Правна помош и совети

Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
ima i druga rabota..n.pr. Vodovod pišuva na listot so smetkite koga može da iskluči voda po zakon, kažuva deka ima pravo da iskluči voda i ako ne e platena smetkata i po predhodna opomena; znači ne kažuva deka mora da te tuži ili posle 1 godina ne može da iskluči, kako tuka što diskutirame... znači dovolno e da prati opomena i može i po 1 godina da te iskluči, ne mora da tuži ...
Pak da ja prodiskutirame rabotata, zastaruvanjeto e za tuženje ili i za isklučuvanje ???
 
Член од
23 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
Здраво, знае ли некој да ми каже на кого би гласело Решението за данок на промет на недвижности доколку во договор за купопродажба не е нагласено дали купувачот или продавачот треба да го плати? Се работи за Општина Центар. Има ли врска кој ќе ја поднесе даночната пријава? Многу благодарам!
 
G

Gjoksi

Гостин
Здраво, знае ли некој да ми каже на кого би гласело Решението за данок на промет на недвижности доколку во договор за купопродажба не е нагласено дали купувачот или продавачот треба да го плати? Се работи за Општина Центар. Има ли врска кој ќе ја поднесе даночната пријава? Многу благодарам!
http://www.akademik.mk/document/reshenie-za-utvrdena-danochna-osnova-za-danok-na-promet-i-nedvizhnosti
„Вообичаено продавачот на недвижноста..., е даночниот обврзник за данокот на промет на недвижности...обврзник може да биде и купувачот доколку е тоа предвидено со купопродажниот договор...“
Бидејќи во овој случај во договорот НЕ е предвидено дека данокот треба да го плати КУПУВАЧОТ, тогаш ПРОДАВАЧОТ на имотот има обврска за поднесување на даночната пријава до Град Скопје и плаќање на данокот по добивање на Решението!
Сепак најдобро е да си прашаш ДИРЕКТНО во просториите на Општина Центар или Град Скопје!!!
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
јас мислам купувачот плаќа ДДВ ( мора да е прикажано во фактура или договорот) а продавачот плаќа данок на промет, т.е. треба да го завери договорот и во УЈП
( на прва продажба колку знам не се плаќа данок на промет, а на времето имаше и ослободување ако продавачот купува ист или поскап стан)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
јас мислам купувачот плаќа ДДВ ( мора да е прикажано во фактура или договорот) а продавачот плаќа данок на промет, т.е. треба да го завери договорот и во УЈП
( на прва продажба колку знам не се плаќа данок на промет, а на времето имаше и ослободување ако продавачот купува ист или поскап стан)
Не во УЈП, туку во општината каде се наоѓа недвижноста. Даноците кои се однесуваат на недвижности се во надлежност на општините.
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
Здраво, знае ли некој да ми каже на кого би гласело Решението за данок на промет на недвижности доколку во договор за купопродажба не е нагласено дали купувачот или продавачот треба да го плати? Се работи за Општина Центар. Има ли врска кој ќе ја поднесе даночната пријава? Многу благодарам!
Доколку не е предвидено во договорот, ПРОДАВАЧОТ е тој што го плаќа данокот на промет.
Dano~en obvrznik

^len 20

(1) Obvrznik na danokot na promet na nedvi`nosti e pravno i fizi~ko
lice - prodava~ na nedvi`nosta.
(2) Po isklu~ok od stav (1) na ovoj ~len, obvrznik na danokot na promet
na nedvi`nosti mo`e da bide pravno lice i fizi~ko lice - kupuva~ na
nedvi`nosta, dokolku vo dogovorot za kupoproda`ba na nedvi`nosta, e
dogovoreno danokot da go plati kupuva~ot.

јас мислам купувачот плаќа ДДВ ( мора да е прикажано во фактура или договорот) а продавачот плаќа данок на промет, т.е. треба да го завери договорот и во УЈП
( на прва продажба колку знам не се плаќа данок на промет, а на времето имаше и ослободување ако продавачот купува ист или поскап стан)
Се плаќа ДДВ ако го купуваш од фирма- компанија, а ако е физичко лице, лапај :vozbud: нема данок хаха. Има ослободување од данок на промет ако станот се продава за прв пат и е продаден во рок од пет години од кога е изграден и за истиот е пресметан ддв.
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
2
Прашај некој адвокат за точната процедура...мојот сопргуг беше ослободен првите 3 год.,ама адвокат му го заврши тоа...
POzdrav,

blagodaram na odgovorot, no moze da mi kazete nesto povekje? MIslam kakva uloga ima advokat vo seto ova? Zasto bi go angaziral? Treba da se sudam so nekogo ili sto? Ne mi e jasno...
Posto takvi raboti, spored mene treba da gi znaat smetkovoditelite, a ne nekoj pravnik. Na kraj kraeva, smetkovoditelot raboti so moite pari.
 
G

Gjoksi

Гостин
POzdrav,

blagodaram na odgovorot, no moze da mi kazete nesto povekje? MIslam kakva uloga ima advokat vo seto ova? Zasto bi go angaziral? Treba da se sudam so nekogo ili sto? Ne mi e jasno...
Posto takvi raboti, spored mene treba da gi znaat smetkovoditelite, a ne nekoj pravnik. Na kraj kraeva, smetkovoditelot raboti so moite pari.
Па, на крај краева, бидејќи СМЕТКОВОДИТЕЛОТ работи со твоите пари, тогаш треба директно НЕГО да го прашаш, а не нас да не' прашуваш, сепак го плаќаш сметководителот да ги знае тие работи околу даноците! :D
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
POz

blagodaram na odgovorot, no moze da mi kazete nesto povekje? MIslam kakva uloga ima advokat vo seto ova? Zasto bi go angaziral? Treba da se sudam so nekogo ili sto? Ne mi e jasno...
Posto takvi raboti, spored mene treba da gi znaat smetkovoditelite, a ne nekoj pravnik. Na kraj kraeva, smetkovoditelot raboti so moite pari.
Фирмата на мојот сопруг ја отвори адвокат и он се му завши....па и тоа за ослободување на данок од првите три години.Мислам дека за тоа повеќе е запознат правно лице...него сметководител:)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
Данокот е најмал проблем при купување на недвижнина. Има други работи што треба да ги провери Нотарот каде ќе се прави солемнизација.
А околу Данокот, бидејќи се плаќа на општината прашај таму. А можеш да се консултираш и со Агенции за недвижнини кој нудат станови на продажба. Инаку јас пак мислам дека продавачот го плаќа данокот , ама ПО продажбата, т.е. на негови име треба да се плати Данокот и тој да си чува таков документ.
Друго што треба да му е регулирано, а пред Продажбата , е да има платен Данок за имот за станот што го продава.
 
G

Gjoksi

Гостин
Фирмата на мојот сопруг ја отвори адвокат и он се му завши....па и тоа за ослободување на данок од првите три години.Мислам дека за тоа повеќе е запознат правно лице...него сметководител:)
Изгледа мислиш на лице дипломиран правник и/или лице правник, „правно лице“ е нешто сосема друго! :D Инаку, и сметководител треба да ги знае тие работи околу ослободување плаќање на данок, затоа што и тие вршат работи на отварање/затварање на фирма. ;)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Изгледа мислиш на лице дипломиран правник и/или лице правник, „правно лице“ е нешто сосема друго! :D Инаку, и сметководител треба да ги знае тие работи околу ослободување плаќање на данок, затоа што и тие вршат работи на отварање/затварање на фирма. ;)
Па зато реков да се конслутира со АДВОКАТ....го посочив нашиот пример;)
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
2.205
Поени од реакции
2.051
Дај објаснете ми ви се молам околу одземањето на возачка дозвола. Дали навистина треба да се вади нова на која што ќе има некаква си ознака за тоа дека имам забрана за управување со Б категорија. Што би се десило доколку одбијам да вадам нова пошо нема никаква логика за мене тоа секако ми е одземена и имам забрана. Ве молам за подетален одговор, радо ќе чујам одговор на некој кој го искусил сето тоа.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Ne e za ovde bas prasanjeto ama nemam vreme da brkam kade, dali znae nekoj dali zip code i post code e edno isto.Poracav nesto preku Fedex i mi vikat ne odgovare zip code za gradot. Ve molam neka mi kaze nekoj ako znae.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ne e za ovde bas prasanjeto ama nemam vreme da brkam kade, dali znae nekoj dali zip code i post code e edno isto.Poracav nesto preku Fedex i mi vikat ne odgovare zip code za gradot. Ve molam neka mi kaze nekoj ako znae.
За вакви прашања има тема за порачки преку интернет, али да ти одговорам, Зип и Пооштенски код ти е исто, имаш или згрешено во бројката или во назив на град, ако е голем град може да им аи по неколку кодови за разни делови од град

ZIP codes are a system of postal codes
 

Kajgana Shop

На врв Bottom