Правна помош и совети

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Треба да бидам сведок кај другар, кај нотар при оставање на стан како поклон.
Која е мојата улога т.е. дали може некако јас да го јадам ако има некои неправилности?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Треба да бидам сведок кај другар, кај нотар при оставање на стан како поклон.
Која е мојата улога т.е. дали може некако јас да го јадам ако има некои неправилности?
Грешка си нешто, не постои сведок кај нотар при склучување на договор за поклон, се врши само солемнизација на договорот и се потпишуваат само договорните странки. Во својство на сведок кај нотар може да се јавиш само при отстапување на имот за време на живот или при склучување на договор за доживотна издршка.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Грешка си нешто, не постои сведок кај нотар при склучување на договор за поклон, се врши само солемнизација на договорот и се потпишуваат само договорните странки. Во својство на сведок кај нотар може да се јавиш само при отстапување на имот за време на живот или при склучување на договор за доживотна издршка.
веројатно сум грешка, и веројатно е една од двете работи што ги кажа ти.
Ме интересира која би била мојата улога и дали може јас да го јадам некако без разлика дали е отстапување на имот или доживотна издршка?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Нема потреба да бидеш загрижен ама баш воопшто, слободно опушти се и не мисли на тоа, битно е само да не си во роднинска врска со странките, ништо нема тебе ниту да те прашаат само ќе се потпишеш и тоа е се.
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Дали може јавно да се користат испити и колоквиуми од факултетите или пак може да ми следи тужба од нив? Може некој да напише сигурна информација и образложение? Однапред благодарна
 
Член од
24 февруари 2014
Мислења
20
Поени од реакции
5
edno parasanje dali moze i pod koi uslovi moze
prekrsitel vo preksrosna postapka
da odgovara i krivicno ??
za prekrsok po clen 25, i po clen 376 od zakonot za ZBSP

i za koe krivicno delo bi odgovaral pred sud ??
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
340
Поени од реакции
395
веројатно сум грешка, и веројатно е една од двете работи што ги кажа ти.
Ме интересира која би била мојата улога и дали може јас да го јадам некако без разлика дали е отстапување на имот или доживотна издршка?
Или пак доколку една од странките е неписмена и наместо потпис става отпечаток од прст, тогаш може да бидеш сведок дека странката која е неписмена не е измамена, дека договорот и е прочитан итн. Во секој случај нема потреба од грижа, а секако ќе си прочиташ пред да потпишеш ;)
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Имам едно прашање доколку имал некој некакво искуство или знае, слободно нека сподели...

Пред една година добив писмо од странство, ми оставила подарок одредена сума на пари, во тестаментот. Е сеа "мисла" ми е тоа што веќе година дена чекам, но нема никакви резултати, дали тоа значи дека треба да чекам до последниот рок/датум што е во писмото?
Кој ти оставил наследство,тетка од тетка или некој близок???
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Некој близок.
Ако станува збор за scam mail во кој ’адвокат’ од Јужноафричка Реп. ти нуди да те направи “близок роднина“ на едикојси за да добиеш пари тури му пепел. Ако станува збор за вистински близок и уредно си им испратил судски заверени/преведени документи со кои си го потврдуваш идентитетот тогаш јави им се да провериш да не ти го згрешиле бројот на банкарската сметка.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~2A
Член од
24 февруари 2014
Мислења
20
Поени од реакции
5
edno parasanje dali moze i pod koi uslovi moze
prekrsitel vo preksrosna postapka
da odgovara i krivicno ??
za prekrsok po clen 25, i po clen 376 od zakonot za ZBSP

i za koe krivicno delo bi odgovaral pred sud ??
jas pak da go aktueliziram prasanjeto :)
znaci vo koj slucaj moze da se goni krivicno za slucaj koj e prekrsocen :)
 
2

~2A

Гостин
Ако станува збор за scam mail во кој ’адвокат’ од Јужноафричка Реп. ти нуди да те направи “близок роднина“ на едикојси за да добиеш пари тури му пепел. Ако станува збор за вистински близок и уредно си им испратил судски заверени/преведени документи со кои си го потврдуваш идентитетот тогаш јави им се да провериш да не ти го згрешиле бројот на банкарската сметка.
@ohrid 1

Само што ја прашав братучеда ми пошто таа е во странство, исто и неа треба да и стигнат пари од истава личност, ми одговори дека треба да почекаме до мај, а мај е последен месец каде што се врши исплаќање на парите како што е напишано во документот што ми беше испратен, уште пред година дена.

Демек сега не можело, така и одговорил некој адвокат.
 
Член од
27 февруари 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Imam edno prasanje za malku delikaten slucaj...
Znaci situacijata e vakva...
Potpisan e dogovor za rabota koj treba da stane aktiven koga kje se dobie otkazno resenie od firmata kade sto vekje postoi zasnovan raboten odnos...
Sepak, vo megjuvreme postoi premisluvanje i liceto koe potpisalo dogovor saka da se otkaze od nego... Ima staveno potpis na dogovor bez datum i bara dogovorot da ne se zaveruva i da ne se aktivira... Dali toj dogovor bi bil aktiven bidejki liceto poradi niza na raboti (pokacena plata, podobruvanje na uslovi) resava da ostane vo firmata kade sto raboti. Prasanjeto e kako da se ponisti toj dogovor i dali e potrebno ili bidejki nema datum na nego toj e avtomatski nistoven.
 
G

Gjoksi

Гостин
@ohrid 1

Само што ја прашав братучеда ми пошто таа е во странство, исто и неа треба да и стигнат пари од истава личност, ми одговори дека треба да почекаме до мај, а мај е последен месец каде што се врши исплаќање на парите како што е напишано во документот што ми беше испратен, уште пред година дена.

Демек сега не можело, така и одговорил некој адвокат.
А бе какво оставање пари од „некој близок“! Се работи за класична компјутерска измама (вирус, scam, phishing и слично) каде што (обично) ти стигнува e-mail дека „некој роднина“ ти оставил „неколку“ долари во наследство, па за да ти ги префрлат парите во одредениот рок од тестаментот ќе ти побараат име и презиме, живеалиште, број на сметка, лозинки и слично, и ако му ги дадеш тие податоци, е тогаш веќе си се заебал, можат да ти ги соберат сите пари од сметката или нешто друго! Бегај од такви работи, не ти требаат. Твоја одлука е дали ќе го прифатиш мојот совет или не!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom