Правна помош и совети

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Meне место мотор Мото Гуци ми запишаа в пријава МИЦИБУШИ па ником ништо
 
Член од
18 февруари 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
Дали може некој да ми помогне и да ми каже мисленје.Имам завршено дело во моја корист(делото е за неисплаќанје на повреда на работно место)и е судски заврсено 2005 година.Од2006год.е кај изврсител кој ја продава фабриката(местото на мојата повреда)на јавна лицитација.Фабриката инаку не работи и е во долгови до гуша.Се обративме кај народен правобранител бидејки помина многу време и дека изврсителот не ја продава(А ЗНАЕМЕ ДЕКА ИМА КУПУВАЦИ)и мислиме дека ја чува за некој без пари на крај да ја земе(политичка позадина).Од тие пари треба да ги исплати сите долгови на фабриката.Н.П.(заменикот бидејки не сме од Скопје)не ни помогна бранејки се дека нема никакви ингиренции за тоа.
ВЕ МОЛАМ КАЗЕТЕ МИ ДАЛИ НЕКОЈ ДРУГ ВО ДРЗАВАВА МОЗЕ ДА НИ ПОМОГНЕ И КАЈ КОГО ДА СЕ ОБРАТИМЕ БИДЕЈКИ МНОГУ СЕ БОЛНИ МИГОВИТЕ ПОМИНАТИ 2 МЕСЕЦИ ИЗГОРЕН ВО БОЛНИЦА А НИКОЈ ДА НЕ ОДГОВАРА ЗА ТОА.НЕ Е ХУМАНО.:toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Дали може некој да ми помогне и да ми каже мисленје.Имам завршено дело во моја корист(делото е за неисплаќанје на повреда на работно место)и е судски заврсено 2005 година.Од2006год.е кај изврсител кој ја продава фабриката(местото на мојата повреда)на јавна лицитација.Фабриката инаку не работи и е во долгови до гуша.Се обративме кај народен правобранител бидејки помина многу време и дека изврсителот не ја продава(А ЗНАЕМЕ ДЕКА ИМА КУПУВАЦИ)и мислиме дека ја чува за некој без пари на крај да ја земе(политичка позадина).Од тие пари треба да ги исплати сите долгови на фабриката.Н.П.(заменикот бидејки не сме од Скопје)не ни помогна бранејки се дека нема никакви ингиренции за тоа.
ВЕ МОЛАМ КАЗЕТЕ МИ ДАЛИ НЕКОЈ ДРУГ ВО ДРЗАВАВА МОЗЕ ДА НИ ПОМОГНЕ И КАЈ КОГО ДА СЕ ОБРАТИМЕ БИДЕЈКИ МНОГУ СЕ БОЛНИ МИГОВИТЕ ПОМИНАТИ 2 МЕСЕЦИ ИЗГОРЕН ВО БОЛНИЦА А НИКОЈ ДА НЕ ОДГОВАРА ЗА ТОА.НЕ Е ХУМАНО.:toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe:
Ај ако може малку поубаво напишете го, што конкретно Ви се случило, и што точно барате од сопственикот на фабриката?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Saka da kaze deka firmata e sega pod prinuden upravnik,a i odma ke i kazam neka ne ceka nisto nema da i dade skrsen denar,jebiga stecajnite se krlezi na opsestvoto tie ni stazot ne go plakaat na vrabotenite ne pak za povreda na rabotno mesto
 
Член од
18 февруари 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
naroden pravobranital ili

Фирмата не е под стецај и нема стецаен управник.Таа е дадена во рацете на изврсител да ја продаде на трето лице и да ги исплати сите долгови на фабриката(му е одземена на сопственикот бидејки е ставена под хипотека на банка а банката се согласува изврсител да ја продава и да и го врати побаруванјето со сите камати).Сега моето побаруванје е следново:бидејки не ми плати за повреда,јас фирмата ја тузив,добив и од 2степен су д,ама пари само ако изврсителот ја продаде и тогас ке се раздузи.Веке 4 год. ја "продава" и вели дека нема купуваци???Фабриката е сред град и ја продава за дзабе.Што мислите дали нема некоја друга позадина???Каде мозам да ја барам мојата правда или да цекам 100год.За во Стразбур ни рекоа дека треба да е скроз заврсено делото(а насето е кај изврсител).:toe:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Фирмата не е под стецај и нема стецаен управник.Таа е дадена во рацете на изврсител да ја продаде на трето лице и да ги исплати сите долгови на фабриката(му е одземена на сопственикот бидејки е ставена под хипотека на банка а банката се согласува изврсител да ја продава и да и го врати побаруванјето со сите камати).Сега моето побаруванје е следново:бидејки не ми плати за повреда,јас фирмата ја тузив,добив и од 2степен су д,ама пари само ако изврсителот ја продаде и тогас ке се раздузи.Веке 4 год. ја "продава" и вели дека нема купуваци???Фабриката е сред град и ја продава за дзабе.Што мислите дали нема некоја друга позадина???Каде мозам да ја барам мојата правда или да цекам 100год.За во Стразбур ни рекоа дека треба да е скроз заврсено делото(а насето е кај изврсител).:toe:
Епа ако досега не сповел извршување, обидете се со поднесување приговор против извршителот........

Приговор против неправилности при извршувањето

Член 77
(1) Странката или учесникот кој што смета дека при извршувањето се
сторени неправилности може да поднесе приговор за отстранување на
неправилностите до претседателот на основниот суд на чија територија
извршувањето, или пак дел од него, се спроведува.
(2) Приговорот за отстранување на неправилностите може да се поднесе
во рок од три дена по денот на осознавање на неправилноста, но не подоцна
од 15 дена по завршувањето на извршувањето.
(3) Претседателот на судот одлучува по приговорот во рок од 72 часа по
приемот на приговорот.
(4) По потреба претседателот на судот може да одлучи да ги сослуша
странките и учесниците и извршителот.
(5) Приговорот се доставува до странките, учесниците и извршителот на
одговор, заедно со поканата во која се утврдени датумот и времето на
сослушување на странките и учесниците пред судот, ако е утврдено тоа.
 
Член од
18 февруари 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
А дали има временски период за кое треба еден изврсител да ја заврси изврсната постапка.Па нели кога се донесе овој закон за изврсители се велесе дека ке нема долги процеси?Ви благодарам за Васето мисленје.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
А дали има временски период за кое треба еден изврсител да ја заврси изврсната постапка.Па нели кога се донесе овој закон за изврсители се велесе дека ке нема долги процеси?Ви благодарам за Васето мисленје.
Кога се работи за недвижност, извршителот треба да спроведе јавно наддавање, треба истото да го објави во дневен печат во рок не пократок од 15 и не подолг од 30 дена од кога ќе го објави заклучокот со кој се спорведува наддавењето.
Затоа со приговорот против извршителот , Вие би можеле да го присилите да оргзнизира наддавање а со тоа и објекотот да се продаде.
 
Член од
18 февруари 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
Таа спроведува одвреме навреме кога на 1,кога на 3,кога на повеке месеци кога со ред ,кога без ред,но пред продазбата вели дека има заинтересирани,а после тоа нисто.До кога мозе така да ја влеце,па нема ли временски период до кога така.Па ако не мозе да ја продаде ,нели треба да нпреземе несто друго пр.да ја раздели фабриката ,таа има многу погони и да даде на секој наместо пари ,недвизнини?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Таа спроведува одвреме навреме кога на 1,кога на 3,кога на повеке месеци кога со ред ,кога без ред,но пред продазбата вели дека има заинтересирани,а после тоа нисто.До кога мозе така да ја влеце,па нема ли временски период до кога така.Па ако не мозе да ја продаде ,нели треба да нпреземе несто друго пр.да ја раздели фабриката ,таа има многу погони и да даде на секој наместо пари ,недвизнини?
Епа ете, пробајте со приговорот за непреавилности, па да видите што ќе биде.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Таа спроведува одвреме навреме кога на 1,кога на 3,кога на повеке месеци кога со ред ,кога без ред,но пред продазбата вели дека има заинтересирани,а после тоа нисто.До кога мозе така да ја влеце,па нема ли временски период до кога така.Па ако не мозе да ја продаде ,нели треба да нпреземе несто друго пр.да ја раздели фабриката ,таа има многу погони и да даде на секој наместо пари ,недвизнини?
Добро де а за која фирма се работи ? мислам нее ништо страшно ако кажеш која е фирмата и да не е случајно гогушева извршител ??
 
Член од
18 февруари 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
Се работи за Дијос-Треска Струмица а изврсителката е Саветка Георгиева:nesum:
 
Член од
18 февруари 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
Не можеме да бараме друг,бидејки ја одреди основниот суд а насето побаруванје е поврзано со сите други,станува збор за продазба на ист објект.И да сакаме да побараме друг треба сите побаруваци да се согласат,а нив ги има безброј.
А да ја запознаеме јавноста со ова?Ке бидат откриени многу тајни........:toe:
 
Член од
27 февруари 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Вака:

Ова е место на форумот Кајгана каде секој од членовите може слободно да се обрати во врска правните недоумици или проблеми.
Бидете слободни и прашувајте. Колегите правници или јас ке ви одговориме
imav firma DOOEL.PRODAVNICATA E ZATVORENA FIRMATA E STATUS KVO?PRI KONTROLA OD INSPEKTOR NAPRAVEN E ZAPISNIK DEKA NA DEL OD ARTIKLITE NEMA ISTAKNATO CENI NA DEN 15 12 2008G.MI STIGNUVA IZVESTUVANJE OD PREKRSOCNA KOMISIJA OD SKOPJE DEKA E POVEDENA PREKRSOCNA POSTAPKA PO CLEN 8 STAV 1.VO ROK OD TRI DENA IMAM PRAVO DA SE IZJASNAM ZA FAKTITE I DOKAZITE NAVEDENI VO BARANJETO.GO SPAZIV ROKOT I IM ODGOVORIV STO IMAV DA KAZAM.ZA NEDELA DENA DOAGJA ISTO BARANJE ZA N E M A N JE DEKLARACII.ISTO IM ODGOVORIV VO ROK OD TRI DENA SO PREPORACANO PISMO.OD DVETE CUVAM POTVRDI OD POSTATA ZA PREPORACANA PRATKA!SEGA MI STIGA RESENIE ZA KAZNA:400 EVRA ZA PRAVNO I 100 EVRA ZA FIZICKO LICE.A ZA NEDELA SIGURNO USTE EDNA ZA DEKLARACIITE.VO OBRAZLIZENIETO E NAVEDENO DEKA:
N E SU M GO SPAZILA ROKOT ZA IZJASNUVANJE od 3 dena(sto ne e tocno).A I NE SUM SE SOGLASILA NA POSTAPKA ZA PORAMNUVANJE K O J A NIKOJ, NIKOGAS I NIKADE NE MI JA PONUDIL!!!!!KAKO POUKA E NAVEDENO DEKA IMAM PRAVO NA T U Z B A ZA POVEDUVANJE NA UPRAVEN SPOR VO ROK OD 8 DENA.IMAM LI NEKOE PRAVO I STO TREBA DA PRAVAM????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom