Правна помош и совети

Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Ве молам за препорака на добар адвокат од Скопје кој е специјализиран за семејно право.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Pred 11 god. podnesov baranje za otkup na zemjiste pod zgrada i okolu zgrada i seuste e vo proces na resavanje. Stanot e kupen so kupoprodazen dogovor vo koj e navedeno prenos i na koristenje na zemjisteto, imam i resenie za plakanje danok vo koe e navedeno i zemjisteto i redovno si plakam sekoja godina. Bidejki ne bev vo MK smeniv trojca advokati i NISTO! Sega sum vratena ama neznam od kaj da pocnam. Moze li nekoj da mi pomogne okolu resavanje na problemov?
Хахаха па 11 години и не е многу ако имаш во предвид дека се стасани околу пола со решавањето на предметите, е сега во кој ред ти е предметот можеш само да се молиш погоре.

Би можела малку да го забрзаш процесот ако и досаѓаш едно време, да и се јавуваш секој ден, да и одеш нонстоп (добро де до толку не мораш) и од мука сакале неќеле ќе мора да ти го направат, дури некој имале и службени мобилни, па ете и мотивација плус да не и досаѓаш.

Незнам зошто си се трошела на адвокати кога они немаат баш никаков удел во ништо, само ви ги зимаат парите за џабе, кога се работело за станови биле многу лесни предмети за решавање,
бидејќи со сигурност не е твое земјиштето од претходно, со сигурност ќе си платиш 1 евро од квадрат и сигурно нема да се жалиш, дури и кога имало повеќе станови од една иста зграда, истите документи се за сите станари и многу лесно се штанцале решенија, оти ќе ви сменат само име и презиме и површината што би ја имале спрема големината на станот.

Значи од утре право во оделението и прашај ги до каде е предметот, задутре обавезно јави и се дали го почнале, у петок моеш пак да и се јавеш, у понеделник пак отиди и, нема на тебе што да ти е срам, оти на нив нема да и биде срам да те лажат дека го почнале оти сигурно нема да го почнат одма, потоа можеш да одмориш една недела, па пак да и отидеш/јавиш оти може да потрае недела две да ги пособерат документите и ако стварно го почнале ваљда ќе го завршат за месец дена.
 
Член од
1 ноември 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво имам едно прашање јас сум на минимална плата извршителот ми кажа дека фирмата кај што работам одлучува колку ќе ми запира ми запираат 5600 ден исто така секој месец ми се одбива околу 3000 ден останувам со 10 и 800 ден овој месец со 10 и 600 некој совет ако може
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки за продажба преку интернет и користење на карго служба за физичко лице дали е потребно да се има фирма и како би одело процедурата за данок. Се работи за продажба на рачно изработрен накит со мала вредност и максимум 10-15 нарачки месечно.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Се уведе закон со кој мора при купопродажен договор над 10.000 евра да имаш и адвокат, демек тој ќе контролира дали Договорот е добар или штетен за тебе... Е сега, градежната Мафија која кај нас си има држава, измисли пред 15? години купување стан во градба, со ставање на станот под Хипотека итн... се сеќавам пред 10 години, во иста зграда, некој банки му ги даваа на Изведувачот СИТЕ пари, без обзир што зградата НЕ Е завршена, башка што нема технички прием и употребна Дозвола, БЕЗ да побараат согласност за тоа од Купувачот на станот, а Стопанска Банка пак НЕ ги даваше СИТЕ пари, туку држеше дел пари, пушташе по ситуација...
Сега купувачите Имаат адвокат, ама банката наводно МОРА, кога го активира кредитот (почнуваш да го отплаќаш) да му ги префрли СИТЕ пари на изведувачот ????
И сега Мафијата не само што НЕ завршува внатрешни работи, туку не завршува гаража, работи сврзани со фасада, кров... а луѓе живеат со години, банката која е поврзана со власта и со Мафијата си молчи, ти го плаќаш кредитот, адвокат ЃОА ти ги штити :mad: Правата...Сакам да дојде КРИЗА и Пад на недвижнините едно 60%, како во УСА 2008, па да дојде Хипотекарна Криза и Банки и Мафијата се да отиде у Пичвајз... али некој да земе да испотепа од мафијашите урбани, не е доволно само палење коли, други си купуваат...
 
Член од
3 април 2022
Мислења
7
Поени од реакции
0
Хахаха па 11 години и не е многу ако имаш во предвид дека се стасани околу пола со решавањето на предметите, е сега во кој ред ти е предметот можеш само да се молиш погоре.

Би можела малку да го забрзаш процесот ако и досаѓаш едно време, да и се јавуваш секој ден, да и одеш нонстоп (добро де до толку не мораш) и од мука сакале неќеле ќе мора да ти го направат, дури некој имале и службени мобилни, па ете и мотивација плус да не и досаѓаш.

Незнам зошто си се трошела на адвокати кога они немаат баш никаков удел во ништо, само ви ги зимаат парите за џабе, кога се работело за станови биле многу лесни предмети за решавање,
бидејќи со сигурност не е твое земјиштето од претходно, со сигурност ќе си платиш 1 евро од квадрат и сигурно нема да се жалиш, дури и кога имало повеќе станови од една иста зграда, истите документи се за сите станари и многу лесно се штанцале решенија, оти ќе ви сменат само име и презиме и површината што би ја имале спрема големината на станот.

Значи од утре право во оделението и прашај ги до каде е предметот, задутре обавезно јави и се дали го почнале, у петок моеш пак да и се јавеш, у понеделник пак отиди и, нема на тебе што да ти е срам, оти на нив нема да и биде срам да те лажат дека го почнале оти сигурно нема да го почнат одма, потоа можеш да одмориш една недела, па пак да и отидеш/јавиш оти може да потрае недела две да ги пособерат документите и ако стварно го почнале ваљда ќе го завршат за месец дена.
Golemo blagodaram, ova e ona sto go vikaat "vetar u ledja"(y)
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Мој близок е даден на извршител, редовно вработен.

Ми треба некој со кој би можел да се консултирам, ПП.

Сакам да добијам мислење пред да се нафатам да помогнам.

Благодарам
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
241
Ke mu pomognes ako mu pozajmis pari da go isplati dolgot.
Vo sprotivno izvrsitelot ke mu zadrzuva del od platat
 
Член од
11 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
5
Може некој да ми каже колку е отприлика казната за учество во тепачка т.е нарушување на јавен ред и мир? Во еден законик пишуваше 50-150 евра, а во друг постар, околу 500 евра
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Може некој да ми каже колку е отприлика казната за учество во тепачка т.е нарушување на јавен ред и мир? Во еден законик пишуваше 50-150 евра, а во друг постар, околу 500 евра
Мислам од 50 до 150 евра
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
едно прашање околу домување во колективна станбена зграда со приватни станови и управител..
луѓе сами со свпи пари си направиле термофасада на сопствените станови, сега некој комшии од погорните станови јадат трици дека требало да бараат овие од приземје согласност ???( Работата е дека за приземје не треба скеле, а овие горе ако се малку заинтересирани многу скапо ќе им дојде)
А знам за зграда каде 51% плус дале согласност цела фасада да се инсталира и тој што не сакаше е даден на извршител
Знам и зграда каде еден не сакаше и не му се направи и не плати, дури мислам не беше најгоре или најдоле, само кај него не се изолира..
Има ли прецизен Закон за ова работа ???
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Здраво имам едно прашање јас сум на минимална плата извршителот ми кажа дека фирмата кај што работам одлучува колку ќе ми запира ми запираат 5600 ден исто така секој месец ми се одбива околу 3000 ден останувам со 10 и 800 ден овој месец со 10 и 600 некој совет ако може
Не одлучува фирмата колку ке ти запираат. Законот регулира, до просечна плата се запира 1/5 а над просечна 1/3. На 18000 треба да ти запираат 3600 и ни денар повеќе. Ако претходно имаш друга забрана мора да чекаат таа да се наплати па после наредната, никако во исто време ... Обрати се во фирмата и кажи им да не ти запираат толку, ако треба и писмено преку адвокат за да не си прават бајрам со умот...
 
Член од
11 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
5
Мислам од 50 до 150 евра
Можда е глупо (и смешно) прашањево ама причината за тепачката беше затоа што имав спречка со колешка која ми рече дека ќе ме тепа. Јас го викнав момчето да ме пречека и он само сакаше да и' каже да не се закача со мене, но тогаш беше турнат од друг колега (нејзин најдобар другар) овој му врати и настана тепачка. Дојде полиција јас кажав како што е, они викаат таа не ми се заканила туку јас само сум го викнала да ја тепа??? Сега знам дека они двајца ќе се викнати на суд и се тоа ама дали нешо ќе има истрага за тоа дека колешката така ми се испонашала? Мислам тоа е општо и причината зошто он дојде таму.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
пишав поодамна за проблемот со неквалитетна ел. енергија, чести ненајавени прекини...
Има делови од градот каде некој годишно имаат и по 20ина ненајавени прекини, а нормално такви прекини другите немаат ни за 30 години... Значи СИТЕ ИСТО плаќаат, а Башка има и 20% ставка за мошност, т.е Редовност на испорака.
Еднаш порано се јавив во РКЕ, кога му спомнав дека треба ПЕНАЛИ , т.е. Бонуси на тие што имаат многу ненајавени прекини тој таму Збесна, демек Нередовно било ако нема со Денови струја...
А не е само што те прекинува во работа или гледање филм, утакмица и друго, туку СЕ РАСИПУВААТ апаратите, дури МРЧАТ кога ќе цркне нешто во гарантен рок, демек имате чести прекини..
Размислувам ГРУПНА тужба против ЕВН, а по одбивањето и до Стразбур... ако им одобрија на исклучените да не плаќаат за греење на скали САМО поради НЕМАЊЕ мерила, мислам дека и за ова би реагирале... А мислам има Евиденција КОЈ трафостаници колку имале Прекини.. е сега пошто ЕВН е австриска, можеби Стразбур ќе ја заштити ???
Посебен шлаг на торта е што го јадат Калајот и неколку згради од Реон кој нема греење со струја туку со централно градско, но се поврзани со проблематичен реон кој нема парно и Кубури со неквалитетна трафостаница веќе 30 години.. Но и они не се виновни, ако ЕВН не може нека бара од надлежни таму да се уведе градско централно !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom