Поука на денот

Дискусија во форумот 'Религија' започната од simeon, 19 јуни 2008.

 1. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.028
  Допаѓања:
  2.860
  (На Бога божјото на Царот царевото...)
  10593096_10202200995255913_6536609017031625771_n.jpg
  19105675_447603862282762_8471071543195890438_n.png
   
  На Limeta и katinakatalina им се допаѓа ова.
 2. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.066
  Допаѓања:
  2.977
  The doctrine that the world is made up of objects whose existence
  is independent of human consciousness turns out to be in conflict
  with quantum mechanics and with facts established by experiment
   
  На stipsburg му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.733
  Допаѓања:
  4.433
  Еве една квантна механика, една најголема тајна, за научници и луѓе кои знаат скоро се во и за животот, па и смртта - на свои неполни 30 години!

  [​IMG]

   
  На icerici, chef_cook и Црноризец Храбар им се допаѓа ова.
 4. alf

  alf

  Член од:
  28 јануари 2010
  Мислења:
  622
  Допаѓања:
  219
  И кога разговараше сам со себе, одбиваше да ја слушне другата страна! (парадокс)
   
  На Limeta и Црноризец Храбар им се допаѓа ова.
 5. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.733
  Допаѓања:
  4.433
  Се сомневам дека Никола Тесла го рекол ова, но доба е пораката и одговара зошто постојат тајни учења зад егзотеричните религии на профаните :)

  [​IMG]
   
 6. alf

  alf

  Член од:
  28 јануари 2010
  Мислења:
  622
  Допаѓања:
  219
  Никој не е сосема образован пред да научи да молчи!
   
 7. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.733
  Допаѓања:
  4.433
 8. alf

  alf

  Член од:
  28 јануари 2010
  Мислења:
  622
  Допаѓања:
  219
  odrastao-si-kada-shvatis-da-mnogim.jpg
   
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.733
  Допаѓања:
  4.433
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 10. alf

  alf

  Член од:
  28 јануари 2010
  Мислења:
  622
  Допаѓања:
  219
  Кога ќе направите од двете едно, кога ќе направите
  внатрешното да е како надворешното и надворешното како
  внатрешното, горното како долното и кога ќе биде машкото и женското
  едно, така што машкото нема да е машко, ниту пак женското да е
  женско, кога двете очи ќе гледаат едно и двете раце ќе бидат како
  една, двете нозе како една, сликата на едно место да биде самата
  слика, тогаш ќе влезете во царството.

  Евангелие по Тома
   
  Limeta, katinakatalina, Црноризец Храбар и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.028
  Допаѓања:
  2.860
 12. alf

  alf

  Член од:
  28 јануари 2010
  Мислења:
  622
  Допаѓања:
  219
  Еден разговор со мудар човек вреди повеќе од месеци учење од книга.
   
 13. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.733
  Допаѓања:
  4.433

  „On the Path of the Wise there is probably no danger more deadly,
  no poison more pernicious, no seduction more subtle than Spiritual Pride;
  it strikes, being solar, at the very heart of the Aspirant; more, it is an inflation and exacerbation of the Ego,
  so that its victim runs the peril of straying into a Black Lodge, and finding himself at home there.”


  Magick Without Tears, Aleister Crowley

   
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.066
  Допаѓања:
  2.977
 15. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.066
  Допаѓања:
  2.977
  Happiness is an art that one has to learn.
   
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: