Правосуден испит

Член од
23 јуни 2008
Мислења
13
Поени од реакции
1
Леле брат добар си ти што си стигнал до правосуден, ја шо ке праам граганско и стварно кај проф. Родна Живковска, МНОГУ тапа професор и предмет. 87% имаат паднато граганско од 1000 и нешто студенти :lud:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Леле брат добар си ти што си стигнал до правосуден, ја шо ке праам граганско и стварно кај проф. Родна Живковска, МНОГУ тапа професор и предмет. 87% имаат паднато граганско од 1000 и нешто студенти :lud:
Е арно де...Родна и не е толку многу мизерна...зависи како е расположена...
И не му се плаши многу! Оди самоуверено, ако не од прв, од втор пат ќе си поминеш, а ако поштено си научиш, немаш мака. Ова за Граѓанско. И научи си ги добро, важна работа се.
Стварно право лесно се минува. :)
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
59
Поени од реакции
2
Kaj rodna polagav nekade 99 godina,i bese mnogu fer,koj znae ke polozi.Sto se slucilo potoa za lugevo tolku da i se tresat neznam,sepak mislam deka ne e tolku strasna,cekaj od filozofija da te potfatat brakjata
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
13
Поени од реакции
1
ааааааа знам знам, али асистентот филозофија ми е прв комшија :wink:
 

violet

<3 SwEeT DaRkNeS <3
Член од
17 јуни 2008
Мислења
99
Поени од реакции
7
Леле брат добар си ти што си стигнал до правосуден, ја шо ке праам граганско и стварно кај проф. Родна Живковска, МНОГУ тапа професор и предмет. 87% имаат паднато граганско од 1000 и нешто студенти :lud:
епа ај посакајте ми срека утре полагам стварно кај родна :)
со мислете ке препишам ова де положам, а?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
епа ај посакајте ми срека утре полагам стварно кај родна :)
со мислете ке препишам ова де положам, а?
Не ти е срам?!!
И после се деградирала професијата...
Не е битно да положиш, битно е да научиш. И да примениш. Да знаеш шо е тоа ствар, како се делат, кој им е режимот во правниот сообраќај, надлежности...права...
 

violet

<3 SwEeT DaRkNeS <3
Член од
17 јуни 2008
Мислења
99
Поени од реакции
7
па да ти кажам не ми срам, тоа што ми треба основно си го знам а нив не им е срам коа бараат мито за да положиш предмет а претходно пагаш неколку пати за ситници
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Деканот на нашиов факултет не извести за промените кои што настанале во врска со полагањето на правосудниот испит и рече дека смеел да се полага но прво да се заврши магистратура значи после 5тата год. и откако ќе се заврши 5тата после имаш право на пракса 2 год. Мене лично ме интересира дали ова право да ти тече стаж можеш да го имаш и после 3тата год. значи после дипломирањето па откако ќе завршиш магистратура директно да си полагаш правосуден?
За тие што се по старата програма си полагаат нормално правосуден, а за нас по новата уште ништо не се знаело. Требало да има измени во законот. Бидејки се бара да си дипломиран правник со 4 години за да полагаш, а ние сме дипломирани со 3 години. Значи МОРА да земеш постдипломски за да полагаш правосуден испит. Па сега професорите бараат да се дозволи со 170 кредити да може да го полагаме. Но ништо не се знае. Исто така и се бара да волонтираш не 2 години него да се намали на една година. Зашто не е во ред да учам 5 години + 2 волонтер па после да можам испит. Се надевам ќе се смени тоа. А јас си дипломирав, па од октомври ќе си запишам постдипломски студии по деловно право т.е едната година е специјализација а другата магистратура и си планирам и да си работам/волонтирам додека сум на постдипломски.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
абе според ектс колку што сфатив... треба да имаш 5 значи од овие срањава 3+2 па после да волонтираш па тек тогаш правосуден... е сега од прирачникот што читав ако одиш после 3та на насока меѓународно право мислам тогаш си ослободен од волонтирањето и можеш одма да полагаш правосуден...

инаку граѓанско не спомнувајте... професорката е ок ( дека ја неам видено) ама она асистенткана ебате ко за носот да збори... краставица цела... више од 40 минути неможам да ја поднесам ебати жената... не не неможам... неписмена
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
утре полагам кај арсен ЗПП, ЗВП и ИП, па држете среќа =))). НЕЗНАЕТЕ КАКО ПАНИЧАМ =)) :vozbud:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
13
Поени од реакции
1
абе според ектс колку што сфатив... треба да имаш 5 значи од овие срањава 3+2 па после да волонтираш па тек тогаш правосуден... е сега од прирачникот што читав ако одиш после 3та на насока меѓународно право мислам тогаш си ослободен од волонтирањето и можеш одма да полагаш правосуден...

инаку граѓанско не спомнувајте... професорката е ок ( дека ја неам видено) ама она асистенткана ебате ко за носот да збори... краставица цела... више од 40 минути неможам да ја поднесам ебати жената... не не неможам... неписмена
Леле брааааааааат ќути...каков ОШАВ е таа у пм...него незнам дали знаеш како не заеба за есејот поправен ОВЦА глупа :D сите ја пцуевме

Ретардирана...еве и .... :pusk:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Леле брааааааааат ќути...каков ОШАВ е таа у пм...него незнам дали знаеш како не заеба за есејот поправен ОВЦА глупа :D сите ја пцуевме

Ретардирана...еве и .... :pusk:
преферирам у женски род да ми се обраќаат...
инаку... си имам за неа план.. да исположам кај неа ќе и напраам нешто па ако треба после и ке си земам документите
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
НЕ! цела генерација падна :pos: НЕМОГУЧЕ! усно беше. 10 луѓе беа храбри да одговараат. сите ги бутна.

септембар ќе биде, се надевам. само тој ми е останат, и јас со тој ќе дипломирам =)))
да не имаш нешто куцано? материјали билошто од помош што би ми било?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom