Правна помош и совети

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Си одбрал погрешен адвокат!
Постои и привремена мерка која е од итен карактер и судот би ги задолжил ЕВН најмногу за ден-два да ти ја вклучат струјата и да не ја исклучуваат се додека не заврши правосилно судската постапка.
Струјата ја исклучија во петок поручек, од понеделник требаше таа работа, 2-3 дена - ќе бев една недела без струја, ај за мене и така али семејство деца....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Струјата ја исклучија во петок поручек, од понеделник требаше таа работа, 2-3 дена - ќе бев една недела без струја, ај за мене и така али семејство деца....
мене се уште не ми е јасно со застарувањето... мислам дека клиентот не треба да се повикува за застарување, туку да тврди дека ги платил сметкате... слично беше и со рекламата "Не плаќајте ако не ви дадат фискална", ама читав некаде Уставниот суд тоа го отфрли..
..по мене ако не дава продавачот фискална може да се откажеш од купувањето, а не да ја земеш робата и да не платиш....
.. мислам судот поваѓа од тоа дека извршената услуга спрема некој договор треба да се плати, а застарувањето е само за судска постапка, но мислам дека не може да се натере некој да ја продолжи услугата ако клиентот не плаќа... утврдивме дека само вода не смее да се прекинува...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
мене се уште не ми е јасно со застарувањето... мислам дека клиентот не треба да се повикува за застарување, туку да тврди дека ги платил сметкате... слично беше и со рекламата "Не плаќајте ако не ви дадат фискална", ама читав некаде Уставниот суд тоа го отфрли..
..по мене ако не дава продавачот фискална може да се откажеш од купувањето, а не да ја земеш робата и да не платиш....
.. мислам судот поваѓа од тоа дека извршената услуга спрема некој договор треба да се плати, а застарувањето е само за судска постапка, но мислам дека не може да се натере некој да ја продолжи услугата ако клиентот не плаќа... утврдивме дека само вода не смее да се прекинува...
Сметки за струја, вода, комуналии, радиодифузна такса, ѓубрарина... после година дена (ако не си тужен за нив) престануваат да важат, така да нема врска да тврдам дека сум платил сметка пред 15 месеци, ниту некој то треба да го интересира (законски) дал сум ја платил или не - не ја менува воопшто работата, и во еден и во друг случај - не требало ради тоа да исклучат струја, та била грешка (ме исклучиле ради веќе платени сметки) или ме исклучуваат за долг кој повеќе по закон не важи - застарен е. Затоа и во законите постојат и рокови, инаку секој може кога сака да тужи и за застарени предмети, да обжалува одамна донесени пресуди, да бара да платиш то што е застарено....
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
мене се уште не ми е јасно со застарувањето... мислам дека клиентот не треба да се повикува за застарување, туку да тврди дека ги платил сметкате... слично беше и со рекламата "Не плаќајте ако не ви дадат фискална", ама читав некаде Уставниот суд тоа го отфрли..
..по мене ако не дава продавачот фискална може да се откажеш од купувањето, а не да ја земеш робата и да не платиш....
.. мислам судот поваѓа од тоа дека извршената услуга спрема некој договор треба да се плати, а застарувањето е само за судска постапка, но мислам дека не може да се натере некој да ја продолжи услугата ако клиентот не плаќа... утврдивме дека само вода не смее да се прекинува...
Како може да тврдиш дека си платил нешто кога истото не си го платил??? Ако си го платил треба да доставиш доказ за извршеното плаќање. А во овој случај ќе се повикаш на застареност, не знам што е тука толку сложено и несфатливо. А ако бидеш исклучен (и за неплаќање на вода инаку исклучуваат) за неплатени застарени сметки, судот ќе наложи повторно да бидеш приклучен без да ги платиш застарените неплатени сметки.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Како може да тврдиш дека си платил нешто кога истото не си го платил??? Ако си го платил треба да доставиш доказ за извршеното плаќање. А во овој случај ќе се повикаш на застареност, не знам што е тука толку сложено и несфатливо. А ако бидеш исклучен (и за неплаќање на вода инаку исклучуваат) за неплатени застарени сметки, судот ќе наложи повторно да бидеш приклучен без да ги платиш застарените неплатени сметки.
.. а што праиме за исклучување поради нови сметки ?? има ли тука судот надлежност или критериумот го формира ЕВН ?знам случај, луѓе се пријавиле во ЕВН за префрлување сметки на нивно име, ( но процесот трае долго), неколку сметки на име на фирмата и на тој струјомер седат во градежната фирма, која ниту ги плаќа ниту ги дава на вселените станари; ЕВН не им дава можност на граѓаните да ги платат па и на име на струјомер, туку прво исклучува.. по ургенции ЕВН праќа скенирани сметки на меил, станарите ги плаќаат, а и такса за приклучување. Но времето рече, а пак не дојде сметка на станарите, по 40 дена од пријава, можно е се уште не е префрлено... а церемонијата за било што во КЕЦ на ЕВН е голема мизерија, мислам дека така да се однесуваат не во Европа, туку во друга држава има народ да ги демолира канцелариите...
 
G

Gjoksi

Гостин
Си одбрал погрешен адвокат!
Постои и привремена мерка која е од итен карактер и судот би ги задолжил ЕВН најмногу за ден-два да ти ја вклучат струјата и да не ја исклучуваат се додека не заврши правосилно судската постапка.
Почитуван адвокате, изгледа луѓето многу малку знаат или имаат слушнато за ТУЖБА СО ПРЕДЛОГ ЗА ИЗДАВАЊЕ НА ПРИВРЕМЕНА МЕРКА! Ама ете во овој случај, и АДВОКАТОТ згрешил при поведувањето на постапката. Поздрав.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Почитуван адвокате, изгледа луѓето многу малку знаат или имаат слушнато за ТУЖБА СО ПРЕДЛОГ ЗА ИЗДАВАЊЕ НА ПРИВРЕМЕНА МЕРКА! Ама ете во овој случај, и АДВОКАТОТ згрешил при поведувањето на постапката. Поздрав.
срујата ја затекнав исклучена петок поручек кога дојдов од работа, петок вечер, сабота, недела, и уште 2-3 дена семејство со мали деца без готвење, бојлер, миење пајнци, капење, светло навечер одмрзнати замрзивач и фрижидер.... тешко.
Ако има дежурен судија кој до вечер или најкасно следен ден сабајле (макар и неработен) ќе издаде налог да се уклучи струја, тогаш во ред. Адвокатот ми спомена некоја итна постапка но рече дека и таа итна - ќе потрае.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
луѓе ја плаќаат тарифата 2400мкд за итно приклучување, но најнапред треба да се чека ред со платени фактури, па со ливчето в банка да се уплати 2400мкд, па после пак чекање...
.. најлоша ситуација е со заедничка струја во зграда и тоа пумпи за централно греење...
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
2
Поздрав,

може ли некој да ми каже каде можам да најдам (да прочитам) за ослободување од данок за млади претприемачи?
Најдов на интернет нешто http://www.kapital.mk/mk/dneven_vesnik/72497/se_ukinuva_danokot_za_najmalite_firmi!.aspx?iId=2314 меѓутоа ова е од 2011 година.
Јас фирмата ја отворив во 2012 година, па ме интересира дали сум ослободен од некакви даноци, фирмарина (пошто до сега нема ништо пристигнато на адреса на фирмата).

Би Ви бил благодарен,
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Која е процедурата за издавање на електонски потпис и каде истиот може да се добие..
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
2
Поздрав,

може ли некој да ми каже каде можам да најдам (да прочитам) за ослободување од данок за млади претприемачи?
Најдов на интернет нешто http://www.kapital.mk/mk/dneven_vesnik/72497/se_ukinuva_danokot_za_najmalite_firmi!.aspx?iId=2314 меѓутоа ова е од 2011 година.
Јас фирмата ја отворив во 2012 година, па ме интересира дали сум ослободен од некакви даноци, фирмарина (пошто до сега нема ништо пристигнато на адреса на фирмата).

Би Ви бил благодарен,

Pozdrav do site!

Nikoj ne znae za ova bre? Nikoj nisto?:)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Поздрав,

може ли некој да ми каже каде можам да најдам (да прочитам) за ослободување од данок за млади претприемачи?
Најдов на интернет нешто http://www.kapital.mk/mk/dneven_vesnik/72497/se_ukinuva_danokot_za_najmalite_firmi!.aspx?iId=2314 меѓутоа ова е од 2011 година.
Јас фирмата ја отворив во 2012 година, па ме интересира дали сум ослободен од некакви даноци, фирмарина (пошто до сега нема ништо пристигнато на адреса на фирмата).

Би Ви бил благодарен,
Прашај некој адвокат за точната процедура...мојот сопргуг беше ослободен првите 3 год.,ама адвокат му го заврши тоа...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Сметки за струја, вода, комуналии, радиодифузна такса, ѓубрарина... после година дена (ако не си тужен за нив) престануваат да важат, така да нема врска да тврдам дека сум платил сметка пред 15 месеци, ниту некој то треба да го интересира (законски) дал сум ја платил или не - не ја менува воопшто работата, и во еден и во друг случај - не требало ради тоа да исклучат струја, та била грешка (ме исклучиле ради веќе платени сметки) или ме исклучуваат за долг кој повеќе по закон не важи - застарен е. Затоа и во законите постојат и рокови, инаку секој може кога сака да тужи и за застарени предмети, да обжалува одамна донесени пресуди, да бара да платиш то што е застарено....
...Извршителите велат дека овој случај не е исклучок. Тие имаат голем број налози за наплата на сметки од пред многу години, а најбројни се за струја, вода и за парно. Според претседателот на Комората на извршители, Гордан Станковиќ, граѓаните немаат друг избор освен да си ги платат старите долгови, зашто ако се тужени навреме, сметките не застаруваат, а исто така и каматите.
Откако пред неколку години извршителите добија илјадници извршни предмети од судовите, што предизвика огромен револт и паника кај граѓаните, се очекува наскоро да се случи уште еден бран на масовна присилна наплата на стари долгови. Во судовите имаше 300 илјади предмети за расчистување долгови стари и по неколку децении, а до нотарите и до извршителите досега се доставени околу 200.000, па преостануваат уште 100.000. Нив ги нема во судовите, но веќе стана јавна тајна дека тужбите за старите долгови не се пишувани таму, туку се штанцани во самите комунални претпријатија, кои ги поседувале судските печати. Токму затоа, објаснуваат упатените, на повеќето тужби нема архивски број, како во случајот на скопјанецот Коле, што, пак, не значи дека не се валидни. Од овие причини, се претпоставува дека преостанатите 100.000 предмети се во фиоките на комуналните претпријатија и дека наскоро може да ги испратат до извршителите за наплата од граѓаните...

Значи ли ова дека можел пред некоја година да штанца стара тужба за долг пред 10-на години ???
.. за секој случај си ги чувам сметките и по 20 години...
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
јас моите сметки си ги имам барем за 20 год наназад. али ако прочепкам по чекмеџето, ќе ги најдами оние од 70-тите.
е сега, оваа навика ми е од родителите. они си имале некаов проблем во 70-тите, па од тогаш СЕ' се чува.
инаку, во италија законски некоја фирма може да те терети за нешто во последните 10 год. ако случајно те терети за од пред 12-13, тоа шаѓа во вода автоматски. тоа е една работа.
друга работа околу италија е дека ако случајно се јави спор за нешто во тие 10год, а ти како тужен во суд не ги имаш/чуваш сметките, ЌЕ бидеш казнет затоа што пак ти како корисник си должен, законски, да ги чуваш сметките 10 год.
е овде ние си играме курташак со луѓето и законите. едно вели законот (1год и застарува сметката), а компаниите си тужат и добиваат незаконски пресуди. е баш од оваа причина ги имам сите сметки
 

Kajgana Shop

На врв Bottom