Правна помош и совети

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Да моја грешка, сега сосема друго изгледа..... Нето 37000 + даноци и придонеси до бруто. Извини
Значи според она под наводници што беше, треба да сум сигурен дека 37.000 идат за мене, плус они таму што ќе даваат за здравствено и остало?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Значи според она под наводници што беше, треба да сум сигурен дека 37.000 идат за мене, плус они таму што ќе даваат за здравствено и остало?
така јас го толкувам, нето 37000 и ќе се испаќа со вклучени.....
 
Член од
19 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Имам една дилема. Мојот татко е жив и ми подари куќа која на имотен лист беше на негово име, а стекната е во брак со мојата покојна мајка. Тој имот не е предмет на оставинска постапка бидејќи имотот на имотен лист се води на мојот татко. Покрај таа куќа како имот на име на мојот татко има и плац (на кој се наоѓа подарената куќа) кој подоцна ќе се дели на половина со мојата сестра. Дали мојата сестра има право да бара дел од подарената куќа ако не и е загрозен нужниот дел?
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
Имам една дилема. Мојот татко е жив и ми подари куќа која на имотен лист беше на негово име, а стекната е во брак со мојата покојна мајка. Тој имот не е предмет на оставинска постапка бидејќи имотот на имотен лист се води на мојот татко. Покрај таа куќа како имот на име на мојот татко има и плац (на кој се наоѓа подарената куќа) кој подоцна ќе се дели на половина со мојата сестра. Дали мојата сестра има право да бара дел од подарената куќа ако не и е загрозен нужниот дел?
Mojot sovet e ako nema drug imot za delba da i go otstapis cel plac za da ne i se zagrozi nuzniot del zasto ako i se zagrozi nuzniot del ima pravo da bara pola od polovina kuka kako del od majkati. pozdrav
 
Член од
19 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Mojot sovet e ako nema drug imot za delba da i go otstapis cel plac za da ne i se zagrozi nuzniot del zasto ako i se zagrozi nuzniot del ima pravo da bara pola od polovina kuka kako del od majkati. pozdrav
Ti blagodaram za odgovorot.
Zaboraviv da spomnam, taa prethodno kako podarok od nasite roditeli ima dobieno kukja mnogu pogolema od mojata.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Имам една дилема. Мојот татко е жив и ми подари куќа која на имотен лист беше на негово име, а стекната е во брак со мојата покојна мајка. Тој имот не е предмет на оставинска постапка бидејќи имотот на имотен лист се води на мојот татко. Покрај таа куќа како имот на име на мојот татко има и плац (на кој се наоѓа подарената куќа) кој подоцна ќе се дели на половина со мојата сестра. Дали мојата сестра има право да бара дел од подарената куќа ако не и е загрозен нужниот дел?
Не може да се бара нужен дел од поклон, туку и единствено само од оставината на оставителот
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Имам едно прашање од законот за правни односо поточно..
Да не отварам нова тема се надевам дека неој тука би знаел да ми одговори точно.

Работев во една приватна фирма и бев под договор на 3 месеци - кога заврши договорот не потпишав нов и не го ни продолжив (односно ништо не потпишав) а сепак останав во работен однос - ми стигаат и сини картони и пријавен сум на определено. Е сега - од нова година па навака не одам на работа а во завод сеуште се водам како вработен - секој ден проверувам на интернет датумот на пријава стои а датум на одјава нема и си пишува убаво дека сеуште сум во работен однос - и сини картони сеуште ми стигаат. Е сега прашањето ми е - бидејки не одам на работа а пријавен сум и давачките МОРААТ да се платат - дали на мене на картичка ке ми стигне платата на која сум пријавен или може да не ми префрлат воопшто пари ( освен газдата да ги плати давачките према државата за социјално пензиско и слично ) или пак според закон мора да ми ја префрли и платата за која имам потпишано договор и која сум ја земал до сега?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Имам едно прашање од законот за правни односо поточно..
Да не отварам нова тема се надевам дека неој тука би знаел да ми одговори точно.

Работев во една приватна фирма и бев под договор на 3 месеци - кога заврши договорот не потпишав нов и не го ни продолжив (односно ништо не потпишав) а сепак останав во работен однос - ми стигаат и сини картони и пријавен сум на определено. Е сега - од нова година па навака не одам на работа а во завод сеуште се водам како вработен - секој ден проверувам на интернет датумот на пријава стои а датум на одјава нема и си пишува убаво дека сеуште сум во работен однос - и сини картони сеуште ми стигаат. Е сега прашањето ми е - бидејки не одам на работа а пријавен сум и давачките МОРААТ да се платат - дали на мене на картичка ке ми стигне платата на која сум пријавен или може да не ми префрлат воопшто пари ( освен газдата да ги плати давачките према државата за социјално пензиско и слично ) или пак според закон мора да ми ја префрли и платата за која имам потпишано договор и која сум ја земал до сега?
Како можеш да очекуваш да добиеш плата или пак придонеси кога повеќе не одиш на работа???
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Како можеш да очекуваш да добиеш плата или пак придонеси кога повеќе не одиш на работа???
а како може да не одам на работа од нова година па до сега а да се водам сеуште како пријавен?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
а како може да не одам на работа од нова година па до сега а да се водам сеуште како пријавен?
Не знам тоа, најверојатно работодавачот заборавил да те одјави, чудно е како може да добиваш сини картончиња, а претпоставувам дека последно ќе добиеш за Фавруари, а потоа нема веќе да добиваш, бидејќи ако работодавачот не ти платил придонеси 60 дена наназад, тогаш нема повеќе да ти бидат издавани сините картони.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
вака. пошто платата касни - јас допрва треба да земам јануарска плата а сини картони последни имам за јануари/фебруари и тие стигнаа недела дена после декемвриската плата - а тоа дека заборавил да ме одјави ми е соомнително затоа што до одреден датум треба да се подготви платата и да се преаде во УЈП а тогаш се знае за колку вработени се поднесува нели?

а претпоставувам од 2 причини зашто не сум одјавен - договорот автоматски се продолжува на секои 3 месеци и последден ден треба да ми е 16ти март некаде затоа што договорот ми е потпишан на 16ти јуни ( рачунај по 3 месеца продолжување на 3 пати искача овој датум (

и втората причина - пошто повеќе души не сме одјавени претпоставувам дека користи некои субвенции или некакви парични средства од државата.

нешто има 100% сум сигурен само не ми е јасно дали може да не ми префрли плата - ако некој знае да ми го каже ова ке му бидам благодарен
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ке ве молам нечие лично искуство или правна помош, ситуацијата е ваква: имам долг во банка по основ на чекови од 2000 год.Долгот не е тужен, ми немаат побарано пари, во истата банка ми поминаа три плати пред некои 6 месеци и никој ништо не ми побара, ниту пак во банкарскиот извод ми стои дека банката има побарувања од мене, некое минусно салдо..и т.н. Работата е што они тој долг си го чуваат "во некоја фјока" и ме држат во народна банка како неплаќач и должник на 32000 ден. Тоа баш онака ми го објаснија пред некој ден, дека ако сакам да земам било каков производ од било која банка, ке морам прво да си го расчистам овој долг, кога ке можам-тогаш. Значи ако никогаш во животот немам потреба од кредит, неморам ни да им го платам тој долг. Дали ова што го прават е законски и дали постои начин да се поништи тој долг?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Правници, ве замолувам за помош. Има еден случај каде мој другар неправедно е обвинет дека бил соучесник во кривично дело (кражба). Истиот е обвинет поради тоа што во телефонот на прво осомничениот нашле телефонски разговори со него (другарот) па поради тоа и го поврзале како соучесник (затоа што жртвата рекла дека била нападната од 2 лица). Не постојат никакви други физички докази што го поврзуваат другарот на местото на злосторството тој ден.
Истиот тој ден, во периодот кога е извршено делото, тој бил вклучен на фејсбук (со домашната ИП) и разговарал со негови пријатели. Би сакал да ве запрашам дали би послужило како доказ наведениот факт и ако да, на кој начин можат да се извадат логови со ип адреса и слично за да се утврди дека во тој момент другарот навистина бил во својот дом ?
Секоја помош и совет е добредојдена :)

ЕДИТ: Да се надополнам, делото е извршено некаде помеѓу 11-12 вечер. Другарот во тој период бил во едно средно училиште каде играле фудбал во спортската сала (таму биле присутни + 11 друга лица) а веднаш после натпреварот (околу 12 часот истата вечер) се има јавено во ONE за да пријави блокирање на изгубен телефон (разговорот е снимен од нивна страна и мислам дека и тој би можел да биде искористен како доказ).
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2008
Мислења
695
Поени од реакции
1.888
http://www.pravdiko.mk/
пишете им таму за секоја правна информација или совет ќе ви дадат само трпение малку оти имаат голем обем на работа. Мене лично ми помогнале такашто обратете се слободно.
 
2

~2A

Гостин
Имам едно прашање доколку имал некој некакво искуство или знае, слободно нека сподели...

Пред една година добив писмо од странство, ми оставила подарок одредена сума на пари, во тестаментот. Е сеа "мисла" ми е тоа што веќе година дена чекам, но нема никакви резултати, дали тоа значи дека треба да чекам до последниот рок/датум што е во писмото?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom