Потврдена казната за Јохан Тарчуловски, останува во затвор

Член од
29 ноември 2008
Мислења
192
Поени од реакции
22
Живеам во Лисиче карши Арачиново, се гледа цело Арачиново од кај мене.1 Арачиново од воздух не беше нападнато, воздушно беше надлетувано САМО кога ги вадеа командантите со автобуси, треба да ти биде познато ова пошто тоа беа 2„мажите“ кои дење се облекуваа како жени т.е. носеа мантили и шамии за да не пукаат во нив. Знам кога ја удрија џамјата гледав како гори. Беше погодена од земја, не од воздух. Јас ти гарантирам дека да го прелетаа Арачиново со 2 бомби ќе го снемаше. Повеќето куќи се блиску изградени, една да се запали отиде и другата, плус имај во предвид бомба која кога ќе мавне ја тресе земјата, а куќите тогаш не беа баш најнови одма ќе паднеа. Попоросто од ова не можам да ти објаснам.
Туку да се вратиме малку поубаво на целава ситуација со бегалците и со парите.
Од Косово немаше само Косовски Албанци кои преминаа граница, имаше и Косовски Срби, Роми, Власи, Горани, ама разликата е што Албанците цело време глумат жртви. Другиве имаа иста мака! Тешко е некој да ти уништи се што си печалел цел живот. Сето што си го печалел да гледаш како ти се урива во секунда. Ама потешко е кога не можеш да се вратиш назад. Маkедонците не се вратија во Арачиново, во својата држава се раселени. Не можат дома да си појдат! Кажи ми колку Македонски Албанци се раселени лица? Не ме интересира за Косоварите не ми е гајле дали се Албанци или Срби или Турци, не ми е гајле! Кажи ми за тукашните Албанци, за оние кои имаат македонско државјанство, за оние кои се родени тука. Тие не се граѓани на друга држава, ме интересира за оние кои чесно плаќаат даноци. Некои делови кај што има Албанците (мислам на западниот дел, не на оние што живеат во источна Македонија си плаќаат се, и за нив и за оние во Струга чини државата, ама за оние кои што дојдоа од Косово за нив не чини, не зборам за оние кои дојдоа 1999 туку за оние после земјотресот 1963 година (после земјотресот имаше отворени граници), кога пола Косово се пресели во Македонија) во Македонија знаеш кога почнаа да плаќаат струја? Кога дојдоа Австријците, вода друже уште не плаќаат, ама затоа мене маме ми се расплака од давачки кон државава за да се дели социјална помош на сите џаболебари. Не бе не ми е гајле што си и кој си! Има да плаќаш се` ко што плаќам јас!!! Ама нееееее, со вас не може така. Со вас мора меко, инаку цел свет во воздух. Друже заебани сте нема што. Друже знаеш како гинеа Македонските војници? На повлекување! Така гинеа нашите или уште бетер, ги пуштаа во заседа. Јасно ми е мене се`. Знам какви стоки раниме. Ама мака ми е што и вие ме правите будала при здрав мозок.Јохан не е крив за Љуботен! А ако се толку чесно како што велиш тогаш зашто не ги пуштија да влезат и крим техника со нив за да им направат парифинска ракавица па ќе знаевме колку се чесни. Да не се лажеме Љуботен спиеше на оружје. Се знае дека „борците за човекови права“ од Арачиново се преселија на Скопска Црна Гора и им поставија мина на која налетаа наши војници и имаше мислам 8 погинати и 10 мислам дека беа повредени, а се знаеше дека има над 300 терористи таму плус тогаш имале смена, кој знае колку терористи биле тогаш на број. Ме мрзи да ти пишувам повеќе, знам се! Јасно ми е ко бел ден. Мака ми е што ни крив ни должен му дадоа 12 години, а некој ниту ден нема да добие.
3 Факт дека Македонија доби пари од Америка за да ја отвори границата, ама со камен ни се врати. Добивме 20 потрошивме 200 :tapp: :tapp:[/QUOTE]
POD 1 odgovorot ti go dal Princ,pogore mozhebi ke se ubedish sega, drugiot pat upotrebi dvogledi za da gledash podobro,bidejki sram e da ne znaesh kako se odvivashe konfliktot vo tvojata zemja , ete drug treba da ti ja pokazhe vistinata
pod 2 kako se borea tia vo aracinovo ke ti kazhe Genaralot Stojance Angelov
vnimavaj posle 00:55
pod 3 milo mi e shto go znaesh toa deka Makedonija dobi pari od Amerika za da ja otvori granicata
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Арачиново немаше да падне и по месец дена бомбардирање, но во случај да паднеше, иако се сомневам дека ке се случеше тоа, сите знаеја и не е некаква тајна тоа дека конфликтот или нападите ке се насочуваа кон главниот град СКОПЈЕ, е за тоа и беше избегнат поголем конфликт.
Али логикава ти е генијална...Ај објасни ми леба ти, како нападите ќе се појачуваат кон главниот град кога најголемото упориште, а воедно и најблиску до него, од кое прети опасноста, веќе го нема? Зашто ако немаше да падне Арачиново, патрониве ваши побрзаа да ве спасат? Нели немаше да падне?
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
192
Поени од реакции
22
абе илир, не се буни многу многу... сите знаат дека со автобуси ги извадија од арачиново... да имаше македонската армија и полиција дозвола, пепел ќе беше арачиново, до темел ке беше разурнато... али ајде...

друго,грешка направил јохан што убил само 10мина или колку беа... сите до еден требало... СИТЕ! барем да има за што да лежи во затвор! :violent1::violent1::violent1: KILL THEM ALL!!!
Регистриран Oct 2007 Возраст 16 ajde na spienje , ova ne e za deca, trk na kanter i ubivaj tamu
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Али логикава ти е генијална...Ај објасни ми леба ти, како нападите ќе се појачуваат кон главниот град кога најголемото упориште, а воедно и најблиску до него, од кое прети опасноста, веќе го нема? Зашто ако немаше да падне Арачиново, патрониве ваши побрзаа да ве спасат? Нели немаше да падне?
Тоа е вистината, немора што да ти објаснам, факт е дека од страв конфликтот да се прелива во главниот град, се прекина и конфликтот, и дојде до охридскиот договор. Овие ствари само ако малку ги анализираш и околностите во тоа време како се одвива ке сватиш сам. Арачиново како што знаеме е само 6 км, до главниот град, и преставуваше најголема опасност за главниот град Скопје, ова сите го знаеја, како што кажа и илир погоре, солана им даде 48 часа на властите, да го зимат селото под контрола, но тоа не се случи, па затоа мораше да падне некој договор.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Море да беше прогласена воена состојба и општа мобилизација го јадевте стапот за една недела. Плус терористите беа сконцентрирани само на еден простор до Тетово. Останатиот дел беше мирен.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Тоа е вистината, немора што да ти објаснам, факт е дека од страв конфликтот да се прелива во главниот град, се прекина и конфликтот, и дојде до охридскиот договор. Овие ствари само ако малку ги анализираш и околностите во тоа време како се одвива ке сватиш сам. Арачиново како што знаеме е само 6 км, до главниот град, и преставуваше најголема опасност за главниот град Скопје, ова сите го знаеја, како што кажа и илир погоре, солана им даде 48 часа на властите, да го зимат селото под контрола, но тоа не се случи, па затоа мораше да падне некој договор.
Каква опасност бре црни ти кога беше ОПКОЛЕН? Како ќе отидеа до Скопје, преку Метрото ли??? Што се будалиш?!?
Војната можеше да се реши за 2 дена. Но некои пиченца бараа помош од матичниот штитеник - Косово т.е United Fucking States.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Ок гледам дека некои млади членови немаат појма што се случувало во таа фамозна 2001, така да и забегавме и од темата, толку од мене.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Тоа е вистината, немора што да ти објаснам, факт е дека од страв конфликтот да се прелива во главниот град, се прекина и конфликтот, и дојде до охридскиот договор. Овие ствари само ако малку ги анализираш и околностите во тоа време како се одвива ке сватиш сам. Арачиново како што знаеме е само 6 км, до главниот град, и преставуваше најголема опасност за главниот град Скопје, ова сите го знаеја, како што кажа и илир погоре, солана им даде 48 часа на властите, да го зимат селото под контрола, но тоа не се случи, па затоа мораше да падне некој договор.
Во тогашно време САД и НАТО се заканија , дека ќе се бомбардира Скопје од страна на воените авиони на НАТО,,, и едноставно заради тоа АРМ не влезе во Арачиново,,, а не дека храбрите учки беа јаки,, уствари да јаки се само за БЕГАЊЕ:tapp:
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
192
Поени од реакции
22
ilir само ова е од тебе и е важно

prema makedonskata vlada ima nekolku verzii koj e odgovoren za ubistvata na civilite vo luboten, no ne znachi ako Tarchulovski dobil naredba da ubie civili i deka treball toa da go stori i da se chustvuva nevin, sekoj normalen chovek ne bi go storil toa , bi pukal li ti na civili ako dobivash naredba?



Другото што го кажуваш на сите ние сега јасно кога човек е умрен дека најчесто тој е виновен за се па така и бившиот прецедател да беше тој жив некој друг што е починат пример од генерал шатоб ќе беше виновен демек тој ја дал наредбата зошто умрениот не може да се брани и да даде своја против изјава

1 Никој не рекол до сега дека Јохан добил наредба да убива цивили туку тој отишол таму во селото да ја брани државата од терористи и тој не знаел дали се само цивили и или во нив има учки значи отишол легитимно со нардба од тогашното раководство по претходно добиени податоци (кои сега се покажуваат како погрешни ) во кои куќи има терористи и да ги ликвидираат Тој ако сакал да убива цивили можел уште толку да убие со неговата формација значи да не се повторувам отишол таму по гршни информации за кој некој треба да одговара а сигурно тоа нее Јохан крив за тоа и друго во воено време акко што беше тогаш не можеш секој да го прегледваш и да гледаш дали има пушка или лопата во рака во таков кризен регион по пртходно добиени информации одиш на терен и убиваш тоа што мрда или ти ќе бидеш убиен (значи во околностите морла да убива )претходно имало известување од мвр да се иселат цивилите но тие останале таму со тоа и тие се учесници во борбата против државата Значи во таква состојба морал да убива по наредба и терористи кои биле во цивилна облека

2Во војна би убивал јас зошто од каде знаеш дека е цивил можно е да е терорис само со цивилна облека а во себе да има кашикара или пиштол не мора со автомат да трча мислам ме разбираш а уште претходно ако е најавено дека ќе има акција во некој регион и му е кажано на цивилите да се отселат а тие останат тогаш никој не одговара со самото тоа и тие се соучесници
<LI class="postbitlegacy postbitim postcontainer" id=post_1134587>03-02-08 13:37 #71
black_hole


Искусен форумџија
Регистриран Aug 2007 Мислења 166 Спомнат/а во 0 мислења Означен/а во 0 теми




Напишано од Macedonia2007
кои цивили се тоа се преоблечени учки во цивилка и демејк тие се цивили а 12 киднапирани Македонци и грозоморно убиени не се цивили работниците од Маврово не се цивили а тие од Љуботен се цивили. Па на прост човек да му го кажеш ова па ќе свати дека целава работа е во корист на едни на штета на други и фалења, фалења и фалења ...











black hole>Druze sakal ti da sfatis ili ne, fakt e deka vo Luboten nemase vojnici na UCK. Da imase sigurno ne ke mozea taka lesno da vlezat vo seloto, kako sto ne uspeaja vo site drugi sela kade sto imase konflikt.
Samite selani na Luboten ne sakaa da gi primat UCK vo seloto, zaradi makedoncite koi sto ziveat vo okonite sela. Dodeka ti se informiras od Sitel i Latas ja imam kup drugari i poznanici od Luboten i site mi go imaat kazano toa, mozes i ti slobodno da prasa nekogo.​




znam deka site Makedonci ne go misat istoto shto go mislish ti , poveketo od niv normalno ne sakat da pishuvat i da ja kazhat vistinata tuka bidejki taka bi me podrzhale mene i bi bile za tebe i takvite kao ti predavnici na makedonskiot narod, no ete prochitaj gore shto pishuval black hole , jas se slagam so nego,
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
139
Поени од реакции
3
Abe vie bolni ste be Hotmail i ILir sakate da kazete deka vasite se borele za Makedonija?????Abe kako nema sega pak vojna ama sega Amerika nema da ve spasi zatoa ne pravite niso kutite cekate povolen moment...Ke vidime sega kolku ke izlezete na popisot ako ste nad 20 posto ke treba da ve namalime toa ti se vika brat vestacka selekcija!!!!!za vas samo kontroliran prirast do 1 dete na 100 luge za sami da si umrete od stareenje mislam ne samo u makedonija sekade.....Inace ako sakas hotmail ke ti dadam adresa dojdi frli mi nekoja bomba u dvor ili prati ja zenati neka se raznese....
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
192
Поени од реакции
22
Ок, ќе се правиме на три и пол, како меморијата ти исчезнала, ама како на дете од прво одделение ќе ти објаснам:
еве како ги тераат Косоварите да идат до Блаце, да идат како воз мрднат ли ( бум ) губат
еве и холивудски те фаци како се сликаат ( читај добро само се сликаат ) и си одат.
еве и за акцијата пишуваат по ѓаволите што ти значи гоогле ( ах тој гоогле )
И што мислиш ти, тие бегалци од кампот кој ги спроведе, кој ги организира ??? Клинтони? Речард Гир? УН? нато? ЕУ?
А да парите, пари како пари, дрнд дрн мадиња, еу не даде скоро ништо, ја знаеш сигурно историската изрека на Борис Трајковски.
И немам намера да дискутирам со некого кој се прави на три и пол ( со сила ), а и не е темата за тоа, но сепак ми должиш одговор на моето прашање.
e sega razbrav deka brat ti bil shofer i gi vozel izbeglicite ,no za toa bil platen, on sigurno seushte vozi i derugi luge no ne znachi deka niv im pomaga chovekot se plaka neli? koga se sluchi blace albancite od cela makedonija bea organizirani site taxisti od skopje bezplatno gi nosea od blace vo skopje kade na odredeni mesta im se davashe hrana i albanskoto mesno naselenie gi zimashe vo nivnite kuki, ova e vistinata, slatki bea 21 milion dollari

--- надополнето ---

Ок гледам дека некои млади членови немаат појма што се случувало во таа фамозна 2001, така да и забегавме и од темата, толку од мене.
za zhal taka e, nekoi seushte nemat pojma shto e sluchilo 2001, jas se trudev da im pokazham no sepak ne sakat da raberat nekoi, pa zatoa ova tema e zatvorena za mene
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
e sega razbrav deka brat ti bil shofer i gi vozel izbeglicite ,no za toa bil platen, on sigurno seushte vozi i derugi luge no ne znachi deka niv im pomaga chovekot se plaka neli? koga se sluchi blace albancite od cela makedonija bea organizirani site taxisti od skopje bezplatno gi nosea od blace vo skopje kade na odredeni mesta im se davashe hrana i albanskoto mesno naselenie gi zimashe vo nivnite kuki, ova e vistinata, slatki bea 21 milion dollari

--- надополнето ---



za zhal taka e, nekoi seushte nemat pojma shto e sluchilo 2001, jas se trudev da im pokazham no sepak ne sakat da raberat nekoi, pa zatoa ova tema e zatvorena za mene
Епа ајде бриши од оваа тема.И така и така оваа тема е за херојот Јохан.И друг пат пишувај на кирилица.
 
E

emission

Гостин
Тоа е вистината, немора што да ти објаснам, факт е дека од страв конфликтот да се прелива во главниот град, се прекина и конфликтот, и дојде до охридскиот договор. Овие ствари само ако малку ги анализираш и околностите во тоа време како се одвива ке сватиш сам. Арачиново како што знаеме е само 6 км, до главниот град, и преставуваше најголема опасност за главниот град Скопје, ова сите го знаеја, како што кажа и илир погоре, солана им даде 48 часа на властите, да го зимат селото под контрола, но тоа не се случи, па затоа мораше да падне некој договор.
Ти знаеш ли воопшто што пишуваш. Од закани од Нато за меѓународна изолација на Македонија се потпиша тој договор а не од божемна опасност од терористи кои гинеа како пилиња. НАТО им ги спаси бидејќи видоа дека ќе претрпат ептен катастрофални загуби. Затоа беа кукавичките закани кон нашите сили „со што ве пукаат со тоа да враќате“ демек пропорционално да се враќало тоа беа изјави кои секој ден ги слушавме од странските апаши. И ако не знаеш , Арачиново беше полно со терористи цел месец пред да се случи акцијата , какви се тие приказни за Солана и опасност за Скопје. Премногу често се даваа извештаи на ТВ а и многу војска имаше отидено за да можеш некој да залажуваш со невистини. Прво се предадоа сите за да не изгинат а потоа ги извлекоа сосе оружје во автобуси.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Да беее...замисли пропорционално враќање?!!?? Која перверзија. Пропорционално враќаање спрема терористи...чудо невидено.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Mnogu stranici nehumano odnesuvanje procitav i toni i toni zelba za odmazda nasobrano na edno mesto. Iako temata e edno a muabetot sto se odviva e Makedonec VS Albanec, sepak na site vi go svakam gnevot od toa sto povlekvit naslovot(Johan).
I taka da ja kako non member, aj da procitam sto se slucuva...i stvarno me nateravte da stanam clen za da si kazam ja svoe mislenje.
Site tuka si si pomagate sebesi psiholoski potpirajki se na ISTORIJATA i PATRIOTIZMOT. Ali toj selfmotivation momentalno go gledam iskazen samo textualno, bidejki utre, koga ke se razbudis i ke trgnes na rabota, i so novata zdelka sto ke treba da ja napravis, biznis od koj sto zavisis ti, zena ti, 2 deca...i tvojot nov biznis partner ke bide albanec od ... ili makedonec od bilo kade, e togas se smees, imas nasmevka na lice bla bla. Eden vid dvolicnost, ali sepak tema koja sto moze u milion stranici da se polemizira i pak da ne se gleda krajot na bunarot.
Na derenjeto moe pogore bi se nadovrzal na kratko, pa duri i so self kritika, ali zar ne se primetuva u vazduh deka mozebi nekoi nehumani akti na albancite vo periodot pred napomenatata godina se samo eden vid odmazda od sve sto prethodno imaat oni pretrpeno vo ovie predeli(kosovo, makedonija...) i ne se trudete da dokazete obratno deka e malce zaludno. Iako sum protiv, ali rascuena e taa krvna odmazda vo albanskite pleminja a so pleminja ne mislam na horda lugje sto ziveat u pesteri.
A sega problemot se javuva vo toa koj narod ziveel vo ovie regioni porano... ??? I koj e zaentereisan na ova da odgovori i da gi nasoci albancite kako dojdeni vo ovie teritorii so sila(okupatori), bujrum, jebi ga, tolku znaes ili tolku ti e ispran mozokot.
But... ova bese malo intro(a koj saka poopsirno i toa da go rasprava, bujrum) vo vrska so moeto licno mislenje,za temava, a i na poglobalna baza. Duri i ke si ja narecam moja doktrina...
Site nie se potprame na taa ISTORIJA i PATRIOTIZAM, no od koga postoi registrirano vodenje na coveckata ISTORIJA, nikade ne postojat znaci na nesto pozitivno, nesto humano... Naprotiv, zar e potrebno da spomenam sto sve se slucuvalo niz svetot u ISTORIJATA under the influence of PATRIOTIZAM.
Kolku i da sakate bunete se za ova sto go mislam, i sprotivstavuvajte mu se, ali suma sumarum, PATRIOTIZMOT e majka na site krvoprolevanja. Moezebi ima mala razlika izemgju patriotizam i extremen patriotizam, ali sega me mrzi u toa da navlagam. Mene ako me prasate, pa naj naj rado bi se odreknal od moeto nacionalno poteklo samo za da doziveam eden vid mir i existencija, ali bioloska. Da preziveam kako covek, zaedno so drugite vidovi na planetava.
I sega i ova e tema koja sto, eheeeej, so mileniumi ne e resena, a kamoli so nepismeni muabeti sea na forumov nie ke ja resime. Site sme zaedno na ova ovoj balkan, u ovaa evropa, na ovoj svet, ... ne se albancite doneseni od planeta ilirijada od drug soncev sistem, nitu makedoncite dojdeni od druga galaxija ne se kokoshkite od saturn i zirafite od neptun, pa site frleni u ovoj mal ring called earth, i ajde sea da vidime cij ambasador od koja planeta e pojak. Site zaedno imame evoluirano u ova sto sme denes, u vidovi so najrazvien mozok(spored mene samo tehnoloski). Osven tie sto mislat deka dedo gospod i alah gi kreiral, pa edniot naviva za ednite a drugiot za drugite gorenavedenoto ne vazi.
Taka da dodeka ne ne ispustosi nekoja prirodna katastrofa ili nekoj drug armagedon, glasajte si za svoite politicari, (deka oni go zatvorija brat johan) i neguvajte si ja sopstvenata ISTORIJA deka ona ke ni gi otvori vratite vo idninata, isto kako sto so goce i alexandar na plostad vratite kon podobra idnina ni se siroko otvoreni.
PS. malce offtopic ali pustete si sauthpark sedma sezona epizoda 704. 'Cancelled'
 

Kajgana Shop

На врв Bottom