Правете го тоа што го сакате, а не тоа што мора или тоа што другите го бараат од вас!

Член од
29 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
26
Уште додека сме мали ни кажуваат тоа што мораме да го правиме ,да завршиме средно потоа факултет ако се има услови секако или работа ,па семејство ,малце да се забавуваме да заработиме малце пари за иднината и тоа е тоа ,,јас сметам дека тоа е многу ограничен живот,луѓето насекаде посебно во нашава држава се многу ограничени , животот е многу повеќе од тоа .Што е поентата да бидеме секогаш реални и ограничени, да ги работиме работите кој не ги сакаме само затоа што мораме или затоа што другите ни ко кажуваат тоа..ПОентата ми е, во животот треба да го правиме тоа што го сакаме или да настојуваме да го бараме тоа што сакаме да го правиме без разлика дали тоа му се допаѓа на другите или не ,без разлика дали другите сметаат дека тоа е правилно или како и да е..
“Вашето време е ограничено, затоа не го трошете за да живеете нечиј туѓ живот. Не дозволувајте да ве зароби догмата дека треба да живеете како што мислат другите. Не дозволувајте бучавата од туѓите мислења да го уништи вашиот внатрешен глас. И најважно од сѐ, имајте храброст да ги следите своето срце и интуицијата. Тие веќе знаат што навистина сакате да бидете. Сѐ друго е споредно” – Стив Џобс.

Тотално се согласувам со ова..
http://www.youtube.com/watch?v=M78PeV-bPSo -гледдајте го видеово и сакам да слушнам мислења
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
И ти пак одиш на факултет нели?

Tи беше тој што паѓаше во депресии поради туѓо мислење?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.737
Поени од реакции
6.673
Ти дај куп пари па јас знам шо да праам. Парите се сржта на проблемот зошто светот и нашите животи се такви какви што се, да не речам мизерни. Денес за да живееш, да опстанеш во најмала рака, ти требаат пари. А како ќе ги добиеш ако не ги заработиш? Ретки се таквите кои имаат среќа да ги добијаат по друг основ...
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.833
Поени од реакции
23.353
И тоа нека биде Закон?
 
Член од
29 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
26
Pluh Да јас бев и ми смета ,реалноста е дека ми смета затоа што цело време настојувам да ги правам работите како што сакам на мој начин и многу сум осудуван ,ама и сум чуствителен и чоек сум и не ми е страм да признаам дека минувам низ тежок период а на факултет че одам од вгодина здравје ама поентата ми а како шо кажав оди на факултет шо го сакаш и потоа работи ја работата тебе шо те прави среќен а не мајка ти и татко ти шо ти кажале дека е најисплатливо или дека така терба да прајш само за нив да му удоволуваш ...а за парите така е не викам не, меѓутоа парите неможат секогаш да те направат среќен ако не си задоволен со тоа шо го правиш..можиш да работиш работа шо ти носи голема пара ама работата страшно да те депресира и да мразиш тоа што го работиш, баш имаше пример на форумов читав едно дете работело незнам шо земал добра сум на пари ама работел работа што го нервира и ја мрази ,мајка му не била задоволна од него цело време го осодувала дека не работи ова она и тој со пари слуша другите шо му кажуваат и не езадоволен од животот ...
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Ако правевме сите што сакаме светов ќе беше многу поинакво место .

Мора да се живее по некои правила , ти сакаш анархија а тоа е неприфатливо за било кое цивилизирано општество
 
Член од
29 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
26
ништо немора ..мора само да се умри ...сите тие што имаат некој поголем успех се луѓе кој имаат подруги размислувања од нас останатите ограничени луѓе...само тој што верува дека можи да направи нешто па макар и нерално за другите а притоа не ги следи мислењата на другите тоа и го прави..затоа еминем или 300 примери имаат успех и го прават тоа што го сакаат затоа што живеат по правила од другите ..животот е 1 ако не го живееме на начин на кој ние тоа го сакаме мислам дека е залуден..ако следиш цел живот правила за живеење од другите и ги прифаќаш тешко дека ќе бидиш среќен..затоа тој што е спремен да ризикува најчесто е и тој што добива ,не викам дека во многу случаи не губи ,барем е задоволен со тоа што ги прави работите на сопствен начин ..џабе филозофирам секој различно ама да не речите дека не ве опоменав ,затоа што мене ми беше проблем,
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Ортаче мора да се живее по пишани и непишани правила , тоа е реалноста а ако тебе не ти одговара купи си в планина куќа и тамо прај што сакаш
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Ако правевме сите што сакаме светов ќе беше многу поинакво место .

Мора да се живее по некои правила , ти сакаш анархија а тоа е неприфатливо за било кое цивилизирано општество
Тој не алудира на анархија и непочитување на законите, него скршнување од насоката на живот кој би го имал еден просечен човек, едноставно живеј си го животот како што сакаш, прошетај, види го светот, наместо работи и пари одбери искуства. Стани и излези надвор, живеј малку, немора се да биде црно бело.
Еве еден пример од мене за живеење на својот живот.

Типов носи со него опрема од 70+ кила, не е вратен дома 1 ипол година и го има прошетано скоро целиот свет. Има доживеано повеќе од некој што би доживеал за целиот свој живот. Него тоа му било желбата и едноставно си ја исполнува. Тебе можеби не ти е иста желбата, но што е битно, поентата е иста.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Има разлика помеѓу авантуристички и депресивно мотивиран мозок ;)

Прост пример дека мора да се живее по правила

Да стануваш во 7 за на работа .... вистина не мора до негде, ама на први нема плата па сеа ти види дали ќе живееш по правила или не
 
Член од
29 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
26
не реков да ги кршиш правилата да не плаќаш сметки да се противиш со ошшеството..реков да живејш живот кој ќе те исполнува и да веруваш дека можиш да го постигниш тоа ..и кажав дека претежно сите луѓе живеат ограничено ,а ти тоа како го свајчаш твој проблем ....честа изгледа ме свати отприлика шо сакам да кажам
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Има разлика помеѓу авантуристички и депресивно мотивиран мозок ;)

Прост пример дека мора да се живее по правила

Да стануваш во 7 за на работа .... вистина не мора до негде, ама на први нема плата па сеа ти види дали ќе живееш по правила или не
Хмм.. темата е малце поопширна него факултет, пари и желби за авантури.
Нормално дека треба (и секако природно се нафрлаат) непишани морални правила, меѓутоа, кога знаеме дека ја поминуваат границата?
Поважно е да ги усреќиме другите, или себе?
И како би усреќиле некој друг, ако самите ние сме несреќни?
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Поважно е да ги усреќиме другите, или себе?
И како би усреќиле некој друг, ако самите ние сме несреќни?
Во голем број на случаи, уваљивање и слично, лижеме гз правејќи ги другите, да речам среќни, додека ние ја чувствуваме бедата ама стиснеме заби со надеж дека ќе бидеме среќни еден ден.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Во голем број на случаи, уваљивање и слично, лижеме гз правејќи ги другите, да речам среќни, додека ние ја чувствуваме бедата ама стиснеме заби со надеж дека ќе бидеме среќни еден ден.
Зошто мислиш дека е така?

Јас ,,лажам,, други, на пример, само кога имам лична корист и кога дотичниот ,,излажан,, не ми значи ништо во животот. Можеби дури и не ми се допаѓа.
Ама према блиските - родители, роднини, дечко, пријателки - не се трудам да ги усреќам, освен ако тоа нешто не ме усреќува и мене.
Очекувам ист пристап од нивна страна кон мене.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Прочитај ја Една минута за себе - Херберт Спенсер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom