Прашања до Атеистите II

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
За болдот, ако поставам еквиваленција БОГ = УНИВЕРЗУМ, се добива ли точен исказ?
Не, се добива пантеизам: се‘ е бог, се‘бог, природата е бог и тн. Нешто попут Спиноза...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
А, зашто не би било така?
Кога би било „така„, тогаш Бог не би бил објавен Бог, со своја природа, лик, образ, волја, разум, енергија и сл., туку тоа би бил некаков апстрактен бог, бог разлеан низ целата природа, низ секоја честичка од таа природа, кој така разлеан, не би можел да воспостави разумен контакт со своите творенија, т.е. тоа би бил неличносен бог, каде не би постоела јасна граница за тоа кој е „творецот„ а „што „ и „кој„ е створениот. Таквиот бог истовремено бил и творец и творба и не би бил бог кој предпостои пред и надвор од Светов, туку бог кој постои едновремено со Светов, што значи створен, минлив и менлив бог, а не Бој, кој за Себе вели дека не се менува.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Кога би било „така„, тогаш Бог не би бил објавен Бог, со своја природа, лик, образ, волја, разум, енергија и сл., туку тоа би бил некаков апстрактен бог, бог разлеан низ целата природа, низ секоја честичка од таа природа, кој така разлеан, не би можел да воспостави разумен контакт со своите творенија, т.е. тоа би бил неличносен бог, каде не би постоела јасна граница за тоа кој е „творецот„ а „што „ и „кој„ е створениот. Таквиот бог истовремено бил и творец и творба и не би бил бог кој предпостои пред и надвор од Светов, туку бог кој постои едновремено со Светов, што значи створен, минлив и менлив бог, а не Бој, кој за Себе вели дека не се менува.

Сега влезе и ти во прости набадања, како што милуваш да кажеш за атеистите.
Ова е саде твој заклучок, кој се темели на фактот дека ти веќе имаш оформено претстава за Бог како личносен, и спротивно на наведенето.:)

Болдот некако делува едноставно, многу наивно.
Бог не вели ништо за себе, туку за него велеле луѓето кои тоа и го запишале во некои книги, кои станале свети:)

Нема везе, батали.

Одамна заклучив дека нема шанси да се дискутира за две дисјунктни работи:)
(Мислам општо на темиве за религија:cool:)
Ми текна нешто друго и сакав да видам дал може да кажеш нешто повеќе, но од малку пореален аспект, ама нишо, тоа на пиво, ако ми текне на муабетов


За да има дискусија ќе мора барем двајца да имаат исти духовни размислувања, и ист скептицизам и доза на резерва, во спротивно калакурница.

Терајте со конкретни прашања за атеистите даље:)
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
едно прашање ако верувате дека не постои Бог зошто се толку се замарате со него?
 

kobnik

Гнетач
Член од
14 јуни 2007
Мислења
211
Поени од реакции
37
Еден осврт за одговорите
За првите две прашања вака Дури чекате науката да даде одговори за се подобро е да сфатите дека ние како човечки суштества имаме ограничен ментален капацитет кој веројатно не е доволен да ги разбереме одговорите дури и кога би постоеле, Токму тоа пространство од незнаење мене ме тера да верувам дека постои сила, надвор од нашите можности да ја сфатиме и објасниме, која има врска со нашето постоење/создавање вакви како што сме. Религјата во себе го содржи верувањето во такава сила и затоа сме верници. Има различности и сличности меѓѕ религии, има и многу работи напишани во религиозните книги што се косат со секаква логика, но тоа не се работи заради кои сме верници... што не доведува до третото прашанње каде велите дека религија не е потребна за да се поткренат моралните и етичките вредности кај луѓето,со што ама ич не се согласувам. Дури и Спиноза ако не се лажам имаше напишано "И да не постои Бог, треба да го измислиме". Така јас сум православен христијан затоа што ми се допѓаат учењата на оваа религија, ненаметливост, толеранција кон другите религии, покрај оние што сите ги знајме да не набројувам...и ми се допаѓа како таа сила за која зборував е претставена во мојот Бог... и толку за ова
и за 4то Мислев дека тоа е основна причина ама сум згрешил...
како и да е дебатата че остани уште долго долго... а дотогаш еден поздрав до сите
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
едно прашање ако верувате дека не постои Бог зошто се толку се замарате со него?
Никоја не се замара со Бог туку со сведоштва и „жими мајка“ изјави на „сведоци“ и негови наводни вонбрачни деца.
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
едно прашање ако верувате дека не постои Бог зошто се толку се замарате со него?
Najprvo ne e deka ne veruvam vo postoenjeto na "bog", tuku ne veruvam vo veruvanjeto na postoenje na "bog" - ima golema razlika.

Momentalno se naogam na forum za prasanja za ateistite i odgovaram na istie. So samoto toa jas ne se zamaram so nekoe religiozno ubeduvanje, tuku lugeto koi postavuvat ovde prasanja se zamaraat so ateizam.
Najdobro bi bilo niv da gi prasas sto baraat ovde, da ne ubedat vo nivnata religija, da ne provociraat, ili pak i na niv im se otvara umot za nedostatocite na religijata koja ja pretstavuvaat.
Ima mnogu luge koi nasekade mnogu agresivno gi reklamiraat na religioznite institucii i toa vistinsko reklamiranje, preku soopstenija na televizija, posteri niz ulici, agitatori koi setaat po kuki, a kako sto gledam i ovde na forumov.
Se nadevam deka so moite odgovori ovde im dadov znaenje i argumenti na onie luge koi bi sakale da bidat nesto poveke vo svojot zivot od obicni sledbenici na nekoja religija zacementirani vo nacelata i zakonite na istata i da gi odbijat nivnite nacini na regrutiranje novi sledbenici.
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 01:52 ---
Еден осврт за одговорите
За првите две прашања вака Дури чекате науката да даде одговори за се подобро е да сфатите дека ние како човечки суштества имаме ограничен ментален капацитет кој веројатно не е доволен да ги разбереме одговорите дури и кога би постоеле, Токму тоа пространство од незнаење мене ме тера да верувам дека постои сила, надвор од нашите можности да ја сфатиме и објасниме, која има врска со нашето постоење/создавање вакви како што сме. Религјата во себе го содржи верувањето во такава сила и затоа сме верници. Има различности и сличности меѓѕ религии, има и многу работи напишани во религиозните книги што се косат со секаква логика, но тоа не се работи заради кои сме верници... што не доведува до третото прашанње каде велите дека религија не е потребна за да се поткренат моралните и етичките вредности кај луѓето,со што ама ич не се согласувам. Дури и Спиноза ако не се лажам имаше напишано "И да не постои Бог, треба да го измислиме". Така јас сум православен христијан затоа што ми се допѓаат учењата на оваа религија, ненаметливост, толеранција кон другите религии, покрај оние што сите ги знајме да не набројувам...и ми се допаѓа како таа сила за која зборував е претставена во мојот Бог... и толку за ова
и за 4то Мислев дека тоа е основна причина ама сум згрешил...
како и да е дебатата че остани уште долго долго... а дотогаш еден поздрав до сите

Dokolku pred 200 godini taka kako tebe razmisluvale site luge denes se uste ke sme ziveele kako vo 18 vek. Bidejki celiot tehnoloski napredok e na luge koi ja odbile ovaa filozovija deka imame ogranicen kapacitet i od pred 200 godini do sega vidi kade sme. Od kojnski koli do patuvanje vo vselenata dojdovme kako civilizacija. A crkvata imase celosna vlast 1500 godini i celo vreme na edno isto nivo kako civilizacija sme ostanale.
A za toa kolku mirolubiva religija e hristijansvoto svedoci skoro eden milenium na vojuvanje i ugnetuvanje na drugite neistomislenici (drugi religii, poedinci koi ne se slozuvale so nivnoto ucenje). Od francuska revolucija koga se odzima vlasta od crkvata i preminuva vo vlasta na parlamentot se sozdava za prv pat sekularna drzava, i potoa istoto se siri niz ostanatite hristijanski zemji so napaleonovite voeni pohodi. Od togas hristijanskata crkva nema izbor osven da izigrava mirolubiva institucija.
Dokolku ne postojat luge da i go pokazuvat celo vreme "nejzinoto mesto" pak istoto ke bide kako pred 200 godini. celo vreme ima obidi od strana na mpc da se nametne vo opstestveniot zivot na R.Makedonija, preku lobiranje vo politicki partii, reklamiranje preku televizija, davanje na soopstenija. Pred nekolku godini uspeaa da izlobirat predmet za veronauka vo osnovnite ucilista koe sto ke bese predavano od teolozi i izucuvana biblijata/kuranot i istoto koe sto padna na ustaven sud poradi povreda na sekularnosta na drzavata.
 
Член од
6 февруари 2013
Мислења
11
Поени од реакции
14
Ај да почнам прво од болдот, не само Агностици, туку и Игностици, Деисти, Пантеисти, Апатеисти и тн.... ако почнеме да го тенчиме, но тоа се атеистички гледишта кои го “дополнуваат“ нивниот Атеизам. Агностицизмот сам по себе не кажува ништо, тоа е само подметнување кукавичјо јајце, бегство (но неуспешно) од дихотомијата теизам-атеизам. За многумина атеизмот е нешто страшно ууууу, многу страшно и бегаат од него ко ѓаолот од крстот, затоа измислуваат некаква своја припадност во Хуманизам, Агностицизам, а по дефиниција се сепак Атеисти. Па дури и ти, штом се изјасни против омнипотентниот бог.
Другите гледишта за енергии, реинкарнации, биг бенгови, еволуции....и што и да е друго, не се релевантни за Атеистичкото гледиште.
Не реков дека е страшно, само се изјанив против нихилизмот, бидејќи ако не постои никаква цел и ништо не е значајано тогаш не знам зошто атеистите толку се објаснуваат и се напнуваат дека е тоа така, само сум љубопитен... не се работи за измислување тука грешиш бидејќи само тие што цврство и тврдоглаво веруваат во нешто измислуваат или припаѓаат во измислени приказни.. другите трагаат и прашуваат.
 

Muki-20

Маркетинг и финансиски консултант
Член од
12 мај 2012
Мислења
253
Поени од реакции
72
Пред се како муслиман, сите муслимани тврдат дека Бог-Аллах е Семоќен, и Тој е СОЗДАТЕЛОТ на се:
Прашање до сите Атеисти:
1. Вие не верувате во постоењето на Бог, а секако со тоа не верувате дека Бог е Семоќен и Создател на се. Ве прашувам кој е тој кој ја создаде: Кртвта во нашите тела? Ако одговорот е дека Бог не ја создаде не ја створил Крвта во нашите тела, дајте некој кој може да створи крв? Исто така се поставува прашањето кој го створил Срцето? Ако не е бог според вашето верување кажите кој е “створителот“ на крвта и срцето?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.847
Поени од реакции
5.157
Пред се како муслиман, сите муслимани тврдат дека Бог-Аллах е Семоќен, и Тој е СОЗДАТЕЛОТ на се:
Прашање до сите Атеисти:
1. Вие не верувате во постоењето на Бог, а секако со тоа не верувате дека Бог е Семоќен и Создател на се. Ве прашувам кој е тој кој ја создаде: Кртвта во нашите тела? Ако одговорот е дека Бог не ја создаде не ја створил Крвта во нашите тела, дајте некој кој може да створи крв? Исто така се поставува прашањето кој го створил Срцето? Ако не е бог според вашето верување кажите кој е “створителот“ на крвта и срцето?
Scientists in Britain plan to become the first in the world to produce unlimited amounts of synthetic human blood from embryonic stem cells for emergency infection-free transfusions.

Следно прашање.
 

Muki-20

Маркетинг и финансиски консултант
Член од
12 мај 2012
Мислења
253
Поени од реакции
72
Scientists in Britain plan to become the first in the world to produce unlimited amounts of synthetic human blood from embryonic stem cells for emergency infection-free transfusions.

Следно прашање.
Постирај на МК сите да те разберат и тие кои не разбираат Англиски.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.847
Поени од реакции
5.157
Постирај на МК сите да те разберат и тие кои не разбираат Англиски.
Британски научници планираат први во светот да произведат неограничена количина на синтетичка човечка крв со помош на стем-ќелии.Трансфузиите со оваа крв ќе бидат без никакви инфекции.
Инаку планот е до 2015 да се оствари ова.
You are welcome.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Scientists in Britain plan to become the first in the world to produce unlimited amounts of synthetic human blood from embryonic stem cells for emergency infection-free transfusions.

Следно прашање.
Да те дополнам ако смеам, читав и дека во лабораторија во САД веќе создале човечко око како вештачки орган.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom