Правна помош и совети

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Дали некој знае кој, каде и на каков начин може да поднесе пријава за нарушување на јавен ред и мир. Дали може секој граѓанин да го прави тоа и дали тоа се прави у полиција или каде и на кој начин.
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
E Jakovce kaj mene sekoja vtora vecer ti e taka...i nikomu nishto. Prijavuvaj kolku ti dusha saka- a cajkanive povekje tebe ti se lutat sho gi vikash odkolku na onie shto krevaat galama...

Privatna tuzhba protiv niv bi trebalo da mozhesh da podnesesh iako ne znam tochno "protiv" shto bi glaselo, ama toa ti e maltretiranje do umiranje...
 

baltazar

ТАРЗАН НА ЏУНГЛАТА
Член од
22 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
jas rabotam 6 godini nokna smena.
dali zakonski mene mi sleduva benificiran staz?ako mi sleduva, kolku?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.335
балтазар, не ти следува бенефициран работен стаж, а те следуваат надоместоци за ноќна работа.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.335
Jakov напиша:
Дали некој знае кој, каде и на каков начин може да поднесе пријава за нарушување на јавен ред и мир. Дали може секој граѓанин да го прави тоа и дали тоа се прави у полиција или каде и на кој начин.
Ке си викнеш полиција и според записникот и увидот на лице место ке поднесат тужба за нарушување на јавен ред и мир. Тоа оди по службена должност, а тебе како сведок ке те викаат на суд.

Ако комшија те малтретира со музика во касните саати, можеш теоретски да поднесеш тужба против него за вознемирување, нарушување на твојот мир, или ако си во зграда за нарушување на куќниот ред, и тоа ке треба да го докажуваш со сведоци, а практично, не би ти советувал такво нешто заради времетраењето на спорот, трошоците кои би настанале и такви работи.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
167
ТЦ Лептокарија кафичите си имаат пуштено тенди и дигнато бродски под со што се создава само мал премин за пешаци. Ако некој од последните згради се запали единствен пат по кој треба да пројде пожарна е преку тој мал премин, кој е мал поради тендите на кафичите.
Значи со други зборови поради тоа што сакаат да имаат повеќе маси, им ја загрозуваат безбедноста станарите и можноста за реагирање на противпожарната служба.
Градежна инспекција еднаш се навлече да има ги сруши ама во рок од една година пак се проширија и инспекција (најверојатно дебело потплатена) не реагира на своја рака. верувам дека истиот проблем се јавува делумно и кај зградите по кејот 13 Ноември.
Во случај на жртви при пожар и оштета кој треба да сноси последици?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.335
Bacillus gagous напиша:
ТЦ Лептокарија кафичите си имаат пуштено тенди и дигнато бродски под со што се создава само мал премин за пешаци. Ако некој од последните згради се запали единствен пат по кој треба да пројде пожарна е преку тој мал премин, кој е мал поради тендите на кафичите.
Значи со други зборови поради тоа што сакаат да имаат повеќе маси, им ја загрозуваат безбедноста станарите и можноста за реагирање на противпожарната служба.
Градежна инспекција еднаш се навлече да има ги сруши ама во рок од една година пак се проширија и инспекција (најверојатно дебело потплатена) не реагира на своја рака. верувам дека истиот проблем се јавува делумно и кај зградите по кејот 13 Ноември.
Во случај на жртви при пожар и оштета кој треба да сноси последици?
Според мене, во евентуална таква тужба, тужени би требало да бидат солидарно сопствениците на објектот (објектите) кои попречуваат преминот, инспекцијата и градот.
Би се барало солидарно да одговараат за штетата (материјална и нематеријална) и доколку еден од нив се одбрани, процесот продолжува против другите. На тој начин секако се добива оштета.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
SLABA STRUJA

Sakam da doznaam dali ima nekoe pravilo ili zakonce i sl. so koe ESM se obvrzuva da ja drzi strujata na normalna voltaza, kaj mene strujata osobeno zimno vreme e mnogu slaba, pa dali ima nesto vrz osnova na sto mozam da se zalam ili sve e dzabe. Da ne spominjam deka u prosek po ednas na den u mesecot mi snemuva struja, a inkasatorot koga ce dojde bara pari.

Fala odnapred za pomosta, ako znae nekoj nesto, pozdrav :salut:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.335
dungeon master напиша:
Sakam da doznaam dali ima nekoe pravilo ili zakonce i sl. so koe ESM se obvrzuva da ja drzi strujata na normalna voltaza, kaj mene strujata osobeno zimno vreme e mnogu slaba, pa dali ima nesto vrz osnova na sto mozam da se zalam ili sve e dzabe. Da ne spominjam deka u prosek po ednas na den u mesecot mi snemuva struja, a inkasatorot koga ce dojde bara pari.

Fala odnapred za pomosta, ako znae nekoj nesto, pozdrav :salut:
Прво, ке си напишеш еден приговор во кој ќе наведеш дека струјата ти е слаба, ќе бараш во најбрз можен рок да го нормализираат снабдувањето со струја, и ќе бараш евентуално надомест за штетата доколку ја имаш. Ќе го напишеш во 2 примерока, од кои едниот го предаваш во архивата на ЕСМ, а вториот со печат ПРИМЕНО да ти го вратат (евентуално да ти послужи како доказ пред суд) и ќе бараш писмен одговор на твојот приговор.

Доколку не постапат по твојот Приговор, ќе си тужиш, и во тужбата ќе стои се она што стои во приговорот.


.........................​(2)
Вршителот на дејност дистрибуција на електрична енергија е должен: да обезбеди сигурна, безбедна и квалитетна дистрибуција и испорака на електрична енергија преку дистрибутивната мрежа,

..............................................​
Ова е чл. 78, ст. 2 од Законот за енергетика. Болдираното се однесува за квалитетот на ел. енергија.

 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Epa fala strumiks, a inace proceduralno na tie pederite koga ce im se javime ( mislam na tie od esm ) vikaat deka ne ni cinel transformatorot, i deka trebalo nie da si kupime nov, a oni samo izgleda ce zimaat pari
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.335
данџн, најди си го законот за енергетика од право.орг.мк и прочитај си го целиот и види чии се трансформаторите, кој ги одржува и најди адвокат да постапи по моето писание од погоре.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Струмикс напиша:
данџн, најди си го законот за енергетика од право.орг.мк и прочитај си го целиот и види чии се трансформаторите, кој ги одржува и најди адвокат да постапи по моето писание од погоре.
OK, otidov :) :salut:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.335
Да, никос, не се отвараат. Незнам што е работата, инаку благодарам за линкот!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
167
nikos напиша:
За Струмикс : Форумот е 5 месеца назад, но види го тоја линк :

http://www.mlrc.org.mk/Sudska%20praksa.htm

П'рвите 3 сбирки не се отварат.
Никос, форунот се апгрејдуваше , на жалост немаше асален бекап за базата на податоци од септември минатата година па наваму, така да се што било пишано и сите што биле регистрирани во меѓувреме ги нема.

Прочитај во Општи муабети има соопштение за ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom