Правна помош и совети

Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Не знам дали е за овде прашањево: Инвалидно лице кое е во работен однос, кои услови треба да ги исполнува за да оствари право на пензија? Доколку некој знае, очекувам одговор во стилот, старост толку години со работен стаж толку години. Благодарам
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
Тешко дека ќе има некој ваков случај али сепак ќе прашам. Пред недела дена поднесов документација во катастар заради легализација односно, проемна во одржување ..( така нешто ) . и сеа добивам известување дека барањето ми е одбиено заради што , куќата зафаќа дел од друга парцела која е различна култура ! Одобрение за градба имам уште во времето кога куќата се градела и на него е наведена само едната парцела а не двете. и двете парцели се во споственост на исто лице. дали е можно спојување на двете парцели во една или прво да барам промена на класа на земјиште/ култура ?
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Тешко дека ќе има некој ваков случај али сепак ќе прашам. Пред недела дена поднесов документација во катастар заради легализација односно, проемна во одржување ..( така нешто ) . и сеа добивам известување дека барањето ми е одбиено заради што , куќата зафаќа дел од друга парцела која е различна култура ! Одобрение за градба имам уште во времето кога куќата се градела и на него е наведена само едната парцела а не двете. и двете парцели се во споственост на исто лице. дали е можно спојување на двете парцели во една или прво да барам промена на класа на земјиште/ култура ?
Јас го имав истиот проблем, образложение од катастар дека со авионското снимање кај сите се помериле градежните парцели.
Нивната грешка требит народот да ја платит, во мојот случај од една парцела направиле пет парцели со различни култури. Прво барав промена на култура за секоја парцела 950 ден плус 50 ден такса потоа барав спојување на тие парцели. Вакви проблеми имат само во Македонија, трошок без везе, губене време, и уште ако имаш среќа по тие канцеларии и твојот проблем да го решават некој неписмен а многу ги имат тогаш со пиштол требит да шеташ дека никој незнајт и несакат да работит за то што е платен него те препракет од една во друга канцаларија или установа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ист проблем и јас, со судска одлука од 1968 парцелата со површина од некои 470 квадрати е доделена на користење, толку е и платена за приватизација, летово кога дадов документи да кренам поткровје испаѓа дека парцелата е 600 квадрати - во меѓувреме пораснала ! и не ми дадоа дозвола оти имало дел и од РМ во парцелата - онака преку ноќ без да обавестат приклале уште 130 квадрати на таа парцела во сопственост на РМ. И сега ќе мора судски со државата да се делам да правам геодетски елаборати и да се натегам со државата кој дел таа да го земи (тие инсистираат на дел покрај улица - кај ми се мене влезот за куќа и гаража и двор, или да ги откупам тие 130 квадрати од државата али сега не евро квадрат туку 20-30 евра квадрат !
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ист проблем и јас, со судска одлука од 1968 парцелата со површина од некои 470 квадрати е доделена на користење, толку е и платена за приватизација, летово кога дадов документи да кренам поткровје испаѓа дека парцелата е 600 квадрати - во меѓувреме пораснала ! и не ми дадоа дозвола оти имало дел и од РМ во парцелата - онака преку ноќ без да обавестат приклале уште 130 квадрати на таа парцела во сопственост на РМ. И сега ќе мора судски со државата да се делам да правам геодетски елаборати и да се натегам со државата кој дел таа да го земи (тие инсистираат на дел покрај улица - кај ми се мене влезот за куќа и гаража и двор, или да ги откупам тие 130 квадрати од државата али сега не евро квадрат туку 20-30 евра квадрат !
Шубајни. Него дај кажи ја рецептата како да ја нараснам и јас мојата парцела за 150-200 квадрати, таман ќе ми дојди :)

Сериозно, смешки сме. А јасно дека ќе ти ја бараат страната од улицата, таму ти е клучниот дел за влез/излез, така да ќе те примораат да го купиш то шо заправо е твое. Башка уба цена ти смислиле, 30 евра квадрат, машала...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Шубајни. Него дај кажи ја рецептата како да ја нараснам и јас мојата парцела за 150-200 квадрати, таман ќе ми дојди :)

Сериозно, смешки сме. А јасно дека ќе ти ја бараат страната од улицата, таму ти е клучниот дел за влез/излез, така да ќе те примораат да го купиш то шо заправо е твое. Башка уба цена ти смислиле, 30 евра квадрат, машала...
Ваква е ситуација со сите земји кои порано биле под турско, кај што била австроунгарија - се е документирано одбележено заведено уште пред 2-3 века. Скоро имаше на Црна Гора му доставија од Австрија комплет документација за Бока Которска, се заведено документирано измерено... престанала нивната обврска за чување на архивата од 100 години и тоа културно му го доставиле сега на владата на Црна гора... Кој ни е грив кога пред 2 века ова нбеше чифлик на некој бег кој амо мислел на клецање невести и пиење мастика уз шенлук со кубури и музика а не имот на некој австроунгарски гроф
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
абе ненормална работа. За едната правничка во катастар, целата документација и елаборат и правни основи се во ред а за другата не биле. Од општина никој незнајт да кажит шо е, зошто таков случај до сега немало. решението е издадено од 1974 мислам.. абе недај господе !!!


Ова е само губење живци и пари и време.. нишо друго!
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
абе ненормална работа. За едната правничка во катастар, целата документација и елаборат и правни основи се во ред а за другата не биле. Од општина никој незнајт да кажит шо е, зошто таков случај до сега немало. решението е издадено од 1974 мислам.. абе недај господе !!!


Ова е само губење живци и пари и време.. нишо друго!
Да се толку неписмени или мрзи само во катастар не е проблем ќе се надеваме дека утре ќе бидит подобро, но кај нас се сите исти полиција,суд,општина и сите министерства од А до Ш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
убаво што ти ја зеле, памет за друг пат, на душа ќе го носиш некого.

не дека може да се извади ама немој некој да му сугерирал нешто.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Me fatija pijan 1.46. Mi napravija zapisnik. Kazna 150 evra vo rok od 8 dena. Pomossssss. Imam nova kola i golem merak za vozenje.Kako da namalam odzemanje na vozacka. Potenciram ednas me fatija pijan i mi ja odzemaa na 6 meseci.

Земи си ваква, ем меракот за коли ем пиењето ќе си ги имаш рает.

 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Me fatija pijan 1.46. Mi napravija zapisnik. Kazna 150 evra vo rok od 8 dena. Pomossssss. Imam nova kola i golem merak za vozenje.Kako da namalam odzemanje na vozacka. Potenciram ednas me fatija pijan i mi ja odzemaa na 6 meseci.
Мислам дека сам треба да одлучиш да престанеш да возиш, додека не се средиш и престанеш да користиш алкохолни пијалоци
Плус со такси ќе ти биде поефтино
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Me fatija pijan 1.46. Mi napravija zapisnik. Kazna 150 evra vo rok od 8 dena. Pomossssss. Imam nova kola i golem merak za vozenje.Kako da namalam odzemanje na vozacka. Potenciram ednas me fatija pijan i mi ja odzemaa na 6 meseci.

Пак ќе ти ја земат не се секирај,и ќе треба да си платиш.Обавезно ги земаат во овој случај.Знам по тато,само тој камион вози,а го фатија со колата кога беше,му ја земаа за Б-категорија само.Јебига,свадба е голема.
 
G

Gjoksi

Гостин
Me fatija pijan 1.46. Mi napravija zapisnik. Kazna 150 evra vo rok od 8 dena. Pomossssss. Imam nova kola i golem merak za vozenje.Kako da namalam odzemanje na vozacka. Potenciram ednas me fatija pijan i mi ja odzemaa na 6 meseci.
Ама имаш и голем мерак за пиење! :D Сега ќе ти ја земат возачката дозвола на период од најмалку 1 година, за да ти дојде паметот! А за тој период твоето НОВО „количе“ ќе скапува во гаража! :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom