Правна помош и совети

Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Прашање во врска со покачување на плати и добивање на бонуси во време на корона.
Бидејќи неколку месеци (повеќе од првично договореното) сум на минималец во приватна фирма, директорката ме извести дека не било законски да се добие сега покачување и нормално бонус даде во плик, но повторно не покачи плата. Дали е ова навистина така "законски" или чиста манипулација?
Како може да биде законски Бонус во Плик ?
не, не е законски. Ама добро легнува во кризава...
Автоматски споено мислење:

Било кој?

Sent from my GM1910 using Tapatalk
Ние сме на приватна линија. Каде што СИТЕ имаме дадено пари за приклучок. Сите куќи. Така да без барем мнозинство да се согласи не смее никој да ти пипа тоа. Е сеа, кај тебе дали сите сакаат да стават подземно ? дали сите имате учествувано во таа линија ? Како и да е, по паметно е ако можете да ја префрлите на ЕВН линијата и они да го спроведат тоа, т.е они да зимаат пари за приклучок и слично. А и подземно мислам дека и подобро ќе ви биде, само тоа е мое мислење.
Треба убаво да ја објасниш ситуацијата за да можат да ти одговорат поточно.
Според логика, ако сите имате дадено пари за линијата, сите треба да се договорите дали сакате подземно или надземно. Имате ли 1 којшто е одговорен за линијата ? за приклучок и слично ?
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Како може да биде законски Бонус во Плик ?
не, не е законски. Ама добро легнува во кризава...
Каде тоа констатирав или прашав дали е законски да се добие бонус или што друго во плик?
Автоматски споено мислење:

Dobro e sto dale bonus otkolku da namalat plati na minimalec a ostanatite finansii da gi dadat za pomos na drugi firmi koi turile kluc na vrata.
Nisto ne si osteten.
Бонус добиваат сите со моето образование и работна позиција во ова време што работат во други фирми, но на сметка, не на црно. Секако дека сум оштетена затоа што работам за минимална плата неколку месеци и притоа сум изманипулирана дека не смеам да добијам покачување (во името на законот), а смеам да добијам непријавен бонус (тука законот не е битен за нив).
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Каде тоа констатирав или прашав дали е законски да се добие бонус или што друго во плик?
Изгледа лошо сме се сфатиле.

Извинете, Моја грешка



За бонус, прекувремено или било што, знам дека не е легално да се добие во плик. Затоа тоа и го пишав.



А за зголемување на платата,
Сте требале да прашате со кој закон е тоа забрането? Доколку имаат пари и можат да дадат бонус за добра работа и за профитабилност, можеле многу лесно да ви дадат и зголемување, или бонусот на картичка.


Можеби вашата фирма тие бонуси што ви ги дава ги категоризира како некој „трошок“ и затоа не ви идат вас на картичка туку ги вади како кеш средства. Можеби, дали заради некој закон за да може да добие помош од државата, бидејки треба сигурно некој услови да се исполнат за помош од државата, или пак за некоја друга Х причина не се покачуваат платите и затоа ви кажале дека „законски“ не смеат да ви покачат плата. Можеби ако ви покачат плата (Ви го дадат тоа што го заслужувате) они, фирмата нема да ги исполнува условите за да земе некој си вид на помош од државата.
Но за тоа јас лично а и никој тука не може со сигурност да збори. Тоа се само некој варијанти, пошто државата не забранува на фирма да плати вработен колку што го цени, се дур тоа е НАД минималната плата од 14 500 денари.
Ова се само можни причини зашто Ви кажале така. Јас не тврдам дека се вистинити. Не сум правник но со многу слична тематика некој мој блиски имале проблем.



Извинете за долгиот пост и за тоа што ви се убацив со риплеј.

Имајте убава вечер.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
Дечки може некој поупатен во закон за работни односи да ми пише во приватна порака да го прашам нешто?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Дај препорачајте добар (докажан) адвокат во областа на имотно правни односи и оставински постапки. Прилепски регион ми одговара најмногу, или евентуално во Скопје.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Досега не сум изнајмувала стан преку агенција. Договор се потпишувал само меѓу мене и газдата и знам дека тој договор е чисто меѓу нас.
Дали преку агенција се менува нешто, го препраќаат по институции, поточно ме интересира дали треба да менувам место на живеење во лична карта?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Досега не сум изнајмувала стан преку агенција. Договор се потпишувал само меѓу мене и газдата и знам дека тој договор е чисто меѓу нас.
Дали преку агенција се менува нешто, го препраќаат по институции, поточно ме интересира дали треба да менувам место на живеење во лична карта?
Агенцијата не се интересира за прашањата што те мачат. Таа само поврзува клиенти, изготвува договор и, зема провизија. Полицијата отприлика знае кои станови се издаваат, па понекогаш врши контрола на личните карти. Ниту агенцијата ниту полицијата не известиваат други институции.
Автоматски споено мислење:

 
G

Gjoksi

Гостин
Досега не сум изнајмувала стан преку агенција. Договор се потпишувал само меѓу мене и газдата и знам дека тој договор е чисто меѓу нас.
Дали преку агенција се менува нешто, го препраќаат по институции, поточно ме интересира дали треба да менувам место на живеење во лична карта?
Преку агенција не се менува ништо, единствено ќе ти наплатат 50% од првата закупнина (кирија) како надомест за наоѓањето на станот и договарањето меѓу тебе и газдата. Тоа ти се непотребни трошоци, штом веќе си нашла стан и си се договорила со газдата.
Мораш да поднесиш барање до МВР за промена на личната карта, бидејќи согласно чл. 8 од Законот за личната карта:
„Ha граѓанин кој ќе го промени живеалиштето или ќе изврши промена на личното име, му се издава нова лична карта.
При промена на адресата на станот на живеалиштето, граѓанинот е должен во рок од 30 дена да поднесе барање за замена на личната карта со нова.“
Подобро смени си ја личната карта, за да немаш понатаму проблеми околу адресата на живеење.
 
Член од
2 јуни 2019
Мислења
24
Поени од реакции
42
Zdravo na site ako nekoj znae da mi dade sovet.. Se roboti vo vrska so evn. Na smetkata pred 5/6 meseci mi se pojavi zaostanat dolg od 23 denari i normapno idam u evn novo lisice da prasam od kade izlegoa i da gi platam da ne mi bodat oci.. Megjutoa gospozata so rabotese na salter mi vika aaa ova ti e od 2003 godina.. Ne se sekiraj ne si tuzen kao nema kamati no istotaka nemoze da gi platis,i vikam zaso nemoze da gi platam? Kao u stil uste ne e odluceno so ke praat.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Zdravo na site ako nekoj znae da mi dade sovet.. Se roboti vo vrska so evn. Na smetkata pred 5/6 meseci mi se pojavi zaostanat dolg od 23 denari i normapno idam u evn novo lisice da prasam od kade izlegoa i da gi platam da ne mi bodat oci.. Megjutoa gospozata so rabotese na salter mi vika aaa ova ti e od 2003 godina.. Ne se sekiraj ne si tuzen kao nema kamati no istotaka nemoze da gi platis,i vikam zaso nemoze da gi platam? Kao u stil uste ne e odluceno so ke praat.
Пробај јави се во контакт центарот на евн и ако не можат и од таму да ти кажат детално што и како тогаш отиди до ЕВН ама не на наплатен пункт. Побарај, види со некое одговорно лице. Можеби таа што работи таму не е доволно упатена/толку знае и затоа така ти кажала. А и каков кадар има по некој „јаки“ компании и институции тоа е чудо.
Според мене вработената толку знае, а доколку те тужат за 23 денари, ко св петар кајгана ќе ти се фати тој долг. Ако евентуално Контакт Центарот не може да ти помогне, треба у дирекција да си молиш/кумиш некој да ти објасни убаво.
Иронично е што сакаш да отидеш и да им го платиш тоа што им го должиш а Усмено ти кажуваат дека не можеш да платиш пошто уште не знаат што ќе прават со твојот долг.

едит:

Можеш да пробаш и на друг пункт да си го платиш долгот (да се правиш будала) и таму да се распрашаш. Може ќе се најде некоја „од мајка родена“ и убаво да ти објасни што и како треба да напраиш...
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Zdravo na site ako nekoj znae da mi dade sovet.. Se roboti vo vrska so evn. Na smetkata pred 5/6 meseci mi se pojavi zaostanat dolg od 23 denari i normapno idam u evn novo lisice da prasam od kade izlegoa i da gi platam da ne mi bodat oci.. Megjutoa gospozata so rabotese na salter mi vika aaa ova ti e od 2003 godina.. Ne se sekiraj ne si tuzen kao nema kamati no istotaka nemoze da gi platis,i vikam zaso nemoze da gi platam? Kao u stil uste ne e odluceno so ke praat.
Па нели Владата се договараше со ЕВН за простување на стари долгови?
Ако е така, Владата ќе ти го плати долгот од 23 денари, ти уживај, накриви капа
 
J

joli1

Гостин
Доколку некој работа како правник или го познава правото би го замолил да ме исконтактира на PM (приватна порака на форум), се работа за проблем кој е премногу личен да би го постирал овде.

Фала унапред.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
ни дојдоа честитки од Шилегов, ни го зголемил Данокот на становите. Ај што го вметнал и подрумот, ама ја зголемил ВРЕДНОСТА...Пишува Утврдена пазарна вредност 80,000 евра. А знам комшијата под мене го нудеше, и тоа на Прв спрат, јас сум со пола стан под плоча и кров, не можеше никако да земе над 70,000 и тоа пред 2 години му идеа муштерии...Не може да ми утврдува Пазарна вредност за стар стан 90+м2 како за станови од 50-60м2.
Има правна поука Управен суд, ама за овакви работи веројатно се плаќа тужба, не е како за работни односи ??
Дали може Групна тужба од повеќе граѓани ???
Автоматски споено мислење:

Пробај јави се во контакт центарот на евн и ако не можат и од таму да ти кажат детално што и како тогаш отиди до ЕВН ама не на наплатен пункт. Побарај, види со некое одговорно лице. Можеби таа што работи таму не е доволно упатена/толку знае и затоа така ти кажала. А и каков кадар има по некој „јаки“ компании и институции тоа е чудо.
Според мене вработената толку знае, а доколку те тужат за 23 денари, ко св петар кајгана ќе ти се фати тој долг. Ако евентуално Контакт Центарот не може да ти помогне, треба у дирекција да си молиш/кумиш некој да ти објасни убаво.
Иронично е што сакаш да отидеш и да им го платиш тоа што им го должиш а Усмено ти кажуваат дека не можеш да платиш пошто уште не знаат што ќе прават со твојот долг.

едит:

Можеш да пробаш и на друг пункт да си го платиш долгот (да се правиш будала) и таму да се распрашаш. Може ќе се најде некоја „од мајка родена“ и убаво да ти објасни што и како треба да напраиш...
слично имав јес во Охрид за нискоградба, наводно не сум платил цела сметка ( има таму еден дел од сметка % од водата потрошена)..ми вика не мора да платиш, застарено е не те тужиме, ама стои како неплатен долг...Може да праи проблем акко го продаваш станот, ради таква глупост не може да му префрлиш сметките на купувачот, т.е. не може да се одјавиш од сметките...

А имав и друго, водовод Скопје, негативен ДДВ :facepalm:
Имено, многу порано, тој што чита водомери ЛУПНАЛ на едниот водомер 30м3 повеќе , грешка при запишување. Отидов таму со сметка, прашувам како да праиме Да не ми качат просек. Рекоа ТИЕ самите, ова мора да се корегира, Големо е Надпишувањето...Издадоа НОВА сметка ама 4-5 години се влечеш некој неплатен долг од 20-30мкд, како негативен ДДВ го толкуваа, Не знаеја Како да го избришат... по 5 години некако го тргнаа од компјутерот и чисто ми е се...
 
Последно уредено:
Член од
2 јуни 2019
Мислења
24
Поени од реакции
42
Па нели Владата се договараше со ЕВН за простување на стари долгови?
Ако е така, Владата ќе ти го плати долгот од 23 денари, ти уживај, накриви капа
Mislam na socijalno zagrozeni samo im prostuvaat dolgovi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom