Правна помош

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 9 април 2006.

 1. Toma

  Toma Антист

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.362
  Допаѓања:
  782
  Не верувам, ЕВН не ти го местел местото каде да стои саатот, туку они само ја приклучиле струјата, оној што ја градел зградата требало да мисли каде да го стави саатот,
  на твој трошок помести си го или не се мачи за џабе.
   
 2. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  201
  Допаѓања:
  44
  знам случај каде со голема истрајност е направено слично на твоето барање, од еден дадени се два саата, но знам и дека треба малку и да се расправаш со евн
   
 3. Toma

  Toma Антист

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.362
  Допаѓања:
  782
  Ама он не бара нов саат, туку бара постоечкиот ЕВН да го однесе на улицата, а на местото каде сега стои кутијата да го потполни со бетон (или стиропор) и сето тоа да биде на трошок на ЕВН.
   
 4. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  201
  Допаѓања:
  44
  токму така, разбрав! поместен е саат па дури и бандерата што носи до саат пошто беше во двор. само истрајност, тоа е работа на евн и не треба да наплати за тоа!
   
 5. ****NEMESIS****

  ****NEMESIS****

  Член од:
  24 јули 2008
  Мислења:
  574
  Допаѓања:
  64
  Сакам само да го преместат, не барам тие да ми го средуваат ѕидот. Не мислев на трошоци за санација туку само да го преместат и да не ми наплатат за тоа.
   
 6. Toma

  Toma Антист

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.362
  Допаѓања:
  782
  Ти праша дали можеш да ги тужеш оти си трпел штети, како они да се виновни што таму стоел саатот,
  а за преместувањето како ќе си ја наредиш, ако сакаат ќе ти наплатат, ако не сакаат нема да ти наплатат, за приклучување одкако ти ја исклучиле поради неплатена сметка ти наплаќаат, така ќе биде и овој пат и они имаат трошоци и мора да се опарат.
   
 7. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.585
  Допаѓања:
  816
  Ако е така тогаш на што се однесува тоа ограничување?
  Според тебе има ограничување ама нема. Контрадикторен си.
  Членот 117 се однесува на баш на тоа да не може да се запира цела плата или пензија, ептен е јасен тој член, не знам што те буни.
  Баш пред некој ден имаше еден од комората на извршители во емисија на таа новата телевизија и исто кажа дека е против законски да се запира цела плата или пензија.
   
 8. Sase_Ohrid

  Sase_Ohrid

  Член од:
  4 март 2011
  Мислења:
  564
  Допаѓања:
  409
  Мене ништо не ме буни, ниту пак сум контрадикторен. И немам ништо против членот 117 и ограничувањето на извршувањето и се согласувам дека е така. Само ти кажувам дека извршувањето не мора да биде секогаш со задршка од плата или од пензија. Прочитај што имаш цитирано! Начинот на извршување го бира и предлага доверителот, не извршителот. И уште еднаш ти повторувам дека извршувањето може да биде целосно и комплетно од трансакциската сметка на должникот доколку на неа има доволно средства, во кој случај нема потреба од никаква задршка на платата или пензијата и таквото извршување е сосема законито.
  --- Споено дупло мислење, 17 април 2018 ---
  Тужба за утврдување на невистинитост на исправа. Редовно се поднесваат во судот такви тужби
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.585
  Допаѓања:
  816
  Не го спорам тоа дека немора да биде секогаш со задршка од плата или пензија.
  Значи јас ти кажувам дека против законски е извршителот да му запира цела плата или пензија на должникот, сфаќаш?
  Не смее да го остави без средства за елементарна егзистенција.
   
 10. Toma

  Toma Антист

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.362
  Допаѓања:
  782
  Точно, извршителот не смее да му зима повеќе од 1/3 од платата или 1/2 ако се работи за издршка, без разлика колку должи или колкава плата има.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sase_Ohrid

  Sase_Ohrid

  Член од:
  4 март 2011
  Мислења:
  564
  Допаѓања:
  409
  Па фала богу дека е така. Јас ти кажувам дека извршувањето не мора да биде само со задршка од плата или пензија, а сепак од трансакциска сметка на должникот. Може да се заплени и целиот износ наеднаш доколку има доволно средства на истата. Не знам како не разбираш? Има луѓе кои примаат пари на своја трансакциска сметка и по други основи освен плата нели??? На пример закупнини, исплаќања по основ на договори и сл. Или некој едноставно има повеќе пари на сметката. Тоа е се.
   
 12. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.585
  Допаѓања:
  816
  Тоа дека може да се изврши цела сум ако има повеќе пари никој не го спори.
  Муабетот беше дека извршители против законски запираат цела палата или пензија, а ти викаш немало преча, дека било законски.
   
 13. Sase_Ohrid

  Sase_Ohrid

  Член од:
  4 март 2011
  Мислења:
  564
  Допаѓања:
  409
  Нити еднаш не реков дека нема пречка да се запре цела плата или пензија, не знам од каде ти е тоа тврдење, само истакнав дека нема пречка од физичко лице да се наплати наеднаш целиот долг. Нема потреба да се убедуваме, целта беше да се помогне некому, ние го приватизиравме форумот со меѓусебно убедување
   
 14. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.276
  Допаѓања:
  10.536
  За ова ти што го збориш сеа брзо имаше на Топ Тема претставник од Комора на извршители и тоа го правдаше со фактот дека тие не добиваат од банката по кој основ се приливите/парите на должникот и затоа се случува ова што го велиш.
  Не навлагам дали е стварно така или не, само ти кажувам која е нивната страна на приказната.
   
 15. Maca_macica

  Maca_macica

  Член од:
  23 јуни 2017
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  0
  Mi treba sovet.Jas i komsijata imame kukja lepenka e sea on saka da si go menja pravi krovot a spoeni ni se .E sea dali smee bez moja soglasnost bez da se konsultira so mene da pravi takvo nesto
   

Сподели преку: