Правна помош и совети

A

Advokatisce

Гостин
Ќе ве замолам за правна помош :) Пред 9 дена ми стигна еден со моторче и ми донесе писмо бајаги големичко беше ми рече можам да го земам или пак не јас го земав мислев дека ми е од Комерцијална банка за кредит нешто известување и сл. но ми стигна од cabletel ( Денешно близу ) Имав заостанати сметки за пред година не платив за телефонот и за интернетот ми го исклучија тогаш и заборавив да платам една сметка од 6000 денари од кои 5000 денари ми беа за телефонот е сега во документот кој ми го донесоа пред 7 дена ми ја донеа сметката и ми пишуваше дека морам да платам сметката од 6000+ денари и плус 10.000 + денари за нотарски трошоци и за такви работи....и дека после од денот на примапредавањето после 8 дена изминати ќе ме дале на суд нешто така слично беше е сега ме интересира што да направам? и дали после 8 дена ќе ме дадат на извршител? или пак мора да помине преку суд? зошто утре треба да земам плата се плашам да не ми ја блокираат сметката :( а ако ми ја блокираат сметката сум го на*бал до даска имам еден куп работи за плаќање ако некој може да ми каже дали после тие 8 дена изминати јас веќе сум даден на суд ? ми кажаа дека сум можел да поднесам приговор но тој приговор ми кажаа дека ќе ме кошташе околу 100 евра кои јас ги немав тие пари :( Ќе ве замолам за помош ако може стварно да ми одговорите што да правам.
Најверојатно ти е диставено решение донесено од нотар по поднесе предлог за извршување врз основа на веродостојна исправа. Доколку во рок си поднел приговор кој ти е основан ( застарено побарување, платена сметка и сл) ќе ве упателе на суд и тогаш ќе сте се тужеле. Ако е изминат рокот тогаш решението е правосилно и извршно и може да те дадат кај извршител. Ако ти е изминат рокот за приговор јави се кај доверителот да не те даде на извршител и гледај да се договориш за плаќање. Ако те дадат на извршител ќе имаш поголеми трошоци
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Најверојатно ти е диставено решение донесено од нотар по поднесе предлог за извршување врз основа на веродостојна исправа. Доколку во рок си поднел приговор кој ти е основан ( застарено побарување, платена сметка и сл) ќе ве упателе на суд и тогаш ќе сте се тужеле. Ако е изминат рокот тогаш решението е правосилно и извршно и може да те дадат кај извршител. Ако ти е изминат рокот за приговор јави се кај доверителот да не те даде на извршител и гледај да се договориш за плаќање. Ако те дадат на извршител ќе имаш поголеми трошоци
Ок фала а каде на кој доверител? не сум добро баш упатен :)
 
В

Вештерот

Гостин
Во врска со неплаќање сметки ми е прашањево. Се работи за сметки за стан. Значи станот е на мое име. Сметките се на мое име. Немам никакви примања никаков рачун на банка значи ништо. Само станот. Епа ме интересира следново. Ако на пример се одлучам да не плаќам сметки (се освен струја бидејќи ми ја исклучуваат) што можат да ми направат. Знам дека можат да ме тужат во рок од една година инаку застаруваат сметките.
Бидејќи немам примања претпоставувам дека тужените сметки ќе пробаат да ми ги наплатат со извршител и ќе пробаат да земат работи од станот. Во станот немам вредни предмети односно нема што да ми земат. Ме интересира дали можат да го запленат станот? Со други зборови дали можам некако да ги зафркнам и некои сметки да не ги платам?
 
Член од
29 јануари 2008
Мислења
202
Поени од реакции
0
Здраво, имам проблем со комшијата, куќите ни се залепени...нашата е целосно изградена, а неговата само до една плоча. При градењето имавме устен договор куќата да ја повлечиме малку поназад, со тоа што нивниот дел (кој излегува на улица) би бил поголем.... и сега на мал дел од нивното земјиште стои наш столб (кој делува како потпора за терасата). Сега проблемот е што комшијата поднел тужба и бара надоместок на штета бидејки смета дека неосновано користиме дел од неговиот имот.
Знам дека е грешка што ова не било договорено на нотар претходно, дека тој се согласува столбот да стои во неговиот дел и слично. Куќата е изградена веќе 4 ипол години.
Ме интересира ваше мислење за овој проблем, и на кој начин би можел да се реши. поздрав
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Дали во Македонија е дозволено бавење со астрологија и какви се законските одредби за рекламирање на овој вид дејност? Прашувам бидејќи знам дека во другите земји е дозволено практикување, но рекламирање е забрането. Не можев да најдам никаде некоја законска одредба за ова, па ќе ви бидам благодарна ако ме упатите:)
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
120
Поени од реакции
66
Во врска со неплаќање сметки ми е прашањево. Се работи за сметки за стан. Значи станот е на мое име. Сметките се на мое име. Немам никакви примања никаков рачун на банка значи ништо. Само станот. Епа ме интересира следново. Ако на пример се одлучам да не плаќам сметки (се освен струја бидејќи ми ја исклучуваат) што можат да ми направат. Знам дека можат да ме тужат во рок од една година инаку застаруваат сметките.
Бидејќи немам примања претпоставувам дека тужените сметки ќе пробаат да ми ги наплатат со извршител и ќе пробаат да земат работи од станот. Во станот немам вредни предмети односно нема што да ми земат. Ме интересира дали можат да го запленат станот? Со други зборови дали можам некако да ги зафркнам и некои сметки да не ги платам?
Само можам да те разочарам. Никако не можеш да ги зафркнеш, затоа ако дојде до кај извршител лесно ќе стави налог за извршување врз недвижност (станот ) , ќе изврши проценка и ке си отиде станот за бадијала.
Ти ке останеш без стан за што, за неплатени сметки.
Не би ти го препорачал тоа.
 
В

Вештерот

Гостин
Само можам да те разочарам. Никако не можеш да ги зафркнеш, затоа ако дојде до кај извршител лесно ќе стави налог за извршување врз недвижност (станот ) , ќе изврши проценка и ке си отиде станот за бадијала.
Ти ке останеш без стан за што, за неплатени сметки.
Не би ти го препорачал тоа.
Ништо ондак. Во секој случај благодарам за одговорот.
 
A

Advokatisce

Гостин
Здраво, имам проблем со комшијата, куќите ни се залепени...нашата е целосно изградена, а неговата само до една плоча. При градењето имавме устен договор куќата да ја повлечиме малку поназад, со тоа што нивниот дел (кој излегува на улица) би бил поголем.... и сега на мал дел од нивното земјиште стои наш столб (кој делува како потпора за терасата). Сега проблемот е што комшијата поднел тужба и бара надоместок на штета бидејки смета дека неосновано користиме дел од неговиот имот.
Знам дека е грешка што ова не било договорено на нотар претходно, дека тој се согласува столбот да стои во неговиот дел и слично. Куќата е изградена веќе 4 ипол години.
Ме интересира ваше мислење за овој проблем, и на кој начин би можел да се реши. поздрав

ако ти е поднесена тужба ти треба адвокат. Ова не е проста работа. Значи треба да се види документација, докази, што се бара со тужбата и др. Затоа би ти препорачал да се консултираш со некој адвокат зашто вака на невидено никој нема да ти ја каже реалната ситуација
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Само можам да те разочарам. Никако не можеш да ги зафркнеш, затоа ако дојде до кај извршител лесно ќе стави налог за извршување врз недвижност (станот ) , ќе изврши проценка и ке си отиде станот за бадијала.
Ти ке останеш без стан за што, за неплатени сметки.
Не би ти го препорачал тоа.
Чекај бе малку може ли да се стави налог на стан кој вреди да речеме 50000 евра поради долг од 500 евра :eek:
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Може некој да ми каже, дали е потребна лична парта при продолжување на пасошот?
На една страна прочитав, дека е потребна идентификација(лична карта), барање и стар пасош, ама вчера чичко ми бил во полиција и му рекле дека е потебно само барање и стар пасош.
Не живеам во Македонија и немам македонска лична карта, а пасошот ми истекува во мај 2013, па сега не знам дали треба да вадам лична карта...
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
Чекај бе малку може ли да се стави налог на стан кој вреди да речеме 50000 евра поради долг од 500 евра :eek:
да може :) на тие 500 евра ќе пресмета милион други трошоци за извршител проценка, продажба и др... а остатокот од парите ќе биде вратен назад на должникот на трансакциона сметка

Може некој да ми каже, дали е потребна лична парта при продолжување на пасошот?
На една страна прочитав, дека е потребна идентификација(лична карта), барање и стар пасош, ама вчера чичко ми бил во полиција и му рекле дека е потебно само барање и стар пасош.
Не живеам во Македонија и немам македонска лична карта, а пасошот ми истекува во мај 2013, па сега не знам дали треба да вадам лична карта...
целата постапка ја имаш на сајтот на мвр
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Има доволно правници на форумот па се надевам некој ќе знае ако е доволно информиран...Сакам да прашам дали може во Македонија да се вози кола со бугарски регистрации со полномошно, значи колата да биде на име на македонски државјанин, а од тој државјанин да имам пример јас полномошно,дали ќе имам проблем со законот т.е. со полицијата?
 
Член од
23 мај 2012
Мислења
21
Поени од реакции
7
Па најубаво во УЈП или Министерство за труд, ама со оглед на тоа дека е воспоставен систем на бруто плата, за месец до два најкасно ако не ви ги исплатат заостанатите плати и придонеси, УЈП сама ќе ја блокира фирмата, и ќе исплати плати на вработените. Значи треба да почекаш малце, ако немаш трпение :icon_lol:, јавувај се во трудова инспекција или УЈП (има телефони на веб-страните).
Имам слична ситуација па да потпрашам уште нешто. Претпоставувам УЈП за платите би извлекла пари од сметката на фирмата. Што ако сметката е празна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom