Правна помош и совети

Член од
15 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
40
Uslovna osuda mi e istecena 1 god bese, dali moze da ja izbrisam vrz osnova na sudska rehabilitacija ima pominato i plus 7 meseci ??
 
Член од
18 април 2020
Мислења
6
Поени од реакции
0
Zdravo decki.
Ako nekoj se razbira i poznava vo ovaa oblast da mi pomogne.
Imotot se vodi na dedo mi koj e pocinat. Tatko mi se dve deca, cicko mi zivee vo stranstvo.
Znaci imotot ne e prefrlen seuste sakame da gradime kukja dali e vozmozno ili ke mora da doaga cicko mi od stranstvo da se sredat dokumentite ili ke moze da se gradi ? Momentalno e baraka od 80kvadrati da se srusi i da se gradi prizemje+sprat
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.200
Zdravo decki.
Ako nekoj se razbira i poznava vo ovaa oblast da mi pomogne.
Imotot se vodi na dedo mi koj e pocinat. Tatko mi se dve deca, cicko mi zivee vo stranstvo.
Znaci imotot ne e prefrlen seuste sakame da gradime kukja dali e vozmozno ili ke mora da doaga cicko mi od stranstvo da se sredat dokumentite ili ke moze da se gradi ? Momentalno e baraka od 80kvadrati da se srusi i da se gradi prizemje+sprat
Ако сакате да градите мора да ја завршите оставинската постапка за дедо ти! Дали ќе доаѓа чичко ти или ќе ополномошти некого нема разлика. Подносител за оставинската може да биде и само татко ти, кога ќе дојде до нотар тогаш е потребен чичко ти. После тоа ако остане на татко ти, ќе си терате работа со документи за градење. Ако биде пола-пола наследството како што е по закон, пак ќе си имате потреба од чичко ти.
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
40
Член од
2 март 2016
Мислења
438
Поени од реакции
402
Разбрав,условната осуда ми е помина значи сега правосилноста не постои,дали ке ми прават проблем за влез ма работа во државна институција, истечена е постапката само уште да ја избришам поздрав
Треба да поднесеш барање до судот да се брише од евиденција дека си бил осуден, се додека не се избрише тоа ќе си стои и кога ќе вадиш уверение за неосудуваност ќе ти стои дека си бил осуден, а тоа ќе ти прави проблем за работа во државна институција.
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
40
Треба да поднесеш барање до судот да се брише од евиденција дека си бил осуден, се додека не се избрише тоа ќе си стои и кога ќе вадиш уверение за неосудуваност ќе ти стои дека си бил осуден, а тоа ќе ти прави проблем за работа во државна институција.
Терористи во парламент с тебе за една мочана кривична за пцуење ке ти правеле проблем хахаха да ти ебам државата помочана циркуЗ
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Терористи во парламент с тебе за една мочана кривична за пцуење ке ти правеле проблем хахаха да ти ебам државата помочана циркуЗ
Настрана што си осудуван, со ваков речник и не си за во државна иснтитуција, култура 0!
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.926
Поени од реакции
131
Имал ли некој искуство со комшиско куче кое вие и не престанува, веројатно ради тоа што идиотите не го шетаат и хранат доволно.
Какво искуство сте имале и кои мерки се на располагање?

Благодарам однапред
 
Член од
2 март 2016
Мислења
438
Поени од реакции
402
Имал ли некој искуство со комшиско куче кое вие и не престанува, веројатно ради тоа што идиотите не го шетаат и хранат доволно.
Какво искуство сте имале и кои мерки се на располагање?

Благодарам однапред
Пријава во полиција заради нарушување на јавен ред и мир, од полиција кои ќе дојдат прво ќе ги опоменат ако тие комшиите не преземат мерки повторно пријавете ги и барајте овој пат од полиција да им поднесат барање за сторен прекршок нарушување на јавен ред и мир.
Ако имате некој познат полицаец нека им дојде тој да ги опомени и нека им поднесе барање за сторен прекршок, таман да ги изненади судот со покана. ;):)
 
Член од
11 август 2017
Мислења
374
Поени од реакции
311
Какво искуство имате со UNIQA осигурување?
Чекам веќе 3 недели да стаса записник од сообраќајка, нема ништо стасано. Слушнав дека некој и повеќе чекал :(
ја однесов колата на сервис уште на 2-3 мај, викнаа проценител, сликаше проценителот и сликите ги прати Скопје. Рече кога ќе биде готов записникот ќе ти се јават.......................................
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.066
Поени од реакции
4.282
Се работи за постаро лице со деменција, кое поседува имот. Роднините се плашат дека ќе биде лицето натерано или прелажано да потпише дека го става во залог имотот (има индикации за такво нешто).
Постои ли правна опција да се заштити имотот од такво нешто, а да не се оди со постапка за одземање на деловна способност на постариот човек?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
438
Поени од реакции
402
Се работи за постаро лице со деменција, кое поседува имот. Роднините се плашат дека ќе биде лицето натерано или прелажано да потпише дека го става во залог имотот (има индикации за такво нешто).
Постои ли правна опција да се заштити имотот од такво нешто, а да не се оди со постапка за одземање на деловна способност на постариот човек?
Не. Ќе треба да му се одземе барем делумно деловната способност.
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo.Ve molam za edna pravna konsultacija.Rabotev vo kompanija i vo periodot dodeka bev na rabota pocina tatko mi.E sega nekade procitev deka imam pravo da baram nadomest za smrt na roditel.Da napomenam poveke ne sum vrabotena vo kompanijata i nemam podneseno nikakvo baranje do sega. a sluckava e pred 9 meseci
 

Kajgana Shop

На врв Bottom