Правете го тоа што го сакате, а не тоа што мора или тоа што другите го бараат од вас!

Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.804
Поени од реакции
3.056
Добро е што што има луѓе кои сакаат да споделат нешто што мислат дека ќе биде од корист на другите, нешто што другите не го гледаат. Но ова не е баш начин затоа што човек да го сфати тоа што ти го кажуваш треба да го искуси, да го почувствува. Од искуство ти кажувам ;)
 
Член од
29 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
26
епа мора да веруваш дека че се случи тоа што го имаш замислено само така можиш да го искусиш..ама нема секој "мадина" да го следи своето срце и да го прај тоа што сака да го прај без разлика на се..најлесно е да се откажиш од тоа што вистински го сакаш, затоа што многу е тешко тоа да го оствариш ама не и невозможно...
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Тоа го нема ни во земјата на чудата :D .
 
Член од
29 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
26
Прочитај ја Моќта на потсвеста од Џозев МАрфи или АЛхемичарот од Паоло Коељо...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Го изгледав до крај.Наинтересен ми е третиот дел кој се софпаѓа со мојот живот.
Вели:не дозволувајте да влијаат на вас ТУЃИ мислења,терајте си по свое, немојте да правите како ДРУГИТЕ ви кажуваат, терајте по ваше.​
Добро во ред не го слушајте комшиите. АМА.​
тоа што мислат и кажуваат мајката и таткото и тие ли се ТУЃИ мислења и тие ли се ставени во тие ДРУГИТЕ.​
Значи ли ова не треба да се прави и почитува тоа што тие го кажуваат како родители.
 
K

kalimer0

Гостин
Ете препораки за филмови и книги еве од мене една песна


Nema granica nema sablona
idi i napij se radnim danom
pojebi nekad bez kurtona
namerno vozi kontra stranom

Idi na put bez putnog naloga
izadji iz zagusljivog sobicka
zakasni na posao bez razloga
i sefu kazi da je p*cka (y)
 
Член од
29 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
26
Абе барем една од овие прочитај ..филм можиш да гледаш кога сакаш ама ако си запнал за филмhttp://www.youtube.com/watch?v=_xcZTtlGweQ еве ти ..абе види родителите нормално дека треба да ги почитуваш ама ти и родителите не мислите исто т.е секој различно јас барем почитувам шо че кажат шо не значи дека треба да рправам така сепак мој е животот си терам по свое...
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Абе барем една од овие прочитај ..филм можиш да гледаш кога сакаш ама ако си запнал за филмhttp://www.youtube.com/watch?v=_xcZTtlGweQ еве ти ..абе види родителите нормално дека треба да ги почитуваш ама ти и родителите не мислите исто т.е секој различно јас барем почитувам шо че кажат шо не значи дека треба да рправам така сепак мој е животот си терам по свое...
Проблемот е тоа што ти со оваа твоја анархија неможеш да се вклопиш во денешниот свет , тоа може го имало некогаш пред многу години , сега тешко .
 
Член од
29 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
26
не ме сваќаш и не ссе трудам појче да објаснувам
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Daj mi milion evra i kje vidish sho ke praam...
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.828
Поени од реакции
10.999
Го изгледав до крај.Наинтересен ми е третиот дел кој се софпаѓа со мојот живот.
Вели:не дозволувајте да влијаат на вас ТУЃИ мислења,терајте си по свое, немојте да правите како ДРУГИТЕ ви кажуваат, терајте по ваше.​
Добро во ред не го слушајте комшиите. АМА.​
тоа што мислат и кажуваат мајката и таткото и тие ли се ТУЃИ мислења и тие ли се ставени во тие ДРУГИТЕ.​
Значи ли ова не треба да се прави и почитува тоа што тие го кажуваат како родители.
Баш тоа болдираното е парадоксално за целава тема, нели вика не ги слушајте другите и да не влијаат на нас туѓи мислења, па ова ако го применуваме автоматски го слушаме тоа што ни го кажува Џобс во клипов и на нас влијае неговото мислење...
Добар дел од темава држи вода, еве типот со моторот што го шета цел свет е ок пример.
Mое мислење е дека може добар дел од муaбетов да се примени, но не и се', зашто како што знаеме ништо не е апсолутно :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
Еден батка Мид рекол:

ЈАС-Одговор на организмот на ставовите на другите
МЕНЕ-Организиран збир на ставови од другите кои ги прифаќа личноста

Личниот идентитет и делување на поединците не е последица на чистото ЈАС, туку идентитетот се создава под дејство на МЕНЕ и ЈАС, како тоа другите не гледаат и доживуваат.
 
Член од
29 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
26
AceCaleb
То чоече сака да кажи дека успеал со тоа шо не си слушал другите и во ниеден момент не те присилува да го слушаш само ти вика прави го тоа што го сакаш..а сите овдека шо јадат лања дека не треба така да се живеј всушност така живеат секој си живеј по свое ..само слабите личности одлучуваат да живеат спрема мислењата од другите и ко че му тргни лошо ја обвинуваат судбината ..а не свајча дека сами сме креатори со нашите одлуки ..
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Хмм.. темата е малце поопширна него факултет, пари и желби за авантури.
Нормално дека треба (и секако природно се нафрлаат) непишани морални правила, меѓутоа, кога знаеме дека ја поминуваат границата?
Поважно е да ги усреќиме другите, или себе?
И како би усреќиле некој друг, ако самите ние сме несреќни?
Добро сеа ептем психоанализи не можам да правам ама од моја гледна точка сепак мораме да живееме по тие пишани и непишани правила без разлика дали тоа не прави среќни или тажни а најмалце треба да гледаме да усреќиме некој друг ( не зборувам за фамилија тоа е веќе друго ) . На пријателот 10 услуги ќе му направиш и среќен е .... заеби го еднаш и све претходно ти заборава
 

Kajgana Shop

На врв Bottom