Прашања до Атеистите II

Muki-20

Маркетинг и финансиски консултант
Член од
12 мај 2012
Мислења
253
Поени од реакции
72
Scientists in Britain plan to become the first in the world to produce unlimited amounts of synthetic human blood from embryonic stem cells for emergency infection-free transfusions.

Следно прашање.
Знаеш кај е проблемот, не е ова доказ на прашањето. Одговорими на прашањето? Планирањето не се зема за предвид како одговор кој ќе го задоволи оној кој пташува. Друо во претходните страници сите едногласно не веруваат во НАУКАТА. Како ти ВЕРУВАШ дека тоа ќе биде така? Кога кај тебе воопшто не постои никакво верување? Добро а што е одговорот за Срцето?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.847
Поени од реакции
5.157
Да те дополнам ако смеам, читав и дека во лабораторија во САД веќе создале човечко око како вештачки орган.
Вештачка кожа има веќе некое време, исто и уши.Направено е и вештачко месо за јадење, ама технологијата за производство е сеуште рудиментарна.
Сигурно за десетина-дваесет години ќе има од секој дел и ќе одиме на доктор како на авто-механичар. :D
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 02:24 ---
Знаеш кај е проблемот, не е ова доказ на прашањето. Одговорими на прашањето? Планирањето не се зема за предвид како одговор кој ќе го задоволи оној кој пташува. Друо во претходните страници сите едногласно не веруваат во НАУКАТА. Како ти ВЕРУВАШ дека тоа ќе биде така? Кога кај тебе воопшто не постои никакво верување? Добро а што е одговорот за Срцето?
Те задоволувало тебе или не, тоа е вистината.Вештачко срце веќе постои.
 

Muki-20

Маркетинг и финансиски консултант
Член од
12 мај 2012
Мислења
253
Поени од реакции
72
Вештачка кожа има веќе некое време, исто и уши.Направено е и вештачко месо за јадење, ама технологијата за производство е сеуште рудиментарна.
Сигурно за десетина-дваесет години ќе има од секој дел и ќе одиме на доктор како на авто-механичар. :D
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 02:24 ---


Те задоволувало тебе или не, тоа е вистината.Вештачко срце веќе постои.
Од Планирање дека ќе направат не ме задоволува. Но сепак ќе почекаме до 2015 год, ако сме живи Дај БОЖЕ.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.847
Поени од реакции
5.157
Од Планирање дека ќе направат не ме задоволува. Но сепак ќе почекаме до 2015 год, ако сме живи Дај БОЖЕ.
Ме мрзи сега да ти преведувам, ама вештачка крв е веќе направена, само технологијата за масовно производство уште не е развиена.
Дај друго поинтересно прашање.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Не реков дека е страшно, само се изјанив против нихилизмот, бидејќи ако не постои никаква цел и ништо не е значајано тогаш не знам зошто атеистите толку се објаснуваат и се напнуваат дека е тоа така, само сум љубопитен... не се работи за измислување тука грешиш бидејќи само тие што цврство и тврдоглаво веруваат во нешто измислуваат или припаѓаат во измислени приказни.. другите трагаат и прашуваат.
А кој тоа верува во нешто и убедува во нешто? Атеистите? :pos:
А кај виде ти нихилизам не ми е јасно.
Нешто слаби ти се дефиницииве. Агоностик е само придружен елемент кон теизам или атеизам. Сам не опстојува.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
А кој тоа верува во нешто и убедува во нешто? Атеистите? :pos:
А кај виде ти нихилизам не ми е јасно.
Нешто слаби ти се дефиницииве. Агоностик е само придружен елемент кон теизам или атеизам. Сам не опстојува.
Opstojuva, opstojuva...samo ti tolku znaes ili taka ti e polesno so ovie neznajkovcive ;)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Opstojuva, opstojuva...samo ti tolku znaes ili taka ti e polesno so ovie neznajkovcive ;)
Ма јок. Опстојува тикви. Појма немаат. Со сила Агностици, како што реков и претходно, само да не се кажат атеисти оти тоа срамно било. ;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Со сила Агностици, како што реков и претходно, само да не се кажат атеисти оти тоа срамно било. ;)
А Ти уопште не се срамиш ш‘о си атеист, така?...:D
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Кој ти рекол такво нешто? Многу се срамам :rolleyes:
Triii banaanaaaa...plasi se od meneeee - ruskion crtan. Si go gleal?

Velis se sramat, a?

Se e izbor. Znaci ako se velat ateisti sleduva deka ne prifakjaat postoenje na Bog.
Kako agnostici sosem druga treba da e prikaznata.

Ispagja deka pojma nemaat i trabunjaat.

Oti ima razlika. Capisce

Agnosticism is a stance about the difference between belief and knowledge, rather than about any specific claim or belief. In the popular sense, an agnostic is someone who neither believes nor disbelieves in the existence of a deity or deities, whereas a theist and an atheist believe and disbelieve, respectively.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Agnosticism is a stance about the difference between belief and knowledge, rather than about any specific claim or belief. In the popular sense, an agnostic is someone who neither believes nor disbelieves in the existence of a deity or deities, whereas a theist and an atheist believe and disbelieve, respectively.
Остај ја ти тетка Вики, оти од таму ако почнам да цитирам, има и друго.
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Знаеш кај е проблемот, не е ова доказ на прашањето. Одговорими на прашањето? Планирањето не се зема за предвид како одговор кој ќе го задоволи оној кој пташува. Друо во претходните страници сите едногласно не веруваат во НАУКАТА. Како ти ВЕРУВАШ дека тоа ќе биде така? Кога кај тебе воопшто не постои никакво верување? Добро а што е одговорот за Срцето?

proveri go linkot za vestacko srce
http://www.google.com/search?q=artificial+heart&hl=en&tbo=u&biw=1366&bih=705&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=LYwTUZX2Is7VsgbszIGgCg&sqi=2&ved=0CEYQsAQ

a koi se tvoite dokazi deka alah e semoken i stvoritel na se, ima veke postaveno prasane vo prasanja za islamot
ako moze so sliki isto taka (vistinski sliki)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Остај ја ти тетка Вики, оти од таму ако почнам да цитирам, има и друго.
Sakas od druga kniga? Da skeniram i postiram?
Definiciite t.e definicijata e generalno taa.
Trgni od korenot na zborot, kako za start, vidi sto znaci gnosis, potoa istoto ao prefox "a". Potoa da diskutirame za varijaciite (ne na Goldberg deka tie se muzicka rabota) na tema.
Isto taka sporedi potoa teist(zam) so zborot so prefix "a".

Da ne drapame, da bideme realni.

Neveruvanje i veruvanje, nasproti poznanie/znaenje i neznaenje/nepoznanie.

Zosto ondak kako del od filosofijaya e GNOSEOLOGIJA, a ne TEISMOLOGIJA.
Mislam, ako se edno isto ili barem komplememtarni?

Gnoseologija, nauka za poznanieto, znaenjeto i moznosta za poznanie.
So prefix "a" bi bila nauka za nemoznosta da se dobie znaenje i poznanie, ergo ne isto so teizmot/teismologija/teologija kako nauka za Bog i nejziniot counterpart so prefix "a" koj logicno izveden bi bil ateizam/ateismologija/ateologija ili nauka za nepostoenje na Bog, nebogoslovija :)

Mora li da se ubeduvame za jasni nesta?
Slicni, no mnogu razlicni.
Agnostik ne veli: NEMA BOG tuku ne znam dali ima ili nema bidejki ne mozam da doznaam i uznaam.
Ateist veli: NEMA BOG ubeden vo svoeto znaenje deka BOG NEMA!

Aman bidi realen.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ц
Не е така. Тука ти е заблудата. Атеист Вели не верувам. Нема никакво знаење. Иначе би биле гностици, нели?
Ateist veli: ne veruvam,a? Зошто? Во што?
Агностик не знае и не вели нема да верувам ако дојдам до соодветно знаење, а и не знае дали верува.

Тапиш, џабе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom