Правна помош и совети

Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.874
Дали постојат некои услови што треба да бидат исполнети за да една фирма прогласи технолошки вишок одреден број на вработени?
Во смисла континуирана загуба, нерентабилност итн. Или може без никакви предуслови?
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.250
Поени од реакции
19.533
Поздрав
Незнам дали прашањево е за овде ама ајде ..
Дали ако поднесеш барање или молба до инстутициите ако не одговорат во рок од 10 дена или не достават друго барање ѕа дополнување на документација тоа се смета за прифатено?
Ај помош од правнициве.
Според новите измени од 2008 ако не одговори органот во рокот кој е предвиден за одговор барањето с смета за прифатено...
Нормално доколку барањето е поднесено во пропишана форма и содржина...
Доколку и по рокот органот не постапи по барањето и не донесе решение по барањето тогаш имаш право да поднесеш барање до функционерот кој раководи со органот да преземе мерки и да се спроведе решениет...
Тој е должен да постапи по барањето во рок од 5 дена......
Ако не постапи и тогаш по барањето можиш да го известиш државниот управен инсекторат во рок од 5 работни дена..
Инспекторатот е должен во рок од 10 работни дена да исврши надзор врз органот,и да те информира тебе за преземените дејствиа во рако од 3 работни дена...
После тоа ако увиди неправилности инспекторатот донесува решение со кое го задолжува органот да постапи по барањето....
Ако во предвидениот рок функционерот не постапи по барањето тогаш имаш право да покренеш со тужба управен спор како последна варијанта...
 
W

wicked_1

Гостин
Дали постојат некои услови што треба да бидат исполнети за да една фирма прогласи технолошки вишок одреден број на вработени?
Во смисла континуирана загуба, нерентабилност итн. Или може без никакви предуслови?
Ne, u praksa moze da se proglasi tehnoloski visok bez da se vleguva konkretno da se pocituvaat nekoi strogi propisi, firmata/rabotodavecot so precizirana odluka moze da odluci po osnov ekonomska/strukturna/finansiska promena ili zaguba na koe nesto i bas ne moze da se ide kontra, volja na rabotodavecot...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.072
Поени од реакции
16.185
Ne, u praksa moze da se proglasi tehnoloski visok bez da se vleguva konkretno da se pocituvaat nekoi strogi propisi, firmata/rabotodavecot so precizirana odluka moze da odluci po osnov ekonomska/strukturna/finansiska promena ili zaguba na koe nesto i bas ne moze da se ide kontra, volja na rabotodavecot...
mislam deka taka beše, no sepak ima uslovi, ako rabotodavačot ima zemeno beneficii od državata a ima uslov da ne go otpušti rabotnikot ??... osven ako si otide toj sam ??
Najviše me buni noviot zakon za penzioniranje, demek i da ne saka gazdata ti samo go izvestuvaš deka nema da rabotiš do uslov za penzija, tuku će teraš ušte 3 godini.. a ako gazdata proglasuva tehnološki višok u firma ??
 
W

wicked_1

Гостин
mislam deka taka beše, no sepak ima uslovi, ako rabotodavačot ima zemeno beneficii od državata a ima uslov da ne go otpušti rabotnikot ??... osven ako si otide toj sam ??
Najviše me buni noviot zakon za penzioniranje, demek i da ne saka gazdata ti samo go izvestuvaš deka nema da rabotiš do uslov za penzija, tuku će teraš ušte 3 godini.. a ako gazdata proglasuva tehnološki višok u firma ??
Никакви бенефиции не се предуслов за гарантиран работен однос работник-работодавач, инаку да, постојат услови, ама мислам дека @Miss Paranoia го праша ова од аспект дали може некако да се реагира доколку на оваков начин биде прекинат работен однос, дали лицето(технолошкиот вишок) може да издејствува некаков надоместок, некакви права, лекови и слично.
Во твојот пример со пензијата, најчесто им се плаќа целосен надоместок за останатите неколку години до пензија, предобра опција. :))
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.072
Поени од реакции
16.185
Никакви бенефиции не се предуслов за гарантиран работен однос работник-работодавач, инаку да, постојат услови, ама мислам дека @Miss Paranoia го праша ова од аспект дали може некако да се реагира доколку на оваков начин биде прекинат работен однос, дали лицето(технолошкиот вишок) може да издејствува некаков надоместок, некакви права, лекови и слично.
Во твојот пример со пензијата, најчесто им се плаќа целосен надоместок за останатите неколку години до пензија, предобра опција. :))
не ме разбра, најавија нов закон и да не сака газдата само го известуваш дека ќе работиш уште 3 години (до 67/65) ПО исполнување на условот за пензија(64/62)... а што ако тој си има планирано некој член од фамилијата по твоето пензионирање ?? ... Едноставно те прогласува технолошки вишок и ќе си одиш во пензија, нема тој никакви трошоци...
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
не ме разбра, најавија нов закон и да не сака газдата само го известуваш дека ќе работиш уште 3 години (до 67/65) ПО исполнување на условот за пензија(64/62)... а што ако тој си има планирано некој член од фамилијата по твоето пензионирање ?? ... Едноставно те прогласува технолошки вишок и ќе си одиш во пензија, нема тој никакви трошоци...
Za se ima nacin. I gazdata moze tolku lesno da te izbrka ako nesakas da si odis denes. Samo moze da pise deka go rasipuvas timskiot duh na rabotata i da te otpusti. Tuka vise nikoj ne mu moze nisto. Niti svedostva od kolegi niti inspekcii posto kako odgovoren on e toj sto procenuva za nacinot na rabota na sekoj poedinec.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Za se ima nacin. I gazdata moze tolku lesno da te izbrka ako nesakas da si odis denes. Samo moze da pise deka go rasipuvas timskiot duh na rabotata i da te otpusti. Tuka vise nikoj ne mu moze nisto. Niti svedostva od kolegi niti inspekcii posto kako odgovoren on e toj sto procenuva za nacinot na rabota na sekoj poedinec.
Meѓу последните кои го искористија благодедот на социјализмо бев и јас, имено средина на 90 сети се уште важеа некои норми правила и закони за работнички права, тогаш работев во една фирма - газдата беше нашинец али од Австралија имаше таму некој бизнис и отвори и овде и меѓу 20 сетина вработени бев и јас, после не цела година почна да не му оди, имаше проблем со закони ... да не должам и реши да отпушта луѓе, меѓу првите бев и јас, пошто знаев шо е работата не се бунев, гледав дека нема долго да оди фирмата реков ОК, ко ми кажа усмено дека не треба поојќе да идам, после неколку дена ојдов да земам документите и ко видов - отказно решение каде пиши дека сум отпуштен ради немар, неизвршување работи, грешки во работа... ради кои фирмата можела да претрпи огромни штети... Ојдов кај нивнио адвокат (кој го составил тоа) ми вели “А бе мора по закон така да напишам, то е само про форме...“ аха, про форме, си појдов во синдикатот (бев член) ми доделија бесплатен адвокат кој срочи приговор, ги дадов на суд, ги добив, ми исплатија и оштети и плати кои би ги земал да останев вработен, и судски трошоци платија.... а на суд вака рече газдата “Еми ние в Австралија така ги отпуштаме..“
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Znam deka taka bilo vo socijalizmot koga imalo i sindikat i drzava i sudstvo. Denes koga rabotnicite se na dnoto sem privatna tuzba i jaki zivci i mnogu pari nisto drugo ne pomaga
 

дЏанго

Gunslinger
Член од
21 август 2010
Мислења
366
Поени од реакции
791
Поздрав правници, ми треба една информација. Дали во случај некој да ти ги скратува личните права имаш дозвола да го снимаш/сликаш како доказ за правна постапка иако случката не е во јавен простор?
 
W

wicked_1

Гостин
Поздрав правници, ми треба една информација. Дали во случај некој да ти ги скратува личните права имаш дозвола да го снимаш/сликаш како доказ за правна постапка иако случката не е во јавен простор?
Да, може да се изнесе како доказ у тек на постапката покасно, ако уопште се одлучиш да покренеш посебно при уцени изнудувања мобинг и сл.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Поздрав правници, ми треба една информација. Дали во случај некој да ти ги скратува личните права имаш дозвола да го снимаш/сликаш како доказ за правна постапка иако случката не е во јавен простор?
правно нема да ти се прифати доказот во судот, но може да има влијание кај судијата посебно кај судиите поротниците, но како ид а е истите докази треба да ги надополниш со други докази.
исто така во приватен простор ако имаш камера наместена од овластен добавувач тоа проаѓа како доказ во судот.
 
W

wicked_1

Гостин
правно нема да ти се прифати доказот во судот, но може да има влијание кај судијата посебно кај судиите поротниците, но како ид а е истите докази треба да ги надополниш со други докази.
исто така во приватен простор ако имаш камера наместена од овластен добавувач тоа проаѓа како доказ во судот.
апсолутно ќе има огромно влијание @pixa , пошо сега се снимаат судењата т.е има видео и тонски запис неможе да биде приложен доказ до кој е дојден на неовластен начин, сепак со ова си ствара огромна позиција странката
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
апсолутно ќе има огромно влијание @pixa , пошо сега се снимаат судењата т.е има видео и тонски запис неможе да биде приложен доказ до кој е дојден на неовластен начин, сепак со ова си ствара огромна позиција странката
ретко кај има, но муабетот ми беше дека со предложување на таков доказ судијата ке знае која е фактичката состојба иако нема да го прифати, бидејќи тоа нему дозволува ЗКП, но затоа ке го мотивира да изведува други докази кои укажуваат на иста фактичка состојба,а со тоа донесе пресуда која ке биде поткрепена со други докази .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom