Правна помош и совети

Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Конкретно сакам action figures од суперхерои кои пријател мој ги има купувано низ годините како колекционер и сака да ги продаде а, јас сакам да ги откупам и да ги ставам да се продаваат кај мене во продавница. Тоа се решава со купопродажен договор?
Да, не е задолжително писмен договор, но пожелно е да биде во писмена форма заради контрола, ако дојде, да си бидеш на чисто, дека си купил одредени производи и истите си ги продаваш, се' друго си правиш по пропис како постојната роба, само што во конкретниот случај наместо фактури од добавувачи, ќе го имаш договорот како доказ од физичкото лице (продавачот).
Можеш да се договориш со пријателот твој да биде договорот за продажба со продажен налог, тоа значи дека не му плаќаш наеднаш туку од секоја продадеба фигура му ја плаќаш одделно надокнадно купопродажната цена или до одреден период ги ставаш на продажба и ако и колку продадеш после му ја плаќаш продажната цена, така ти нема да си во загуба случајно ако не се продадат фигурите а твојот пријател ќе знае со сигурност дека ќе заработи пари или во спротивно ако не се продаваат фигурите ќе му бидат вратени и тоа фино ќе биде уредено со писмен договор, на крајот е важно обете страни да се задоволни, ако си заинтересиран пиши ми во порака. :)
 
Член од
6 декември 2021
Мислења
35
Поени од реакции
39
Екипа ми треба помош.

Во претходната фирма имавме приватно здравствено осигурување преку Халк.
Брокерот тогаш ни понуди и за семејството и јас купив полиса т.е. потпишав Договор за годишна полиса за член на семејството но никогаш не направив уплата бидејќи веднаш за 1 месец сменив фирма и скроз заборавив на тоа (2020г.) Немам ни копија од Договорпт шо е најтажно.

Дури сега ми стигна опомена за долг, ако не платам ќе ме дадат на извршител. Никој од тогаш 2020 година не ми се јавил, а јас рачунав дека бидејќи не платив ни една од ратите не е активна полисата и тоа е тоа.

Помош и совет ќе ми бидат добредојдени...
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Екипа ми треба помош.

Во претходната фирма имавме приватно здравствено осигурување преку Халк.
Брокерот тогаш ни понуди и за семејството и јас купив полиса т.е. потпишав Договор за годишна полиса за член на семејството но никогаш не направив уплата бидејќи веднаш за 1 месец сменив фирма и скроз заборавив на тоа (2020г.) Немам ни копија од Договорпт шо е најтажно.

Дури сега ми стигна опомена за долг, ако не платам ќе ме дадат на извршител. Никој од тогаш 2020 година не ми се јавил, а јас рачунав дека бидејќи не платив ни една од ратите не е активна полисата и тоа е тоа.

Помош и совет ќе ми бидат добредојдени...
Штом си се потпишал на нивен примерок, подобро оди и плати си.
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Ми треба помош од некој правник, кога во сообраќајка имаш делумна вина и има тешко повреден, и осигурувањето исплати оштета дали после го товарат тој што е виновен да ја исплати штетата од автоодговорност кога е се исправно? Благодарам
 
J

joli1

Гостин
член 215 од КЗ.

смешна количина (мање од 1.0), вработен, у мочка ТХЦ.

што да очекувам, прекршочна или воопшто да не ми стигне? при пуштање не ни дадоа лист за одземени предмети.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.059
член 215 од КЗ.

смешна количина (мање од 1.0), вработен, у мочка ТХЦ.

што да очекувам, прекршочна или воопшто да не ми стигне? при пуштање не ни дадоа лист за одземени предмети.
парична за тхц у мочка, него 1.0 туфка или пак во џоинт?
 
J

joli1

Гостин
парична за тхц у мочка, него 1.0 туфка или пак во џоинт?
парична не даваат за тхц у мочка, бар тоа не е единствена причина за да ти дадат.

претходен пат ме тераа да мочам, признав дека сум корисник, ваљда у датабаза таму им седам ко регистриран дувач, само што тогаш не ми беше пронајдено ништо илегално (бар кај мене), а одземени предмети ми беа ризли и картончиња (за филтер).

овој пат туфка ми најдоја замотана у импровизирана зиперка (регулар најлон), јас би рекол дека повеќе од 0.4-0.5 немаше во него, само една туфка мрсна беше.

на другари и познаници за вакви количини им нема ништо стигнато и тоа 4-5+ години, претпоставувам дека прекршочна ќе добијам или евентуално нема ништо да ми стигне, само ми е дан на заебанција удрат кривична ќе треба дополнително да ги лежам. :D

у првава станица кај што бевме потпишувавме листови за тоа за што сме задржани т.е член 215 од КЗ како и што било пронајдено (импровизирана зипер кесичка со тревкаста материја кај мене), но во другава станица (во град) не добивме воопшто лист за одземени предмети ниту пак за што сме биле задржани.

углавном, четири саата пишуваа пет документи. :pos:
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.059
парична не даваат за тхц у мочка, бар тоа не е единствена причина за да ти дадат.

претходен пат ме тераа да мочам, признав дека сум корисник, ваљда у датабаза таму им седам ко регистриран дувач, само што тогаш не ми беше пронајдено ништо илегално (бар кај мене), а одземени предмети ми беа ризли и картончиња (за филтер).

овој пат туфка ми најдоја замотана у импровизирана зиперка (регулар најлон), јас би рекол дека повеќе од 0.4-0.5 немаше во него, само една туфка мрсна беше.

на другари и познаници за вакви количини им нема ништо стигнато и тоа 4-5+ години, претпоставувам дека прекршочна ќе добијам или евентуално нема ништо да ми стигне, само ми е дан на заебанција удрат кривична ќе треба дополнително да ги лежам. :D

у првава станица кај што бевме потпишувавме листови за тоа за што сме задржани т.е член 215 од КЗ како и што било пронајдено (импровизирана зипер кесичка со тревкаста материја кај мене), но во другава станица (во град) не добивме воопшто лист за одземени предмети ниту пак за што сме биле задржани.

углавном, четири саата пишуваа пет документи. :pos:
Друже, ако одлучат по член 215 ќе бидеш кривично гонет. Имав исти случај пред 4 години само што кај мене беше во џоинт, 0.5г марихуана и беше декларирано за лична употреба, па падна во вода целиов случај поради тоа. Доколку е туфка и во кесичка лесно може да бидеш гонет за продажба и пуштење во употреба. Пиши ПП кој град ако сакаш
 
J

joli1

Гостин
Друже, ако одлучат по член 215 ќе бидеш кривично гонет. Имав исти случај пред 4 години само што кај мене беше во џоинт, 0.5г марихуана и беше декларирано за лична употреба, па падна во вода целиов случај поради тоа. Доколку е туфка и во кесичка лесно може да бидеш гонет за продажба и пуштење во употреба. Пиши ПП кој град ако сакаш
по чл. 215 од КЗ секогаш те гонат, затоа што нашиот КЗ нема конкретен закон за рекреативна употреба или пак лична употреба на опојни дроги и супстанци.

углавном процесот вака иде (ако грешам, некој правник нека ме корегира):
ти наоѓаат -> те гонат по чл.215 од КЗ и го праќаат одземеното кај вештак да се утврди количината и материјата -> финална пресуда у зависност од изјавата, количината, материјата и се разбира вољата на судијата.

покрај одземеното најлонче ми беа одземени и ризли и картончиња што автоматски алудира на тоа дека сум корисник + ТХЦ у мочка, но и тоа што сум вработен игра голема улога (претпоставувам).

другари и познаници мои што ги имаат паднато исто со најлончиња и зиперки, никому ништо, иста процедура како рекреативен корисник, до ден денешен ни писмо нит било што им има стигнато дома, ама сепак, крајот го краси делото па ќе видиме што ќе бидне.

у ниту еден случај кривична пресуда нема да признаам, било каков обид да ми го удрат кривично ќе резултира у тоа никад да не ме најдат. :D
 
Член од
6 октомври 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, ми треба помош во врска со мојот случај.
Бев казнет од полиција во глоба од 500 евра поради истечена регистрација на мотор. Моторот беше паркиран на улица, беше гуран до таму, не беше упален, јас отидов до продавница да земам нешто и кога се вратив ја добив казната. Мене не ми е логично да ме казнат за нерегистрирано возило кога не е упалено и не е во работна состојба. Инфо или помош некоја? Благодарам.
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Здраво, ми треба мала помош,
Пред 3 години ме испотепа еден човек, со што се добив со лесни телесни повреди но судот ја развлечка многу ситуацијата и ме интересира по колку време ќе му застари делото ? (прекршен член 12 од закон за јавен ред и мир)
Благодарам.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.314
Поени од реакции
2.141
Ај вака пример ако знае некој правник да ми одговори, случај на двајца браќа од кои едниот Брат бр.1 живее со родителите, а другиот Брат бр.2 не живее и нема контакти со родителите.
Но во минатото на Брат бр.2 му е оставен имот од родителите како подарок, но во меѓувреме се скарува со родителите, се иселува и прекинува секаков контакт со нив.

Е сега прашањето е дали скараниов
Брат бр. 2 може да го изгуби подарокот што го добил од родителите во минатото???(доколку родителите решат да го поништат подарокот и имотот да го остават на другиот брат, т.е Брат број 1? иако Брат бр.2 има документ подарок на имот за имотот? Дали Брат бр.2 може да бара нужен дел од другиот остатокот од имот кој е поголем во вредност од тој што го добил на подарок а родителите го оставиле на другиот брат, т.е Брат бр.1 кој живее со нив и им лиже гс за да добие све?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Lele, recnik... "sinot im lize gz na roditelite za da nasledi se"...

Mislam deka sekoj roditel so alal ke mu ostavi nasledstvo na takov sin sto mu ispolnuva keif na stari godini :)

Inaku, daruvacot moze da raskine dogovor za poklon na imot, ako primacot so svoeto odnesuvanje pokaze krajna neblagodarnost. Znaci, brat2 moze da ostane bez poklonot.

Vtoroto prasanje, imotot sto roditelite go ostavile na brat1, ako e ostaven, primer so Dogovor za dozivotna izdrska, mnogu tesko deka za nego brat2 ke dobie "nuzen del".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom