Правна помош и совети

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Сега едно прашање за нотарите и договорите.Каде и како е уредено дали и како смеат нотарите да прават договори, или адвокатите прават а нотарите само заверуваат? Дали нотарските договори се ништовни?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
ako ti go naprai advokat dogovorot treba da go zaveris na notar za da ima pravna sila. a mozes da go naprais i na notar i tie pravat dogovori pa posle toa ke ti go zaveri.
p.s ne se nistovni dogovorite napraeni na notar
pozdrav lejdi:smir:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
645
А кога веќе сме кај нотарите....за да направам копија од уверението од факултет, колку ќе ми земат пари?
 
Член од
26 октомври 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
Барам да ми кажите кои се правата на ученикот? :D најозбилно
Kako i sekoj graganin imas na raspolaganje prava, no i obvrski. Ne znam sto te interesira, no za toa mozes da razgovaras so ucilisniot sociolog, pedagog ili psiholog. Tvoite prava se uredeni so akti na ucilisteto, no prvenstveno so red na zakoni!
 
Член од
26 октомври 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
Сега едно прашање за нотарите и договорите.Каде и како е уредено дали и како смеат нотарите да прават договори, или адвокатите прават а нотарите само заверуваат? Дали нотарските договори се ништовни?
Dogovorite mozat da se napravat od vasa strana, od advokatot ili od notar. Dobro e, zaradi polesno dokazuvanje vo slucaj na spor i so cel dogovorot da dobie pogolema pravna vaznost istiot da go zaverite na notar!
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
Сега едно прашање за нотарите и договорите.Каде и како е уредено дали и како смеат нотарите да прават договори, или адвокатите прават а нотарите само заверуваат? Дали нотарските договори се ништовни?
Во САД во одредени случаеви само адвокатите можат да ги прават договорите.
Во случаи кога е потребен пристап до одредени архиви...ако лицето кое е твој правен застапник (нотарот тоа не го може) добие дозвола од тебе да проверува архивни информации за тебе или околу тебе.
Исто така ако нотарот ти го прави и го завери договорот,а истиот биде причина за прекршочна или кривична процедура на стејт или федерално ниво,Судот го прекинува и како таков го остава се додека не заврши судската процедура.
Мислам дека со поинакви зборови ова важи и во Македонија ама не сум баш најсигурен.
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Вака сега,

Не застапуваше адвокат заради икс причини. После некое време дознаваме дека тужбите од наша страна се повлечени поради тоа што другаров не одел на рочишта, а на телефон цели 4 месеци напарај будали од нас. Сега фино лепо треба да се дадат пари, околу 4-5 илјади евра, кој всушност, требаше ние да ги добиеме. Е сега, кажете ми вие, што да се прави.. се разбира, од правен аспект.

- Да се пријави, тужи ? Каде, што ?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Вака сега,

Не застапуваше адвокат заради икс причини. После некое време дознаваме дека тужбите од наша страна се повлечени поради тоа што другаров не одел на рочишта, а на телефон цели 4 месеци напарај будали од нас. Сега фино лепо треба да се дадат пари, околу 4-5 илјади евра, кој всушност, требаше ние да ги добиеме. Е сега, кажете ми вие, што да се прави.. се разбира, од правен аспект.

- Да се пријави, тужи ? Каде, што ?
ke go tuzis advokatot da ti ja nadomesti stetata sto si ja pretrpel poradi negovo nestrucno odnesuvanje.imas dokazi polnomosno sto si mu potpisal i ke napraite uvid vo predmetot vo sud i ke gi zemes zapisnicite kade sto e konstatirano deka advokatot ne idel na rocista a vie ste nemale pokani poradi toa sto na negova adresa stignuvaat zatoa sto vi e polnomosnik. posle toa ke barate vrakanje vo poranesna sostojba ako ne e izminat rokot deka od opravdani pricini vie ne ste odele na rocista i ako vi dozvola a treba ke si ja dovrsite rabotata sudski i ke si gi zemete parite.
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
sakam da prasam koj moze da mi pomogne od praven aspekt imeno dokolku javniot obvinitel otfrli krivicna prijava podnesena od MVR vo vrska so denacionalizacija t.e MVR gi goni clenovite na komisijata za denacionalizacija poradi zloupotreba na sluzbena dolznost i falsifikat skica a javniot obvinitel ne ja prifaka.Sega sakam da prasam kako odi postapkata ponatamu kade da se obratam dali do krivicen sovet ako odam so privatna tuzba i taa ke mi ja otfrlat i dali mozam da go tuzam i javniot obvinitel bidejki ne ja prifati prijavata bidejki imam dokazi za kriminalot sto go storija komisijata za denacionalizacija
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
abe mozes da si pokrenes privatna uzba dokolku si direktno osetena se razbira. mozes da podneses krivicna protiv jo za zloupotreba na sluzbena dolznost megutoa so drzava nema igranje samo trosoci ke si naprais i pak budala ke te napraat.podobro ti e da otkries koj ima pravnen interes sto ja koci rabotata so denacionalizacijata. pa i ako stanuva zbor za dobra para edinstvena opcija ti preostanuva i ti da potkupis nekoj kako sto gledam deka dosta se potkupeni vo ovoj tvoj problem.
najdobar sovet ti e baraj vrski ili nekoj advokat sto debelo ke go platis ama toj svojot nos moze sekade da go pikne.:toe:
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Kate blagodaram samo da ti kazam se raboti za zemjiste vo taftalidje 1 so povrsina od 800 metri kvadratni i ima prilicno dobra markica.Zboruvav so advokat mi rece deka najverovatno i privatnata tuzba ke mi ja otfrlat no dali mi pomaga da pojdam kaj Sopova na Apelacija verovatno samo taa zena si ja brka rabotata.Ke probam vo ponedelnik da iskontaktiram so nea , pa potoa ke vidime ke odi verovatno na TV, vo novini i dr.Neznam dali si videla pred eden mesec koga imase na TV podnesena krivicna prijava od strana na MVR protiv komisijata za denacionalizacija kako ucrtale kuki vo placot koj trebase da ni go vratat imase i vo site vesnici.Sto mislis ke moze li Sopova da mi pomogne? Pozdrav
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Значи од наша страна е поднесено барање за дозвола за градба. Постојниот објект т.е. куќава сакаме да ја срушиме и нова да се изгради на истото место. Барањето е отфрлено пред 1 и пол година со образложение дека деталниот урбанистички план сеуште не "прошол", па за некое време ќе се заврши. Од тогаш ете, година и пол пројде, ни трага ни глас од тој фамозен ДУП.

Прашањето ми е, што ако трае ова вака со години, децении? Нема да можеме да градиме дури процедурата не се заврши? Тоа мене ми звучи апсурдно.
 
V

Viktoranius

Гостин
На мене само не ми е јасна една работа. Дали може каменување на комбе да се смета како "вооружен напад" и да има кривични пријави?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom