зад тие пари...[DOUBLEPOST=1402173517][/DOUBLEPOST]
Не ви го пишував јас светото писмо. Пораката е таа - не се стреми кон материјалност! Ако не се согласуваш со тоа, зошто се сметаш за христијанин?
И јас не го пишував Писмотот, амо во Писмото некој го запишал и ова:

„...Но барајте го царството Божјо и сето тоа ќе ви се придодаде!..„. Лука, 12.31.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Кои принципи ја осудуваат материјалноста во рисјанската вера?[DOUBLEPOST=1402173245][/DOUBLEPOST]

Парите се пари, парите не се Мамон, а ако им се поклонувам како на бог, ето го и Мамон зад тие пари...
Матеј 6:
24. Никој не може да им служи на двајца господари: или едниот ќе го сака, а другиот ќе го мрази, или пак едниот ќе го почитува, а другиот ќе го презира. Не можете да им служите и на Бога и на парите

1.Тимотеј 6:
10. Алчноста за пари е корен на сите зла. Некои луѓе се толку алчни по пари, што дури и од верата скршнаа и си нанесоа многубројни болки.

Матеј 10:
8. Бесплатно добивте, бесплатно давајте!


1. Јован 2:
15. Немојте да го сакате овој свет и она што тој ви го нуди, зашто ако го сакате овој свет, во вас нема љубов спрема небесниот Татко.
Како бре можеш.....?! Не те фаќа ли срам?[DOUBLEPOST=1402173986][/DOUBLEPOST]
И јас не го пишував Писмотот, амо во Писмото некој го запишал и ова:

„...Но барајте го царството Божјо и сето тоа ќе ви се придодаде!..„. Лука, 12.31.
Само што во стих 33 нагласува нешто кое ти повторно го премолче и со тоа ја смени суштината на пораката:

Лука 12:
32. Не бој се, мало стадо! Зашто волјата на вашиот Отец е вам да ви го даде царството.
33. Продајте ги имотите ваши и давајте милостина! Згответе си ќесиња, што нема да изветват, сокровиште на небото, каде крадец не се приближува и кое молец не го јаде;

Исто така, предходно стои и следново:

Лука 12:
22. И им рече на учениците Свои: „Затоа ви велам: не грижете се за душата своја, што ќе јадете, ниту за телото свое, што ќе облечете.
23. Зашто, душата е многу поскапа од храната, и телото – од облеклото.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Како бре можеш.....?! Не те фаќа ли срам?.
Многу ми е срам, ептен, а Тебе како не Ти е срам да цитираш стихови, во кои ја гледаш само својата вистина а не целосната вистина, која е запишана и очигледна во самите стихови?...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Многу ми е срам, ептен, а Тебе како не Ти е срам да цитираш стихови, во кои ја гледаш само својата вистина а не целосната вистина, која е запишана и очигледна во самите стихови?...
:pos::pos::pos::pos::pos:[DOUBLEPOST=1402174627][/DOUBLEPOST]Заслужено и со гордост да си го носиш.
2rw1gg1.jpg
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Кој ролекостер имаш ти у глава човече.....јас сум немал соодветен одговор.....:facepalm:
Стиховите на кои се повикуваш а кои ѓоамити заповедаат нематеријалност, самите во себе веќе содржат материјалност во облик од храна и облека, ама не си ги офарбал со црвена боја, оти не Ти пасуваат...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Стиховите на кои се повикуваш а кои ѓоамити заповедаат нематеријалност, самите во себе веќе содржат материјалност во облик од храна и облека, ама не си ги офарбал со црвена боја, оти не Ти пасуваат...
Стиховите се тие - или ќе ги одбереш материјалноста или Бог, или ќе го сакаш овој свет или Бог.
Или ќе живееш сиромашно или нема да живееш според пораките во евангелијата. Цитатите се повеќе од јасни.

"Тројството" поради кое опстојувате моментално се традициите, суеверијата и комплетното непознавање на евангелијата од страна на "христијаните" на чиј грб се богатат лицемерите кои ги браниш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom