Починат родител, враќање кредит

Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322

Нема такво нешто како туѓ долг,ке се пронајде нешто што некогаш ти го дал починатиот како подарок или било како па ке ти го земат.
Не ли рабирате дека не може ама баш никако не може да остане не наплатено бре луѓе,еј отуѓуваа подаруваа препишуваа на комшии на пичке си материне па пак им го земаат тоа што го должат не вие за кредит од родител.:pos:
Еве комбинација:
1. Наследувам имот
2. Зимам имотен лист
3. Го продавам имотот
4. го оставам на твојата фантазија....
--- надополнето: 22 септември 2012 во 23:57 ---
Тресење зелени без врска.
На лица постари од 60-65 години НЕ ИМ ДАВААТ КРЕДИТ.
Истото важи и ако последните рати ја поминуваат границата од 60-65 години
Пр лицето има 45 години и бара кредит на 30 години за стан,нема теоретски шанси да го добие кредитот
Им даваат барем стопанска банка даваше! Али тоа се ситни кредити пензионерски до 150000 денари негде.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Тресење зелени без врска.
На лица постари од 60-65 години НЕ ИМ ДАВААТ КРЕДИТ.
Истото важи и ако последните рати ја поминуваат границата од 60-65 години
Пр лицето има 45 години и бара кредит на 30 години за стан,нема теоретски шанси да го добие кредитот
Даваат од 30 000 до 120 000 денари, за таков кредит нај веројатно се работи во случајов, парите што ке треба да ги земат од пензионерско за закоп за ова за она, нема да им ги дадат ке ги земе банката.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Еве комбинација:
1. Наследувам имот
2. Зимам имотен лист
3. Го продавам имотот
4. го оставам на твојата фантазија....
--- надополнето: 22 септември 2012 во 23:57 ---

Им даваат барем стопанска банка даваше! Али тоа се ситни кредити пензионерски до 150000 денари негде.
Ти ги наоѓаат парите или ако не ги најдат парие ти земаат имот во против вредност.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сте забегале целосно :)
Долг одобрен без жиранти и без хипотека тогаш е најмногу до 2000/2500 евра зависи од висината на платата. Ако банката нема покритие тогаш може да земе апарат и да се слика. Во превод она е врзана со месечниот прилив на кредитокорисникот-тој починува- нема прилив- нема што да наплати. Ако е потпишан менично одговара со цел свој имот. Ако нема меница нека видат во договорот дали има клаузула „гарантирам со цел свој имот“. Ако има ваква обрвска прифатено ќе наплатат од имотот кој му останал, пример фрижидерот и телевизорот ќе им го земат подвижен имот. Ако нема таква обрска ќе им плати Господ. Затоа има и ризична база на кредити, дека ќе се појави некогаш ситуација да нема од што да наплатат.
Прочитај го договорот и посоветувај се со правник. Чим е кредит без жиранти и хипотека пушти срце не се плаши толку.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Даваат од 30 000 до 120 000 денари, за таков кредит нај веројатно се работи во случајов, парите што ке треба да ги земат од пензионерско за закоп за ова за она, нема да им ги дадат ке ги земе банката.
Ќе им ги дадат парите од пензионерско доколку ги побараат набрзо по смрта.
Наплатата на кредитот е покасно.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Човек оди на операција при зафатот човекот починува нема имот нема пари, сепак му стига фактура на семејството да ги плати трошоците за лечење доколку не ги плати ги тужат и мораат да платат, долг направен од починатиот за време на живот а наследниците мораат да го вратат од како умрел. Од каде сега ова ?
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
ја опљачкав странската банка направив замок и ти фрлив бомба :pos:
Абе ти смеј се али тоа е во пракса изведено не зборам на памет ти кажувам од нешто што имам видено не е ова хипотетичка ситуација ;)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Прво вели дека долггот се плаќа со делот а потоа вели сосема друго
Прегледај го приврзокот 49494Прегледај го приврзокот 49494
Значи наследникот ГАРАНТИРА дека побарувањето ке може да се наплати со наследениот дел,врти сучи откажувај се не се откажувај имал пари умрениот немал банката ке си ги земе парите па и на глава да стоиш сврти се и наопачки гзот секогаш ти е одпозади.
Чекај бе.Како може татко ми да гарантира дека по неговата смрт јас ќе го плаќам неговиот кредит,а немам потпишано никаков документ ни па сум негов жирант.
Тој е полнолетен и си одговара за своите постапки пред законот исто како и јас.
Кој и е крив на банката што направила погрешна инвестиција?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Чека бе.Како може татко ми да гарантира дека по неговата смрт јас ќе го плаќам неговиот кредит,а немам потпишано никаков документ ни па сум негов жирант.
Тој е полнолетен и си одговара за своите постапки пред законот исто како и јас.
Кој и е крив на банката што направила погрешна инвестиција?
ЦК никогаш банката не прави погрешна инвестиција.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
ЦК никогаш банката не прави погрешна инвестиција.
Кога бев во њујорк отварав сметка во една тамошна банка и барав да ми префлат пари преку банковен трансфер во наша банка. Кога жената што работеше на шалтер го виде името на нашава банка се згази од смеење и почна да ми се извинува пошто неможела да го прочита името на банката :)
Точно е тоа дека нашиве банки имаат големо правно влијание врз македонските граѓани и нивните сметки во оваа држава (такозвани извршители) па оттаму е разбирливо и твоето стравопочитување. Али ако погледнеш малку пошироко од форумов и македонија ќе сфатиш дека надвор немаат ама баш никакво влијание...така да размисли малку повеќе пред да дојдеш до заклучокот дека долговите секогаш се неизбежно исплатливи!
 
P

Princ

Гостин
Како што можете да видите на неговиот аватар, dobro poznat е баниран од тема и не може да ви реплицира така да не се мачете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom