Правна помош

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 9 април 2006.

1. Toma

Toma Антист

Член од:
    22 април 2014
    Мислења:
    2.362
    Допаѓања:
    782
    Не верувам, ЕВН не ти го местел местото каде да стои саатот, туку они само ја приклучиле струјата, оној што ја градел зградата требало да мисли каде да го стави саатот,
    на твој трошок помести си го или не се мачи за џабе.

2. Bubache

Bubache

Член од:
    27 октомври 2015
    Мислења:
    201
    Допаѓања:
    44
    знам случај каде со голема истрајност е направено слично на твоето барање, од еден дадени се два саата, но знам и дека треба малку и да се расправаш со евн

3. Toma

Toma Антист

Член од:
    22 април 2014
    Мислења:
    2.362
    Допаѓања:
    782
    Ама он не бара нов саат, туку бара постоечкиот ЕВН да го однесе на улицата, а на местото каде сега стои кутијата да го потполни со бетон (или стиропор) и сето тоа да биде на трошок на ЕВН.

4. Bubache

Bubache

Член од:
    27 октомври 2015
    Мислења:
    201
    Допаѓања:
    44
    токму така, разбрав! поместен е саат па дури и бандерата што носи до саат пошто беше во двор. само истрајност, тоа е работа на евн и не треба да наплати за тоа!

5. ****NEMESIS****

****NEMESIS****

Член од:
    24 јули 2008
    Мислења:
    574
    Допаѓања:
    64
    Сакам само да го преместат, не барам тие да ми го средуваат ѕидот. Не мислев на трошоци за санација туку само да го преместат и да не ми наплатат за тоа.

6. Toma

Toma Антист

Член од:
    22 април 2014
    Мислења:
    2.362
    Допаѓања:
    782
    Ти праша дали можеш да ги тужеш оти си трпел штети, како они да се виновни што таму стоел саатот,
    а за преместувањето како ќе си ја наредиш, ако сакаат ќе ти наплатат, ако не сакаат нема да ти наплатат, за приклучување одкако ти ја исклучиле поради неплатена сметка ти наплаќаат, така ќе биде и овој пат и они имаат трошоци и мора да се опарат.

7. artweb

artweb

Член од:
    21 февруари 2012
    Мислења:
    1.585
    Допаѓања:
    816
    Ако е така тогаш на што се однесува тоа ограничување?
    Според тебе има ограничување ама нема. Контрадикторен си.
    Членот 117 се однесува на баш на тоа да не може да се запира цела плата или пензија, ептен е јасен тој член, не знам што те буни.
    Баш пред некој ден имаше еден од комората на извршители во емисија на таа новата телевизија и исто кажа дека е против законски да се запира цела плата или пензија.

8. Sase_Ohrid

Sase_Ohrid

Член од:
    4 март 2011
    Мислења:
    564
    Допаѓања:
    409
    Мене ништо не ме буни, ниту пак сум контрадикторен. И немам ништо против членот 117 и ограничувањето на извршувањето и се согласувам дека е така. Само ти кажувам дека извршувањето не мора да биде секогаш со задршка од плата или од пензија. Прочитај што имаш цитирано! Начинот на извршување го бира и предлага доверителот, не извршителот. И уште еднаш ти повторувам дека извршувањето може да биде целосно и комплетно од трансакциската сметка на должникот доколку на неа има доволно средства, во кој случај нема потреба од никаква задршка на платата или пензијата и таквото извршување е сосема законито.
    --- Споено дупло мислење, 17 април 2018 ---
    Тужба за утврдување на невистинитост на исправа. Редовно се поднесваат во судот такви тужби

На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
  9. artweb

artweb

Член од:
    21 февруари 2012
    Мислења:
    1.585
    Допаѓања:
    816
    Не го спорам тоа дека немора да биде секогаш со задршка од плата или пензија.
    Значи јас ти кажувам дека против законски е извршителот да му запира цела плата или пензија на должникот, сфаќаш?
    Не смее да го остави без средства за елементарна егзистенција.

10. Toma

Toma Антист

Член од:
    22 април 2014
    Мислења:
    2.362
    Допаѓања:
    782
    Точно, извршителот не смее да му зима повеќе од 1/3 од платата или 1/2 ако се работи за издршка, без разлика колку должи или колкава плата има.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sase_Ohrid

Sase_Ohrid

Член од:
    4 март 2011
    Мислења:
    564
    Допаѓања:
    409
    Па фала богу дека е така. Јас ти кажувам дека извршувањето не мора да биде само со задршка од плата или пензија, а сепак од трансакциска сметка на должникот. Може да се заплени и целиот износ наеднаш доколку има доволно средства на истата. Не знам како не разбираш? Има луѓе кои примаат пари на своја трансакциска сметка и по други основи освен плата нели??? На пример закупнини, исплаќања по основ на договори и сл. Или некој едноставно има повеќе пари на сметката. Тоа е се.

12. artweb

artweb

Член од:
    21 февруари 2012
    Мислења:
    1.585
    Допаѓања:
    816
    Тоа дека може да се изврши цела сум ако има повеќе пари никој не го спори.
    Муабетот беше дека извршители против законски запираат цела палата или пензија, а ти викаш немало преча, дека било законски.

13. Sase_Ohrid

Sase_Ohrid

Член од:
    4 март 2011
    Мислења:
    564
    Допаѓања:
    409
    Нити еднаш не реков дека нема пречка да се запре цела плата или пензија, не знам од каде ти е тоа тврдење, само истакнав дека нема пречка од физичко лице да се наплати наеднаш целиот долг. Нема потреба да се убедуваме, целта беше да се помогне некому, ние го приватизиравме форумот со меѓусебно убедување

14. Bojan Van Buuren

Bojan Van Buuren Колектор

Член од:
    11 април 2008
    Мислења:
    7.276
    Допаѓања:
    10.536
    За ова ти што го збориш сеа брзо имаше на Топ Тема претставник од Комора на извршители и тоа го правдаше со фактот дека тие не добиваат од банката по кој основ се приливите/парите на должникот и затоа се случува ова што го велиш.
    Не навлагам дали е стварно така или не, само ти кажувам која е нивната страна на приказната.

15. Maca_macica

Maca_macica

Член од:
    23 јуни 2017
    Мислења:
    16
    Допаѓања:
    0
    Mi treba sovet.Jas i komsijata imame kukja lepenka e sea on saka da si go menja pravi krovot a spoeni ni se .E sea dali smee bez moja soglasnost bez da se konsultira so mene da pravi takvo nesto

Сподели преку: